Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maria - matka Jezusa.
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #31
 
Nie ma za co przepraszać, taka prawda, że babskie bajki są babskie.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
01-06-2010 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
moderator pisze
Cytat:A czy przypadkiem, te zacytowane tu wersety to nie są plotkarskie i pełne pogardy słowa przeciwników Jezusa, którzy robią wszystko by Go zdyskredytować?
Plotki to tu inni opoiadją moderatorów nie wyłaczajać..
Co pisze Ewngelia Mateusza
Kod:
54) Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: Skąd u Niego ta mądrość i cuda? (55) Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko? (57) I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony.
Plotki to tu piszą inni naie Ewangelia..
Prawosławnych też o plotki posądzasz..???
Re Lidia
Dosyć dobrze znam Pismo.. Pewnie nieco lepiej jak wielu katolików..
Pozdrawiam Serdecznie

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
02-06-2010 12:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #33
 
Ja myślałem,że tylko protestanckie ewangeliczne sekty można posądzić o fanatyzm.
Ale jak się okazuje to nie tylko.
Jeśli nie ma argumentów pozostaje atak albo uciekanie się do ignorowania argumentów.
A najlepiej to zrobić z kogoś niedouczonego i sprawa załatwiona.
Zamiatanie pod dywan to dość powszechna metoda.
03-06-2010 13:04
Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #34
 
Godunow, owszem to Ewangelia- ale zastanów się czy zacytowany fragment podaje życiorys Jezusa, czy to co sadzą o Nim wątpiący w Niego?
godunow napisał(a):a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? (56) Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas?

Tak sie złożyło że np w mojej wspólnocie są wyłącznie bracia i siostry- i jak się zwracam do ogółu też mowię: słuchajcie bracia i siosty.....
A ktos z innej wspólnoty mówi np.: wiesz dwóch braci z twojej wspólnoty spotkałem....,
albo - spotkałem kilku twoich braci....I wiem o co chodzi.
Zaznaczam, że nie chodzi tu o więzy krwi, tylko jedność, braterstwo wspólnotowe.
Podobnie było w świecie semickim.
Do ciebie też ktoś z tego forum pisze: bracie Zbyszku. Czy mam rozumieć, że macie wspólnego ojca lub matkę, albo oboje?
Bracie Godunow - zechciej w końcu zrozumieć, że brat i siostra, to niekoniecznie rodzeństwo.
Jak myślisz- jak apostołowie zwracali sie do siebie? - proszę pana? Nie! - bracie. np pozdrówcie tez innych braci itd.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
03-06-2010 19:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #35
 
sant napisał(a):Tak sie złożyło że np w mojej wspólnocie są wyłącznie bracia i siostry- i jak się zwracam do ogółu też mowię: słuchajcie bracia i siosty.....

Tyle,że fragmenty,które z uporem maniaka pokazuję ja i godunow mówią dobitnie o braciach i siostrach Jezusa.Nikt zdrowo myślący czytając ten tekst nie pomyśli o tym,że autor miał na myśli kuzynów czy braci w wierze.
Podałem wyżej link do artykułu,który zapewne nawet nie przeczytałeś.Uważam,że jest on dość solidny.
Dlatego nie ma potrzeby aby powtarzać to,co już ktoś raz napisał.Proszę abyś przeczytał ten artykuł.

[ Dodano: Pią 04 Cze, 2010 12:30 ]
omyk napisał(a):Zdaje się, że nawet to już kiedyś czytałam. Wszelkie gdybologie na ten temat nie zmieniają jednak faktu, że św. Paweł "Jakuba brata Pańskiego" nazywa Apostołem.

No raczej:

Cytat:Argument, określony przez „Encyklopedię” jako „decydujący” w sprawie braci Jezusa, wiąże się z tożsamością Jakuba, brata Pańskiego, zwanego także Sprawiedliwym, prawdopodobnie pierwszego przywódcy całego rodzącego się Kościoła (13).
Miałby on być tożsamy z Jakubem Mniejszym, który był jednym z apostołów i zarazem kuzynem Jezusa.
Skoro jeden z „nazywanych braćmi” to jego kuzyn, dlaczego nie pozostali?
Skąd wiemy, że obaj Jakubowie to jedna i ta sama osoba?
Ma tego dowodzić cytowany już wers 19 z 1. rozdziału listu do Galatów:

„Innych apostołów nie widziałem; widziałem Jakuba, brata Pańskiego”

W apologetycznym tłumaczeniu wygląda on tak:

„Innych apostołów nie widziałem; oprócz Jakuba, brata Pańskiego”

Popatrzmy na oryginał (tekst grecki):

eteron de twn apostolwn ouk eidon, ei mh iakwbon ton adelfon tou kuriou.(14)

W tekście greckim w obu zdaniach mamy oddzielne orzeczenia (EIDO w pierwszym, EI ME w drugim).
Brakuje także słowa „oprócz” (gr. PLEN), jakie pojawiło się nie wiadomo skąd w tłumaczeniu.

Dla porównania Dz 8.1:

(...) panteV de diesparhsan kata taV cwraV thV ioudaiaV kai samareiaV plhn twn apostolwn.

“I wszyscy (uczniowie) rozproszyli się aż poza granice Judei i Samarii, oprócz (PLEN) apostołów”

Taka konstrukcja powyższego zdania włącza apostołów do grona uczniów Jezusa, natomiast konstrukcja z Galatów 1.19, z dwoma orzeczeniami, bez „oprócz” – w żaden sposób nie świadczy o przynależności Jakuba, Brata Pańskiego, do apostołów.
Nie ma zatem powodu uważać, że był on Jakubem Mniejszym.
Zwrot „innych apostołów nie widziałem” nie znaczy tutaj „innych poza Jakubem”, lecz „innych poza Piotrem”, który pojawił się o jeden wers wcześniej:

„Wtedy po trzech latach przybyłem do Jerozolimy, aby zobaczyć się z Piotrem, i przebywałem z nim piętnaście dni.Innych apostołów nie widziałem (...)


http://www.kosciol.pl/article.php/20060616100719999
04-06-2010 11:47
Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #36
 
Cytat:Nikt zdrowo myślący czytając ten tekst nie pomyśli o tym,że autor miał na myśli kuzynów czy braci w wierze.
Rozumiem, że ja i jeszcze z miliard ludzi na świecie, jesteśmy chorzy na umyśle? W tym wybitne umysły. Wcześniej nazwałeś nas fanatykami. Dzięki.

[ Dodano: Pią 04 Cze, 2010 15:37 ]
Samuel napisał(a):A więc jestem heretykiem Duży uśmiech
To czemu masz w podpisie - wyznanie rzymskokatolickie?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
04-06-2010 15:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #37
 
Cytat:Rozumiem, że ja i jeszcze z miliard ludzi na świecie, jesteśmy chorzy na umyśle? W tym wybitne umysły. Wcześniej nazwałeś nas fanatykami. Dzięki.

Tego nie mówię.Chodzi o zdrowe myślenie a nie o zdrowie psychiczne.Co do tego,że miliard ludzi tak wierzy to raz,że nie mam pewności czy rzeczywiście a drugi to nie jest argument na rzecz prawidłowości.

Cytat:To czemu masz w podpisie - wyznanie rzymskokatolickie?

Ponieważ moja wypowiedź odnośnie tego,że jestem heretykiem była rodzajem żartu.
Zauważ,że w swoich postach nigdzie nie podważam dogmatów katolickich.

Wierzę w dziewictwo Maryi ale uważam,że Józef miał dzieci.Inaczej bracia Jezusa musieli by być dziećmi Marii.Kościół przyjął wersję,że to byli kuzyni ale nie uznał tego jako dogmat.W Kościele Wschodnim również uważa się,że Józef miał dzieci.
Dlatego nie uważam abym swoim myśleniem godził w dogmaty katolickie.

Pozdrawiam!
04-06-2010 16:35
Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #38
 
Stawiasz sobie fałszywą alternatywę (dzieci Józefa albo dzieci Maryi), bo przyjąłeś fałszywe założenie, że "adelfos" musi oznaczać brata rodzonego. Tymczasem nie jesteś w stanie tego udowodnić Uśmiech

Wolisz czynić z samego siebie "żartobliwego heretyka", niż zweryfikować przyjmowane założenia? Dziwne to... ale to Twoja sprawa.

Nie odniosłeś się jednak do mojego poprzedniego postu, który - chyba - wykazał, że Jakub "brat Pański" należał do grona Dwunastu.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-06-2010 22:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #39
 
Jak się nie odniosłem.Popatrz jeszcze raz wyżej.
Myślę,że ja dyskusję zakończę.Nie mogę znieść tego stylu wypowiadania się i zaczynam sam nim przesiąkać.
Po prostu nie mój poziom i tyle.
04-06-2010 22:44
Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #40
 
O, nie zauważyłam, że dodałeś też post - odpowiedź do mnie.
Spoko. :arrow: p.s.: Przeanalizowałam pobieżnie. Nie widzę związku z moim poprzednim postem. Teza jest taka: Paweł mówiąc o Apostołach myślał konkretnie o Dwunastu, również Jakub był jednym z Dwunastu. Dlaczego? Dlatego, że mówi wyraźnie: spośród Apostołów oprócz Piotra widział tylko Jakuba. A wiemy, że widział też Barnabę i innych uczniów.
Teza jest jasna. W Twoim cytacie nie widzę nic, co mogłoby ją podważyć.

Wiesz, powiem Ci w sekrecie... nie rozumiem. Może Ci się nie podobać mój sposób wypowiedzi, czy sposób dyskusji wielu innych osób, ale co to ma do Twojego wyboru wiary? Tak się wypowiadam, jaki mam charakter, jakie mam przywary (również grzechowe), jakie przyzwyczajenia. Gorszy Cię słabość brata? Co Cię w takim razie nie zgorszy? Szkoda, że miłosierdzie dla słabszego i grzesznego brata nie jest "Twoim poziomem" Smutny A wystarczyłoby napomnieć - raz i drugi... Może ja też bym skorzystała.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-06-2010 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
godunow Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #41
 
Sant pisze
Cytat:Tak sie złożyło że np w mojej wspólnocie są wyłącznie bracia i siostry- i jak się zwracam do ogółu też mowię: słuchajcie bracia i siosty.....
Witaj bracie sant.. Ciekawa refleksję piszesz ..
Ale niejako do rzeczy jak zwracali się do siebie uczniowie i apostołowie Chrystusa.. raczej się nie fraternizowali sensie wspólnot.. Zwracano się zazwyczaj Ty lub Wy w zależności od wieku.. Szacunek dla starszych był zawsze przestrzegany w społecznościach wschodu..
Ze wspomnianego tekstu Ewangelii mowa jest o braciach i można rozważyć jak gdy by trzy nurty.
1. Rodni bracia
2. bracia stryjeczni ( rodzeństwa brata braci , braci ojca)
3. Bracia przyrodni ( synowie Józefa z poprzedniego małżeństwa )

Teoretycznie połowa chrześcijan wierzy ze to byli kuzyni ( katolicy stanowią około 50 procent wszystkich chrześcijan..)
Rozważmy wersję katolicką. Chrystus nie ma żadnych braci ani przyrodnich ani rodzonych).
Rodzina Chrystusa Maryja i Józef byli rodziną żydowską , rodzina która żyła w zgodzie z nakazem Biblii.. Unikanie potomstwa w takich rodzinach żydowskich byłoby wręcz..czymś nienormalnym i Uznawano by ich za ludzi którzy nie szanują Boga.. Unikanie potomstwa raczej nie wchodzi w grę..

W tamtych czasach wybór żony odbywał się w zasadzie przez rodziców.. Panna młoda nie miał nic do gadania.. Często młode dziewczyny wychodziły za mąż za wdowców.( Dla mojej wiary nie jest istotne czy to byli bracia przyrodzeni czy rodzeni) Osobiście skłaniam się do tezy że to byli bracia przyrodni.. Tak jak to przyjmuje Kościoły prawosławne..
Pewnie i starsi katolicy pamiętają słowa kolędy .. .. i Józef Stary dzieciątko pielęgnuje Zmieniona stosunkowo niedawno.. na święty..

Pozdrawiam

Pamiętaj Ty Boga możesz zapomnieć? !!
Ale Bóg nie zapomni o Tobie.. Nigdy
05-06-2010 08:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #42
 
A czy coś oprócz słów kolędy wskazywałoby na to, że Józef rzeczywiście był stary? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
05-06-2010 11:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #43
 
Poniżej kilka fragmentów Pisma Świętego z których wynika jasno jak semici traktuja słowo "bracia"

...Niech również bracia twoi - pokolenie Lewiego, szczep twego ojca - przyjdą i przyłączą się do ciebie, a pomagają tobie i synom twoim [w służbie] przed Namiotem Spotkania. (Ks. Liczb 18:2, Biblia Tysiąclecia)

...I kłócił się lud z Mojżeszem, wołając: Lepiej by było, gdybyśmy zginęli, jak i bracia nasi, przed Panem. (Ks. Liczb 20:3, Biblia Tysiąclecia)

...Mojżesz odpowiedział Gadytom i Rubenitom: Jakże to? Wasi bracia ruszą do walki, a wy chcecie tu spokojnie pozostać? (Ks. Liczb 32:6, Biblia Tysiąclecia)

...Gdzież pójdziemy? Nasi bracia napełnili nam serce strachem, mówiąc: Lud to jest liczniejszy i wyższy wzrostem od nas, miasta ogromne, obwarowane aż do nieba. Widzieliśmy tam nawet synów Anaka. (Ks. Powt. Prawa 1:28, Biblia Tysiąclecia)

...Człowiek ów, gospodarz domu, wyszedłszy do nich rzekł im: Nie, bracia moi, proszę was, nie czyńcie tego zła, albowiem człowiek ten wszedł od mego domu, nie popełniajcie tego bezeceństwa. (Ks. Sędziów 19:23, Biblia Tysiąclecia)

...Odpowiedział Dawid: Nie tak postąpicie, bracia moi, z tym, co nam darował Pan. Przecież to On nas ochronił. On oddał w nasze ręce tę zgraję, która na nas napadła. (1 Ks. Samuela 30:23, Biblia Tysiąclecia)

...Lecz oto wszyscy ludzie z Izraela przybyli przed króla i postawili królowi pytanie: Dlaczego nasi bracia, ludzie z Judy prowadzili cię i przeprawili przez Jordan, tak króla, jego rodzinę, jak i wszystkich ludzi Dawida wraz z nim? (2 Ks. Samuela 19:42, Biblia Tysiąclecia)

...Bracia ich, lewici, byli przeznaczeni do wszelkich usług w przybytku domu Bożego.
(1 Ks. Kronik 6:33, Biblia Tysiąclecia)

...A bracia ich we wszystkich rodach Issachara, dzielni wojownicy, liczyli osiemdziesiąt siedem tysięcy; wszyscy zapisani w rodowodach. (1 Ks. Kronik 7:5, Biblia Tysiąclecia)

....Powstawszy więc, król Dawid rzekł stojąc: Posłuchajcie mnie, bracia moi i ludu mój! Moim pragnieniem było zbudować dom odpoczynku dla Arki Przymierza Pańskiego jako podnóżek stóp Boga naszego i poczyniłem przygotowania do budowy. (1 Ks. Kronik 28:2, Biblia Tysiąclecia)

....Za mało jednakże było kapłanów i nie zdołali obedrzeć ze skóry wszystkich ofiar całopalnych. Wsparli ich więc bracia ich lewici, aż do zakończenia pracy, aż się kapłani oczyścili. Lewici bowiem byli gorliwsi do poświęcenia się niż kapłani. (2 Ks. Kronik 29:34, Biblia Tysiąclecia)

...Wtedy arcykapłan Eliaszib oraz bracia jego kapłani zabrali się do odbudowy Bramy Owczej, poświęcili ją i wstawili jej wrota; następnie odbudowali aż do wieży Seciny i poświęcili ją, i dalej - aż do wieży Chananeela. (Ks. Nehemiasza 3:1, Biblia Tysiąclecia)

...i bracia jego, dzielni wojownicy - dziewięćset dwudziestu ośmiu.(Ks. Nehemiasza 11:8, Biblia Tysiąclecia)


...i bracia jego pełniący służbę w świątyni: osiemset dwadzieścia dwie osoby; następnie Adajasz, syn Jerochama, syna Pelaliasza, syna Amsiego, syna Zachariasza, syna Paszchura, syna Malkiasza, (Ks. Nehemiasza 11:12, Biblia Tysiąclecia)

....i bracia jego, głowy rodzin: dwieście czterdzieści dwie osoby; dalej Amasaj - syn Azarela, syna Achzaja, syna Meszillemota, syna Immera, (Ks. Nehemiasza 11:13, Biblia Tysiąclecia)

Wystarczy?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
05-06-2010 22:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #44
 
omyk napisał(a):A czy coś oprócz słów kolędy wskazywałoby na to, że Józef rzeczywiście był stary? Uśmiech

Hihi - u mnie w regionie śpiewa się" i Józef święty" Duży uśmiech - i nie mogłam zrozumieć, czemu u mojej babci przekręca się kolędę :twisted:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
06-06-2010 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #45
 
omyk napisał(a):A czy coś oprócz słów kolędy wskazywałoby na to, że Józef rzeczywiście był stary? Uśmiech
nom. tradycja. poza "ewangelią dzieciństwa" nie ma już mowy o Józefie w Piśmie, natomiast w tradycji uważa się, że szybko umarł (tzn. zanim Jezus zaczął nauczać i uzasadnień jest wiele. np. Maryja chodziła za Jezusem o Józefie nie ma mowy, że też chodził, a ponadto gdyby żył to nie pozwoliłby się żonie włóczyć po kraju. i wracając do kolędy to raczej ona jest odbiciem tego myślenia niż odwrotnie, jak to jest zawarte w twoim pytaniu. skro szybko umarł ergo był stary.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
06-06-2010 14:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów