Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maria - matka Jezusa.
Autor Wiadomość
Maksymilian
Unregistered

 
Post: #61
 
Słowo na określenie kuzyna istnieje w NT:

Cytat:Pozdrawia was Arystarch, mój współwięzień, i Marek, kuzyn Barnaby...Kolosan 4:10;
08-06-2010 10:58
Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #62
 
Maksie- nie zapominaj o różnych tłumaczeniach. Zależy z jakiego korzystasz.
Po za tym - kuzyn w biblii oznacza krewnego, natomiast brat może onaczać krewnego, ale niekoniecznie. Mianem brat określa sie współplemieńca, osobę o tym samym "zawodzie" czy poglądach. Niekiedy również oznacza osobę z tego samego narodu, lub tej samej mentalności. Nawet o wspólnej przeszłości czy zainteresowaniach. Mianem np siostry określa sie również oblubienicę.
Nie można myślenia czy wartościowania stricte zachodniego wtłaczać w inną kulturę.
W tym wypadku bliskowschodnią.
S. Jehowy właśnie tak robią. I stąd rózne nieporozumienia.
Dlatego istotna jest tradycja, oraz znajomość tego jak dane zagadnienie czy okreslenie rozumieli autorzy danego pisma czy danych słów oraz ich odbiorcy czy adresaci.
My pod tym samym pojęciem możemy rozumiec całkiem coś innego. Np Wujek tłumacząc Stary Testament próbował zaktualizować do naszego rozumienia słowa "isz" (mąż, mężczyzna) i "iszsza" (kobieta, żona, oblubienica). Bo isssza pochodzi od rdzenia isz co ma obrazować że Ewa (Hawa - matka żyjących) - pochodzi z Adama (hadamach - człowiek, ludzie - żyzna gleba). Otóz poczciwy ks, Wujek przetłumaczył owe - isz, iszsza jako mąż - mężyna - co przyznasz było wprawdzie dla nas pewnym dziwolągiem językowym, ale lepiej oddawało tę zależność niż nasze - mąż - białogłowa.
Piszę białogłowa, bo w tamtych czasach (Wujka) słowo "kobieta" miało wydźwiek raczej pejoratywny. Kob to był chleb- kobieta znaczyła więc "dziewka od chleba". Czyli taka służąca do wszystkiego- i do wynnoszenia pomyj świniom i do poklepania.
Jak widzisz, to są olbrzymie subtelności w naszym języku, a cóz dopiero różnice cywilizacyjne i czasowe jakie nas dzielą od teatru działań biblijnych. I na podstawie jakiegoś tłumaczenia domorośli "teolodzy" podważają badania lingwistyczne, etnograficzne i biblistyczne wielu fachowców z prawdziwego zdarzenia o których badania opiera sie też Kościół. (zanim się wypowie w jakiejś kwestii)

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
08-06-2010 13:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #63
 
Co do teorii nt. dzieci Józefa z poprzedniego małżeństwa to zawdzięczamy to Tradycji Wschodniej chrześcijaństwa. Prawosławie w Jerozolimie do dziś w taki sposób traktuje biblijne wersety PŚ.

Kłamstwem jest, że Kościół omija tego typu fragmenty i ich się boi. Wręcz przeciwnie. Po pierwsze w przekładach zatwierdzonych przez KK nigdy nie zamienia się słowa "bracia" na "kuzyni" czy "krewni" - konsekwentnie. A przecież znana nam ze swoich biblijnych zabiegów organizacja Watchtower już by w swoim przekładzie posłużyła się ręką wielkich tłumaczy.
Po drugie dane fragmenty są wyznaczone do czytania Ewangelii w trakcie mszy niedzielnych, a więc udostępniane tłumom i nieukrywane skurpulatnie pod powszednią Liturgią.

Nie jest też tak, że Tradycja jest w Kościele martwa. Wszakże Kościół musi mieć jakieś przesłanki by oddzielić Tradycję od tradycji.

Cytat:Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda?

Rzekomi bracia Jezusa musieliby być od niego młodsi. Co więc dzieje się z nimi, kiedy Jezus z Marią i Józefem ruszają do Jeruzalem? Warto się przyjrzeć temu cytatowi:

"Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie" (Łk 2,48)

Znany z Ewangelii "Jakub, brat Pański" [Ga 1,19] - będący jednym z Apostołów nie może być rzeczywiście rodzonym bratem Chrystusa, ponieważ wśród powołanych w Ewangelii Dwunastu znamy tylko:
Jakuba syna Zebedeusza oraz Jakuba syna Alfeusza (Mt 10,2-4) nie ma mowy o jakimkolwiek "synu Józefa".

W oryginalnym tekście Listu do Galatów występuje słowo "adelfos" podobnie jak we wspominanych fragmentach Ewangelii jako określenie tegoż właśnie Jakuba (Ga 1, 19). Tak więc słowo to, szczególnie w Nowym Testamencie ma minimum dwa równorzędne znaczenia pierwsze.

Także w 1Kor 15,6 gdzie mowa o "pięciuset braciach" występuje greckie słowo "adelfos".

Zapraszam też do przeczytania wyjaśnienia z ENCYKLOPEDII KATOLICKIEJ:

[Obrazek: 555_enc1989kol996a.jpg]
[Obrazek: 908_enc1989kol997a.jpg]

Mam nadzieję, że to wyjaśniło wątpliwości nt. postawności nauk Kościoła, który nie jest, jak mówi bp. Suski "religią Księgi" ale też instytucją ślepo trzymającą się czyjegoś widzimisię. Kościół jest instytucją, która BADA.

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
26-07-2010 20:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #64
 
Maksymilian napisał(a):Słowo na określenie kuzyna istnieje w NT:

Cytat:
Pozdrawia was Arystarch, mój współwięzień, i Marek, kuzyn Barnaby...Kolosan 4:10;
Biblia nie jest zwykłą księgą, znajuje się w niej język symboliczny, archaiczny ale nie tylko. Przede wszystkim Biblia przedstawia myśli Boga, nie człowieka. A Jego myśli nie są myślami naszymi przecież. Musisz się zagłębiać, prosić Boga o Ducha Świętego przy czytaniu Pisma Świętego. Bo jak chcesz po ludzku, po swojemu, tak jak ty to sobie wyobrażasz...Dojdziesz czesto do błędnych wniosków.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
20-10-2010 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
badacz_pisma_św Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2011
Reputacja: 0
Post: #65
 
Według Biblii jasnym jest,że Maria z Nazaretu miała oprócz syna Jezusa pierworodnego jeszcze czterech synów i co najmniej dwie córki.

...
16-05-2011 23:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #66
 
Według której Biblii? Ja czytając Biblię nie natrafiłem na taki szczegół. Może podasz konkretne wersety w Biblii, gdzie to tak jest uwzględnione?

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
17-05-2011 00:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
badacz_pisma_św Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2011
Reputacja: 0
Post: #67
 
Cytat:Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas?
Mt 13:55nn Biblia Tysiąclecia.

Cytat:Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?
Mk 6:3.

...
17-05-2011 07:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #68
 
Czemu masz wpisane w wyznaniu "katolik"?
Ten temat był już wielokrotnie na forum wałkowany, przeczytaj choćby nawet tylko TEN temat od początku. Wyjaśnialiśmy już, że Jakub - "brat" należał do grona Dwunastu, więc mógł być synem Alfeusza albo Zebedeusza. Sugerujesz, że Maryja miała z którymś z nich dziecko?
Słowo "brat" ma w Biblii szersze znaczenie niż jedynie rodzony brat z jednej matki.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-05-2011 11:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
badacz_pisma_św Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2011
Reputacja: 0
Post: #69
 
http://webcache.googleusercontent.com/se....google.pl

Jestem wyznania rzymskokatolickiego. Uśmiech
17-05-2011 14:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
piano Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 559
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #70
 
badacz_pisma_św napisał(a):Jestem wyznania rzymskokatolickiego. Uśmiech
Naprawdę? dlaczego więc (jeśli można wiedzieć) wybrałeś sobie nick Badacza Pisma Św.?

omyk napisał(a):Wyjaśnialiśmy już, że Jakub - "brat" należał do grona Dwunastu, więc mógł być synem Alfeusza albo Zebedeusza. Sugerujesz, że Maryja miała z którymś z nich dziecko?
Słowo "brat" ma w Biblii szersze znaczenie niż jedynie rodzony brat z jednej matki.
Skoro jak twierdzi jest wyznania rzymskokatolickiego dlaczego mówi, że Jezus miał rodzeństwo?

Przepraszam, że troszkę odbiegnę od tematu, chcę zadać użytkownikowi badacz_pisma_św istotne pytanie: Gdzie umarł Jezus? na krzyżu czy na palu?

Modlitwa jest kluczem, który otwiera skarbnice łask - M.Magdalena Damen
17-05-2011 15:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
badacz_pisma_św Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2011
Reputacja: 0
Post: #71
 
Aby nie robić OT proszę zadawać prywatne pytania na PW.

...
17-05-2011 15:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
piano Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 559
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #72
 
badacz_pisma_św napisał(a):Aby nie robić OT proszę zadawać prywatne pytania na PW.
Bądź pewien, że zadam; a tak na marginesie: czerwony kolor może używać tylko administracja. [-X

pozdrawiam Uśmiech

Modlitwa jest kluczem, który otwiera skarbnice łask - M.Magdalena Damen
17-05-2011 16:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #73
 
badacz_pisma_św, jeśli jesteś katolikiem rzymskim zobowiązany jesteś na mocy przynależności do tego Kościoła do uznawania wszystkich jego dogmatów. jeśli nie uznajesz choćby jednego dogmatu katolickiego nie jesteś katolikiem i wykluczasz się sam z Kościoła, i dzieje się to bez jakiegoś potwierdzenia urzędowego na papierze z Kościoła.
zatem określ się do co wiary.
pozdrawiam
s.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
17-05-2011 17:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #74
 
Cytat:Aby nie robić OT proszę zadawać prywatne pytania na PW.
Kolor czerwony, jak wyżej wspomniano, jest zarezerwowany dla moderacji. Stoi to jasno w regulaminie, który zaakceptowałeś, więc proszę, byś go przestrzegał.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-05-2011 18:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
badacz_pisma_św Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: May 2011
Reputacja: 0
Post: #75
 
Nie chcę podważać niczyjej wiary.Nie chcę negować tego,co zostało napisane.Za wszystko,co złe z mojej strony przepraszam.
Dziś tj. 21 maj 2011 roku o godzinie 18.30 postanowiłem odejść z Kościoła Katolickiego.
Jestem grzesznikiem więc Kościół będzie czystszy o takiego jak ja.
Nie zmienię jednak zdania,że Maryja według autorów ewangelii miała inne dzieci oprócz Pana Jezusa.
Autorzy ci wymieniają Maryję,Józefa i braci Jezusa razem:

Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas?
Mt 13:55nn Biblia Tysiąclecia.

Cytat:
Czy nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?
Mk 6:3.

To jest dowód wystarczający.

...
21-05-2011 18:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów