Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Pan Tadeusz"
Autor Wiadomość
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
"Pan Tadeusz"
Ciekawi mnie bardzo, czy znacie - czytaliście "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza? Czy utwór Wam się podobał? Co o nim sądzicie? Jaki macie stosunek do naszej epopei narodowej?
30-10-2008 21:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Czytałam i nawet chciałam się nauczyć na pamięć ale jakoś nie wytrwałam. Zniechęciłam się do Mickiewicza. Przecież, nie tylko dla naszego kraju jest wieszczem. Nasi wschodni sąsiedzi też walczą o niego.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
30-10-2008 22:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
akurat jutro zaczynam omawianie"Pana Tadeusza" Uśmiech
Lubię, strasznie fajnie mi się go czyta, i język jest bardzo przyjemny Oczko Można czytać przed lustrem Oczko

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
30-10-2008 23:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AbiSh Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 77
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ja go przerabiałem. Osobiście przeczytałem max 3 rozdziały, a z klasówki było 5 Uśmiech
Książka dziwna i zagmatwana jak dlamnie. Bardziej niż czarna magia. :diabelek:
30-10-2008 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Upiorzyca Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 71
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
AbiSh napisał(a):Ja go przerabiałem.
Przerobiłeś "Pana Tadeusza"? ciekawe co na to Mickiewicz Uśmiech

Szukam, Szukania mi trzeba,
Domu z gitar? i piórem.
A góry nade mn? jak niebo,
A niebo nade mn? - jak góry.
30-10-2008 23:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AbiSh Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 77
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
Przerobić przerobiłem, przepracować przepracowałem, przeboleć przebolałem.
Mickiewicz za przeproszeniem mi wisi. Wolę Słowackiego z polskich Wieszczów.
30-10-2008 23:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
A dla mnie w ogóle okres romantyzmu a w szczególności polskiego to patos, pseudopatriotyzm, żałość i bieda z nędzą. Ewentualnie elementy grozy - "Dziady 2", "Upiór" itp - jeszcze dadzą się "strawić". Reszta jest przegadaną papką.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
31-10-2008 09:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kinga93 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 94
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ja na razie omawiałam fragmenty. Ale starszej koleżance wypracowanie jakieś z tej książki pisałam więc jako tako ją kojarzę. Nie jest zła. Ma ciekawy język, dobrze się czyta. Uśmiech

"?yj tak jakby ka?dy dzie? by? twoim ostatnim"

"Nie mówmy, ?e czasy s? z?e, my jeste?my czasem, b?d?my dobrzy, a czas b?dzie dobry"
?w. Augustyn
31-10-2008 14:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Helmutt napisał(a):"Dziady 2"
Tak chyba jedyny utwór Mickiewicza z którego można wiele wynieść. Ogólnie ja teraz czytam Tadka i jestem na 7 księdze jakoś nie wciąga mnie ta książka.

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
31-10-2008 16:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Przyznam szczerze, że w podstawówce nie przeczytałam "Pana Tadeusza", ale zrobiłam to w szkole średniej. Uważam, że na szkołę podstawową to utwór zbyt trudny i ja go nie rozumiałam, natomiast szczerze polubiłam go później.
31-10-2008 20:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AbiSh Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 77
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #11
 
aga napisał(a):szczerze
Szanowna Pani polonistka ma powtórzenie. : :diabelek: Trafiona zatopiona \Duży uśmiech/

Co do Tadka to w skrócie Dziwny. Film jest jako taki.
31-10-2008 20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
AbiSh napisał(a):
aga napisał(a):szczerze
Szanowna Pani polonistka ma powtórzenie. : :diabelek: Trafiona zatopiona \Duży uśmiech/

Cieszę się, że Cię usatysfakcjonowałam i wprawiłam w dobry humor :twisted: dzięki temu, że jestem zmęczona i nie chciało mi się sprawdzać tego, co napisałam. Doprawdy wredni są ci ludzie... a nie wiem z jakiego powodu mnie tak nie cierpisz.

[ Dodano: Pią 31 Paź, 2008 21:25 ]
AbiSh napisał(a):Co do Tadka to w skrócie Dziwny. Film jest jako taki.

Dlaczego dziwny? Najpierw przeczytaj - taka jest moja rada.
31-10-2008 22:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AbiSh Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 77
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #13
 
Czytałem pare ksiąg, znam zarys fabuły nohaterów itp. Ksiązka mi się nie-po-do-ba. Więc jej nie przeczytam juz raczej nigdy.
31-10-2008 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
hailee Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 126
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
AbiSh napisał(a):Przerobić przerobiłem, przepracować przepracowałem, przeboleć przebolałem.
Mickiewicz za przeproszeniem mi wisi. Wolę Słowackiego z polskich Wieszczów.

ja nie lubię ani Mickiewicza, ani Słowackiego, ale z tych dwóch panów bardziej podchodzi mi jednak Mickiewicz...
ale "Pana Tadeusza" przeczytałam, najbardziej (nie wiem czemu) podoba mi się Spowiedź Jacka Soplicy... trzeba trochę "liznąć" historii, żeby zrozumieć o co w tej książce tak naprawdę chodzi... Język

"Dla wielkich czynów niewiele pomaga zbytnia przezorność i zimna odwaga. Zapał, nie mędrkowanie odnosi zwycięstwo." Język
01-11-2008 12:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
hailee napisał(a):trzeba trochę "liznąć" historii, żeby zrozumieć o co w tej książce tak naprawdę chodzi...
I w takich sytuacjach przyda się Rachel-historyczka :diabelek: :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
01-11-2008 14:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów