Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bierzmowanie
Autor Wiadomość
anucka_22 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Bierzmowanie
Witam , chciałabym się zapytać czy świadkiem do bierzmowania może być ksiądz??? I czy świadek musi być tej samej płci? Ja jestem dziewczyną i chciałabym aby moim świadkiem był ksiądz i nie wiem czy jest taka możliwość ?

Na chrzestnych nie mam co liczyć ...

A w ogóle taki świadek powinien nas prowadzić do Boga , ksiądz spełnia wszystkie warunki , więc proszę o odpowiedzi!
Pozdrawiam
08-11-2008 16:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Jak wiem, to u dziewczyny powinna być kobieta. W diecezji w której obecnie przebywam to ma być chrzesna.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
08-11-2008 16:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
 
Przeciwwskazań formalnych ogólnie nie ma, natomiast gospodarz miejsca (proboszcz) może odmówić. Zdarzało się.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-11-2008 18:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ksiądz :shock: tego chyba jeszcze nie było.
08-11-2008 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #5
 
U mojej podopiecznej świadkiem był diakon Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-11-2008 21:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #6
 
Z tego, co wiem, może to być trudne z jednego względu: świadek jest świadkiem na całe życie, a więc powinien mieć z osobą bierzmowaną kontakt. Księża diecezjalni są przenoszeni na terenie diecezji, zakonni - zazwyczaj na szerszym terenie, natomiast zawsze może "przydarzyć się" misja. Wtedy obowiązek świadka pozostanie niespełniony, dlatego nie powinno się brać księży na świadków.

Natomiast pierwszo słyszę, że świadkiem dziewczyny ma być kobieta... z jakiej racji?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-11-2008 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
anucka_22 napisał(a):do bierzmowania może być ksiądz???
Może.

Cytat:Kodeks prawa kanonicznego, przez analogię do potencjalnych kandydatów na chrzestnych, wylicza tych, którzy mogą być dopuszczeni do pełnienia funkcji świadka bierzmowania.
Są nimi:

* wyznaczeni przez przyjmującego bierzmowanie, jego rodziców lub tego kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma - przez proboszcza lub szafarza chrztu;
* posiadający do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
* ci, którzy ukończyli szesnasty rok życia, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
* katolicy bierzmowani, po przyjęciu sakramentu Najświętszej Eucharystii;
* ci, którzy prowadzą życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką mają pełnić;
* wolni od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej (kan. 893 §1, kan. 874 KPK).

W jednostkowych wypadkach, przepisy kościelne nie zabraniają, aby - gdy nie ma odpowiedniego świadka - objął tę funkcję któryś z rodziców kandydata do bierzmowania.
http://www.swietaanna.pl/bierzmowanie.php

[ Dodano: Nie 09 Lis, 2008 14:21 ]
Rachel napisał(a):Jak wiem, to u dziewczyny powinna być kobieta.
Nie ma takiego wymogu formalnego, jednak roztropność duszpasterska podpowiada, by tak właśnie robić.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-11-2008 15:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):Rachel napisał/a:
Jak wiem, to u dziewczyny powinna być kobieta.
Nie ma takiego wymogu formalnego, jednak roztropność duszpasterska podpowiada, by tak właśnie robić.
Przekazuje tak jak nas nauczano przed bierzmowaniem. Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-11-2008 16:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Rachel napisał(a):Przekazuje tak jak nas nauczano przed bierzmowaniem.
A ja dalej powtarzam o racji duszpasterskiej. Przypomnij sobie Mario, co dokładnie mówiono.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-11-2008 17:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Ks.Marek napisał(a):Rachel napisał/a:
Przekazuje tak jak nas nauczano przed bierzmowaniem.
A ja dalej powtarzam o racji duszpasterskiej. Przypomnij sobie Mario, co dokładnie mówiono.
Pamiętam.
Teraz do tego musi to być chrzesna, i raczej nie są mile-widziane osoby młode, imion są z chrztu. Tak jest tutaj. Pamiętam, aż za bardzo :-

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-11-2008 18:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #11
 
U nas nie było wymogu ani chrzestnych (których na 90% przypadków rodzice wybierali ze względu na sympatię, zamożność albo na zasadzie że są wzajemnie sobie chrzestnymi w rodzinach), ani imienia z chrztu (w końcu chodzi o świadome wybranie patrona, a imię z chrztu zwykle znowu na sympatię, przodków i brzmienie wybierano), ani wiekowo (przykład: 19-letnia animatorka grupy dzielenia prawdopodobnie będzie lepszym wsparciem duchowym niż 40-letnia ciocia z drugiego końca Polski).

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-11-2008 18:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Annnika, tutaj się dużo pozmieniało pod rządami nowego biskupa. Mnie to omineło naszczęście. A po kolejne wróciłam do swych rodzinnych stron, i niestaty nie wiem jak to jest w mej diecezji.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
09-11-2008 19:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
U mnie świadkiem do bierzmowania była starsza koleżanka z klasy.
09-11-2008 23:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Małą ciekawostka: http://www.jadwiga.gorlice.pl/bierzmowanie.php
Zaś co do problemu postawionego w pierwszym poście, tytułem dopowiedzenia formalnego:
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):Kanon 893 § 2: wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):Kan. 892 - Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.
Kan. 893 -
§ 1. Ten może spełniać zadanie świadka. kto wypełnia warunki określone w kan. 874.
§ 2. Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.

Świadek nie jest konieczny, przynajmniej nie do ważności sakramentu.
Kodeks Prawa Kanonicznego - art. 874 napisał(a):§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
§ 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
10-11-2008 00:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #15
 
Czasem Pan Bóg pisze w życiu człowieka różne historie...
Moi rodzice chrzestni chyba nie są zbyt wierzący. :roll:
Nie wiem tego na pewno, bo ostatnio kontakt z matką chrzestną miałam na mojej I Komunii, a i ten kontakt nie był zbyt bliski, nigdy nie można było mówić o prawdziwej relacji.
Z ojcem chrzestnym widywałam się i później, ale nie pamiętam, żebyśmy kiedykolwiek rozmawiali o Bogu. Obecnie od ładnych kilku lat nie mam z nim żadnego kontaktu.
Nic więc dziwnego, że na mojego świadka do Bierzmowania wybrałam inną osobę.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
10-11-2008 00:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów