Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy kapłan może odmówić chrztu?
Autor Wiadomość
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Czy kapłan może odmówić chrztu?
jak to jest w przypadku dzieci ze zwiazkow niesakramentalnych>? CZy kaplan ma prwo domowic udzielenia chrztu dziecku z takiego zwiazku?
szczegolnie chodzi mi o takie przypadki, kiedy rodzice dziecka pozostaja w wolnym zwiazku, natomiast nie ma zadnej przeszkody, dla zawarcia przez nich malzenstwa sakramentalnego. czy kaplan ma prawo postawic warunek, ze ochrzci dziecko jesli oni wezna slub?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
27-03-2005 00:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Magda_B Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
hm mysle ze to zalezy od ksiedza ... jeden ksiadz moze udzielic, inny sie przyczepi o cos i powie NIE... wszyscy wiedzą jacy czasem potrafiąbyc księza... czasem mili, pomocni, no poporstu dobrzy kapłani, ale niestety jak w kazdym zawodzie, sa tez osoby lekko mowiac chamskie. [-X
27-03-2005 11:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Tak, są księża z powołania i ci pozostali ogólnie rzecz biorąc...
Z tego co słyszałam, to związek niesakramentalny jest dla pary zyciem w jawnym grzechu, więc może dlatego kapłan ma prawo odmówić udzielenia chrztu.

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
27-03-2005 11:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
no tak ale czasem jest tak, ze poprostu ludzie nie moga np. zawrzec malzenstwa skaramentalnego ze wzgledu np. na to, ze jedna ze stron byla juz w takim zwiazku Oczko i co wtedy, jesli taka para chcce wychowywac dziecko po katolicku, chce je orzchcic
czy ksiadz ma prawo odmowic takiemu dziecku udzielenia sakramentu?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
27-03-2005 19:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Myślę, że to pytanie kierujmy do naszych księży a nie do uzytkowników :!:
27-03-2005 20:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
masz racje Dyduś... nmoze nasi forumowi ksieza odpowiedza co w takiej sytuacji powinien zrobic kaplan Oczko

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
27-03-2005 20:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Człowieka "chrzci się w wierze". Jeśli ochrzczona ma być osoba dorosła, to jest do tego przygotowana przez katechumenat. Przed chrztem wyznaje swoją wiarę.
Jeśli chrzci się niemowlę, to wiarę za to dziecko wyznają rodzice i chrzestni.
Rodzi mi się pytanie: Jaka jest wiara tych rodziców, jeśli oni np. się nie modlą...?
Jaka jest wiara tych rodziców, jeśli żyją w związku niesakramentalnym, choć nic nie stoi na przeszkodzie?
Podczas chrztu przysięgają wychować dziecko w wierze katolickiej, ale przecież oni sami po katolicku nie żyją. Jaką kapłan ma gwarancję, że łaska chrztu nie zostanie zmarnowana? Czy chodzi o kolejnego statystycznego katolika, czy o żywego członka Kościoła?
Osobiście jestem przeciwny masówkom. Jest czas na ten rocznik iiiiii………… hurtem. Za jednym zamachem sto osób (chrzest, bierzmowanie). Czy ktoś chce, czy nie. ? Czy wie o co chodzi, czy nie.

Nie odpowiedziałem na główne pytanie. Celowo. Jeszcze się wstrzymam.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
28-03-2005 09:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Przecież ostatnio było głośno w mediach jak to Karol Wojtyła jako młody ksiądz /obecny papież...../ odmówił chrztu pewnemu dziecku żydowskiemu. Teraz dokładnie nie pamiętam ale wiedział, że jego rodzice nie chcieli tego. Oczywiście ich samych nie było ówcześnie, dziecko wychowywali jacyś katolicy. Choć to trochę inna sytuacja od takiej typowej ale jest! Odpowiada na pytanie, że można odmówić :!:

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
28-03-2005 09:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
zgadzam sie z Ksiedzem... ale co np. w przypadku, kiedy rodzice dziecka chociz nie ma zadnych przeszkod formalnych i prawnych do zawarcia zwioazku, ale rodzice dziecka nie zyja razem... czy wowczas tez kaplan moze postawic warunek, ze najpierw slub pozniej chrzest?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
28-03-2005 13:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Darek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 32
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Praktyka Kościóla jest taka, że praktycznie chrzci się wszystkie dzieci, nawet te, które urodziły się w związkach niesakramentalnych. A to, że ksiądz się czasami "czepia" rodziców, którzy żyją bez sakramentu i nie mają żadnych przeszkód, uważam za uzasadnione. To jest obowiązek kapłana, ukazywać co jest dobre a co złe, a co zrobią z tym rodzice to już ich sprawa. Nikogo na siłę do ołtarza nie można ciągnąć. Ksiądz ma mieć przynajmniej minimum pewności, że rodzice przekażą dziecku wiarę. Jeżeli takiej pewności nie ma, to lepiej przełożyć chrzest na późniejszy termin.
29-03-2005 08:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Myślę, że to zalezy od sytuacji... w większej części wine napewno poniosą rodzice :!:
29-03-2005 13:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Nie, Gepardziku. Winę w całości poniosą rodzice dziecka. Ksiądz musi odpowiedzialnie szafować sakramentami.

Jak zauważył ks. Darek, z reguły jednak się chrzci wszystkich.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
29-03-2005 16:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nata_89 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
a co jeśli rodzice sa innych wyznań? czy wtedy yeż bez trudu można ochrzcić dziecko? Czy jest obowiązkowa zgoda drugiego rodzica?
04-04-2005 21:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
W takim wypadku katolicka "połówka" małżeństwa musi zadeklarować, że dzieci będą wychowywane według wiary Kościoła Katolickiego

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
04-04-2005 21:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
beczka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 48
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
no cóż,ksiądz i tak nie może mieć pewności czy rodzice wychowają je na katolika,czy nie Duży uśmiech
natomiast czy ksiądz może odmówić?jak jest jakiś do kitu to napewno może,słyszałem już o takich przypadkach,więc jest to możliwe..........

"szczęście jest naszym naturalnym i prawdziwym stanem,po co cierpieć,skoro wolą wszechświata i boga jest żebyśmy byli szczęśliwi?
30-07-2009 13:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów