Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwsze rozdziały księgi Rodzaju.........
Autor Wiadomość
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Pierwsze rozdziały księgi Rodzaju.........
Bl4ck_St4r napisał(a):Napisał [w] Magia a wiara w Boga:
Ty myślisz że tak było ?? Że było dwuch pierwszych ludzi ?? Że świat stworzyli w 7 dni ?? hehe.... bo gdy powiesz że nie że to trzeba rozumieć że to jest przenośnia lub coś w tym stylu to to wszystko straci sęs... to mnie też wyjątkowo mocno zastanawiało, a chodzi o interpretacje Pisma Świętego.

Heheh….. Wszystko ma sens, tylko potrzeba trochę wiedzy. Tak pierwsze 11 rozdziałów z księgi Rodzaju są przenośnią, ale nie w takim rozumieniu do jakiego „doszłeś”. Nie chcę wykazać twojej nie wiedzy, bo w końcu pytasz?

Na począteczek może zasięgnijmy opinii egzegetów.

Pierwsza część, bardziej popularna i etiologiczna niż druga, stara się obrazowo opisać nie tylko powstanie świata i pojawienie się człowieka, ale wyjaśnia na sposób religijny wiele zjawisk, zwyczajów, instytucji, ukazuje zróżnicowanie etniczne i językowe, kulturowe, wreszcie na płaszczyźnie etycznej przedstawia pojawienie się zła na świecie i jego złowieszcze owoce. Chodzi tu raczej o etapy dziejów ludzkości niż o konkretne wydarzenia (stworzenie, raj i pierwszy grzech, bratobójstwo, potop i pierwsze przymierze z Bogiem, wieża Babel).

Szczególnie pragnę podkreślić ostatnie zdanie: chodzi o przedstawienie etapów dziejów ludzkości a nie konkretne wydarzenia. Zatem celem pierwszych rozdziałów księgi Rodzaju, autora natchnionego nie jest ukazanie prawd ogólnie mówiąc przyrody, tylko: jest jeden Bóg, to On stworzył niebo i ziemię, to On stworzył człowieka, to On jest praprzyczyną wszystkiego! Jeśli będziemy chcieli patrzeć na te perykopy jak na wiedzę o człowieku, kosmosie to wyjdzie absurd. Ktoś może sobie powiedzieć: „jak to z dwóch ludzi powstał rodzaj ludzki, a skąd wiadomo, że Adam miał córki i synów, a nawet jeśli tak było, to wiemy że brat i siostra nie powinni mieć dzieci? Czy Bóg jest taki dziwny, że za zerwanie jabłka karze tak surowo wyganiając z raju? Pytania można mnożyć! Po pierwsze to pisał ktoś, kto żył 3200 lat temu, jego poziom wiedzy a nasz to przepaść. Po drugie jak mówiłem chodzi o prawdy religijne a nie przyrodnicze.

Wystarczyło zrobić jedno, zastanowić się co autor natchniony chciał powiedzieć wówczas do swoich adresatów. Jeśli to zrobimy mamy odpowiedź, która i dla nas jest pomocna. Ta część Pisma pokazuje nam, Kto nas stworzył, kto jest naszym wrogiem, pokazuje w obrazowy sposób, że to wrogość i pycha sprawiła, że ludzie się rozeszli, czego symbolem stała się wieża Babel itd.

Nikt w Kościele nie twierdzi, że ziemia powstawała przez sześć dni. A tak apropo, to z księgi Genesis /nazwa grecka/ możemy się dowiedzieć, jakoby Bóg odpoczął dnia siódmego. Wiadomo, skoro jest Bogiem to nie potrzebuje żadnego odpoczynku!!!! Autor chciał w ten sposób pokazać tylko słuszność i zasadność odpoczynku w dniu siódmym – czyli szabatu, dla żydów była to i jest sobota! Już z tego fragmentu jasno wynika jaki jest główny cel tej księgi!

Pozdrawiam! Szczególnie mojego znajomego od magii, resztę odpowiedzi ode mnie dostaniesz wkrótce.........
28-06-2004 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lubsia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 62
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Zgadzam się z Gregorianem, że Księgi Rodzaju nie można brać dosłownie. Duża część jest przenośnią, obrazem, gdyż taki sposób przedstawienia sprawy lepiej wpływa na człowiek i pozwala mu zrozumieć bardziej niektóre rzeczy. My sami sobie czesto dodajemy obrazy, np. niech mi ktoś pokarze gdzie w Rdz jest napisane, że Ewa zerwała i zjadła jabłko. Jest napisane " Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała zjeść swemu mężowi...". Idąc dalej w moich rozważaniach, gdyby Adam i Ewa byli jedynymi ludzmi na ziemi i oni tylko mieli ja zaludnić to po co Bóg dawał by znamię Kainowi, skoro na ziemi żył tylko jego rodzinka ?? W Piśmie Świetym mamy wiele obrazów i to nie tylko w Starym Testameńci. Sam Chrystus w Swoich naukach używał wielu obrazów, gdyż one lepiej trafiały i trafiają do człowieka.

Chwy? mnie i nie?, niech niebo bli?ej b?dzie
Tak bardzo chc? w ramionech skry? si? Twych.
28-06-2004 21:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Z tego co ja wiem to Adam i Ewa to sa tylko przestawiciele: mezczyzna i kobieta. Stary Testament jes pelen symboli, czasem mnie to dziwi bo moze byl pisany dla prostego ludu aby byl zrozumiany a teraz niby taka cywilizacja a ja mam problem z tymi symbolami Język
29-06-2004 08:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
No dobra a po co ta cala symbolika cyfr :?: :?: :?:
Jakies 3, 7 ...
Zna sie ktos na tym? Co oznaczaja one??
29-06-2004 20:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #5
?????
Rasta, a po co są symbole????? :wink:
30-06-2004 15:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bl4ck_St4r Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #6
:)
Nom sopodziewalem sie takiej odpowiedzi 8) hehe....
Jednak sam fakt ze ksieza swego czasu sie upierali ze tak bylo naprawde Uśmiech
No ale rozumiem czasy sie zmieniaja, wiec i moze ta interpretacja ulegnie zmianie w niektorych tematach... no ze magie kosciol uzna poczesci za dobra itp hehe np na moja korzysć :>
Ale glownie mnie interesuje odpowiedz na ten ciag ktory ma dojsc w najblizszym czasie, bo to byl taki drobny wstep dla upewnienia ale jednak przekonales mnie do tego bo brzmi madrze Uśmiech Ale widze ze robie wam tu balagan wiec jeszcze pare pytan i skacze na tym moje istnienie na forum...:wink:

PS przepraszam za brak polskich znakow ale moj system jest jeszcze niegotowy do tego :?

PSS Gregoriano a ja tak szukalem tej odpowiedzi Język a ona doszla dopiero teraz, a myslalem ze nie moge znalesc i chcialem sie pytac gdzie jest Język
pozdrawiam

Przez wielu pot?piani zajmójemy sie rzeczami nazywami grzechami...
czynami z których b?dziemy rozliczni i os?dzani, a przecie? nie rodzimy sie z tymi samymi szansami...
Bo?e przebacz samobujcom którzy ju? s? pochowani...
30-06-2004 22:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
!!!!!!!!!!!!!
Co do magii to nie będzie nigdy zmiany stanowiska Kościoła, bo musiałby zaprzeczyć sam sobie.............

Pozdrawiam

PS. Następne odpowiedzi ode mnie dostaniesz w połowie lipca, no chybaże ci odpisze ktoś inny. Jakby co to na wolnym forum będzie! :!:
01-07-2004 08:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Co rzeczywiście mówi Księga Rodzaju?

1. Księga Rodzaju mówi przedewszystkim, rodzaj ludzki rozpoczal sie od jednego mezczyzny i jednej kobiety.
2. Niezależnie od tego co mowia niektóre grupki uczonych, musiał byc pierwszy mężczyzna, ktory byl prawdziwym czlowiekiem, i pierwsza kobieta, ktora byla prawdziwym czlowiekiem, i oboje musieli byc zdolni dac poczatek rodzajowi ludzkiemu.
3. Jaka była pierwsza para ludzi? Jak wygladali? Jaki mieli kolor skóry, oczu, wlosów? Biblia na ten temat milczy. Jednak mamy podane trzy fakty dotyczace ich natury.
- stworzeni z "prochu ziemi" (Rdz 2,7). Cemiczna analiza ciala ludzkiego nie wykazuje nic innego poza pewnymi ilosciami węgla, wapnia, fosfory, zelaza, wody itd.
- pod względem biologicznym pierwsi ludzie nalezeli do tej klasy istot, ktora ma tchnienie zycia, uklad oddechowy tego samego rodzaju, jaki maja zwierzeta polne, ptaki, gady (Rdz 2,7 i 1,30).
- pamietac trzeba, ze tym co odrozna czlowieka od zwierzecia w Bibli nie jest odpowiednio wyprostowana postawa czy odpowidnio rozwiniety mozg, ani to, ze posluguje sie jezykiem lub jest czegolnie inteligentny. Ostatecznie byli ludzie, ktorze milei zgarbione plecy, mniejsze mózgi i prawie nie umieli mowic. Jedynie fakt, ze czlowiek zostal stworzony na obraz Boga (Rdz 1, 26-27), czyni go wyjatkowym. Dlatego to czlowiek panuje nad swietem. Oczywiscie czlowiek nie jest podobny do Boga z wygladu, nie jest tez wszechmocny czy wszechobecny. Obraz Boga w czlowieku polega na tym, ze czlowiek moze rozumiec glos Boga i chciec Go sluchac (Rdz 2,16-17; 3,9-13)

:arrow: Wiadomości brane z "Przewodnik po Biblii"
04-08-2004 08:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
zgadza sie, ze Biblia jest pelna symboliki, szczegolnie ST. ksiega rodzaju... sa 2 opisy stworzenia swiata, w jednym opisie (Rdz 1,1-2,4), mlodszym jesli chodzi o czas spisania, czyli z podzialem na 7 etapow stworzenia Bog stwarza czlowieka, stwarza go jako kobiete i mezczyzne. ta sama istota inny sposob istnienia. istnieje czlowiek na sposob plciowy, czyli ze zroznicowaniem plci Oczko natomiast drugi opis, opis dartowany jako starszy (Rdz 2,5-25) przedstawia storzenie kobiety z zebra mezcyzny, w zasadzie stworzenie kobiety jako czesci mezczyzny pokazuje, ze stanowia oni uzupelnienie, sam mezczyzna mowi "ona jest kosicia z moich kosci i cialem z mego ciala" i tekst mowi dalej "ona bedzie sie nazywala mezyna bo z meza zostala wzieta". przeklad tysiaclatki nie jest doslowny, poniewaz w jezyku wspolczesnym nie ma takich slow ktore moglyby wskazywac na wspolny zrodloslow, dlatego w Rdz 2,23 pojawia sie tekst "ta bedzie sie zwala niewiasta, bo ta z mezczyzny zostala wzieta". w roznych przekladach pojawia sie tu rozne slowo, np. mezyna, niewiasta, mezatka, mezowa, mezyca, kobieta. w oryginale hebrajskim slowo isz oznacza meza, czyli mezczyzne, stad gra slow i drugiego czlowieka plci przciwnej czyli kobiete oznacza slowo iszsza nie da sie w pelni tego oddac w jezyku polskim (przepraszam za zapisanie wyrazow "isz" i "iszsza" za pomoca alfabetu lacinskiego, ale jakos chyba na tym forum nie ma mozliwosci uzycia alfabetu hebrajskiego, poza tym nie wiem czy by ktos potrafil to odszyfrowac Oczko

[ Dodano: Sob 05 Mar 2005 17:38 ]
w tej kwestii polercam tez ksiazke M. Wojciechowskiego pochodzienie świata, człowieka, zła. Odpowiedź Biblii wyd. Edycja św. Pawła 2005 (chyba)

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
07-01-2005 02:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów