Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Śmieci Lutra
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Śmieci Lutra
Taki artykuł znalazłem na stronach PR.
Ciut inne spojrzenie na tego pana mam teraz.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-11-2008 00:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
frodo_baggins Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Śmieci Lutra
Ks.Marek napisał(a):Taki artykuł znalazłem na stronach PR.
Ciut inne spojrzenie na tego pana mam teraz.

Nie wiem jakie spojrzenie Ksiądz miał wczęsniej, a jaki teraz, ale chętnie się dowiem.
Mnie ten artykuł specjalnie nie poruszył.

LEPIEJ MIE? DZIADKA W WEHRMACHCIE NI? OJCA W RADIO.
10-01-2009 04:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
No ładny artykuł. Ciekawy. Polecam do przeczytania.

Witam frodo bagginsa. Też lubię "Władcę pierścieni". Uśmiech

[Obrazek: mysz4.gif]
10-01-2009 14:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ja to niedawno oglądałam film o Lutrze ale jak to bywa z filmami to obiektywny to on nie był. Liczyłam na coś więcej.
Artykuł już kiedyś widziałam 8) A to ciekawe, że dopiero teraz dotarł na forum.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-01-2009 19:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
frodo_baggins Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Rachel napisał(a):Ja to niedawno oglądałam film o Lutrze ale jak to bywa z filmami to obiektywny to on nie był. Liczyłam na coś więcej.

Mówisz zapewne o ty filmie:
http://www.luter.pl/index.php?D=29

Mnie się film podobał ze względu na ładną oprawę kostiumową, także ze względu na próbę uchwycenia realiów epoki i osobowości Reformatora oraz Sir Petera Ustinova w roli księcia Fryderyka Mądrego.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z pewnego przerysowania detali, czy raczej dostosowania ich do hollywoodzkiego wzorca, ale to tylko film. Od ustalania faktow są badania naukowe. Nikt z nas nie czerpe przecież wiedzy o Jezusie Chrystusie z musicalu "Jesus Christus Superstar", dlaczego więc mielibyśmy uznać, że ten efektowny, choć niekiedy przelukrowany film jest obiektywnym źródłem informacji?

Niektóre sceny chwytają za serce, inne są tylko efektowne. Dzięki filmowi postać Marcina Lutra może stać się nam protestantom nieco bliższa, a może nie tylko nam.

FB

LEPIEJ MIE? DZIADKA W WEHRMACHCIE NI? OJCA W RADIO.
11-01-2009 03:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Oczekiwałam czegoś więcej od filmu. Każdy ma inne wymagania. Napewno ważne dla ausbursko-ewangelików czy też innych, jest poznanie twórcy.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-01-2009 12:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
frodo_baggins Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Rachel napisał(a):Oczekiwałam czegoś więcej od filmu. Każdy ma inne wymagania.

Będę zobowiązany "czego więcej" oczekiwałaś od fimu o ks. dr. Marcinie Lutrze.

Cytat:Napewno ważne dla ausbursko-ewangelików czy też innych, jest poznanie twórcy.

Ewangelicy wierzą w Jezusa Chystusa, Jego śmierć i zmartwychwstanie, a nie w ks. dr. Marcina Lutra. Oczywiście jest on przez nas darzony ogromnym szacunkiem, ale twórcą i głową Kościoła jest Jezus Chrystus.

Frodo

PS Permanentnie o Tobie myślę, trzymam kciuki i modlę się.

[ Dodano: Czw 15 Sty, 2009 01:15 ]
Myszkunia napisał(a):No ładny artykuł. Ciekawy. Polecam do przeczytania.

Witam frodo bagginsa. Też lubię "Władcę pierścieni". Uśmiech


W którymś ze starszych numerów "Przeglądu Powszechnego" (rocznik 2005 lub 2006) jest artykuł o Tolkienie jako twórcy chrześcijańskim. Jego saga przesycona jest lekko jedynie ukrytymi odniesieniami do rzymskiego katolicyzmu.

Frodo

LEPIEJ MIE? DZIADKA W WEHRMACHCIE NI? OJCA W RADIO.
15-01-2009 02:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
frodo_baggins napisał(a):W którymś ze starszych numerów "Przeglądu Powszechnego" (rocznik 2005 lub 2006) jest artykuł o Tolkienie jako twórcy chrześcijańskim. Jego saga przesycona jest lekko jedynie ukrytymi odniesieniami do rzymskiego katolicyzmu.
kiedyś na tym forum był cały temat o Wladcy...
dyskutowaliśmy sobie o Tolkienie.

[Obrazek: mysz4.gif]
15-01-2009 09:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #9
 
Artykuł interesujący. Idąc jego tropem, znalazłam stronę do wystawy o życiu Lutra:
"Fundsache Luther - Archäologen auf den Spuren des Reformators" [ „W poszukiwaniu Lutra – Archeologowie śladami reformatora”] w Muzeum Prehistorii w Halle :arrow:
http://www.fundsache-luther.de/index_dt.htm

Rzeczywiście, eksponaty z jego codziennego życia są imponująco bogate (szczególnie biżuteria :mrgreen: ) - pod linkami na w/w str. o nazwach: "Publikationen" i "Exponate", np.:
[Obrazek: GlasbecherQuedlinburg200px.jpg] [Obrazek: ring300px.jpg]
http://www.fundsache-luther.de/inhalt.au...ponate.htm

Na wystawie, która będzie czynna do kwietnia 2009r. można uczestniczyć też w wykładach:
http://www.fundsache-luther.de/inhalt_en...series.htm
z których tytuł jednego ma znamienną wymowę:
"Wie der Hund auf das Fleisch... - Wie praktisch war Luthers Theologie?" [wykładowca: Martin Treu (Wittenberg, Stiftung Gedenkstätten)], co można przetłumaczyć:
"Jak pies na mięso ... - Jak praktyczna była teologia Lutra".

Co do w/w praktyczności, to zaczęłam się nad nią zastanawiać, gdy dowiedziałam się, że Luter ożenił się i to z byłą zakonnicą.

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
16-01-2009 02:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Dobrze,ze o tym napisałaś.
dla niego, jak wynika z zaprezentowanych bogatych eksponatów, to, co głosił, przyniosło zadowolenie (bogaty, ożeniony...a reszta tego, co głosił, chyba dla ludu...)

[Obrazek: mysz4.gif]
16-01-2009 10:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
W filmie się skupiono na tym jak ewoluowały poglądy Lutra, bo głównym wątkiem było właśnie to. Luter nie był protestantem sensu stricte, lecz katolikiem. Co prawda naraził się w końcu na ekskomunikę, ale w owych czasach nie istniała jeszcze nazwa protestantyzm, lecz Reformacja. Tak to wtedy nazywano. Luter reformował Kościół zaniepokojony tym wszystkim, co jako zakonnik widział np. sprzedaż odpustów. Np. biedny nie mógł kupić odpustu, bo wówczas było to bardzo trudne. Lutra to mogło też zaniepokoić.
19-01-2009 16:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #12
 
Polonium napisał(a):Luter reformował Kościół zaniepokojony tym wszystkim, co jako zakonnik widział np. sprzedaż odpustów.Np. biedny nie mógł kupić odpustu, bo wówczas było to bardzo trudne. Lutra to mogło też zaniepokoić.
Nie do końca to było tak.
Rzeczywiście Luter wszczął spór o "odpusty", które sprzedawał, za wygórowaną cenę i w wielkich ilościach, ówczesny arcybiskup Moguncji (Mainz), Magdeburga (jako papieski komisarz odpustowy) i biskup Brandenburgii, w jednej osobie: Albrecht von Brandenburg. Nosił on też tytuł "Sacrum Romanum Imperium", czyli tytuł Cesarza Rzymsko-Niemieckiego, skupiając w swym ręku władzę kościelną i polityczną.
Jednak Lutra "denerwowało" raczej to, że pieniądze za odpusty idą na pokrycie różnych wydatków tegoż arcybiskupa-cesarza (m.in. lubił sponsorować sztukę).
Wątpię, aby Luter przejmował się "biednymi", bo wyglada na to, że "dorabiał teorię do treści">> tzn. do swojej treści. Np. gdy jako osoba duchowna:
wikipedia napisał(a):Święcenia kapłańskie uzyskał 4 kwietnia 1507 roku w katedrze w Erfurcie, a uroczystość prymicji odbyła się 2 maja, podczas której dopuścił się kilku uchybień liturgicznych. ... W 1508 roku z poręczenia Staupitza przeniesiony został Luter do klasztoru w Wittenberdze, gdzie objął stanowisko wykładowcy filozofii w nowo założonym uniwersytecie
postanowił zerwać z celibatem, aby poślubić zakonnicę :!: , wymyślił sobie, że małżeństwo nie jest sakramentem, a celibat nie może być nakazany przez Kościół. Nie podobał mu się również sakrament pojednania - całkiem dobrze go rozumiem, bo jak chce się bezkarnie grzeszyć, to przystępowanie do spowiedzi świętej nie jest po drodze.
Oczywiście, jako człowiek światły, wiedział, że nie "sprzeda" swoich "myśli" bez "pięknego opakowania". A miał w czym wybierać.

Gdyby Luter żył w naszych czasach, znalazłby napewno wielu zwolenników swych "prawd".

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
21-01-2009 03:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
frodo_baggins napisał(a):w ks. dr. Marcina Lutra. Oczywiście jest on przez nas darzony ogromnym szacunkiem
O to mi chodziło Uśmiech

frodo_baggins napisał(a):Będę zobowiązany "czego więcej" oczekiwałaś od fimu o ks. dr. Marcinie Lutrze.
Można było już w dwóch częściach zrobić film, jak było z Elizbeth aby pokazać go wolniej.
Fakt, że film nie był obiektywny tak jak przypadku Elizabeth Uśmiech ale mi chodzi raczej o kwestię że wszystko się błyskawicznie wydarzyło.
O dr Marcinie Lutrze coś wiem, bo na studiach też o nim mieliśmy :mrgreen:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-01-2009 13:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
może ktoś by polecił jakieś porządne lektury dot. Lutra?
- bibliografia, poglądy (teologiczne, społeczne, polityczne), jakaś w miarę obiektywna ocena...

Póki co ciekawe opracowanie (ale krótkie) znalazłem w "100 punktów zapalnych w historii Kościoła".

[ Dodano: Sro 21 Sty, 2009 18:51 ]
Co do filmu: aktor tytułowy zdecydowanie nie przypominał Lutra znanego z portretów, zbyt przystojny i potem zbyt młody. Ale dobry Oczko
Poza tym chyba przesadzili z fabularyzowaniem, osobiście wolałbym bardzej historyczny film. I Kościół chyba też w przesadzonej karykaturze pokazali, a napewno dominikanów ;]
I telogicznych nieścisłości też trochę się znalazło.

Ale film ładny, i przynajmniej po wspólnym obejrzeniu współlokator pierwszy raz od miesiąca wykazał zainteresowanie sprawami religii Duży uśmiech

[ Dodano: Sro 21 Sty, 2009 19:34 ]
Przyzwoity artykuł jest na... Wikipedii ;]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Lute...z_te.C5.BC

Dowiemy się z niego kilku ciekawych rzeczy, np.

*Luter pisał, że jego ojciec był "wesołym kompanem, zawsze skorym do żartów i rozrywki"[3], choć wspomina też o dość dużej surowości swoich rodziców, rozpamiętując że ojciec zbił go aż do krwi, za podkradnięcie orzecha. J. M. Todd, pisze, iż Luter zawsze miał szacunek połączony z lękiem czy nawet strachem, przed swoim ojcem[4], dodaje też, że jego stosunek do ojca jest bliźniaczo podobny, do stosunku do Jezusa

*Zgodnie z utrwaloną legendą, zanim wysłał swoje tezy do biskupów niemieckich wpierw przybił je w przedsionku kościoła zamkowego w Wittenberdze (wg współczesnych badań zdarzenie to nie miało prawdopodobnie miejsca).

*Teza 71: Kto przeciw prawdzie apostolskiego odpustu mówi, niech będzie przeklęty.

*W przypadku Lutra można dostrzec wyraźne ślady kultu maryjnego

*W 1543 roku Luter wzywał do wypędzania Żydów z krajów chrześcijańskich oraz palenia ich ksiąg, domów i synagog, gdyż bluźnią oni naszemu Zbawicielowi i Świętej Dziewicy

*Luter wyraża się o Żydach wręcz agresywnie, porównując ich do "diabła, zaprzysięgłego wroga chrześcijaństwa", "plagi" i "zarazy".

*W 7-punktowym planie (1543) wzywał do ich napiętnowania i dyskryminacji; proponował między innymi, aby palić żydowskie szkoły i synagogi oraz burzyć ich domy "dla chwały Boga".

*Opisane poglądy Lutra zostały cynicznie wykorzystane przez nazistów jako uzasadnienie zbrodni przeciwko narodowi żydowskiemu, (m.in. ideolodzy nazizmu: Alfred Rosenberg i Julius Streicher cytowali Lutra).

*W czasach Lutra w okolicach Wittenbergi mieszkali jeszcze słowiańscy Serbołużyczanie. Luter podzielał pogardę większości ówczesnych Niemców dla tej autochtonicznej ludności i nazywał ich w swoich Rozmowach przy stole (Tischreden) "najgorszym ze wszystkich narodów"

*z biegiem czasu zaczął przyzwalać nie tylko na banicję innowierców, ale nawet na karę śmierci w przypadku agresywnego odłamu anabaptystów (1529).

*6 maja 1526 wygłosił płomienne kazanie przeciwko czarownicom i ich występkom; wzywał w nim do zabijania czarownic (mówił przy tym wyłącznie o kobietach, nie o czarownikach), tak jak zabija się morderców i rabusiów.

*Marcin Luter zajmował się osiedlaniem byłych zakonnic i wydawaniem ich za mąż. Jedna z nich, Katarzyna von Bora, nie miała zamiaru wyjść za żadnego z kandydatów. Luter postanowił więc sam ożenić się z kobietą.

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
21-01-2009 18:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Piter Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #15
 
Sivis Amariama napisał(a):może ktoś by polecił jakieś porządne lektury dot. Lutra?
- bibliografia, poglądy (teologiczne, społeczne, polityczne), jakaś w miarę obiektywna ocena...

Może to:
http://www.petlaczasu.pl/lutra/b5005682

a tutaj recenzja książki z forum ewangelizacja.pl (podana za KAI):

http://www.ewangelizacja.pl/zrozumiec-lu...eformacji/
22-01-2009 00:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów