Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czterolistna koniczynka
Autor Wiadomość
Zahara Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 20
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Czterolistna koniczynka
Ostatnio ze znajmomymi ze wspólnoty dużo rozmawialiśmy na temat przedmiotów symbolicznych przez które może działać Zły. Po jednej z rozmów koleżanka przyznała się, że wytłukła wszystkie porcelanowe słoniki, jakie miała w domu, bo to był symbol, z którego nic dobrego raczej nie mogło pochodzić.

W związku z tym mam pytanie - czy uważacie, że czterolistna koniczynka jako pewien stereotypowy symbol szczęścia może być uważana za taki kanał? Posiadam takie kolczyki i zastanawiam się czy w świetle tego wszystkiego nie powinnam ich wyrzucić.

Wyjd? z Babilonu!
14-12-2008 10:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #2
 
Ja bym dla spokoju sumienia wywaliła. Nawet, jeśli dla Ciebie, jak i dla mnie, jest to tylko roślinka, to ktoś, kto Cię nie zna, może to odebrać jako rekwizyt "na szczęście", a po co robić pogaństwu reklamę... Oczko

Poza tym... Myślę Zaharo, że nie od parady pojawiają się w Twojej głowie te pytania... Tribal, koniczynki... To dobrze Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
14-12-2008 12:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Prawdą jest jednak, że aby stać się autentycznym chrześcijaninem musimy zdobyć się na trud rozstania się ze wszystkimi przesądami, nawet po ślubie kościelnym czy przed nim (chodzi o przenoszenie panny młodej przez próg czy pogański obyczaj obsypywania groszem "na szczęście").

Kto do tej pory stosował leki homeopatyczne niech je wycofa z użycia, kto wróżył sobie z tarota czy horoskopów niech się tego wyrzeknie. Do Nieba można wejść tylko pod warunkiem, że będzie się miało czystą i niesplamioną grzechem duszę. By być doskonałym trzeba wyzbyć się przywiązania do wszystkiego, ale tak tylko jest w zakonach kontemplacyjnych. Jako świeccy nie możemy wyzbyć się wszystkiego, niemniej jednak wyzbycie się przywiązania do okultyzmu, pewnych wygód, rzeczy czy popędów będzie mile widziane (w Niebie).

Wyzbycie się przywiązania do ludowych przesądów i moralnie szkodliwych tradycji (alkohol) choć będzie dla niektórych (przyzwyczajonych) dziwne, to jednak warto to znieść, bo takie wyrzeczenie to przecież duży plus w wymiarze eschatologicznym.
14-12-2008 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Chadkeren Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #4
 
Jeśli ktoś trzyma te słoniki dla ozdoby, to niech trzyma. Nie musi przecież zaraz przypisywać im magicznych właściwości, to przesąd. Nie dajmy się zwariować.

"Bez wiary potykamy si? o ?d?b?o s?omy, z wiar? przenosimy góry."
14-12-2008 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Z tą koniczynką to jest lekka przesada. Nikt nie traktuje rośliny w sposób magiczny. Raczej z przymrużeniem oka uważa się ją jako symbol szczęścia. Symbol, który tak naprawdę nic nie znaczy.
14-12-2008 13:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Chadkeren Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
Polonium napisał(a):By być doskonałym trzeba wyzbyć się przywiązania do wszystkiego
Heh, ja bym powiedziała, że niestety najgorszym przywiązaniem jest nie okultyzm, nie przesądy, ale pieniądze

"Bez wiary potykamy si? o ?d?b?o s?omy, z wiar? przenosimy góry."
14-12-2008 13:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Polonium napisał(a):nawet po ślubie kościelnym czy przed nim (chodzi o przenoszenie panny młodej przez próg czy pogański obyczaj obsypywania groszem "na szczęście").
Rozróżniasz przesąd od obyczaju ?
Polonium napisał(a):moralnie szkodliwych tradycji (alkohol)
Gadasz od rzeczy, by nie powiedzieć bardziej dosadnie ...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
14-12-2008 14:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #8
 
Przede wszystkim nie dajmy się zwariować. Przeciąganie pod ołtarzem to głupiutka zabawa, równie dobrze powyrywajmy koniczynę z pastwisk, żeby nie kusiła...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-12-2008 14:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
"Wiemy i przekonany jestem w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo przez się było nieczyste, ale jest nieczyste tylko dla tego, kto je uważa za nieczyste" (Rz 14,14).
Kolorowe słoniki będą tylko ozdobami, kto je traktuje tylko jako ozdoby.
Gdy zacznie im przydawać jakiś tajemnych mocy, traktować jako talizmany - wtedy stają się zagrożeniem.
14-12-2008 15:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Milky Way Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 359
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #10
 
Zgadzam się z Anniką, nie ma co przesadzać i wpadać w paranoję. Słoniki od zawsze mają symbolikę "na szczęście" i nie ma w tym nic magicznego ani złego.

Tak samo jak jedni noszą krzyż na szczeście w ważnych dla nich chwilach,są one tylko dla najważniejszych spraw, trudnych itp. itd.

http://pl.youtube.com/watch?v=-k173d6TO9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=KBS4MQ1JS9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=mG0HCICxHj...re=related
14-12-2008 15:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Zapeniam Cię, że bezapelacyjnie nie "tak samo".
14-12-2008 16:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
Milky Way napisał(a):Tak samo jak jedni noszą krzyż na szczeście w ważnych dla nich chwilach,są one tylko dla najważniejszych spraw, trudnych itp. itd.

Tylko jeśli ktoś mylnie traktuje krzyżyk jak amulet. To ma być świadectwo wiary i ma przypominać o Ofierze tego, który Zbawił. I o Jego opiece. Sam kawałek metalu nie przynosi "szczęścia".

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-12-2008 17:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
 
Nie ma opcji, żeby chrześcijanin trzymał w domu słoniki z trąbami, podkowy, drzewka szczęścia i inne bałwany Uśmiech Sorry dziewczyny Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
14-12-2008 18:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
U mnie słoniki stoją tylko jako dekoracja, a minerały służą wyłącznie w celach kolekcjonerskich. Podkowę umieszczono w marginalnym położeniu i nie jest już na pierwszym planie.
14-12-2008 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Milky Way Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 359
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #15
 
Chodziło mi o osoby nie wierzące, was nie wzięłam pod uwagę bo krzyż dla waszej religii jest istotnym symbolem. Ja nie widzę w tym nic złego, sama na maturze miałam w kieszenii srebrnego słonika "na szczęście" od mamy Oczko.

http://pl.youtube.com/watch?v=-k173d6TO9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=KBS4MQ1JS9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=mG0HCICxHj...re=related
14-12-2008 19:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów