Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ks. Jacek Prusak- jezuita
Autor Wiadomość
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Ks. Jacek Prusak- jezuita
W drodze na święta poczytałam Przekrój, a tam rozmowę z księdzem jak w temacie. Bardzo przypadły mi do gustu jego słowa. Określiłabym jego podejście bardzo liberalnym, ale zgadzam się z nim stuprocentowo. Czy ktoś słyszał o nim?

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
27-12-2008 03:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
http://tygodnik.onet.pl/1828,ks_jacek_pr...tarze.html zapewnego o tego Uśmiech

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-12-2008 18:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #3
 
Zaiste.
Przepraszam, że nie wkleiłam linku http://www.przekroj.pl/ludzie_rozmowy_artykul,3818.html

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
28-12-2008 15:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Na pytanie raczej odpowiedź padła Duży uśmiech Mówi raczej o tym , co każdy widzi, wie Uśmiech
Jak się wyrzuci Boga to powstaje parodia.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
28-12-2008 18:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bozy_Wariat Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 131
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Moim zdaniem Jego poglądy są zbyt liberalne. Owszem: ma rację, że pokazuje, iż to Bóg jest najważniejszy i że Kościół powinien wychodzić do ludzi, pokazując im Miłość Boga, czyli aspekt pozytywny, ale nie zgodzę się z nim, że nie należy nazywać zła po imieniu.
Jak np. przyjdzie para, która współżyje przed ślubem, owszem można postarać się ich zrozumieć czy ukazać im, że Bóg ich kocha, ale zaniedbaniem jest nie ukazanie im, że to, co robią jest złe. Dla mnie w tej dziedzinie autorytetem jest ks. Pawlukiewicz, który pięknie pokazuje dlaczego warto czekać do ślubu.

http://swjozef.com/?i=/mp3/kazania_ksied...ewicza/258

Myślę, że nie ma gotowej recepty na wszystko, ale należy pamiętać, że to co mówią Biskupi Polscy to nie jest zdanie tylko Episkopatu Polski ale całego Kościoła. I o tym pięknie mówi wczorajszy List Pasterki, który również rzuca światło na wiele spraw:

http://www.kuria.lomza.pl/index.php?wiad=2321

[Obrazek: qw000003.gif]

"Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia"
29-12-2008 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Bozy_Wariat napisał(a):nie zgodzę się z nim, że nie należy nazywać zła po imieniu.
Jako psychoterapełta powinnien o tym wiedzieć.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-12-2008 18:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Brak mi punktu zaczepienia, by pisać pozytywnie w tym temacie. Nie raz już spotkałem się z kontrowersyjnymi poglądami tego kapłana i na dodatek jezuity...
Kościół otwarty, Tygodnik Powszechny - to dla Kościoła Katolickiego obce zjawiska...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-12-2008 22:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):na dodatek jezuity...
Ehh. Tak to jest, jak człowiek ceni pewną grupę, a tutaj taka sytuacja.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-12-2008 22:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Widzę jedno usprawiedliwienie dla o. Prusaka: Chce pokazać, że Kościół nie gryzie, i nawet na dobra sprawę, to i Napieralski, czy Olejniczak oraz M. Olejnik znajdą w nim swe miejsce...
Tyle tylko, że cel nie uświęca środków.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-12-2008 23:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Mówi, tylko że każdy interpretuje pod siebie. I nawet dobrą treść mogą podptać.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-12-2008 23:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #11
 
A co Monika Olejnik to córa czorta? Duży uśmiech
Powiem tyle-na mszę odprawianą przez takiego księdza miałabym ochotę pójść. A tak nie chodzę wcale.
Z takim księdzem chętnie porozmawiałabym dłużej, ale w realu niestety żadnego takiego nie spotkałam.
I nie chodzi mi bynajmniej tylko o poglądy, raczej o podejście do człowieka, o to, że zostawia przestrzeń na dyskusję, na znalezienie własnej drogi do Boga.

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
30-12-2008 02:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
die_eule napisał(a):Powiem tyle-na mszę odprawianą przez takiego księdza miałabym ochotę pójść
Gdyby to była prawda, to byś szukała do skutku. A tak tylko dialektykę wstawiasz...
die_eule napisał(a):I nie chodzi mi bynajmniej tylko o poglądy, raczej o podejście do człowieka
Ty widzisz to tak, a ja inaczej. Otóż nie uważam, by zaczynać rozmowę o poważnych sprawach od liberalnego spojrzenia, które dość często zahacza o relatywizm, który w doktrynie Kościoła Katolickiego jest błędem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-12-2008 02:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Milky Way Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 359
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #13
 
A jaką grupę on ceni? Teria spiskowa kolejna czyzby?

http://pl.youtube.com/watch?v=-k173d6TO9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=KBS4MQ1JS9...re=related

http://pl.youtube.com/watch?v=mG0HCICxHj...re=related
30-12-2008 13:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
die_eule Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 98
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):Gdyby to była prawda, to byś szukała do skutku. A tak tylko dialektykę wstawiasz...

Tylko się zasmucę.

szukam...w?tpi?...my?l?...kocham...
30-12-2008 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Od jakiegoś czasu spowiadam się u Jacka Prusaka, polecił mi go mój poprzedni spowiednik.
I jestem bardzo zadowolony.
Jako spowiednik jest świetnym przewodnikiem. W konfesjonale nie usłyszałem nigdy żadnej herezji, wręcz przeciwnie doświadczam niesamowitego działania Boga.

Za to poza konfesjonałem, np. na konferencjach, w TP itd. zdarzy się palnąć księdzu Prusakowi różne teksty, pod którymi bym się nie podpisał, jak np. kilka zdań z omawianego artykułu:

Cytat:Jezus dał apostołom władzę łączenia i rozwiązywania związków
polecę ks. Prusakowi "Małżeństwo i rodzina w Piśmie Świętym" ks. Jelonka czy "Sakramentologię biblijną" ks. Romaniuka...

Cytat:Kościół boi się seksu, nie potrafi o nim mówić, a jednocześnie cała nauka przedmałżeńska sprowadza się tak naprawdę do tego, co, jak i kiedy wolno lub nie.

Cytat: Rzeczywiście, tu nie do końca moja opinia pokrywa się z nauką Kościoła, ale mam nadzieję, że nauczanie w tej sprawie może ulec zmianie.
...

Ale więcej mnie z ks. Prusakiem łaczy niż dzieli. Wiem, że on bardzo Kocha Kościół i wszystko co robi, robi dla dobra Kościoła.

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
02-01-2009 17:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów