Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dlaczego ten Bóg a nie inny?
Autor Wiadomość
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #1
dlaczego ten Bóg a nie inny?
Pytanie to chodzi za mną od baaardzo dawna.
Owszem jestem osobą wierzącą ale co raz częściej zadaje sobie wiele pytań...
Zastanawia mnie jeden fakt: dlaczego wierzę akurat w tego Boga?
Czasami odnoszę wrażenie, że tylko dlatego iż tak wmówiło mi otoczenie.
Rodzice, znajomi czy ksiądz.
A co gdybym urodziła się w Iraku bądź Tybecie?
Przecież niemal na pewno wierzyłabym w innego boga!
Zauważyłam, że większość chrześcijan jest niemal pewna, że to TEN bóg istnieje.
Myślę sobie, że jakbym się urodziła w Iraku myślałabym tak samo (tylko, że inny bóg).
Czy to nie jest dziwne?
Przecież nie mam żadnych podstaw żeby tak myśleć, poza tym, że całe moje otoczenie wierzy w tego samego boga.
A gdybym urodziła się w Skandynawii?
Pewnie nie wierzyłabym w żadnego boga a rodzice nauczyliby mnie samodzielnego myślenia... jednak tak się nie stało...
A co by się stało, gdyby teraz przeszła na inne wyznanie?
Ogólnie ujmując nie chcę już dłużej bezmyślnie wierzyć...

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
29-12-2008 00:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wbrew pozorom zadajesz bardzo trudne, ale i ciekawe pytanie.
Myślę sobie, że skoro wiara jest łaską, charyzmatem to Bóg Ci tego daru udzielił. On sam chciał, byś urodziła się i wychowała w danej rodzinie i w określonym światopoglądzie. Chciał, byś poznała Go jako takiego Boga - Boga w danej religii i byś w taki obraz Jego uwierzyła.
29-12-2008 00:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #3
 
To gdzie tutaj wolność o której tak wiele mówicie? Daje nam wybór? Ale czy na pewno? Umieszczając nas w takiej a nie innej kulturze ogranicza nas, z tego wynika. Z góry skazuje nas na to a nie inne wyznanie.

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
29-12-2008 00:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
kłapciu napisał(a):Ogólnie ujmując nie chcę już dłużej bezmyślnie wierzyć...

Nikt ci nie każe. Rozsądna lektura dokumentów Kościoła zmusza do wieeeelkiego myślenia Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
29-12-2008 00:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
kłapciu napisał(a):To gdzie tutaj wolność o której tak wiele mówicie? Daje nam wybór? Ale czy na pewno? Umieszczając nas w takiej a nie innej kulturze ogranicza nas, z tego wynika. Z góry skazuje nas na to a nie inne wyznanie.

Wydaje mi się, że sama decydujesz o tym, gdzie chcesz być. To jest wolność.
29-12-2008 00:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
Możesz zapodać te dokumenty?

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
29-12-2008 00:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #7
 
Czytelnia Opoki Uśmiech

[ Dodano: Nie 28 Gru, 2008 23:54 ]
http://www.nonpossumus.pl/encykliki/

Masz tutaj Uśmiech

Tak na początek Uśmiech

Adhortacje i inne też, nie tylko encykliki Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
29-12-2008 00:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #8
 
I także:

http://www.katechizm.opoka.org.pl/

Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-12-2008 00:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #9
 
W tym moim linku - tak dla innych informacja - są listy, deklaracje i wszystko co chcecie Duży uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
29-12-2008 00:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #10
 
Orientujecie się może jakie są konsekwencje ewentualnej zmiany wyznawanej religii?

[ Dodano: Pon 29 Gru, 2008 00:18 ]
aga napisał(a):
kłapciu napisał(a):To gdzie tutaj wolność o której tak wiele mówicie? Daje nam wybór? Ale czy na pewno? Umieszczając nas w takiej a nie innej kulturze ogranicza nas, z tego wynika. Z góry skazuje nas na to a nie inne wyznanie.

Wydaje mi się, że sama decydujesz o tym, gdzie chcesz być. To jest wolność.

Tak, wiem. Dlatego szukam odpowiedzi. Myślę, że w ostatnim czasie wiele rzeczy zrozumiałam, wiele spraw o których nie miałam pojęcia otworzyło się przede mną.
Wierząc zawsze miałam jakieś ale i myślę, że nadszedł odpowiedni czas by poszukać odpowiedzi na pytania, które nękają mnie od dawna, a które tłumiłam...

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
29-12-2008 01:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
kłapciu napisał(a):Orientujecie się może jakie są konsekwencje ewentualnej zmiany wyznawanej religii?

Jak chesz z Kościoła Katolickiego wyjść to są stosowne kary kościelne, które niejako człowiek sam na siebie nakłada. Jak byś chciała wrócić to jest problem, są odpowiednie procedury.
29-12-2008 01:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #12
 
Ekskomunika latae sententiae.

Sorry Kłapciu, ale masz skarb prawdziwy za darmo, odziedziczony po rodzicach, a chcesz go zamienić na kupę gnoju? No przepraszam, za szczerość i porównanie, ale niech to będzie koronny przykład na poparcie wszystkich argumentów z tematu o muzyce.
Masz Kościół, a w nim wszystko, co potrzebne do zbawienia. Masz Jezusa, Który daje ci SIEBIE samego w całości w Eucharystii. Przebacza wszystkie grzechy, które wyznasz i za które żałujesz. Kocha cię całym sobą. Dla ciebie ma w tym Kościele plan. Chce ci błogosławić, dobrze czynić, otaczać swoją opieką i dawać wielkie skarby, chce cię powoływać do zażyłości ze sobą, do dziecięctwa Bożego, do uczenia się i wzrastania przy Jego boku... Po co ci ten majątek, po co ci to miasto, po co ci te cudzołożnice? Żeby strąkami się napaść?
Przepraszam Smutny

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-12-2008 01:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #13
 
Kary powiadasz? Czyli jakby nie było KK daje sobie monopol na tę jedyną właściwą religię? Skąd instytucja kościoła ma pewność, że bóg chrześcijański jest tym jedynym bogiem?
Nie uważasz, że tym samym jest to skreślanie wszystkie pozostałych wyznań i uznanie je za gorsze?
Wiesz tym samym potwierdza się mój wniosek, że wyznawana religia została nam narzucona, tylko dlatego, że urodziliśmy się, gdzie się urodziliśmy...

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
29-12-2008 01:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #14
 
Jezus nie założył 15 kościołów i nie powiedział: wybierajcie do woli, uprawiajcie hulanki i zabawy, nie przejmujcie się jutrem.

Powiedział mniej więcej tak: Ty jesteś Piotr, Opoka i na tej opoce zbuduję Mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. Tobie dam klucze Królestwa - cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

I potem rozszerzył tę władzę na Apostołów (biskupów): cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie zw. w niebie, a co rozw. na ziemi, będzie rozw. w niebie.

Powiedział: A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

To nie sa czcze obiecanki-cacanki. To wierne i wieczne Słowo Boga, Które jest zawsze Prawdą.

Jest to tym samym uznanie, że w żadnym innym wyznaniu nie ma pełni prawdy. Religia została mi dana w prezencie, który ja przyjmuję i za który jestem wdzięczna - Bogu, rodzicom, wszystkim, którzy na terenie mojej Ojczyzny szerzyli świętą wiarę katolicką i strzegli jej. Dzięki czyjemuś trudowi ja mogę znać prawdę, mogę mieć osobistą relację z Jezusem, mogę być świadoma mojego powołania, celu mojego istnienia, mojej misji.
Dzięki temu "narzuceniu" jestem dzisiaj szczęśliwa.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
29-12-2008 01:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Kary nie wynikają z monopolizowania, tylko z mądrości Kościoła, który w ten sposób wyraża troskę o wiernych, choć może to brzmieć jak paradoks Uśmiech Skoro jesteś katoliczką i już się na coś zdecydowałaś to ponosisz tego konsekwencje. Kościół nas chroni przed popełnieniem głupstwa, podjęciem zbyt pochopnej decyzji. Dlatego jest dla nas tak surowy.
29-12-2008 01:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów