Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Charyzmat głoszenia [Ewangelii] z mocą
Autor Wiadomość
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #31
 
omyk napisał(a):Tak, o tym myślałam. Powstaje rozróżnienie: my tutaj jesteśmy po kursie, potrafimy ewangelizować z mocą, czynimy (my?!) cuda. Reszta jest gorsza, nie mogła się dostać na kurs. Oczywiście nikt tak nie mówi wprost, pełniutka pokora, itd. itp., ale wszyscy czujemy, o co chodzi. Szemranie: "on był na KURSIE!" Nie ma czegoś takiego?
Tak naprawdę nie ma większego i mniejszego stopnia "wtajemniczenia w chrześcijaństwo", to znaczy nie różnicujemy go na podstawie rodzaju posługi charyzmatycznej.
Bliżej Pana Boga może być osoba, która zamiata w kościele, kiedy nikt nie widzi, żeby "charyzmatycy" mieli czysto, niż ci, którzy się czują "elitą", bo pojechali na "elitarny kurs".

Czytasz u mnie w myślach, Omyk. Uśmiech Kurs nie jest potrzebny, by być autentycznym chrześcijaninem i ewangelizatorem. Dla Chrystusa przecież nieważne, czy ktoś skończył kurs czy nie, ale ważne, czy jest autentycznym świadkiem wiary.
07-01-2009 16:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
Ale czy czasem kursy nie funkcjonują tylko w ramach SNE, Odnowy?
To jak nie ma opcji rozdzielenia ludzi w tym samym Kościele, możesz mi to wyjaśnić ago?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-01-2009 18:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #33
 
A co do elitarności, to najbardziej elitarny jest, paradoksalnie, kurs Filipa, gdyż najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, aby dołączyć do elity. Uśmiech

Polonium, nie przeciwstawiaj autentyczności wobec profesjonalizmu kursów. Smutny
To nie są kategorie przeciwstawne. Uśmiech

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
07-01-2009 18:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #34
 
Eliatarność.... a święci nie przechodzili tych elitarnych kursów, i byli znakomitymi głosicielami.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-01-2009 18:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #35
 
Rachel napisał(a):Ale czy czasem kursy nie funkcjonują tylko w ramach SNE, Odnowy?


Z tego, co wiem, owszem.

Rachel napisał(a):To jak nie ma opcji rozdzielenia ludzi w tym samym Kościele, możesz mi to wyjaśnić ago?

Nie bardzo rozumiem, o co pytasz. Czy o rozdzielenie na ludzi z Odnowy, którzy biorą udział w kursach? Nie każdy musi brać udział, tak również nie każdy musi być w Odnowie, by w kursie uczestniczyć, ale podstawowy kurs "Filip" musi "zaliczyć", więc przez Odnowę i tak przejdzie. Jednocześnie po coś te kursy są dla konkretnych ludzi. No bo jak ktoś nie jest związany z Odnową charyzmatyczną (czy też nie posługuje poza wspólnotą - ewangelizacyjnie) to po kiego grzyba komuś taki kurs, skoro do niczego mu to niepotrzebne?
07-01-2009 18:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #36
 
A no właśnie, nie każdy jest w Odnowie i nie każdy jest w SNE. Więc ta wasza elitarność mnie odpycha. Pierwszy raz o takim dziwactwie słyszę. Bo inaczej tego nie potrafię nazwać.
Bo wychodzi że tylko ci co są po kursie odnosnie tzw.ewaneglizacji z mocą, są lepsi.

Każdy jest do niesienia Chrystusa , ci z odnowy jak i ci po za nią. Wszyscy należymy do tego samego Kościoła.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-01-2009 18:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #37
 
Rachel napisał(a):A no właśnie, nie każdy jest w Odnowie i nie każdy jest w SNE. Więc ta wasza elitarność mnie odpycha. Pierwszy raz o takim dziwactwie słyszę. Bo inaczej tego nie potrafię nazwać.

Zauważ, Rachel, że "dziwactwa" są wszędzie. To od Ciebie zależy, czy chcesz widzieć w czymś elitarność. Zresztą nadal nie rozumiem, o co Ci chodzi.

[ Dodano: Sro 07 Sty, 2009 17:46 ]
Rachel napisał(a):Bo wychodzi że tylko ci co są po kursie odnosnie tzw.ewaneglizacji z mocą, są lepsi.

A kto tak powiedział? Kurs ma w czymś pomóc (by służyć lepiej innym), a nie dawać osobiste korzyści. Może nie każdemu taki kurs potrzebny, nie każdego Bóg na nie wzywa. Odnowa, udział w kursach, czyli formacja jest czymś dobrowolnym i też czymś, do czego Bóg wzywa.
Formacja odbywa się różnie w różnych grupach, nie tylko w Odnowie.
07-01-2009 18:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #38
 
aga napisał(a):czy chcesz widzieć w czymś elitarność
Wyraz użyła wpierw osoba z Odnowy a nie ja. Tylko zaczepiłam o to, bo do razi.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-01-2009 18:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #39
 
Talmid napisał(a):A co do elitarności, to najbardziej elitarny jest, paradoksalnie, kurs Filipa, gdyż najtrudniej jest zrobić pierwszy krok, aby dołączyć do elity. Uśmiech

Z tą "elitą" to poważnie mówisz?
Dla mnie kolejny kurs był trudniejszy i musiałam zaprzestać w nich uczestniczyć. Nie uważam, że "Filip" jest najtrudniejszy. Przechodzi się wprawdzie przez pierwszy szok... ale najłatwiej się zdecydować, bo nie wie się jeszcze jaka walka będzie się toczyć.
07-01-2009 18:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #40
 
Najtrudniejszy nie = najbardziej elitarny.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
07-01-2009 18:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #41
 
Najważniejsze abyśmy nie zdobywali kolejnych rekolekcji, kursów aby się poszczycić gdzie to ja nie byłem i czego to nie dowiedziałem się a teraz to będę niesamowite rzeczy czynił.
Chodzi o to aby każda szansa rekolekcji, kursu itd przybliżyła nas do Boga i do drugiego człowieka. Tylko o to chodzi i o nic więcej.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-01-2009 19:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #42
 
Rachel napisał(a):Najważniejsze abyśmy nie zdobywali kolejnych rekolekcji, kursów aby się poszczycić gdzie to ja nie byłem i czego to nie dowiedziałem się a teraz to będę niesamowite rzeczy czynił.

Mniej więcej o to mi chodziło w jednej z moich wypowiedzi. A i takich znam, co zaliczają...
07-01-2009 19:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #43
 
aga napisał(a):Z tą "elitą" to poważnie mówisz?
Dla mnie kolejny kurs był trudniejszy i musiałam zaprzestać w nich uczestniczyć. Nie uważam, że "Filip" jest najtrudniejszy. Przechodzi się wprawdzie przez pierwszy szok... ale najłatwiej się zdecydować, bo nie wie się jeszcze jaka walka będzie się toczyć.
Jeśli ktoś pochodzi z rodziny katolickiej to Filip może nie jest dla niego elitarny, bo już od dawna tzn. od urodzenia do tej elity należy.

Ale jeśli ktoś nie pochodzi z takiej rodziny to pojechanie na taki kurs, czy jakikolwiek inny kontakt z KRK jest bardzo trudny.

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
07-01-2009 19:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #44
 
Ach, jaka tam elita. Wybrańcy, prawda, ale w niczym nie lepsi od innych. Najmniejszy naród, pierwszy papież, który się zaparł swojego Mistrza, od początku spory, rywalizacja o miejsce w Królestwie Niebieskim, pytania: a może nie dopuszczać pogan? A co z tym, a z tamtym... No, śmietanką, jeśli chodzi o siłę wiary, to my nie jesteśmy i chyba nigdy nie byliśmy.
To w Panu nasza siła, my jesteśmy słabi.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
07-01-2009 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Talmid Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 624
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #45
 
Ale miało być o ewangelizacji z mocą, a nie o kursach.

Warto by było zatem zastanowić się co to jest ewangelizacja, a co to jest katechizacja, bo wiele osób myli te pojęcia, na tym forum również.
Zatem, w skrócie, ewangelizacja jest skierowana do niekatolików, jeśli ktoś jest katolikiem to nie potrzebuje ewangelizacji tylko katechizacji.

To jest bardzo ważne, żeby to rozróżnić, gdyż nie można serwować nie katolikowi katechizacji, czyli np nauki o sakramentach itd., bo to nie jest temat dla niego. Smutny
A niestety się to, nader często robi np. namawiając ludzi do uczestnictwa w nabożeństwach, których nie rozumieją. Smutny


A jak w praktyce się odbywa w Polsce ewangelizacja z mocą?

Na Mszę o uzdrowienie przychodzi niewielka grupka katolików, najczęściej ze wspólnot i zazwyczaj schorowanych Smutny , którzy pragną poprawić sobie stan zdrowia. :wink:
Oczywiście na takim spotkaniu nie ma żadnej ewangelizacji, a tym bardziej ewangelizacji z mocą.
A dlaczego nie ma?
Bo nie jest potrzebna, gdyż na tym spotkaniu są sami katolicy. :wink:

Ewangelizacja z mocą nie służy poprawianiu stanu zdrowia społeczeństwa, ona służy ewangelizacji. :!:

Zatem jak powinna taka ewangelizacja wyglądać?

Przede wszystkim meeting ewangelizacyjny nie powinien być robiony w kościele. :!:
Przecież nie można oczekiwać, że niekatolicy przyjdą do kościoła. Gdyby chcieli już by to dawno zrobili. Każdy zna drogę do kościoła.

Taki event powinien mieć atrakcyjną formę zgodnie z obowiązującą modą. Uśmiech
Powinien być dobrze i odpowiednio wcześniej zareklamawony. Uśmiech
Należy go urządzić w ruchliwym miejscu. Uśmiech
Trzeba przynieść krzesła, żeby ludzie mogli usiąść. Jak już usiądą, to nie wstaną tak szybko. Uśmiech
Należy zgromadzić wiele osób ze wspólnoty, żeby robili za tłum przypadkowych gapiów.
Tłum przyciąga tłum. Ludzie jak widzą zbiegowisko to się garną. Uśmiech
Trzeba zadbać o radosną i serdeczną atmosferę Nic tak skutecznie nie przyciąga jak dobra atmosfera. Ludzie to wyczuwają. Uśmiech
Należy przygotować profesjonalne świadectwa. Uśmiech
A przede wszystkim to nie należy się bać wyjść z kościółka :jupi: i z tym ostatnim jest największy problem. Smutny

[Obrazek: userbarewangelizacja24.jpg]
Nie wystarczy mieć wartości, trzeba je jeszcze umieć wypromować.
07-01-2009 21:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów