Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ślub czystości - czy nadal jest aktualny?
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #1
RE: Ślub czystości - czy nadal jest aktualny?
Otóż to. Myślę, że jeśli nawet uchowa się ktoś nie zaznajomiony z ideą celibatu, to w trakcie 6-letniego seminarium zdąży go poznać baaardzo dobrze i nie raz i nie dwa razy przemyśleć sprawę Oczko

Skoro 90% osób danego stanu żyje w zgodzie z własnym sumieniem, to czemu oczerniać 100%, rozciągając przewinienia mniejszości na całość, przez powtarzanie głupich, antyklerykalnych haseł?

Ja należę do Ruchu Czystych Serc, nie współżyję, noszę obrączkę czystości. Czy też jeżdżę do męskich burdeli?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
21-05-2008 23:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
omyk napisał(a):(...) noszę obrączkę czystości.

O, a co to? :coo:
21-05-2008 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #3
 
Cytat:O, a co to? :coo:
Obrączka, symbolizująca czasowy ślub czystości. Taka amerykańska moda, okazja do złożenia świadectwa.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
22-05-2008 00:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
omyk napisał(a):
Cytat:O, a co to? :coo:
Obrączka, symbolizująca czasowy ślub czystości. Taka amerykańska moda, okazja do złożenia świadectwa.

O rety! :shock:
22-05-2008 00:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Masz coś przeciwko takim akcjom?

[ Dodano: Czw 22 Maj, 2008 00:24 ]
[jest jakiś temat o czystości przedmałżeńskiej? Można przenieść...]

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
22-05-2008 00:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Sivis Amariama napisał(a):Masz coś przeciwko takim akcjom?

To do mnie pytanie? Nie mam nic przeciwko, ale uważam, że takie akcje są mocno przesadzone.
22-05-2008 00:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
 
A czemu? I tak zachowuję czystość, to mój obowiązek. Grzechem byłoby jej nie zachowywać. A skoro ją zachowuję, to chcę robić to dla Pana i jednocześnie móc dać takie świadectwo, pokazać, że się da. Jednocześnie kiedy jestem we wspólnocie osób żyjących tak samo i wiem, że wspiera mnie ich modlitwa - jest łatwiej Uśmiech Nie sądzisz? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
22-05-2008 00:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
omyk napisał(a):A czemu? I tak zachowuję czystość, to mój obowiązek.

Ale co innego jest zachowywać czystość niejako z przymusu - ze względu na stan bezżenności, a co inngo składać jakieś wiążące na całe życie śluby. Skąd mam wiedzieć, czy mi się nie odwidzi za jakiś czas?
27-05-2008 10:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
może coś ode mnie:

1. Post służy pzytywnie rozwojowi duchowemu, a są i tacy, którzy pościli przez większość życia, i byli na niezwykle wysokim poziomie duchowości
2. Koleżanka zwróciła uwagę na coś takiego, odnośnie sublimacji (luźno pojętej):
śmiem twierdzić, że ta "przetworzona" energia jest bardziej wartościowa. Rozejrzyj się wokoło- facet małżonek często siedzi przed telewizorem i popija piwko, bo nic mu się nie chce- a ksiądz udziela się na różne sposoby i na wszystko energii mu starcza..."

[ Dodano: Wto 27 Maj, 2008 10:54 ]
aga napisał(a):Skąd mam wiedzieć, czy mi się nie odwidzi za jakiś czas?
Obowiązkiem chrześcijanina jest dążenie do doskonałości. Jeśli w tym mają pomóc śluby, to dlaczego nie? Tym bardziej, że, jak wspomniałaś, jest możliwość, iż coś się odwidzi i mogę popaść w grzech...

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
27-05-2008 10:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Sivis Amariama napisał(a):Obowiązkiem chrześcijanina jest dążenie do doskonałości. Jeśli w tym mają pomóc śluby, to dlaczego nie? Tym bardziej, że, jak wspomniałaś, jest możliwość, iż coś się odwidzi i mogę popaść w grzech...

Odwidzi w sensie, że składam ślub czystości wiążący na całe życie, a nagla postanowię wyjść za mąż Uśmiech Choć z drugiej strony - dokonując takiego wyboru to się chyba raczej wie, to chyba tak jak z powołaniem i jest rozeznanie z kierownikiem duchowym.

[ Dodano: Wto 27 Maj, 2008 11:10 ]
Sivis Amariama napisał(a):Rozejrzyj się wokoło- facet małżonek często siedzi przed telewizorem i popija piwko, bo nic mu się nie chce

Wybacz, Sivis, ale ja myślę, że mój ewentualny przyszły mąż będzie miał bardziej ambitne zajęcia po pracy niż picie piwa przy oglądaniu meczu w tv 8)
27-05-2008 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
PS napisał(a):ten obraz to wziąłeś z seriali? zresztą nawet jeśli, to jak cały dzień harował, to sobie piwko przy meczyku może wypić, no nie?
Ale czy ja napisałem, że wypicie piwa do meczu jest złe?
[chociaz ja nie piłbym w samotności - piję tylko jak jestem ze znajomymi]

Aga napisał(a):Odwidzi w sensie, że składam ślub czystości wiążący na całe życie, a nagla postanowię wyjść za mąż Choć z drugiej strony - dokonując takiego wyboru to się chyba raczej wie, to chyba tak jak z powołaniem i jest rozeznanie z kierownikiem duchowym.
Omyk pisała o RCS - tam śluby składa się do momentu wyjścia za mąż / ożenienia się.

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
27-05-2008 12:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Sivis Amariama napisał(a):Omyk pisała o RCS - tam śluby składa się do momentu wyjścia za mąż / ożenienia się.

No to ja jeszcze jestem w stanie to przyjąć, bo wypadki, o których ja piszę to niestety, ale...
27-05-2008 14:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów