Ankieta: Łatwiej zachować wierność i czystość w:
Małżeństwie
Kapłaństwie (życiu zakonnym; celibacie)
W jednym i drugim trudność jest taka sama
Nie ma żadnej trudności w życiu w czystości
Trudno powiedzieć
Nie mam pojęcia
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łatwiejsza czystość w małżeństwie czy celibacie?
Autor Wiadomość
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Łatwiejsza czystość w małżeństwie czy celibacie?
Jak myślicie?
Od czego to może zależeć, pomijając oczywistą dojrzałość?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
18-02-2009 23:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Od dobrego wzoru z domu, przykładu. Dojrzałość jest, ale w momencie gdy człowiek wie w jakim celu chce zachować czystość. A jeśli od zawsze w głowie jest pamieć o braku czystości, to łatwo popada w skrajności.
Uważam, że w celibacie jak i małżeństwie muszą się cały czas uczyć się tego. Owa czystośc, w słowach, gestach itd.
W celibacie jest kwestia trwania w obiecanym Bogu, powstrzymania się od współżycia.
Małżonkowie, muszą się uczyć tego aby ciało współmałżonka nie stało się przedmiotem, który jest aby skorzystać z niego. Wznieść wzrok, serce wyżej. Nie mieć pretensji do współmałżonka, gdy nie chce współżyć.
Może ktoś lepiej potrafi wyrazić, to co ja próbuje.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
18-02-2009 23:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
szukacz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 12
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #3
re.
tak naprawdę wszystko zależy od wiary.....
można kochać i zdradzać....
ważne żeby sobie to kiedyś uświadomić....

chcia?bym wiedzie?....
18-02-2009 23:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ktoś mi powiedział wczoraj, że jeśli ktoś współżył przed ślubem, łatwiej jest mu zdradzić.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
18-02-2009 23:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 244
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
szukacz napisał(a):można kochać i zdradzać....

Nie zdradza,kto kocha prawdziwie. Miłość czysto fizyczna,
to nie jest miłość.
A co do czystości w małzeństwie.;
zdarza sie że małzonkowie składają śluby czystości,
a miłość-ta prawdziwa , nie gaśnie.

Przeszłość moją Panie,
polecam Twojemu miłosierdziu,
terażniejszość moją polecam Twojej miłości,
a moją przyszłość oddaję w ręce Twojej Opatrzności.
18-02-2009 23:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
Czystość w małżeństwie jest sprawą naturalną, pod warunkiem, że małżonkowie połączeni są prawdziwą miłością. A co naturalne, to nie stanowi problemu.

Gdy jednak miłość w małżeństwie gaśnie lub jej nie było, pojawiają się pokusy, których działanie odczuwają tak samo osoby samotne. I tak, jak z każdym grzechem, gdy w porę i w pełni świadomie nie rozpocznie się walki z pokusą, grzech podstępnie oplecie swą ofiarę, aby zranić (czasem śmiertelnie) w końcu głęboko duszę, niezależnie od stanu cywilnego nieszczęśnika.

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
19-02-2009 01:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Co 10 ksiądz ma kochankę:
http://www.fronda.pl/news/czytaj/antykle...a_kochanki

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
19-02-2009 01:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Cytat:Co 10 ksiądz ma kochankę
O czym to świadczy:
- brak prawdziwego nawrócenia
- brak powołania do służby
Ogólnie zgrozą napawają mnie te wyniki tych badań , jak można w ogóle sprawować urząd kapłana ,gdzie jest sumienie ,masakra!!!!

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
19-02-2009 01:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Sivis Amariama napisał(a):10 ksiądz ma kochankę:
a badania są miarodajne?
Bo ja znów widzę to, tylko że wcześniej to było umieszczane na stronkach świeckich.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
19-02-2009 02:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #10
 
jonasz 33 napisał(a):Ogólnie zgrozą napawają mnie te wyniki tych badań , jak można w ogóle sprawować urząd kapłana ,gdzie jest sumienie ,masakra!!!!
Gdy Ty popełniasz jakikolwiek grzech n-ty raz, też wołasz: "gdzie jest sumienie ,masakra!!!!" ?
Chyba nie - nie mylę się? Kapłani to przede wszystkim ludzie, ulegający pokusom, jak kazdy inny świecki. Może nie dość dobrze opanowali rozpoznanie i przeciwstawianie się właśnie tej pokusie?

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
19-02-2009 03:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
nordlys napisał(a):Może nie dość dobrze opanowali rozpoznanie i przeciwstawianie się właśnie tej pokusie?
Jak dla mnie to ewidentnie brak wiary. Innego rozwiązania tej zagadki nie widzę.
No, niedojrzałość, hipokryzja itd...
[bo mowa o tych, którzy mają kochanki "na stałe"?]

Rachel napisał(a):a badania są miarodajne?
Ich autor jest racej poważany i zna się na rzeczy. Aczkolwiek ciekaw jestem, jak je przeprowadzał i czy nie miałbym zarzutów do metodologii:>

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
19-02-2009 03:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Dokładnie zgadzam się z Tobą , ja do braku wiary dodałbym jeszcze brak prawdziwego nawrócenia . Nie potrafię sobie wyobrazić księdza , który po wyjściu od kochanki idzie siada w konfesjonale i jak gdyby nic spowiada ludzi , paranoja!!!

[ Dodano: Czw 19 Lut, 2009 09:39 ]
nordlys napisał(a):
jonasz 33 napisał(a):Ogólnie zgrozą napawają mnie te wyniki tych badań , jak można w ogóle sprawować urząd kapłana ,gdzie jest sumienie ,masakra!!!!
Gdy Ty popełniasz jakikolwiek grzech n-ty raz, też wołasz: "gdzie jest sumienie ,masakra!!!!" ?
Chyba nie - nie mylę się? Kapłani to przede wszystkim ludzie, ulegający pokusom, jak kazdy inny świecki. Może nie dość dobrze opanowali rozpoznanie i przeciwstawianie się właśnie tej pokusie?

Gdy ja popełniam grzech po raz któryś tam to wołam do Boga , tak jak Dawid w psalmie 51.
Pokutuje , prosząc Boga aby dał mi siłę i ochronę bym nie upadał w tym samym grzechu. A ci kapłani mający na stałe kochanki raczej nie pokutują , są zadowoleni z takiego obrotu sprawy , bo rozumie jednorazowy wypadek , każdy może się potknąć , ale oni się potykają z pełną premedytacją !!!

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
19-02-2009 10:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Nie wiem, czy czystość w małżeństwie jest łatwiejsza, czy w celibacie. W jednym i drugim jest tak samo trudna do zachowania. Wszystko zależy od tego, czy ktoś żyje zgodnie ze swoim powołaniem. Bo jeśli na przykład ktoś jest samotny, a ma ewidentne powołanie do życia w związku to będzie się męczył i czystość będzie niemożliwa w tym sensie, że w człowieku jest wewnętrzny konflikt między potrzebą a brakiem jej realizacji i będzie nałogowo uprawiał samogwałt. Wiadomo, że wewnętrzny konflikt, tłumienie czegoś powoduje nerwice, w tym wypadku tłumienie natury powoduje "nerwicę seksualną". Inna jest kwestia taka, że ktoś jest jakby odgórnie przeznaczony do celibatu, bo Bóg przeznaczył człowieka do trwania w bezżenności. myślę, że wówczas jest to do zrealizowania.
Jeśli ktoś ma problem z samym sobą to zarówno czystość w małżeństwie, jak i celibacie nie będzie dla niego problemem. A czystości i samodyscypliny trzeba się uczyć od wczesnej młodości, nie dopiero w momencie, kiedy ktoś np.wchodzi w związek małżeński.
19-02-2009 11:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Stahs Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 169
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:Co 10 ksiądz ma kochankę

Nawet córki mają:

Cytat:Samodzielne śledztwo legionistów prowadzone bez udziału Watykanu dowiodło też, że o. Marcial Maciel (założyciel Legionistów Chrystusa) był przez dłuższy czas związany z kobietą, a ich córka ma obecnie ponad 20 lat.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1...l?skad=rss
19-02-2009 12:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 244
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
jonasz 33 napisał(a):A ci kapłani mający na stałe kochanki raczej nie pokutują , są zadowoleni z takiego obrotu sprawy , bo rozumie jednorazowy wypadek , każdy może się potknąć , ale oni się potykają z pełną premedytacją !!!

A mnie zastanawia jedno. Na wielu stronach internetowych,łamach prasy widzimy
słowa krytyki kapłanów ,którzy grzeszą,łamią przysięgę. Nie usprawiedliwiam łamania
przysięgi, choć uważam że są spośród nas,są zwykłymi ludżmi podatnymi na pokusy.

I teraz; nigdzie nie widzę słow potepienia dla pań,które tych księży "uwodzą", a co potrafią niektóre panie miałam nieszczeście obserwować.
A więc bądżmy sprawiedliwi w ocenie. Winien ksiądz,ale przedewszystkim pani,która
zrobiła wszystko zeby kapłana "omotać" mówiąc trywialnie.
Jako wspólnota katolicka, powinniśmy,, jesli tylko taka mozliwość jest, potępiać również
osoby które utrudniają zycie i pracę kapłana.

Przeszłość moją Panie,
polecam Twojemu miłosierdziu,
terażniejszość moją polecam Twojej miłości,
a moją przyszłość oddaję w ręce Twojej Opatrzności.
19-02-2009 12:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów