Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ludzkie zwłoki jako "eksponaty muzealne" w Polsce?
Autor Wiadomość
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #31
 
Takich rzeczy powinno się zabronić, wszytsko ma swoje granice. Jakby nie patrzeć - to ludzkie ciało przecież, kiedyś to byli żywi ludzie, co by było gdybym np. ja wykopał kilka trupów i ustawił z nich piramidę? Skandal, hańba i pokazowy proces. A tu? A tu g*****, jak mawiał poeta.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
27-02-2009 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #32
 
Helmutt napisał(a):Takich rzeczy powinno się zabronić, wszytsko ma swoje granice.
Jeżeli ten pan uzyskał zgodę owych ludzi na użycie po śmierci ich ciał to pod względem (normalnego, nie polskiego) prawa wszystko jest w porządku.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
27-02-2009 15:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
heysel napisał(a):
Helmutt napisał(a):Takich rzeczy powinno się zabronić, wszytsko ma swoje granice.
Jeżeli ten pan uzyskał zgodę owych ludzi na użycie po śmierci ich ciał to pod względem (normalnego, nie polskiego) prawa wszystko jest w porządku.
No właśnie. Jeśli uzyskał. Tyle, że kto normalny wydałby zgodę na robienie ze swojego ciała jakichś "pajacyków"?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
27-02-2009 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #34
 
Helmutt napisał(a):Tyle, że kto normalny wydałby zgodę na robienie ze swojego ciała jakichś "pajacyków"?
Nie wiem. Ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby takie osoby istniały i ten pan do nich "dotarł".

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
27-02-2009 15:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #35
 
Coś mi się nie chce w to wierzyć. Można oddac ciało jako pomoc naukową do Akademii Midycznej - ale do takich wariactw? Chociaż, kto wie, może i się znaleźli jacyś idioci.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
27-02-2009 15:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #36
 
ludzkie zwłoki to rzecz, która kiedyś należała do człowieka, a sama w sobie człowiekiem nie jest. dla czego ma się jej należeć większy szacunek niż ubraniu lub zdjęciu człowieka (jako "obraz" przypominający niegdyś żyjącego człowieka)?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-02-2009 15:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #37
 
To idź na cmentarz z łopatą, porozkopuj groby swojej rodziny, wywlecz z nich ciała, pozdejmuj złote obrączki i pierścionki, głowami pograj w piłkę, piszczele daj psom do gryzienia. Przeciez to tylko rzeczy.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
27-02-2009 15:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #38
 
niszczenie cmentarza + kradzież to zupełnie inna sprawa. nie masz żadnej argumentacji poza emocjonalną?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-02-2009 15:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #39
 
spioh napisał(a):niszczenie cmentarza + kradzież to zupełnie inna sprawa. nie masz żadnej argumentacji poza emocjonalną?
Co? Argumentacja emocjonalna? Haha dobre.
Jakie niszczenie cmentarza? jaka kradziez? Przecież przypominam - zwłoki TO TYLKO RZECZY.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
27-02-2009 15:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #40
 
zwłoki leżące na cmentarzu jak i teren cmentarza nie jest niczyj. a zabranie/niszczenie cudzego mienia jest karalne. nie wiedziałeś o tym?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-02-2009 15:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Acant Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 79
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #41
 
spioh napisał(a):ludzkie zwłoki to rzecz, która kiedyś należała do człowieka, a sama w sobie człowiekiem nie jest...
Coś podobnego :shock:

W Polsce obowiązuje prawo poszanowania zwłok ludzkich. Nieposzanowanie ludzkich zwłok to przestępstwo, przewidziane w art. 262 par. 1 Kodeksu karnego i jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2.

CIAŁO (hebr. bašar, gr. sarks, soma) Zwykło się uważać, iż ludzkie ciało jest czymś gorszym względem duszy, czy ducha, uchodzi ono w mniemaniu niektórych ludzi wręcz za nośnik zła lub grzeszności człowieka. Rozpatrując rolę ciała za priorytet przyjąć należy podstawowe prawdy z nim związane, mianowicie, iż stworzone zostało przez Boga, przyjęte przez Syna Bożego i przemienione przez Ducha Świętego.

Ciało jest darem Bożym, utworzonym jakby przez tkacza (Hi 10,11; Ps 139) lub garncarza (Jer 1,5; Hi 10,8), dlatego też zasługuje ono na szacunek (Ef 5,28) Niemniej jednak także ciało które jest wyrazem naszego przywiązania do tego świata, przemija "gdyż z prochu powstałeś i w proch się obrócisz". Nie zapominaj jednak, iż ziemia z której Bóg potrzebował jedynie garści prochu aby ukształtować człowieka, także jest Jego dziełem. Prorok Izajasz w 40. rozdziale swej księgi pisze: "... wszelkie ciało jest trawą, a cały jego wdzięk jest jak kwiat polny.
27-02-2009 15:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
spioh napisał(a):zwłoki leżące na cmentarzu jak i teren cmentarza nie jest niczyj. a zabranie/niszczenie cudzego mienia jest karalne. nie wiedziałeś o tym?
Wnioskuję z tego, że zwłoki ludzkie na cmentarzu sa "mieniem" i należą np. do parafii bądź do gminy/miasta. Wow, to ciekawe. Czyli z tego wynika, że każdy pogrzeb jest przekazaniem pewnego "materiału biologicznego" na rzecz parafii / miasta. A gdzie komisja, protokoły przekazania, dokumenty PT / OT ew. akt darowizny itp? Ciekawe.....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
27-02-2009 15:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Vika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 244
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #43
 
Nie tylko na cmentarzu są groby.
Spotkasz je samotne ,niezabezpieczone w lasach.
To groby partyzantów i żołnierzy, pewnie i niemieckich ,którzy zginęli
w czasie II WOJNY Światowej.
Spioh, Helmutt zadał ci dylemat moralny.Zastanów sie teraz,
czy wykopał byś te szczątki i tak potraktował jak ci pożal się Boże" wystawcy"?
Nie sądzisz,ze jednak nalezy im się szacunek?

Przeszłość moją Panie,
polecam Twojemu miłosierdziu,
terażniejszość moją polecam Twojej miłości,
a moją przyszłość oddaję w ręce Twojej Opatrzności.
27-02-2009 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #44
 
Acant napisał(a):W Polsce obowiązuje prawo poszanowania zwłok ludzkich. Nieposzanowanie ludzkich zwłok to przestępstwo, przewidziane w art. 262 par. 1 Kodeksu karnego i jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2.
no i ok. tego nikt nie neguje. ale jak zniszczysz komuś samochód to też będziesz za to ukarany. gdzie tu podstawa do uważania zwłok za cenniejsze niż inne przedmioty?

Acant napisał(a):CIAŁO (hebr. bašar, gr. sarks, soma) Zwykło się uważać, iż ludzkie ciało jest czymś gorszym względem duszy, czy ducha, uchodzi ono w mniemaniu niektórych ludzi wręcz za nośnik zła lub grzeszności człowieka.
nie utożsamiam się z tym poglądem i nie z niego wynika mój stosunek do zwłok. nie mówiąc o tym, że ta teoria dualistyczna raczej się tyczy żywego ciała złączonego z duszą (człowieka) a nie samych zwłok.

Acant napisał(a):Ciało jest darem Bożym, utworzonym jakby przez tkacza (...) Nie zapominaj jednak, iż ziemia z której Bóg potrzebował jedynie garści prochu aby ukształtować człowieka, także jest Jego dziełem
otóż - dlaczego więc ten przedmiot ma być bardziej poszanowany niż inne dzieła stworzone. albo inaczej: dlaczego inne dzieła stworzone mają być mniej godne poszanowania niż zwłoki?

Helmutt napisał(a):Czyli z tego wynika, że każdy pogrzeb jest przekazaniem pewnego "materiału biologicznego" na rzecz parafii / miasta.
nie mniej lub bardziej niż gdy przekazujesz zwłoki na cele naukowe/badawcze/transplantologiczne.

Helmutt napisał(a):A gdzie komisja, protokoły przekazania, dokumenty PT / OT ew. akt darowizny itp?
po co ci komisja? są stosowne formalności i dokumenty (obojętnie czy składasz zwłoki na cmentarzu komunalnym czy parafialnym).

Viki napisał(a):Spioh, Helmutt zadał ci dylemat moralny
jeszcze niczego mi nie zadał poza nutą sentymentalizmu.

Viki napisał(a):Nie sądzisz,ze jednak nalezy im się szacunek?
przecież nie mówię, że trzeba gardzić zwłokami. ale wystawa zwłok dla celów naukowych w niczym nie uwłacza ani zwłokom ani ludziom, którzy się zgodzili oddać swoje zwłoki na owe cele naukowe. żywe ludzkie ciała (a więc człowieka a nie jedynie zwłoki) wystawia się na pokaz i nazywa się to sztuką, a martwych zwłok nie można pożytecznie wystawić na widok w celu edukacyjnym?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-02-2009 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #45
 
Myślę,że różnica pomiędzy ciałem ludzkim a inną "rzeczą" polega na tym,że człowiek kiedyś żył i że człowiek nie jest tworem innego człowieka, jest zbudowany z tkanek żywych, które po śmierci nadal tkankami ( nieżywymi) są.
Istnieje różnica pomiędzy produkcją samochodu a "produkcją" człowieka i to spora, nieprawdaż? Dlatego uważam,ze powinna istniec różnica w traktowaniu zwłok a innych "rzeczy".
Ciało ludzkie nie jest własnością gminy czy cmentarza... Jeśłi juz mamy upierać się nad właśnością, to należy to rodziny, która opłaca pogrzeb, miejsce zachówku, sprzata grób itp. W przeciwnym wypadku gmina mogłaby sobie rozkopywać groby i eksponować, co by chciała...
Skoro upierasz się, spioh, że to rzecz, to napisz mi, dlaczego nie wolno pobierac watroby czy innych "elementów" z tej rzeczy, jeśli człowiek za życia nie wyraził zgody?

[Obrazek: mysz4.gif]
27-02-2009 19:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów