Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spowiedź generalna
Autor Wiadomość
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Spowiedź generalna
Witam Uśmiech

No właśnie jak to jest z tą spowiedzią generalną, jak się dobrze do niej przygotować?
Na co w szczególności zwrócić uwagę, od czego zacząć?

Czy ona różni się od "zwykłej" spowiedzi poza tym, że czasem z jakiego się spowiadamy?
Czy można ze spowiedzi generalnej skorzystać wtedy kiedy czujemy, że zamyka się jakiś etap w naszym życiu a zaczyna nowy, jednocześnie mając świadomość, że wiele spraw nie zostało zamkniętych a nie chce się z nimi wchodzić w "nowe" życie?
Dużo pytań, dużo wątpliwości ale mam nadzieję, że dostanę kilka cennych wskazówek Uśmiech

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
20-02-2009 15:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Tak, to prawda, że do spowiedzi generalnej warto przystąpić, kiedy kończy się jakiś etap w naszym życiu lub zaczyna jakiś ważny. Do spowiedzi generalnej przystępują księża przed święceniami, przyszli małżonkowie, tak również Seminaria Odnowy są czasem, kiedy człowiek rozpoczyna nowe życie z Jezusem. Pozwala uporządkować różne sprawy z przeszłości. Spowiedź dzieli się na pewne etapy, przynajmniej jak ja byłam to mówiłam o okresie dzieciństwa, dorastania, w później okresu dorosłego, aktualnego. Myślę, że w sumie niczym specjalnie się nie różni, przygotowuje się chyba jak do zwykłej spowiedzi. Najlepiej umówić się z księdzem, który ma doświadczenie w tej kwestii i ewentualnie jego zapytać. I nie stresować się, bo...to jeden z piękniejszych momentów w życiu Uśmiech , dla wielu początek pokoju i wolności, tak przynajmniej było u mnie Uśmiech Ksiądz "nic nie pomyśli", bo już wszystko słyszał. A na czym się skupić? Na miłosiernej miłości Pana Jezusa, ale nie na sobie lub na osobie księdza. I tak też się przygotowywać, bo spowiadamy się z miłości Uśmiech Miłość sprawia, że nie ma strachu, także tego przed nadmiernym oskarżaniem się.
20-02-2009 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
kłapciu napisał(a):Dużo pytań, dużo wątpliwości ale mam nadzieję, że dostanę kilka cennych wskazówek Uśmiech

Witaj klapciu! Jedno co ci moge podpowiedziec,to potrzeba rekolekcji, najlepiej takich
jak u OOJezuitow z duchem Ignacym Loyola, ja takie przeszlam, tam sa wlasnie nauki i odbywa sie spowiedz generalna. Mysle,ze napewno mieszkasz w Polsce i takie rekolekcje
warto pojechac. Jest to duza "uczta duchowa"
Pozdrawiam Cie goraco.
20-02-2009 16:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
Rzeczywiście rekolekcje ignacjańskie w jakiś sposób przygotowują do spowiedzi generalnej, a jeśli nie to może Seminaria Odnowy w Duchu Swiętym. Jedne i drugie rekolekcje kończą się właśnie spowiedzią generalną, a wiadomo, że najlepiej przedtem przygotować się duchowo do tak ważnego wydarzenia.
20-02-2009 16:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #5
 
Spowiedź generalna - czym jest i przygotowanie

Spowiedź generalna - istota, cel, metoda, i jej miejsce w Ćwiczeniach duchowych św. Ignacego Loyoli

Kiedy spowiedź generalna i przygotowanie

Ks. Seweryn o spowiedzi generalnej - dvd

Może pomoże Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
20-02-2009 22:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
nadinn niestety teraz już nie zdążę wyjechać na takie rekolekcje, termin już mam ustalony Oczko
Anninka dzięki Uśmiech

Czy podczas spowiedzi generalnej można poruszyć sprawy, które niekoniecznie są grzechami a mają/mogą mieć istotny wpływ na moje życie i to jak patrze na wiele spraw?

Mnie na razie, odkąd się umówiłam, paraliżuje strach i lęk ale wiem, że nie mogę zrezygnować...

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
21-02-2009 19:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
kłapciu napisał(a):Czy podczas spowiedzi generalnej można poruszyć sprawy, które niekoniecznie są grzechami a mają/mogą mieć istotny wpływ na moje życie i to jak patrze na wiele spraw?

Tak, są różne istotne sprawy, które grzechami nie są, ale mają istotne znaczenia dla naszego rozwoju duchowego.
21-02-2009 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
To dobrze Uśmiech

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
21-02-2009 21:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Na pielgrzymce pieszej jeden ksiądz miał przepiękną konferencję dotyczącą spowiedzi świętej. Mówił wtedy m.in., że jest to jedyny sakrament, w którym człowiek może powiedzieć coś o swoim życiu.
Ze spowiedzią jest też tak, że wiele zależy od postawy kapłana, dlatego dokładnie rozważ, u kogo będziesz chciała się spowiadać. Ale na ogół księża są otwarci, zwłaszcza na takiej spowiedzi Uśmiech
21-02-2009 22:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #10
 
Już rozpatrzyłam wszystkie możliwości Uśmiech
Tylko teraz chciałabym się dobrze przygotować i nabrać trochę odwagi Uśmiech

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
21-02-2009 22:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Tak mi sie teraz przypomniała taka uwaga, być może była ona pod linkami podanymi przez Annnike, ale warto powtórzyć dla "przyszłych pokoleń". Na spowiedź generalną warto sie umówić z kapłanem i uprzedzić go, żeby nie doszło do sytuacji, że my będziemy w trakcie "podsumowywania" pierwszego etapu a przed nami jescze 3 a ksiądz będzie aptrzec na zegarek, bo czekaja na niego obowiązki, albo ktoś zaplanuje sobie taka spowiedź w czasie spowiedzi rekolekcyjnej w parafii. Za nim gigantyczna kolejka, ludzie sie niecierpliwią i wiadomo ze to nie stwarza odpowiedniej atmosfery i mozliwości skupienia.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
22-02-2009 03:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #12
 
Jólka dzięki za celną uwagę, ale ksiądz wie, że to będzie spowiedź generalna - specjalnie się z nim umawiałam Oczko
Bez obaw Uśmiech

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
22-02-2009 13:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Kłapciu, spoko... ta uwaga była szczegónie skierowana do "przyszłych pokoleń", jakoby że mogłoby im się wydawać, że nie trzeba księdza uprzedzać. No i potem może wyjść nerwówka i po takiej spowiedzi człowiek zamiast wyjść z ulgą wyjdzie zdenerwowany i będzie narzekać jaki to ksiądz niefajny był.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
22-02-2009 14:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #14
 
kłapciu napisał(a):Czy podczas spowiedzi generalnej można poruszyć sprawy, które niekoniecznie są grzechami a mają/mogą mieć istotny wpływ na moje życie i to jak patrze na wiele spraw?

Oczywiście. To ma być duchowe zamknięcie jakiegoś rozdziału.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
22-02-2009 19:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
klapciu Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 464
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #15
 
Mam kolejne pytanie, czy muszę sygnalizować kiedy zaczynam spowiedź a kiedy jeszcze trwa rozmowa. Szczerze mówią to jestem umówiona na rozmowę z ew. możliwością spowiedzi generalnej. Tylko nie wiem czy na to drugie się odważę. Ksiądz wie, że istnieje taka opcja Oczko

Możecie westchnąć do Niego w mojej intencji no i księdza Oczko będę wdzięczna

"Szczescie mozna znalezc w najmniejszym ziarnku pustynnego piasku"

Madry mysli, co mówi
Glupi mówi, co mysli

[Obrazek: 51ae3b6768.png]
22-02-2009 23:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów