Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekskomunika za aborcję u 9-latki
Autor Wiadomość
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #16
 
heh. wg lekarzy z tego co podała prasa to zagrożenie stanowił poród na podstawie przewidywań, a nie samo noszenie dziecka. zatem nie ma tu mowy to o czym piszesz.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
14-03-2009 21:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Stahs Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 169
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cytat:Doctors said the girl was 15 weeks pregnant when the abortion was performed Wednesday in the northeastern city of Recife, where Sobrinho is archbishop. Health officials said the life of the girl — who weighs 80 pounds — was in danger.

http://www.msnbc.msn.com/id/29531755/

Czyli jednak jej życie było zagrożone.
14-03-2009 21:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #18
 
ogólnik, że "życie było zagrożone", ale bez precyzacji, jak w polskiej prasie, w jaki sposób i w którym momencie. nic zatem to nie wnosi do dyskusji.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
14-03-2009 21:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Piter Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #19
 
Watykan krytykuje deklarację ekskomuniki i broni lekarzy

Zamiast sięgać po ekskomunikę, należało koniecznie i pilnie chronić niewinne życie dziewczynki - tak szef Papieskiej Akademii Życia abp Fisichella broni lekarzy, którzy przerwali zagrażającą życiu ciążę i krytykuje arcybiskupa, który ich ekskomunikował. Carmen, jesteśmy po Twojej stronie - pisze watykański dostojnik do dziewczynki, która dokonała aborcji - Są inni, którzy zasłużyli na ekskomunikę i przebaczenie, a nie ci, którzy pozwolili ci żyć....

http://www.ekumenizm.pl/content/article/...928119.htm

http://www.kalwin2009.pl
15-03-2009 12:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #20
 
nic tu nie ma konkretnego o czym czy faktycznie było konieczne z medycznego punktu widzenia ratowanie życia kosztem drugiego - tak sam ogólnik jak w artykule podanym przez Stahs. a jechanie po emocjach w takich sprawach - no cóż... miejscowy biskup uważał, że większą krzywdę robią dziecku, gdy w nieszczęściu jeszcze jej dokładają konsekwencje aborcji (psychiczne i fizyczne) więc jest to działanie przeciw dziewczynce, Fisichella z kolei, że lepiej dziecko to przeżyje, gdy zabić jej potomstwo (choć nie ma pewności co do konieczności takiego zabiegu, bo konieczność rozdmuchały niektóre media, bez podania podstaw ku temu) i do konsekwencji gwałtu dołożyć jej do dźwigania konsekwencje zabiegu. bardzo to humanitarne...

ps. to taka opinia po artykule jaki podajesz. a masz może linka do artykułu Fisichella (bo tam jest ino po włosku...)?

[ Dodano: Czw 19 Mar, 2009 15:59 ]
fragmencik:
Cytat:oświadczenie duchownych i świeckich z diecezji Olinda i Recife, którzy polemizują nie tylko z opiniami, ale także wizją wydarzeń przedstawioną w artykule watykańskiego dygnitarza.
(...)
"Gwałt na dziewczynce nie odbył się w Recife, jak to stwierdza artykuł, ale w mieście Alagoinha (w diecezji Pasqueira)" - informują arcybiskupa Fischellę autorzy oświadczenia. A dalej jest już tylko mocniej. Otóż wbrew opiniom przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia duchowni, i to zarówno lokalni jak i biskupi, od samego początku byli zaangażowani w ocalenie życia wszystkim trzem osobom dramatu (czyli dziewczynce i jej dwójce dzieci).
(...)
Autorzy oświadczenia zarzucają (i to nie ma co ukrywać słusznie) arcybiskupowi Fischelli nieznajmość nie tylko sprawy, ale także nauczania Kościoła. "Nie zgadzamy się [z arcybiskupem Fischellą], że "decyzja była trudna z punktu widzenia nawet samego prawa moralnego". Nasz Święty Kościół głosi, że prawo moralne jest niezmiernie jasne: nie jest nigdy dozwolona eliminacja niewinnego życia ludzkiego, by uratować inne życie ludzkie". A dalej autorzy przypominają, że zdecydowana większość lekarzy brazylijskich jasno twierdzia, że dziewczynka mogła urodzić zdrowie dzieci i sama zachować nie tylko życie, ale i zdrowie. Jeśli zaś do tego nie doszło, to głównie dlatego, że środowiska aborcjonistyczne postanowiły wykorzystać jej sytuację do promowania zabijania nienarodzonych. Szkoda tylko, że do tej starannie zaplanowanej akcji przyłączyli się też niedoinformowani hierarchowie.

całość tutaj: http://www.fronda.pl/tomasz-terlikowski/...by_milczec

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
16-03-2009 15:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
hh Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #21
 
spioh napisał(a):heh. wg lekarzy z tego co podała prasa to zagrożenie stanowił poród na podstawie przewidywań, a nie samo noszenie dziecka. zatem nie ma tu mowy to o czym piszesz.

Widac, ze nie zastanowiles sie nawet przez chwile nad tym, co napisal Stahs, a szkoda, bo napisal madrze. Potepienie, oto prawdziwa droga wierzacego.
27-03-2009 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #22
 
jakie mądre rzeczy napisał? że życie dziewczynki było zagrożone choć miejscowi lekarze twierdzą, że wcale nie?

Cytat:Potepienie, oto prawdziwa droga wierzacego.
twoje motto? a w co wierzysz? Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-03-2009 17:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
hh Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #23
 
spioh napisał(a):jakie mądre rzeczy napisał? że życie dziewczynki było zagrożone choć miejscowi lekarze twierdzą, że wcale nie?

Cytat:Potepienie, oto prawdziwa droga wierzacego.
twoje motto? a w co wierzysz? Uśmiech

Naprawde niesamowite. Wrociles do tamtego postu, zeby poszukac argumentu do kontrofensywy - i znowu go nie przeczytales - a jesli przeczytales, to kompletnie bez zrozumienia.

Cytat: Po co otaczać miłosierdziem, wykazać zrozumienia dla bólu? Potępienie oto prawdziwa droga wierzącego!

Ja wierze w cos zupelnie przeciwnego, chociaz jestem agnostykiem. Nie potepiam, a i tak pojde do piekla, jak obiecal mi Jezus. Pomysl czasem dobrze o mnie jak juz bedziesz w tym niebie.
27-03-2009 18:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #24
 
hh, nie może być mowy o argumentach, jak ktoś się nie opera na faktach. nie mam do czego wracać. a ty co? przyszedłeś bić pianę ot tak dla zabawy, bo też niczego nie argumentujesz tylko komentujesz ad personam? nie wchodzę w to.
Cytat:Nie potepiam
chcesz powiedzieć, że robisz to nieświadomie? uu... to krucho będzie z dyskusjami (nie tylko tutaj)

Adios!

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
27-03-2009 18:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #25
 
Jezus ci obiecał pójście do piekła? A to ciekawe.
Czy Pan raczej nie mówi:
Cytat:Czyż tak bardzo mi zależy na śmierci występnego - wyrocznia Pana Boga - a nie raczej na tym, by się nawrócił i żył?
i
Cytat:Dlaczego mielibyście umrzeć, domu Izraela? Ja nie mam żadnego upodobania w śmierci - wyrocznia Pana Boga. Zatem nawróćcie się, a żyć będziecie.
:?:

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-03-2009 18:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
hh Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #26
 
omyk napisał(a):Jezus ci obiecał pójście do piekła? A to ciekawe.
Czy Pan raczej nie mówi:
Cytat:Czyż tak bardzo mi zależy na śmierci występnego - wyrocznia Pana Boga - a nie raczej na tym, by się nawrócił i żył?
i
Cytat:Dlaczego mielibyście umrzeć, domu Izraela? Ja nie mam żadnego upodobania w śmierci - wyrocznia Pana Boga. Zatem nawróćcie się, a żyć będziecie.
:?:

Nawrocil, nawroccie... Inaczej zle. "Kto wierzy w niego, nie bedzie sadzony; kto zas nie wierzy, juz jest osadzony dlatego, ze nie uwierzyl w imie jednorodzonego Syna Bozego" Jan 3, 18.

Dla mnie facet troche zbyt inwazyjny, by miescil sie w mojej kocenpcji milosiernego Boga. I jeszcze to smazenie w piekle niewiernych w nieskonczonosc... Coz to za glebia milosci do blizniego...

[ Dodano: Pią 27 Mar, 2009 18:07 ]
spioh napisał(a):hh, nie może być mowy o argumentach, jak ktoś się nie opera na faktach. nie mam do czego wracać. a ty co? przyszedłeś bić pianę ot tak dla zabawy, bo też niczego nie argumentujesz tylko komentujesz ad personam? nie wchodzę w to.
Cytat:Nie potepiam
chcesz powiedzieć, że robisz to nieświadomie? uu... to krucho będzie z dyskusjami (nie tylko tutaj)

Adios!

Nie jest faktem czyjas opinia, ktora przeczytales w gazecie. Faktem jest, ze dokonano aborcji, ze dziewczynka miala 9 lat i zostala zgwalcona. To sa fakty. Zaraz po nich zaczynaja sie opinie. Nie przyszedlem tu "bic piany ot tak dla zabawy", przeczytalem kilka madrych postow na tym forum, ale tez kilka ograniczonych i na te wlasnie odpowiadam - z nadzieja, ze autor zastanowi sie dluzej nad tym, co napisal. Jak duzej wiary jestes czlowiekiem, skoro watpisz nawet w to, ze moge nie potepiac? Moge nie zgadzac sie z czyjas argumentacja i przedstawic inna opinie, ale czy to automatycznie oznacza, ze kogos potepiam?
27-03-2009 18:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #27
 
Cytat:Dla mnie facet troche zbyt inwazyjny, by miescil sie w mojej kocenpcji milosiernego Boga. I jeszcze to smazenie w piekle niewiernych w nieskonczonosc... Coz to za glebia milosci do blizniego...
Facet zbyt inwazyjny? Uśmiech Największą Jego interwencją jest nie zatracanie w piekielnym ogniu (to robota diabła, której zresztą my sami często pomagamy, bo bez naszej wolnej decyzji nic nam w tej kwestii nie może zrobić). Największą interwencją Tego "Faceta" było to, że z miłości do Ciebie i do mnie dał się niewinnie zamęczyć. Umarł, literalnie umarł. Oddał życie, żebym ja nie musiała płacić za moje głupoty. Żebym mogła być bezpieczna Uśmiech

Dobrze zacytowałeś:
Cytat:Kto wierzy w niego, nie bedzie sadzony; kto zas nie wierzy, juz jest osadzony dlatego, ze nie uwierzyl w imie jednorodzonego Syna Bozego
Wiesz, czemu został osądzony? Sam siebie osądził. Spójrz dalej, na następny werset: "A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki". Jezus nie przyszedł, żeby potępiać, ale żeby zbawiać. Prawda jest taka, że po grzechu wszyscy toniemy w bagnie. Tylko i wyłącznie z naszej winy (choć kusi diabeł, to jednak decyzja o grzechu jest nasza). Jezus przyszedł, żeby nas z tego bagna wyciągnąć. Jeśli nie chwycę podawanej mi ręki, nie mogę mieć pretensji do podającego mi dłoń - to mój wybór. Sąd polega na tym, czy rozpoznam rękę i chwycę się jej, czy wybiorę utonięcie. Nawrócenie to zwrócenie swojego oblicza ku Bogu, uznanie swojej niemocy, grzeszności i przyjęcie Jego pomocnej dłoni.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-03-2009 21:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #28
 
hh napisał(a):Nawrocil, nawroccie... Inaczej zle.
No pewnie, że źle. Powiedzmy, że są dwie drogi i na środku jednej z nich stoi słup, którego nie sposób ominąć. Prawda jest taka, że ten słup jest na jednej z dróg, a na drugiej go nie ma. Jeśli będziesz jechać samochodem po tej drodze na której jest słup będziesz miał 2 możliwości:
1. wjechać na słup
2. zawrócić i pojechać inną drogą.

Konsekwencją pierwszej możliwości jest to, że w najlepszym przypadku będziesz połamany.

Prawda jest jedna. Bóg jako stwórca jest jej źródłem. Ty masz wybór: nie poznawać prawdy (jechać z zamkniętymi oczyma), poznać prawdę i pójść zgodnie z nią, (stoi słup, więc nie będę na niego jechał, pojadę inną drogą) lub poznać prawdę i nie uwierzyć (ten słup to fikcja, wjadę na niego) pójść wbrew niej.

Cytat: „Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła.” Dz 10,38

„On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej.”Fil2, 6-8

„Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu.” Hbr4,15

„Chociaż był Synem, przez to, co wycierpiał nauczył się posłuszeństwa. Tak uczyniony doskonałym, stał się przyczyną wiecznego zbawienia dla wszystkich, którzy są Mu posłuszni.” Hbr 5,8-9

”Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony.” J3,16-17

Facet zbyt upodlony - nie mieści się w mojej koncepcji tyrana.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
27-03-2009 23:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #29
 
Aborcja w tym przypadku to twardy orzech do zgryzienia. Sprawa jest bardzo delikatna. Dziwne, że w takich przypadkach łatwo przychodzi jednym myśl o ekskomunice, a innym myśl o ratowaniu życia dziewczynki. Zbyt pochopnie biskup, uważam, podjął decyzję. A co z tragedią dziewczynki, która tez ma prawo do życia? Zastanawia mnie dlaczego ekskomunikę nie nałożono na gwałciciela? Nie znam się dobrze na prawie kanonicznym, ale czyż gwałciciel ma większe przywileje niż lekarze i matka dziewczynki, którzy w wyniku tragedii podjęli taką, a nie inną decyzję? Chyba zbyt piękny byłby świat, gdyby ludzie myśleli: trzeba ratować oba życia, ponieważ każdy ma prawo żyć.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
02-04-2009 22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #30
 
Augustus napisał(a):Aborcja w tym przypadku to twardy orzech do zgryzienia.
Tłumacząc na Polski: "morderstwo w tym przypadku to ciężki orzech do zgryzienia" - rzeczywiście bardzo ciężki, ale jest możliwy do zgryzienia...

Mamy tu czyn o podwójnym skutku.... Etycznie poprawne będzie jeżeli wskutek działań mających na celu ochronę życia matki umrze dziecko - śmierć dziecka nie będzie tu zamierzona, a jedynie dopuszczona.
Zaś niepoprawnym etycznie jest, aborcja, zabicie dziecka - tu śmierć dziecka jest zamierzona.

Człowiek - w tym przypadku dziecko, a raczej jego śmierć - nie może być nigdy środkiem do celu. Nie może być potraktowane przedmiotowo. Ono już posiada swoją godność.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
02-04-2009 23:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów