Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szatan, Diabeł - imiona własne czy przymiotniki?
Autor Wiadomość
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Szatan, Diabeł - imiona własne czy przymiotniki?
W Katechizmie piszą dużą literą (np. 2116), natomiast w słownikach i encyklopediach (także biblijnych i teologicznych) - małą. Wreszcie w Biblii (Tysiąclecia np.) również małą.
Jedynym znanym mi przekładem Biblii, gdzie Szatan i Diabeł pisze się duża literą, jest Pismo Święte Nowego Świata (świadków Jehowy).

Dlaczego w KKK jest napisane dużą literą?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
25-03-2009 18:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
tak na oko to :
piszesz małą jeśli masz na myśli "gatunek" stworzeń - diabeł, szatan jako rodzaj anioła, zbuntowany anioł. a jeśli piszesz o konkretnym bycie osobowym to tak jak każde imię, z dużej litery: Szatan, Diabeł, Zły itd.

analogicznie jak ewangelia i Ewangelia. :wink:

choć pewnie znajdą się i autorzy, którzy używają jednolitej pisowni (zawsze z dużej lub zawsze z małej)

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
25-03-2009 20:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
szatan - hebr.satan, przeciwnik;
diabeł - gr diabolos, oszczerca.
Nie są to imiona własne to raczej należy pisać małą literąą - tak uznała Rada Języka Polskiego, co nie zamknęło polemiki
http://www.kosciol.pl/content/article/20...324825.htm
25-03-2009 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Sivis Amariama napisał(a):W Katechizmie piszą dużą literą (np. 2116), natomiast w słownikach i encyklopediach (także biblijnych i teologicznych) - małą. Wreszcie w Biblii (Tysiąclecia np.) również małą.
Jedynym znanym mi przekładem Biblii, gdzie Szatan i Diabeł pisze się duża literą, jest Pismo Święte Nowego Świata (świadków Jehowy).

Dlaczego w KKK jest napisane dużą literą?
w katechizmie, bo to nazwa własna. w słowniku z małej, bo to określenie człowieka, posiadającego cechy złe, demoniczne, upadłego anioła.
w Biblii podejrzewam, ze mowa tu ogólnie jest o złych mocach jako stanie, jako manipulacji, a nie o personie.

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
27-08-2009 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
A ja podchodze do tego troche inaczej...
mianowicie duża litera jest wyrazem szcunku, w przypadku Boga również czci, poniewarz nie szanuje i nie czcze go pisząc o nim z małej litery.

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
27-08-2009 22:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
A może to raczej rozgraniczenie jak pomiędzy Różą (konkretną kobietą) a różą :?: (zespołem istot o podobnej genetyce).

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
27-08-2009 23:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
można i tak na to spojrzeć,
choć nie zmienia to mojego stosunku zarówno do jednostki jak i grupy,
myśle że wszystko zależy od intecji Uśmiech

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
27-08-2009 23:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ostatnio teoche czytam z nauczania JP2.

Cytat:JEZUS CHRYSTUS NADZIEJĄ LUDZKOŚCI

7. Oto jak wielkie, udręczone pole rozpościera się przed robotnikami posłanymi przez „gospodarza” do pracy w winnicy.

Jest to pole działania Kościoła, nas wszystkich: pasterzy i wiernych, kapłanów, osób zakonnych i świeckich. Wymienione tu sytuacje dotyczy Kościoła w sposób bezpośredni, warunkują poniekąd jego działania, ale ich nie hamują, a tym bardziej nie unicestwiają, bowiem Duch Święty, dusza Kościoła, wspiera go w jego misji.

Kościół wie, że wszystkie podejmowane przez ludzkość wysiłki na rzecz jedności i uczestnictwa, niezależnie od trudności, opóźnień, przeciwności wynikających z ludzkiej słabości, grzechu i działania Złego, znajdą pełną odpowiedź w działaniu Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i świata.

Kościół wie, że Chrystus go posłał jako „znak i narzędzie wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego”11. Dlatego ludzkość mimo wszystko może i musi mieć nadzieję. Żywa Ewangelia w osobie Jezusa Chrystusa jest radosną „nowiną”, którą Kościół codziennie przepowiada i której daje świadectwo wobec wszystkich ludzi. W tym przepowiadaniu i w tym świadectwie świeccy pełnią nie tylko właściwą i niezastąpioną rolę. Za ich pośrednictwem Kościół Chrystusowy jest obecny w różnorodnych sektorach świata, jako znak oraz źródło nadziei i miłości.

http://www.vatican.va/holy_father/john_p...ci_pl.html

Myśle że chodzi o to, żeby było wiadome iż chodzi o zło osobowe.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
27-08-2009 23:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #9
 
Scott-twój argumęt mnie przekonał Uśmiech

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
28-08-2009 00:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
bashca napisał(a):Tylko nie mam pewności odnośnie tego z jakiej litery pisać SZATAN.

Mnie w podstawówce uczono, że imiona, nazwy własne etc pisze się z wielkiej litery. Ale możliwe, ze katolicka ortografia i gramatyka są inne Język

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
16-05-2010 10:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Stahs Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 169
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #11
 
Tak na marginesie:

Cytat:szatan - imię pochodzi od hebrajskiego rdzenia s-t-n, być przeciw, oskarżać

http://www.tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=3261
16-05-2010 10:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #12
 
Na marginesie - gdy piszę Jagoda i jagoda to ma man myśli 2 różne rzeczywistości Oczko - dziewczynkę lub owoc Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-05-2010 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
Annnika napisał(a):Na marginesie - gdy piszę Jagoda i jagoda to ma man myśli 2 różne rzeczywistości Oczko - dziewczynkę lub owoc Uśmiech

Tak, ale jak piszę "Krzysiek" i "krzysiek", to już nie mam na myśli dwóch różnych rzeczy, ale albo popełniam błąd ortograficzny, albo nie. A Szatan, podobnie jak Krzysiek, to nazwy własne/imiona. Więc działa tu ta sama reguła.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
18-05-2010 10:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #14
 
Słowo "oskarżyciel" nie musi być imieniem. Dlatego podałam przykład z Jagodą.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
18-05-2010 12:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
Annnika napisał(a):Słowo "oskarżyciel" nie musi być imieniem. Dlatego podałam przykład z Jagodą.

Ok, więc jeśli chcesz go używać jako przymiotnika, to pisz: "szaitan" ("shaitan") lub "satanael", albo po prostu oskarżyciel. To są przymiotniki. Natomiast Szatan jest już nazwą własną, gdyż nie dość, że nie jest to słowo polskie, to w dodatku słowa "Szatan" w języku hebrajskim nie uświadczysz. Ergo - jest nazwą własną.

Ponadto, podczas ewolucji języka samo słowo Szatan (tu spolszczam, specjalnie) weszło do mowy codziennej jako nazwa własna, określenie TEGO, konkretnego osobnika. A skoro tak, to winno się go używać na tych samych zasadach, co "Jagoda".

Dlaczego? Gdyż, jeśli piszesz: "jagoda", to masz na myśli pewien smaczny owoc, jesli natomiast "Jagoda", to masz na myśli konkretną osobniczkę. Podobnie z owym "oskarżycielem" (spolszczone i zaadaptowane: Szatan). Jeśli masz na myśli jakiegokolwiek oskarżyciela (np w sądzie), to napiszesz "szatan", jeśli konkretnego, TEGO oskarżyciela - wtedy Szatan.

To chyba jasne. Tak więc Szatan pisany z małej litery nie wytrzymuje nawet analogii do "Jagody".

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
18-05-2010 16:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów