Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szatan, Diabeł - imiona własne czy przymiotniki?
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #31
 
Ja nie mogę Uśmiech Drizzt, nie istnieje? Kyllyan chyba wyraźnie podał przykłady zastosowań obu znaczeń w zdaniach. W języku polskim, zauważ dobrze.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
01-06-2010 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #32
 
omyk napisał(a):Ja nie mogę Uśmiech Drizzt, nie istnieje? Kyllyan chyba wyraźnie podał przykłady zastosowań obu znaczeń w zdaniach. W języku polskim, zauważ dobrze.

Omyk, czytaj ze zrozumieniem. CO napisałem na dole tamtego postu? Otóż:

"Ok, jak również w rozumieniu takim, w jakim podał je Kyllyan - czyli pewnej metafory, ale nie oddzielnie niezależnie."

O co chodzi. O to, że w zdaniu "jakiś szatan w niego wstąpił" słowo "szatan" nie oznacza oskarżyciela, czy zła, ale tworzy metaforę wraz z całym kontekstem, w jakim występuje. Zdanie to oznacza mniej więcej: "Bez powodu zaczął się dziwnie/negatywnie zachowywać".

Tak więc słowo "szatan" występuje jako pewnego rodzaju metafora, której znaczenie zależne jest od kontekstu.

Nie występuje natomiast słowo "szatan" jako samodzielne, niemetaforyczne określenie.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
02-06-2010 08:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
E tam. Szatan Diabeł to konkretna osoba. Najprawdopodobniej był kiedyś archaniołem. Kiedy zbuntował sie przeciw Bogu, pociągnął za sobą całą rzeszę aniołów. Nie znamy ich imion. Nazywamy je ogólnie demonami. Natomiast w potocznej mowie ludowej nazywane są często szatanami lub diabłami. A więc zdanie: "jakiś szatan w niego wstąpił" napisałem w znaczeniu:"został opętany przez demona" Uśmiech
Ale Twoja interpretacja również jest poprawna. Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-06-2010 15:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #34
 
Cytat:Tak więc słowo "szatan" występuje jako pewnego rodzaju metafora, której znaczenie zależne jest od kontekstu.

Nie występuje natomiast słowo "szatan" jako samodzielne, niemetaforyczne określenie.
dodaj: w Twojej interpretacji, ściśle zależnej od wyznawanego światopoglądu.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
02-06-2010 16:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #35
 
Ok, więc niech nawet będzie, że demony można nazywać "szatanami". W sumie żadna różnica.

Jednak główną kwestią było nazewnictwo owego "Wielkiego Szefa Zła" ( Język ). Konkretnego jegomościa.

Czy jego imię można pisać małą literą? Tu już na 100% nie - bo to już imię i/lub nazwa własna.

Umieram gdy widzę jak błądzimy we mgle.
Umieram, gdy czuję, że trwamy we śnie.
Umieram, bo wiem, że ty nie rozumiesz że ja...
Umieram, gdy widzę jak ty..."
02-06-2010 16:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #36
 
No nie, i właśnie o tym mówimy. Nazwy własne z wielkich liter, inne nazwy - z małych.
To ogólne zasady odnośnie pisowni, bo odnośnie samej demonologii jest jeszcze inaczej, w niej Szatan nie zawsze = Diabeł, choć jest diabłem. Ale to już może zostawmy.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
02-06-2010 17:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów