Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Niektórych psia kultura
Autor Wiadomość
hacunamatata Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #31
 
Augustus napisał(a):
hacunamatata napisał(a):Ja bym się nie upierał przy tym, żeby Biblia była koniecznie obecna w nauczaniu szkolnym, czy też wyższym. Dla mnie osobiście nie ma ona wartości "literackiej".

hacunamatata, a czy umiesz odpowiedzieć, co stanowi literackość literatury? Podpowiem, że nauki teoretycznoliterackie ukręciły bicz na naukę filologiczną, dlatego, że instytucja jaką jest literatura rozszerzyła się ogromnie. Współczesna, polska nauka filologiczna jest królowa nauk humanistycznych. A wiesz dlaczego? Dlatego że filologia musi być niezwykle interdyscyplinarna. Literatura dziś stanowi ogromną, a nawet przytłaczająca instytucję. Jeżeli J. Derrida swojego czasu miał wątpliwości, co do literackości dzieła filozoficznego, tak dziś nauka filologiczna wątpliwości nie ma. Filologia musi uszanować każde dzieło filozoficzne, historyczne, antropologiczne itp. Filologia nie zajmuje się już tylko beletrystyką. Musi ona uszanować każde dzieło literackie. Sprawdź w słowniku hasło 'literatura'. Filologia zajmuje się literaturą. Szanuje ona światopoglądy, choć nie musi w nie wierzyć, ponieważ cechują ją ogromna synkretyczność naukowa. Filologia oprócz tekstu-grafemu musi rozpoznawać strukturę tekstu. Musi zatem pamiętać, że tekstem jest już malarstwo, muzyka, film, teatr, obrzędy itp. Musi mieć na uwadze wszystkie rodzaje przekładów, a jest ich trochę. Musi znać wszystkie szkoły analityczno-interpretacyjne dzieła literackiego. (Zdaje się, że teologia kładzie nacisk wyłącznie na hermeneutykę, choć nie wiem tego na pewno.) Filologia szanuje przede wszystkim słowo i wyraz, dlatego też filozofia nie może decydować o literackości literatury, nad nią zawsze będzie panować filologia. Szczęśliwy I tylko filologowie, będą decydować, co jest literaturą. Duży uśmiech
A wystarczyło po prostu spytać co miałem na myśli przez sformułowanie "wartość >>literacka<<". Milczenie, czy też raczej: zrozumienie jest złotem Oczko Ale rozumiem Twój przymus pisania i słowotok. Też tak mam Język Wszystko co miałem na myśli to stwierdzenie, że Biblia nie zachwyca mnie swoją formą i kunsztem artystycznym, tylko przesłaniem oraz swoją istotą. A jej istotą jest komunikacja Boga z człowiekiem.

"Be nice to the gnomes"
14-04-2009 10:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
długo się wzbraniałam ,zeby coś napisać w tym temacie...
To króciutko:
Osobiście dziwię się,ze na sza kultura idzie w takim a nie innym kierunku...
Bo kiedyś uczono,ze Bibili ma ogromne wartości literackie oraz przedstawia jakiś kunszt twórczy.
Obecnie przekłada się nad to język typowo 'użytkowy", który jest nieraz troszkę bezbarwny, za to zawiera mnóswto technicznych terminów ( jeśli piszę bzdury, to niech ktoś sprostuje).

[Obrazek: mysz4.gif]
14-04-2009 12:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Augustus napisał(a):Helmutt, nie spodziewałem się od ciebie więcej, niż napisałeś. ST brutalniejszy jest od Piły, Masakry teksańskiej i wielu podobnych dzieł. Są ludzie, którzy słusznie boją się ST, ponieważ jak Bóg gniewa się na zło, to wtedy pozostaje niektórym zgrzytanie zębów i nic więcej. Widać gołym okiem, że to co napisałem jest prawda. Ludzie ulegają tym środowiskom. Wystarczy połechtać ich Id i wszyscy są zadowoleni.
W ST "gniewu Bożego" doświadczają również, niewinni i nie związani z głownym nurtem (taka odpowiedzialnośc zbiorowa, która potem do doskonałości doprowadzili różni tacy.....), no ale niech tam. Nie wchodźmy na grząski grunt bo się potopimy.
Nie wiem o jakie "środowiska" Ci chodzi, uściślij proszę.

Cytat:PS. Helmutt, a mnie nie interesują twoje upodobania. Prawda jest bolesna, wiem.
A kto tu mówi o upodobaniach? A prawda jest zawsze bolesna. Tylko która prawda....? Oczko

Cytat:pafni, nie byłoby problemu, kiedy ludzie powiedzieliby prawdę. Jest jeden Autor Biblii. Fakt, mówi się, przykładowo, że autor Listu do Hebrajczyków jest nieznany. Ale czy to istotne jaka ręka ludzka pisała literki? Pomysłodawca na literki Jest jeden i cała Biblia ma jednego Autora, Który wykazał się majstersztykiem piśmienniczym.
No trzeba przyznac, wykazał się. Biblia to technicznie biorąc świetny konglomerat gatunków i rodzajów literackich.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
14-04-2009 13:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #34
 
hacunamatata napisał(a):Ale rozumiem Twój przymus pisania i słowotok. Też tak mam Język

Jak to dobrze, że grafomani się rozumieją Duży uśmiech :hahaha:

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
14-04-2009 17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
Fakt, że wiele czerpie się z Biblii. Dla mnie jako osoby wierzące, to najpiękniejsze dzieło.
Ale nie należy pogardzać innymi dziełami, które w mniejszym czy większym stopniu czerpią z Pisma Świętgo, choć na pierwszy rzut oka może się nam wydwać inaczej.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
14-04-2009 19:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #36
 
Dla mnie Nowy Testament jest inną księgą niż Stary, rzekłbym inna religia.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
14-04-2009 20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #37
 
Dla mnie to pełnia. Nie wiem czemu, ale o dużo częściej sięgam do ksiąg Starego Testamentu.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
14-04-2009 21:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #38
 
Jakoś bardziej opozycję Jezusa do Starego widzę niż akceptację.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
14-04-2009 21:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów