Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielki Piatek dzien pracy czy swieto?
Autor Wiadomość
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Wielki Piatek dzien pracy czy swieto?
Wielki piatek dla chrzescijan jak i dla calego Kosciola jest duzym swietem. Jest to dzien
Ukrzyzowania naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Moje pytanie zwiazane z tym dniem jest takie:
Dlaczego w Polsce ten dzien jest normalnym dniem pracy? Czemu nie jest obchodzony
jako dzien wolny od pracy? Polska jest przewaznie krajem katolickim,wiec chyba nic na przeszkodzie nie stoi?
10-04-2009 20:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Kościoły protestanckie mają wolne od pracy Duży uśmiech

[ Dodano: Pią 10 Kwi, 2009 21:05 ]
Chyba w okresie stalinowskim zostało zniesione wolne od pracy , dziwię się że nasz organ ustawodawczy się tym nie zajmuje, :shock:

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
10-04-2009 21:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Arek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 104
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wielk...94090.html

Ja jestem jak najbardziej za.
Przez jeden dzień gospodarka nie upadnie. Tak myślę.

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli sie z innymi.
Jan Pawel II
[Obrazek: tententego.gif]
10-04-2009 21:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
jonasz 33 napisał(a):Kościoły protestanckie mają wolne od pracy Duży uśmiech

ale,zyjesz w kraju i napewno pracujesz, a nie swietujesz.
10-04-2009 21:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Nie koleżanko , biorę sobie urlop Duży uśmiech

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
10-04-2009 21:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
A MOŻE JEDNAK BY POMYŚLELI O TYCH, KTÓRZY W WIELKĄ SOBOTĘ MUSZĄ PRACOWAĆ?? I BYĆ W PRACY?? A PRACODAWCA NAWET 1 GODZ. NIE CHCE PRACOWNIKA PUŚCIĆ BY MÓGŁ POKARMY POŚWIĘCIĆ!! TYM BY SIĘ ZAJĘLI!! :evil: :coo:
10-04-2009 22:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
to Ja Uśmiech, ale opanuj emocje i nie krzycz. Proszę.
Mój brat pracuje w szpitalu i Wielkanoc ma dyżur. Ludzie z TV, radia, pracują.
Trzeba im pomóc, np ktoś kto nie pracuje, niech poświęci pokarmy.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-04-2009 22:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
Rachel napisał(a):Mój brat pracuje w szpitalu i Wielkanoc ma dyżur. Ludzie z TV, radia, pracują.
Trzeba im pomóc, np ktoś kto nie pracuje, niech poświęci pokarmy.

Parce w systemie ciaglym, to co innego,tez pracowalam w niedziele i swieta (dom starcow),z tym musialam przejisc do porzadku dziennego.Ale chodzi tu o dzien ustawowy.Wiem ze w Polsce walczy sie o wolne w styczniu na 3 Kroli, ale narazie nic z tego nie wyszlo. Trzech Kroli jest waznym swietem,ale Wielki Piatek jest wazniejszym swietem,albo?
11-04-2009 09:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
nadinn, walczyć należy.A modlić tym bardziej i okaże się.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-04-2009 11:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Zamienią poniedziałek wielkanocy na piątek - poniedziałek wielkanocny nie nalezy do świat nakazanych (podobnie jak drugi dzień Bożego Narodzenia).
11-04-2009 12:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
W naszym kraju nie przejdzie , zamiana Wielkiego Piątku na poniedziałek wielkanocny , większość naszych rodaków musi " odpocząć" czytaj wytrzeźwieć po Niedzieli Wielkanocnej Smutny

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
11-04-2009 12:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
jonasz 33 napisał(a):W naszym kraju nie przejdzie , zamiana Wielkiego Piątku na poniedziałek wielkanocny , większość naszych rodaków musi " odpocząć" czytaj wytrzeźwieć po Niedzieli Wielkanocnej Smutny
Ano...więc nie ma mowy o dniu wolnym w Wielki Piątek.
11-04-2009 12:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Rachel napisał(a):to Ja Uśmiech, ale opanuj emocje i nie krzycz. Proszę.
Mój brat pracuje w szpitalu i Wielkanoc ma dyżur. Ludzie z TV, radia, pracują.
Trzeba im pomóc, np ktoś kto nie pracuje, niech poświęci pokarmy.
Rachel co innego praca w szpitalu a co innego srzedawanie butów!! dla mnie jest to diametralna różnica!
11-04-2009 13:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
No nie wiem,jak z tymi świętami...
Niby walcza o kolejne dni wolne...
Dobrze by było dla katolików, by istniały...
ale chyba Polska nie jest państwem wyznaniowym, to trudno będzie o jakiś skutek...

[Obrazek: mysz4.gif]
11-04-2009 18:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #15
 
Dla meni robienie tyle wolnego jest bez sensu. Kto wierzy i tak pójdzie na nabożeństwo w marę możliwości. Dla ogrmnej większości to nie dzień pracy jest przeszkodą w uczestniczeniu w Triduum. A czemu niewierzący mają mieć dodatkowe wolne za które nikt im nie zapłaci (stratni)... skoro to dla nich normalny dzień :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
11-04-2009 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów