Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielki Piatek dzien pracy czy swieto?
Autor Wiadomość
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #16
 
Wystarczy przenieść wolne z poniedziałku na piątek , bo poniedziałek to normalny dzień a Wielki Piątek jest dniem szczególnym nie tylko dla katolików Uśmiech

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
11-04-2009 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Fils Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 152
Dołączył: May 2008
Reputacja: 0
Post: #17
 
Polska to nie państwo wyznaniowe i każdy powinien sam ustalać sobie dni wolne. Jak by każda religia chciała robić święta państwowe ze swoich świąt to byśmy nie pracowali w ogóle. Wolne powinny być tylko w święta narodowe (11 listopada, 3 maj etc). Inne dni wolne, każda osoba winna ustalać sobie samodzielnie.

Argument: w Polsce jest większość katolików.
Tak, ale wg. badań statystycznych dla większości polaków niema różnicy, czy święto będzie w poniedziałek czy piątek. Polacy chcą poprostu mieć wolne. Tu nie chodzi o żadne święto, tylko o naszą narodowe lenistwo. :krzywy:

Sry za składnie ale się troszkę śpieszyłem...

Pozdrawiam
13-04-2009 00:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Augustus Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 356
Dołączył: Mar 2009
Reputacja: 0
Post: #18
 
Fils napisał(a):Polska to nie państwo wyznaniowe i każdy powinien sam ustalać sobie dni wolne.

Skoro Polska to nie państwo wyznaniowe, to jednak Bóg w narodzie polskim istnieje. Stąd Święta inne niż narodowe.

Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy (...) Przez wiarę poznajemy, że słowem Boga wszechświat został tak stworzony, iż to, co widzimy, powstało nie z rzeczy widzialnych. Hbr 11, 1-3 BT
13-04-2009 04:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #19
 
Fils napisał(a):Wolne powinny być tylko w święta narodowe (11 listopada, 3 maj etc). Inne dni wolne, każda osoba winna ustalać sobie samodzielnie.

Jakby kazdy ustawial samowolnie wolne, to by mial caly rok. A Wielki Piatek jest waznym dniem i powinno byc wolne.
13-04-2009 10:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
to Ja Uśmiech, odnośnie zawodów, to nie poruszałam kwestii sperzedawcy butów. Tylko przez przykład brata, pokazuje, że praca co niektórych jest bardzo istotna każdego dnia.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
13-04-2009 11:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Fils Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 152
Dołączył: May 2008
Reputacja: 0
Post: #21
 
nadinn, Przecież wiadomo co miałem na myśli. Każdy miał by pulę dni wolnych np. 5. Te gwarantowane prawnie dni wolne, każdy pracownik mógł by wykorzystać w dowolnym terminie, a pracodawca byłby zmuszony uszanować jego termin. Terminy należało by ustalać na początku roku/pracy. W ten sposób, każda osoba ustalała by sobie termin świąt.
Niestety ta koncepcja jest niedopracowana. Wyobraźmy sobie ile osób zwalniało by się w szeroko pojęty okres świąt bożego narodzenia. Wspomniane święta nie są już świętami kościelnymi ale świętami kulturowymi, które zamiast na wierze, opierają się na tradycji konsumpcyjnej. Zastanówmy się w jaki sposób ustalało by się dyżury, jeżeli takie dni wolne musiałyby być zagwarantowane.
Drugim problemem jest to, że nie dało by się weryfikować sensowności składanych wniosków. Najprawdopodobniej większość z naszych obywateli, używałoby tej puli do przedłużania sobie wakacji, co nie było by dobre dla gospodarki z racji tego, że okres wakacyjny trwa 3 miesiące.
Takich problemów było by o wiele więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że ustalanie świąt na podstawie 'pseudo wiary' jest beznadziejnym pomysłem. Otóż okazuje się, że większość młodych polaków bardziej fascynuje się pogańskim 'śmigusem' niż śmiercią Jezusa. Polska to kraj zakłamany, który uważa się za kraj katolicki, a tak naprawdę kultywuje tylko 'wesołe' święta.
Dla mnie nie ma różnicy, czy piątek byłby wolny, czy poniedziałek. Święta wykorzystuje do nauki i rozrywki, a nie do 'duchowej odnowy'. Wśród moich znajomych (kategoria wiekowa ok 16-26) większość osób traktuje święta tak jak ja i wątpie w to, że święta są dla nich czymś więcej niż okresem odpoczynku. Trzeba sobie zadać pytanie o zasadność dni wolnych w naszym państwie, bo w mojej opinii święta katolickie to tylko pretekst do lenistwa. Oczywiście, dla większości z was (mowa o członkach tego forum), można powiedzieć prawdziwych katolików, święta są związane głównie z waszą wiarą... ale czy aby na pewno koniecznym jest usankcjonowanie tych dni prawnie? Polacy to naród za którym ciągnie się jeszcze komunizm i dlatego tak popularne są argumenty: święta zostały zniesione przez Rosjan itp. Roztrząsaniem przeszłości do niczego nie dojdziemy. Polska i tak jest już '100 lat za murzynami', a wy chcecie jeszcze wprowadzać dodatkowe święta, na które nasza gospodarka nie może sobie pozwolić. Chcieliście tak prędko do unii, to teraz trzeba nadrabiać zaległości i troszkę pocierpieć. Sami tak zagłosowaliście...


Pozdrawiam
13-04-2009 12:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Fils napisał(a):Polska i tak jest już '100 lat za murzynami', a wy chcecie jeszcze wprowadzać dodatkowe święta, na które nasza gospodarka nie może sobie pozwolić. Chcieliście tak prędko do unii, to teraz trzeba nadrabiać zaległości i troszkę pocierpieć. Sami tak zagłosowaliście...


Pozdrawiam
Krajom UE wolny dzień Wielkiego Piątku - Szwecja, Finlandia Niemcy, Wlk. Brytania, Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Dania (wolny także Wielki Czwartek) - nie przeszkodził wyprzedzić o 100 lat murzynów.
13-04-2009 12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Katolickie świeta związane z Wielkanoca są znacznie dluższe niż sie tu wielu wydaje Oczko
zaczynają sie w Wielki Czwartek po zachodzie slońca i trwaja do drugiej Niedzieli Wielkanocy. W tym roku by blo tak, że Świeta zaczęly się w czwartek 9 kwietnia po zachodzie slońca a skończą sie w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 19 kwietnia o północy Oczko. trudno postulować by wszystkie byly wolne. Świetowanie Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocnego jest naszą tradycją i tyle. Luteranie np swietują głównie W. Piątek i to jest ich tradycja. myślę, że szczególne swietowanie piatku to postulaty forumowych protestantów Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
13-04-2009 12:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Rachel napisał(a):to Ja Uśmiech, odnośnie zawodów, to nie poruszałam kwestii sperzedawcy butów. Tylko przez przykład brata, pokazuje, że praca co niektórych jest bardzo istotna każdego dnia.
a ja ci pokazałam, że sprzedawca butów nie należy do tego typu zawodów i trzeba to rozgraniczyć Uśmiech
13-04-2009 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Fils Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 152
Dołączył: May 2008
Reputacja: 0
Post: #25
 
alus, Przeczytaj ponownie drugie zdanie w zacytowanym przez siebie fragmencie. Uśmiech

Ustalać prawo tak, bo inni tak mają - ciekawe. Wszyscy sobie wybieracie co wam w danym kraju pasuje i potem podajecie takie argumenty. Może Szweckie prawo aborcyjne też ci pasuje?


Pozdrawiam
13-04-2009 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Fils napisał(a):alus, Przeczytaj ponownie drugie zdanie w zacytowanym przez siebie fragmencie. Uśmiech

Ustalać prawo tak, bo inni tak mają - ciekawe. Wszyscy sobie wybieracie co wam w danym kraju pasuje i potem podajecie takie argumenty. Może Szweckie prawo aborcyjne też ci pasuje?


Pozdrawiam
Każdy kraj wybiera "jak mu pasuje" - UE to nie blok socjalistyczny pod przemożnym prymatem Moskwy Duży uśmiech
Podajemy argumenty o wolnym Wielkim Piątku w krajach UE, aby wykazac bezzasadność twierdzenia o zubożeniu kraju przez 1 dzień, a nie dla podparcia swojej argumentacji.
Nota bene - nie uważam, że mnożenie dni wolnych zwiększy religijność.
14-04-2009 08:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
alus napisał(a):Nota bene - nie uważam, że mnożenie dni wolnych zwiększy religijność.

I o to chodzi, aby zwiekszyc religijnosc.
Ale gdzies juz slyszalam, ze w przyszlym roku na 3 Kroli, w Polsce bedzie juz wolnym dniem od pracy. Chociaz jeden dzien wywalczyliscie.
16-04-2009 22:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
nadinn napisał(a):Ale gdzies juz slyszalam, ze w przyszlym roku na 3 Kroli, w Polsce bedzie juz wolnym dniem od pracy
Nic jeszcze w tej kwestii nie wiadomo, oprócz faktu, że inicjatywa zebrałą ponad 1 milion podpisów Polaków. Zebrane podpisy pozwalają na podjęcie dalszych kroków prawnych w sejmie, by zająć się tematem wolnego dnia od pracy na dzień 6 stycznia.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
25-04-2009 17:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Acant Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 79
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #29
Re: Wielki Piatek dzien pracy czy swieto?
nadinn napisał(a):Wielki piatek dla chrzescijan jak i dla calego Kosciola jest duzym swietem ...
Dlaczego w Polsce ... nie jest obchodzony jako dzien wolny od pracy? ...
Tak, tak... Wielki Piątek, Trzech Króli (raczej Królów), a później Wielki Czwartek, środa popielcowa, itd, itd. Czy te dni wolne będą wykorzystane na modlitwę? Bardzo wątpię.

A więc bez przesady. Kto chce się modlić w Kościele może to czynić każdego dnia, bo w każdej parafii są zazwyczaj odprawiane codziennie dwie Msze św. rano i wieczorem.

A ponadto Pan Bóg tworzył świat w ciągu sześciu dni, po których odpoczął w dniu siódmym, prawda?
25-04-2009 22:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
Objawienie Pańskie było swego czasu dniem wolnym od pracy. Dlaczego teraz, kiedy jest taka możliwość, zrezygnować z niego? Lepsze 3 Króli, niż 1 maja.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
25-04-2009 22:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów