Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dobry czy zły Bóg ?
Autor Wiadomość
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Dobry czy zły Bóg ?
pafni napisał(a):opozycję Jezusa
ani jedna jota...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
14-04-2009 23:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
pafni napisał(a):Dla mnie Nowy Testament jest inną księgą niż Stary, rzekłbym inna religia.

Jak to rozumiec,inna religia? Mozesz jasniej sie wyrazic?
15-04-2009 12:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
nadinn napisał(a):
pafni napisał(a):Dla mnie Nowy Testament jest inną księgą niż Stary, rzekłbym inna religia.

Jak to rozumiec,inna religia? Mozesz jasniej sie wyrazic?

Bóg Starotestamentowy jest całkiem inny niż Jezus.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
15-04-2009 20:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nadinn Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 370
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
pafni napisał(a):Bóg Starotestamentowy jest całkiem inny niż Jezus.

Tutaj tym stwierdzeniem mnie zaskoczylas.To znaczy ze Bog Starotestamowy jest inny, napewno jest inaczej, ale inny?
15-04-2009 21:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #5
 
Pewnie chodziło o OBRAZ Boga Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
15-04-2009 22:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
nadinn napisał(a):
pafni napisał(a):Bóg Starotestamentowy jest całkiem inny niż Jezus.

Tutaj tym stwierdzeniem mnie zaskoczylas.To znaczy ze Bog Starotestamowy jest inny, napewno jest inaczej, ale inny?

No jak nie jest inny jak jest inny. Czytałem dziesiątki razy Stary i Nowy Testament, pewnie jeszcze nie raz przeczytam, ale treści nie zmienie. Dlatego zapewne żydzi Nowego nie uznali. zresztą róznice w pojmowaniu Boga przez ten "właściwy" naród różnia się od ,że tak powiem europejskiego standardu pojmowania.
Jak chcesz mozna powiedziec, że Bóg zmienił charakter w N.T.
Jesli tak łatwiej.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
16-04-2009 06:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
nadinn napisał(a):
pafni napisał(a):Bóg Starotestamentowy jest całkiem inny niż Jezus.

Tutaj tym stwierdzeniem mnie zaskoczylas.To znaczy ze Bog Starotestamowy jest inny, napewno jest inaczej, ale inny?
No w porównaniu z Jezusem to zupełnie inny. Starotestamentowy Jahwe nie wahał się wymordować setek Bogu ducha winnych egipskich dzieci po to aby "naród wybrany" mógł pójść z Egiptu na pustynię. Nie skarcił Mojżesza za rzeź "ateistów" po powrocie z góry. Nie wahał się dawac rozkazów do wyrzynania całych narodów przez "wybrańców". Wreszcie cynicznie bawił się takim Abrahamem czy Hiobem - niczym w grze "Sims". "Kochasz mnie?" - "Kocham" - "To ja zabiorę Ci wszystko co najdroższe i zobaczymy czy będziesz mnie kochał nadal". I tak dalej.

Myślę, że Jezus nigdy by się do holokaustu nie posunął, a nawet do przemocy w jakiejkolwiek formie.

Więc może nam to wytłumaczcie, bo ja nigdy tego nie rozumiałem, że z jednej strony nazywa się Boga "czystym miłosierdziem", "miłością", "ojcem dobrotliwym" itp - a z drugiej strony ST pokazuje cokolwiek inne oblicze Boga.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
16-04-2009 06:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Helmutt napisał(a):Więc może nam to wytłumaczcie, bo ja nigdy tego nie rozumiałem, że z jednej strony nazywa się Boga "czystym miłosierdziem", "miłością", "ojcem dobrotliwym" itp - a z drugiej strony ST pokazuje cokolwiek inne oblicze Boga.
Dlatego Bóg przyszedł osobiście na ziemię aby dać światu swój obraz - jakim jest.
W imię Boga ludzie dokonywali przez wieki wiele nikczemności.
A ST to nie dokumenty faktograficzne i nie wolno go traktowac jako źródło informacji.
ST nie daje informacji o Bogu ale o ówczesnym człowieku.
Jego przekaz ma na celu kształowanie, budowanie człowieka.
Bóg jest ukazany na miare owych ludzi, zyjących w tamtych czasach i ich wyobrażeniu Boga, dlatego Bóg jest źywy, kochający, miłosierny, ale także wzorem pogańskich wyobrazeń: msciwy, zazdrosny a czasem nawet nienawistny.
16-04-2009 07:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
alus napisał(a):
Helmutt napisał(a):Więc może nam to wytłumaczcie, bo ja nigdy tego nie rozumiałem, że z jednej strony nazywa się Boga "czystym miłosierdziem", "miłością", "ojcem dobrotliwym" itp - a z drugiej strony ST pokazuje cokolwiek inne oblicze Boga.
Dlatego Bóg przyszedł osobiście na ziemię aby dać światu swój obraz - jakim jest.
W imię Boga ludzie dokonywali przez wieki wiele nikczemności.
A ST to nie dokumenty faktograficzne i nie wolno go traktowac jako źródło informacji.
ST nie daje informacji o Bogu ale o ówczesnym człowieku.
Jego przekaz ma na celu kształowanie, budowanie człowieka.
Bóg jest ukazany na miare owych ludzi, zyjących w tamtych czasach i ich wyobrażeniu Boga, dlatego Bóg jest źywy, kochający, miłosierny, ale także wzorem pogańskich wyobrazeń: msciwy, zazdrosny a czasem nawet nienawistny.

Ale kolega zamącił...
Czyli Stary Testament nie pokazuje prawdziwego Boga jesynie wymysły..
To kto był tak natchniony wielką nienawiścią, że to pisał?
Fakty są takie ,że nijak ma się Stary Bóg do Nowego.
Ja wolę Nowego a Wy?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
16-04-2009 08:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
alus napisał(a):
Helmutt napisał(a):Więc może nam to wytłumaczcie, bo ja nigdy tego nie rozumiałem, że z jednej strony nazywa się Boga "czystym miłosierdziem", "miłością", "ojcem dobrotliwym" itp - a z drugiej strony ST pokazuje cokolwiek inne oblicze Boga.
Dlatego Bóg przyszedł osobiście na ziemię aby dać światu swój obraz - jakim jest.
W imię Boga ludzie dokonywali przez wieki wiele nikczemności.
A ST to nie dokumenty faktograficzne i nie wolno go traktowac jako źródło informacji.
ST nie daje informacji o Bogu ale o ówczesnym człowieku.
Ale zbrodnie o których pisałem powstały albo z wyraźnego "natchnienia" bożego, albo wręcz dokonane przez niego. Jaka była na przykład wina dzieci egipskich wymordowanych przez "anioła śmierci" aby faraon wypuścił Izraelitów - Izraelitów, którzy nota bene byli wówczas całkiem nieźle zasymilowani z Egiptem (sporo z nich zajmowało wysokie stanowiska, mieli egipskie żony itp.)?
Jest potężny rozdźwięk między biblinym Bogiem a Bogiem z lekcji religii dla dzieci. A chyba tak być nie powinno?

Cytat:Bóg jest ukazany na miare owych ludzi, zyjących w tamtych czasach i ich wyobrażeniu Boga, dlatego Bóg jest źywy, kochający, miłosierny, ale także wzorem pogańskich wyobrazeń: msciwy, zazdrosny a czasem nawet nienawistny.
Czy nie jest to zatem dowód na nieistnienie Boga? Bo to mi się nasuwa na myśl właśnie....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
16-04-2009 08:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Helmutt napisał(a):Jaka była na przykład wina dzieci egipskich wymordowanych przez "anioła śmierci" aby faraon wypuścił Izraelitów - Izraelitów, którzy nota bene byli wówczas całkiem nieźle zasymilowani z Egiptem (sporo z nich zajmowało wysokie stanowiska, mieli egipskie żony itp.)?
Znów mylisz opowiadanie z faktografią Uśmiech ....opowiadanie o zabiciu pierworodnych jest tylko nauką, obrazem troski Boga o naród wybrany według wyobrażenia ówczesnych.
Że nie jest to faktografia przeczytaj sobie np. o "pladze egipskiej" - zabicia bydła.
Najpierw wyginęło ono w obejściach domowych, następnie drugi raz wyginęło na pastwiskach i kolejno egipcjanie na "zabitych" koniach gonili Mojżesza i Izraelitów.
Cytat: Jest potężny rozdźwięk między biblinym Bogiem a Bogiem z lekcji religii dla dzieci. A chyba tak być nie powinno?
Nie będziesz miał rozdzwięku gdy skonfrontujesz obraz Boga z ksiąg prorockich "Miłosierdzia chcę nie ofiary" i nowotestamentowy ukazany przez Jezusa "Ja i Ojcec jedno jestesmy".
Cytat: Czy nie jest to zatem dowód na nieistnienie Boga? Bo to mi się nasuwa na myśl właśnie....
Najbardziej wykoślawiony przez człowieka obraz Boga nie stanowi dowodu na Jego negację
16-04-2009 09:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
alus napisał(a):
Helmutt napisał(a):Jaka była na przykład wina dzieci egipskich wymordowanych przez "anioła śmierci" aby faraon wypuścił Izraelitów - Izraelitów, którzy nota bene byli wówczas całkiem nieźle zasymilowani z Egiptem (sporo z nich zajmowało wysokie stanowiska, mieli egipskie żony itp.)?
Znów mylisz opowiadanie z faktografią Uśmiech ....opowiadanie o zabiciu pierworodnych jest tylko nauką, obrazem troski Boga o naród wybrany według wyobrażenia ówczesnych.
Że nie jest to faktografia przeczytaj sobie np. o "pladze egipskiej" - zabicia bydła.
Najpierw wyginęło ono w obejściach domowych, następnie drugi raz wyginęło na pastwiskach i kolejno egipcjanie na "zabitych" koniach gonili Mojżesza i Izraelitów.
No to ja już zgłupiałem szczerze mówiąc... To w końcu Biblia to ks. historyczna czy tylko że tak powiem "zbiór opowiadań do wolnej interpretacji"?
Cytat:
Cytat: Jest potężny rozdźwięk między biblinym Bogiem a Bogiem z lekcji religii dla dzieci. A chyba tak być nie powinno?
Nie będziesz miał rozdzwięku gdy skonfrontujesz obraz Boga z ksiąg prorockich "Miłosierdzia chcę nie ofiary" i nowotestamentowy ukazany przez Jezusa "Ja i Ojcec jedno jestesmy".
JEST rozdźwięk, tym bardziej i jeszcze większy - bo jak się skonfrontuje to co piszesz to co wychodzi - raz Bóg jest mściwym, złym i wrednym "imperatprem" - a zaraz staje się dobrym ojcem - i w sumie o co tu chodzi? Dwóch Bogów było? Czy po prostu Bóg miał "złe dni"? Są to pytania laika więc potraktujcie je powaznie.

Cytat:
Cytat: Czy nie jest to zatem dowód na nieistnienie Boga? Bo to mi się nasuwa na myśl właśnie....
Najbardziej wykoślawiony przez człowieka obraz Boga nie stanowi dowodu na Jego negację
Ale wskazuje to na to, że główym autorem Biblii są LUDZIE a nie Bóg.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
16-04-2009 09:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Helmutt napisał(a):No to ja już zgłupiałem szczerze mówiąc... To w końcu Biblia to ks. historyczna czy tylko że tak powiem "zbiór opowiadań do wolnej interpretacji"?
Biblia to ksiagi natchnione i dzielą się na;
- ksiegi prawa; Rodzaju, Wyjscia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa - obejmujace zagadnienie norm społecznych, prawa, przepisów regulujacych zycie, opowiadajace o o religii i kulturze Izraela.
- ksiegi historyczne: Jozuego Sędziów, Rut, Samuela, Królewskie, Kronik, Ezdrasza, Nehemiasya, Esterz - pryekazujace dzieje narodu.
- księgi mądrości: Hioba, Psalmów, Przysłów, Koheleta Pieśń nad Piesniami - ukazujące Boga i mądrość człowieka który szanuje Boga i postepuje zgodnie z Jego prawem.
- księgi prorockie: Izajasza, Jeremiasza, Daniela, Ozeasza, Joela, Amosa, Michaesza, Zachariasza, Malachiasza.
Historyczność możesz konfrontować w odniesieniu do ksiąg historycznych, obraz Boga oddaja ksiegi mądrości i prorockie.
A pełny obraz Boga oddaje sam Bóg - Jezus Chrystus....'w Nim jest cała Pełnia".


Cytat:JEST rozdźwięk, tym bardziej i jeszcze większy - bo jak się skonfrontuje to co piszesz to co wychodzi - raz Bóg jest mściwym, złym i wrednym "imperatprem" - a zaraz staje się dobrym ojcem - i w sumie o co tu chodzi? Dwóch Bogów było? Czy po prostu Bóg miał "złe dni"? Są to pytania laika więc potraktujcie je powaznie.
Nie dwóch Bogów - obraz Boga kształtowany na przestrzeni wieków .
Od czasów pogańskich wyobrażeń Boga niepojętego, sprawiedliwego ale i mściwego, bliskiego a jednoczesnie dalekiego pamiętliwego zazdrośnika, do pełnego obrazu w osobie Jezusa, który wielokroć powtarza: "Ja i Ojcec jedno jestesmy, kto widzi mnie widzi Ojca".

Cytat:Ale wskazuje to na to, że główym autorem Biblii są LUDZIE a nie Bóg.
Oczywiście, że ludzie - natchnieni.
Przez setki lat opowiadane, po opracowaniu alfabetu spisane.
Opowiadające, opisujące zaangazowanie Boga w ludzką historię.
Gdyby pochodziły tylko od ludzi, jak powiedział Gamaliel (faryzeusz) nie ostałyby się, nie przetrwały.
Jezus to potwierdził:
- " Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków" (Mt 5,17).
Ogólnie ST jest niełatwym tekstem do czytania, zwłaszcza dla nas współczesnych ludzi zachodu, traktujących, pojmujących rzeczywistość w kategoriach informatycznych, materialnych, faktograficznych.
Mentalnie jesteśmy bardzo zróżnicowani od ludzi orientu.
My żyjemy według starej rzymskiej zasady - "Najpierw trzeba żyć, a potem można filozofować", ludzie Bliskiego Wschodu odwrotnie....dlatego kolebką filozofii jest Grecja.
A wielkie religie świata biorą początek od ludzi wschodu - duchowych, wsłuchanych w to co poza materią.
16-04-2009 11:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Chyba zaczynam rozumieć o co chodzi. Dziękuję.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
16-04-2009 12:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
To wszystko jest pogmatwane jak wrózby wróżki która rozkłada karty i mówi człowiekowi wzystko w taki sposób aby ten stwierdził że jak coś się wydarzy to dopasuje sobie wróżbe.
Takie moje wrażenie.
Powinno byc jaśniej, przecież Bóg chciałby abyśmy go rozumieli.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
16-04-2009 15:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów