Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Bóg może stworzyć kamień, którego nie będzie mógl unieść
Autor Wiadomość
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #16
 
bashca napisał(a):"Czy Bóg może stworzyć kamień ,którego nie będzie mógł podnieść?"
Kilka osób mnie zagięło tym pytaniem, pokazując że niby wiara chrześcijańska jest nielogiczna
Bóg jest Wszechmocny, co oznacza, że jest w stanie stworzyć wszystko, zgodnie z Jego Wolą. Biorąc powyższe pod uwagę nielogiczne jest zadawanie zacytowanego pytania, bo powinno ono brzmieć: czy Wolą Boga jest stworzenie takiego "kamienia". Jednak musi być ono skierowane do Stwórcy, a nie do człowieka, bo dotyczy Woli Boga, która dla ludzi nie jest odkryta.

Może przykład nielogiczności wbrew wszelkim prawom fizyki w zdolności do perfekcyjnego widzenia Włoszki Gemmy di Giorgi, pomimo braku źrenic :!: , którą uzyskała po przyjęciu Komunii Świętej z rąk św.Ojca Pio, posłuży za argument w dyskusjach o ważności "logiki" w wierze chcrześcijańskiej. Więcej o cudzie Gemmy i innych na str: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/...bio03.html
lub w nr 1-2009 "Miłujcie się" w art. "Ojciec Pio. Objawiał rzeczywistość Boga".
Polecam Uśmiech

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
22-04-2009 00:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #17
Re: Czy Bóg może stworzyć kamień, którego nie będzie mógl un
bashca napisał(a):Czy Bóg może stworzyć kamień ,którego nie będzie mógł podnieść??

Kilka osób mnie zagięło tym pytaniem, pokazując że niby wiara chrześcijańska jest nielogiczna.
Przecież Bóg jest wszechmocny, więc kamień taki może stworzyć, tylko w tym momencie musiałby dowieść swej rzekomej niemocy - nie podnosząc kamienia

No nie wiem co o tym myśleć, troche mi namieszało:/
może stworzyć i stworzył, a imię kamienia człowiek...

serce kamienne spadające do otchłani, którego Bóg nie podnosi, bo samo wybrało

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
22-04-2009 06:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #18
 
Można też sobie postawić pytanie, czy nie jesteśmy ograniczeni naszą logiką, w której powyższe zadanie jest niewykonalne na podstawie jej aksjomatów. Być może istnieje logika pełniejsza, w której "porusza" się Bóg i tam jest to możliwe.
Tak jak z liczbami urojonymi: niektóre działania w liczbach rzeczywistych są niewykonalne, a w urojonych już tak.
Pamiętajmy, że do praw logiki i matematyki dochodziła omylna i ograniczona ludzkość.
22-04-2009 07:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
No i ile mądrości nam tu się porobiło. Ładnie.

A ja takie troszkę nielogiczne dyskusje kiedys prowadziłam, nigdy do niczego nie prowadziły, ale byy bardzo ciekawe Duży uśmiech

No i Omyku, chyba "wybroniłam się" w temacie? :wink:

[Obrazek: mysz4.gif]
22-04-2009 13:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #20
 
Ech nie wiem jak się "wybroniłaś" - ale ja wybroniłam się udowadniając, że pytanie jest nielogiczne, a na nielogiczne pytania się nie odpowiada...

Przeanalizujmy więc pytanie. Zacząć należy od tego, że założenia nie mogę być ze sobą sprzeczne.

Założenia brzmią: "skoro Bóg jest wszechmocny", "może stworzyć kamień", "nie może podnieść kamienia"

I tak jak pierwsze i drugie założenie są ze sobą zgodne, tak pierwsze i trzecie nie. Bo skoro zakładamy, że Bóg jest wszechmogący, to wynika z tego, że "może stworzyć kamień dowolnej wielkości" oraz "może podnieść kamień dowolnej wielkości". Nie można stwierdzić, że będąc wszechmocnym czegoś nie może, w tym wypadku podnieść kamienia.

Tak więc na to pytanie nie można odpowiedzieć lub można odpowiedzieć: "nie" i to wcale nie będzie świadczyło o braku wszechmocy Boga. Dlaczego? otóż pytanie to można porównać do pytania postawionego w ten sposób: "Skoro potrafisz chodzić, to czy możesz obejść dookoła samego siebie?" W tym pytaniu napotykamy ten sam błąd logiczny. I odpowiadając na to pytanie "nie", nikomu nie przychodzi do głowy powiedzieć, że chodzenie jest paradoksalne.

Tak więc błąd, paradoks nie tkwi we wszechmocy Boga, ale w postawionym pytaniu.

[ Dodano: Nie 26 Kwi, 2009 12:26 ]
(Omyku tu nie chodzi o kamień i podnoszenie. To jest pytanie o to, czy Bóg może nie móc?)

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
26-04-2009 12:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #21
 
Nieaniu - tak, dokładnie. Czy Bóg może nie móc.
Tylko skoro nasz wyimaginowany ateista zadaje nam pytanie na konkretnym przykładzie, to staramy się odpowiedzieć na nie ciągnąc dalej ten przykład Oczko

Jeszcze ciekawszym byłoby pytanie: Czy Bóg może ugotować zupę tak słoną, żeby nie był w stanie jej zjeść?
Odpowiedź: Bóg nie jada zupy Oczko Oczko [brzmi jak z kiepskiego dowcipu wyjęte]

Podobnie - Bóg nie zajmuje się noszeniem kamieni.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
26-04-2009 13:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Stahs Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 169
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #22
 
Takie pytania są o tyle bezsensu że odpowiedź na nie może udzielać tylko Bóg.
26-04-2009 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #23
 
omyk napisał(a):Tylko skoro nasz wyimaginowany ateista zadaje nam pytanie na konkretnym przykładzie, to staramy się odpowiedzieć na nie ciągnąc dalej ten przykład
Ale tu nie ma w ogóle co ciągnąć. Odpowiedzi można udzielać tylko na pytania rozumne, logiczne.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
26-04-2009 21:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
bashca napisał(a):Kilka osób mnie zagięło tym pytaniem, pokazując że niby wiara chrześcijańska jest nielogiczna.
Jeśli ktoś tak twierdzi, to znaczy że nie ma bladego pojęcia o logice. To tak jakby postawić pytanie takie: czy czarne jest żółte?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-04-2009 08:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
nieania napisał(a):Ale tu nie ma w ogóle co ciągnąć. Odpowiedzi można udzielać tylko na pytania rozumne, logiczne.
Nie przeczytałaś. ja od początku byłam takiego zdania co ty, jednak postanowiłam odpowiedzieć na nielogiczne pytanie( oczywiście w sposób nielogiczny).
Proszę, abyś przeczytała całosć.

[ Dodano: Pon 27 Kwi, 2009 11:31 ]
Ks.Marek napisał(a):czarne jest żółte?
Czemu nie, jeżeli ktoś jest daltonistą, to dla niego czarne moze być żółte ( będzie to spojrzenie typowo sybiektywne). Jednak taki daltonista moze się sprzeczać co do kolorów ( bo ich nie rozróżnia).

[ Dodano: Pon 27 Kwi, 2009 11:33 ]
I to jest oczywiście NIELOGICZN, piszę,żeby jasność była Duży uśmiech

[Obrazek: mysz4.gif]
27-04-2009 11:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #26
 
Przeczytałam całość i twoja odpowiedź dowodzi, że wszechmoc Boga jest paradoksalna. odpowiadając, że może istnieć coś, czego Bóg nie będzie mógł podnieść dajesz podstawę do stwierdzenia, że Bóg nie jest wszechmogący. Bo jest coś, czego nie może. Choćby mógł w to miejsce zrobić milion innych rzeczy, tej jednej nie może.
Twoja odpowiedź jest nie tylko nielogiczna, ale także utwierdza w błędzie.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
27-04-2009 16:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
Cytat:Może przykład nielogiczności wbrew wszelkim prawom fizyki w zdolności do perfekcyjnego widzenia Włoszki Gemmy di Giorgi, pomimo braku źrenic :!: , którą uzyskała po przyjęciu Komunii Świętej z rąk św.Ojca Pio, posłuży za argument w dyskusjach o ważności "logiki" w wierze chcrześcijańskiej. Więcej o cudzie Gemmy i innych na str: http://www.opoka.org.pl/b..._pio_bio03.html
lub w nr 1-2009 "Miłujcie się" w art. "Ojciec Pio. Objawiał rzeczywistość Boga".

To chyba można powiedzieć, że logika Boża nie mieści się w pojęciu ludzkiego umysłu.. Prawdy Boskie są nie do pojęcia i prędzej zgłupiejemy niż spróbujemy udowodnić cokolwiek. ( np: rzeczywistość Trójcy Świętej)
Niektóre rzezy takie są i koniec :aniol:



Poza tym wiemy,że Bóg jest wszechmocny, więc możemy spytać " Czemu nie zszedł z krzyża? "skoro wszystko może. Odpowiedź jest jedna i jedyna :arrow: bo chciał za nas umrzeć. I w tym momencie jest cos większego niż ludzka logika - Miłość Boga do nas =)

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
27-04-2009 18:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
nieania napisał(a):Twoja odpowiedź jest nie tylko nielogiczna, ale także utwierdza w błędzie.
A ja myśle,że prowokuje do myślenia oraz jest dobrym początkiem do rozmowy o Bogu.

Jeżeli na zadane pytanie zaczniesz mówić,że pytanie jest nielogiczne, to owszem, kilka osób, znawców logiki, zrozumie.
Reszta osób nie będzie cię pytała, dlaczego pytanie jest nielogiczne, a raczej zaprzestanie rozmowy z tobą na ten temat.

[Obrazek: mysz4.gif]
27-04-2009 18:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #29
 
Ale ja wyjaśniłam dlaczego pytanie jest nielogiczne.... Z logiki można przejść do filozofii, a z filozofii do teologii i bardzo łatwo można zacząć rozmowę ewangelizacyjną.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
30-04-2009 10:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
nieania napisał(a):Ale ja wyjaśniłam dlaczego pytanie jest nielogiczne....
dobrze.
Wyjaśniłas, dlaczego pytanie jest nielogiczne.

[Obrazek: mysz4.gif]
30-04-2009 10:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów