Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kiedy religia staje się magią
Autor Wiadomość
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Kiedy religia staje się magią
Cytat:To magiczne podejście do religii może się objawiać także w sposób bardziej wyrafinowany. Dzieje się tak często podczas modlitwy błagalnej: kiedy Bóg nie spełni naszych próśb, gniewamy się na Niego bądź świętych, słabnie nasza wiara. Przykład: „Tak się modliłam, żeby dostać się na studia, ale się nie dostałam — i jak tu Bóg jest miłosierny i sprawiedliwy”. Nie wiem, czy jest to już magia, ale na pewno rodzaj magicznego myślenia. Czym innym jest wiara, z którą się modlę, a czym innym pewność, że modlitwa, którą zanoszę, musi spowodować taką reakcję, jaką zaplanowałem.


Źródło

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
20-04-2009 21:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Podobny problem z traktowaniem np, medalików magicznie jak amuletów Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
20-04-2009 21:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Takich jak ten :
http://www.cudownymedalik.pl/LP,16?ka=00...zAod9RapFQ

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
21-04-2009 08:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Annnika napisał(a):Podobny problem z traktowaniem np, medalików magicznie jak amuletów Smutny
Co jest POWSZECHNE u naszego społeczeństwa, i nie tylko medlaiki są tu na rzeczy ale także obrazy i tym podobne dewocjonalia.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
21-04-2009 09:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
_starbuck_ Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 6
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
jak wtedy odróżnić prawdziwą wiarę w Boga i modlitwę do Boga, od wiary w moc medalika, figurki czy obrazka? :coo:
23-04-2009 08:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
jonasz 33 napisał(a):http://www.cudownymedalik...CFVATzAod9RapFQ

No właśnie. baner tej strony często sie pojawia na stronach internetowych. Na takich jak pomponik, to chyba przesada....

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
23-04-2009 13:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
bashca napisał(a):
jonasz 33 napisał(a):http://www.cudownymedalik...CFVATzAod9RapFQ

No właśnie. baner tej strony często sie pojawia na stronach internetowych. Na takich jak pomponik, to chyba przesada....
Kuria krakowska już kilka razy wydawała oświadczenia, iż Instytut im. ks. P. Skargi jest organizacją świecką.
Robią kasę na dewocjonaliach, książkach i tyle....a spróbuj kto zamówić choć jedną rzecz, to przez lata się nie odczepią.
Klasyka w wykorzystywaniu religii.
Cudowny medalik nie jest talizmanem - poprzez niego Maryja przypomina o potrzebie wiary, modlitwy i powierzaniu swego życia Bogu.
23-04-2009 13:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
No tak....."Instytut im. ks. P. Skargi" i wszystko jasne. Był czas, że dostawałem od nich mnóstwo pocztowego spamu - gotowe do wypełnienia przekazy, prośby o zamówienie jakichś obrazików, medalików, książek ("Popatrz na tą matczyną twarz!").
W końcu odesłałem jedno zamówienie z listem objaśnieniowo-instruktażowym gdzie sobie mają to wszystko wsadzić i co ja o tym sądzę. I się skończyło. Zastanawia mnie skąd takie firmy biorą adresy ludzi, w końcu jakaś ustawa w tym temacie obowiązuje....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
23-04-2009 13:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
_starbuck_ napisał(a):jak wtedy odróżnić prawdziwą wiarę w Boga i modlitwę do Boga, od wiary w moc medalika, figurki czy obrazka? :coo:
Nie spotkałem się z tym, by ktoś wierzył "w obrazek" nie wierząc w Boga.
Na czym więc miałaby polegać owa "nieprawdziwość" wiary ?

pozdrawiam
Marek
24-04-2009 03:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Np. na tym, że Bóg może i gdzieś jest, ale daleko i nic nie robi, nie wysłuchuje sam z Siebie próśb, ale za to medaaalik, to jest coś, ten kawałek metalu na pewno ma moc ochronić cały dom przed złem wszelakim.
Niestety, bardzo łatwo wypaczyć katolicką, zdrową wiarę i przejść w zabobon. Szczególnie, jeśli nie dba się o to, by być blisko Pana Boga.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
24-04-2009 09:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Helmutt napisał(a):Zastanawia mnie skąd takie firmy biorą adresy ludzi, w końcu jakaś ustawa w tym temacie obowiązuje....
Chyba sobie przekazują. Też u mnie kiedyś ktoś z rodziny wysłał coś, zamówił jakąś ksiazkę. No i od tamtego czasu różne firmy przesyłają swoje reklamy... co jakiś czas dzwonią firmy i zapraszają na prezentacje swoich produktów. te dzwoniące nie są jeszcze takie złe, bo przynajmniej pytają, czy przesłać zaproszenie...

[ Dodano: Pią 24 Kwi, 2009 10:34 ]
A w temacie:
moim zdaniem niektóre świadectwa pokazują medaliki jako amulety...kilkanaśie ( :shock: ) już lat temu obiegała Polskę "moda" na medalik z Maryją, na którym było napisane:O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Razem z medalikiem krążyły świadectwa typu: ktoś nosił medalik (miał wszyty w jakiś element ubioru przez żonę czy kogoś równie bliskiego) i miał wypadek, w którym przeżył, co przypisuje się mocy Boga ( w domyśle, nie ważne było , czy jest wierzący czy nie, został uratowany dzięki temu,ze posiadał medalik).
Ale myśle,ze dla przeciętnego człowieka, który musi swą wiarę na czymś opierać , a nie ma dobrego przykładu, nikt go nie poucza odpowiednio itp., to taka wiara jest dobra... Będzie on nosil ten medalik jako amulet, ale moze w potrzebie zacznie się modlić???

[Obrazek: mysz4.gif]
24-04-2009 10:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Myszkunia napisał(a):Będzie on nosil ten medalik jako amulet, ale moze w potrzebie zacznie się modlić???
Do Boga czy do medalika? Uśmiech

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
24-04-2009 11:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Helmutt napisał(a):
Myszkunia napisał(a):Będzie on nosil ten medalik jako amulet, ale moze w potrzebie zacznie się modlić???
Do Boga czy do medalika? Uśmiech
A mnie skąd wiedzieć?
Szczęśliwy
Z punktu widzenia wiary lepiej by było, gdyby do Boga. :wink:

[Obrazek: mysz4.gif]
24-04-2009 17:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
A ja myślę że się wymądrzacie po faryzejsku.
Noszenie medalika jest formą wyznania wiary - tak jak kładzenie wiernych w cieniu przechodzącego Piotra (Dz 5,15), kładzenie chust z ciała Pawła na chorych i opętanych (Dz 19,12), wchodzenie o sadzawki Betezda aby ozdrowieć (J 5,2).

Niepotrzebnie, "jaśnie oświeceni" bierzecie ludzi prosto wierzących za " ten tłum, który nie zna Prawa" (J 7,49). W czym wasze "jaśnie oświecone" praktyki religijne są lepsze od prostej wiary człowieka który rano po modlitwie całuje obraz Jezusa na medaliku ?

Jak mowa o rzekomych "nowych charyzmatach" to jesteście super-wyrozumiali - przecież "Bóg może działać przez różne rzeczy, nie ograniczaj Jego Wszechmocy".
A może raczej wasze "blablanie" imitujące dar języków to zabobon ?

pozdrawiam
Marek
24-04-2009 18:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
omyk napisał(a):Niestety, bardzo łatwo wypaczyć katolicką, zdrową wiarę i przejść w zabobon.
jeśli jest zdrowa, to chyba nie tak łatwo... :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-04-2009 18:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów