Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kiedy religia staje się magią
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #31
 
To jest ciekawy temat Uśmiech
Oczywiście, że to nie my jesteśmy 'bogami' i nie nasza wiara jest wszechmocna, tylko Pan jest Bogiem i Jego moc jest obiektywna, niezależna od wiary. Prawda jednak jest taka, że Bóg upodobał sobie działanie na podstawie ludzkiej wiary Uśmiech
Do tego stopnia uzależnia Swoje działanie od ludzkiej wiary, że jest napisane:
Cytat:I powątpiewali o Nim. A Jezus mówił im: «Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony». I nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie na kilku chorych położył ręce i uzdrowił ich. Dziwił się też ich niedowiarstwu. Potem obchodził okoliczne wsie i nauczał.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
27-04-2009 19:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
Polecam przeczytać, Wiedzy krzyżą, św.Edyty Stein. Ta kwestia jest tam jasno i konkretnie przedstawiona.
Dla osób biegający za cudownościami, może to być kubeł zimnej wody. Tak dla otrzeźwienia.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
27-04-2009 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Glowa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 83
Dołączył: Oct 2008
Reputacja: 0
Post: #33
 
Cytat:„Tak się modliłam, żeby dostać się na studia, ale się nie dostałam — i jak tu Bóg jest miłosierny i sprawiedliwy”. Nie wiem, czy jest to już magia, ale na pewno rodzaj magicznego myślenia.

To jest chyba myślenie mało wierzącego katolika Oczko. Mag nie zwala winy na Boga tylko na siebie, że się źle modlił Język

Magią z definicji Crowley'a jest każde intencjonalne działanie. Uśmiech

Nie bój si? nieznanego.
01-05-2009 17:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #34
 
Dobrze, że okultysta i satanista Crowley nie ma monopolu na prawidłowe definicje.
Myślenie: "jak ja się pomodlę, to Bóg zadziała zawsze tak, jak ja chcę" jest myśleniem magicznym. To myślenie: "moim odklepanym Różańcem zmuszę Boga do tego i tamtego", jakbym wrzucała 2 złote do automatu z colą.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
01-05-2009 22:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #35
 
omyk napisał(a):Dobrze, że okultysta i satanista Crowley nie ma monopolu na prawidłowe definicje.
Myślenie: "jak ja się pomodlę, to Bóg zadziała zawsze tak, jak ja chcę" jest myśleniem magicznym. To myślenie: "moim odklepanym Różańcem zmuszę Boga do tego i tamtego", jakbym wrzucała 2 złote do automatu z colą.
ja widzę w tym właśnie przymuszanie Boga do swojej woli.
A niech ktoś poda definicję magii,żeby można było porównać, czy przymuszanie Boga jet działaniem magicznym.

[Obrazek: mysz4.gif]
02-05-2009 16:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
marzenka Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 272
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #36
 
Cytat:Magia, Czarostwo - praktyki wpływania na ludzi, przedmioty, zdarzenia czy zjawiska fizyczne za pomocą środków paranormalnych lub okultystycznych, a więc zasadniczo nie poddających się weryfikacji za pomocą metody naukowej, kolidujących z podejściem racjonalistycznym.

Powyższe określenia mogą również odnosić się do praktyk stosowanych przez kogoś w celu posłużenia się wspomnianym wpływem, oraz do wierzeń, które wyjaśniają rozliczne zdarzenia i zjawiska w obrębie magii.

Cytat:Magia – to zespół praktyk wpływania na ludzi, przedmioty, zdarzenia czy zjawiska fizyczne za pomocą środków okultystycznych i paranormalnych, a więc zasadniczo nie poddających się weryfikacji za pomocą metody naukowej, kolidujących z podejściem racjonalistycznym. Rozróżnienie na białą i czarną magię jest czymś błędnym – magia jako ogół szkodzi. Praktykowanie magii, choćby przez odczytywanie zaklęć w książkach z serii o Harry Potterze, wiąże się ze związaniem demonicznym, a nawet z opętaniem. Kościół na temat magii wypowiada się w sposób jednoznacznie rygorystyczny: „Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim – nawet w celu zapewnienia mu zdrowia – są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów” (KKK 2117) oraz „Drugie przykazanie zabrania także magicznego używania imienia Bożego” (2149).

i jeszcze ze Słownika Języka Polskiego:
Cytat:1. «ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu mocy nadprzyrodzonych, które można opanować i wywoływać za pomocą zaklęć, obrzędów i czarów»
2. «niezwykła siła oddziaływania»
3. «zniewalający urok jakichś miejsc lub osób»

[Obrazek: jezus2.jpg]
Oczekuję Ciebie Panie,
Jesteś mym Oczekiwaniem.
Uspokajasz serce moje,
Uciszeniem jesteś i pokojem mym
Uśmiech
02-05-2009 16:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
Modlitwa to proszenie bóstwa by uczynił coś według Jego woli z założeniem podporządkowania się jej modlącego się człowieka.
Czynność magiczna to próba wpłynięcia na bóstwo, by podporządkowało się mojej woli.

pozdrawiam
Marek
02-05-2009 20:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Komzar Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 490
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #38
 
Hmmm, co najmniej skomplikowane ale coś w tym jest.

Mam jednak wątpliwości.
Jak można bóstwo do czegoś zmusić? Rozumiem, że magia to próba ale czasami skuteczna wiec...Jakieś dziwne i głupiutkie te bóstwa Uśmiech

Ja rozumiem to troszkę inaczej.
Modlitwę traktuję jako wyrażenie swoje woli i głośne i oficjalne oznajmienie tego Wszechświatu (Bogu) w nadziei, że wraz z jego większa wiedza zrealizowane zostanie to, co było z mojej strony rozsądne. Zakładam, że istoty wyższe mają lepsze rozeznanie w sytuacji i mogą uchronić mnie przed kretyńskimi decyzjami z mojej strony Uśmiech

Magię traktuje jak narzędzie wykorzystujące dane nam przez Stworzyciela prawa natury do kierowaniem otaczającego nas otoczenia, często wiąże się to z manipulowaniem energiami i łamaniem woli innych. Tu mamy w głębokim poważaniu co na to nasz aniołek stróż Uśmiech ale jesteśmy gotowi na konsekwencje naszych decyzji.
28-05-2009 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #39
 
Komzar napisał(a):Magię traktuje jak narzędzie wykorzystujące dane nam przez Stworzyciela prawa natury do kierowaniem otaczającego nas otoczenia, często wiąże się to z manipulowaniem energiami i łamaniem woli innych.

Ktoś z tego forum pokazał mi ten cytat. Ciekawy. Czyli rozpalanie ogniska jest magią...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
28-05-2009 23:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #40
 
Annika - widzę, że dobrze kombinujesz Uśmiech BO czym różni się rozpalenie ogniska za pomocą zapałek od rozpalenia tegoż samego ogniska np siłą umysłu? W obu przypadkach używamy danych nam możliwości, różnica jest taka, że zapałki znają wszyscy, bo się to rozpowszechniło, a sił umysłu - nie, bo interesują się tym nieliczni. Stąd nazywa się to "magią" - bo jest nizezrozumiałe dla ogółu, co nie znaczy od razu, ze nienaturalne.
08-06-2009 09:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #41
 
Zupełnie nie o to mi chodziło. Ale chwilowo nie mam czasu wyjaśniać Smutny . Jeśli Heysel będzie miał ochotę to dopowie bo z nim się wnioskami wymienialiśmy.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-06-2009 22:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #42
 
Annnika napisał(a):Zupełnie nie o to mi chodziło. Ale chwilowo nie mam czasu wyjaśniać Smutny . Jeśli Heysel będzie miał ochotę to dopowie bo z nim się wnioskami wymienialiśmy.

Echhh, a już myślałem, że coś się rozjaśnia... no nic, trudno.
08-06-2009 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #43
 
Narayana napisał(a):BO czym różni się rozpalenie ogniska za pomocą zapałek od rozpalenia tegoż samego ogniska np siłą umysłu?
Bo jedno ma podstawy naukowe a drugie nie. W jednym przypadku przyśpieszony ruch cząsteczek przechodzi z zapałki do drewienek, a w drugim oddziałujemy siłą której nie znamy. Zasanicza różnica. Druga sprawa że przyśpieszony ruch cząsteczek jest przekazywany ZAWSZE, a okultyzm działa swoimi prawami. Nie wiesz kim jest ta siła, czego chce, dlaczego to robi. Nie działasz umysłem, wykorzystujesz coś, przedmiotowo. To co opisujesz ma miejsce w prymitywnych kulturach afryki, ameryki...I ludzkość babrze się w tym całe wieki. Z tym że nie zawszew kulturach wysoko rozwiniętych ten temat był tak propagowany, że pierwszy człowiek z ulicy może sobie kupić ksiązke na ten temat i zupełnie bezpodstawnie czuć się wyjątkowo.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
09-06-2009 00:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #44
 
Scott - dałem już w innym wątku przykład odnośnie Twojego posta. To, że nie rozumiesz, dlaczego Magia działa, nie znaczy, że nie ma ona podstaw naukowych. Weźmy Twoje zapałki. Czy gdybyś te zapałki pokazał ludziom 1000 lat temu, wiedzieliby, jak działają? Nie. Czy to znaczyłoby, że nagle stałyby się Magią? Nie. A przecież podpadałyby pod te same kategorie, którymi określasz Magię - byłyby nieznane, nieopisane przez naukę.

Tak więc rozumowanie, że wszystko, czego człowiek nie potrafi na razie ogarnąć rozumem, należy uznać za "złą" Magię, jest chybione.

EDIT: Dla Ciebie może jest to "czucie się wyjątkowo". Dla ludzi, którzy się tym zajmują, jest to pełne wykorzystanie swojego potencjału. Nie wiem, czemu na siłę chcesz oceniać, jak czują się ludzie, którzy Magii używają, co myślą etc.

A Magia jest coraz powszechniejsza, bo po prostu działa. Bo człowiek odchodzi od ostatnio tak chołubionego materializmu, i zauważa, że ma w sobie potencjał, którego ludzie zapomnieli rozwijać. Tak ukochali technikę i wyjaśnienia naukowe, że zapomnieli o tym, co sami potrafią.
09-06-2009 07:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #45
 
No wiesz, Scott... Ale obecnie siła umysłu również zalicza się do rzeczy nad którą prowadzone sa badania naukowe. Naukowo jest stwierdzone, że nie wykorzystujemy wszystkich możliwości swojego umysłu, ba, nie ykorzystujemy nawet 50%, być może takie zapalenie ognia za pomocą myśli jest normalnym zjawiskiem fizycznym, my tego nie wiemy jeszcze, nie znamy - ale żeby zaraz podczepiać "diabołka"?
Nie zachowujmy się jak średniowieczny plebs.....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-06-2009 07:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów