Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arka Przymierza
Autor Wiadomość
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Arka Przymierza
Do założenia tego tematu skłoniła mnie ostatnia lekcja religii...
Wiem tylko, że w Arce Przymierza znajdował się dekalog, laska Aarona i manna...
Ale jest to zagadka... Nie moge w internecie znaleźć nic konkretnego na ten temat, a męczę sie już długo :? Ontersuje mnie wszystko na ten temat, bo spotkałam się z wieloma bardzo różnymi opiniami...
Zaraz jeszcze napiszę, gdzie to mniej więcej jest w Piśmie...

[ Dodano: Wto 05 Kwi 2005 0:42 ]
druga Ksiega Mojżeszowa, rozdział 25 oraz rozdział 37

Ok, szybko to mam... Sorki, że tak napisane ale mi to podawał protestant, więc oni inaczej to piszą...
Ale chyba nie ma to znaczenia...

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
05-04-2005 00:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pampam Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
interesuje Cię co jeszcze znajdowało się w Arce, czy w ogóle wszystko co jest związane z Arką Przymierza?
05-04-2005 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
O co chodzi Ci dokładnie Harpoon :?: ...

<>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <><
05-04-2005 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
pampam napisał(a):interesuje Cię co jeszcze znajdowało się w Arce, czy w ogóle wszystko co jest związane z Arką Przymierza?
Przede wszystkim interesuje mnie właśnie to, co się w tej arce anajdowało, ale też jak zaginęła... Czy wiadomo dlaczego i kiedy ? Czy ona wogóle jest autentyczna ?
Interesuje mnie jej zagadkowość... przecież to jest zagadka ludzkości, prwda ? Oczko

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
05-04-2005 23:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
w ksiedze wyjscia jest opisane jak wygladala arka i jak mialo wygladac miejsce gdzie byla przechowywana...
w pozniejszych czasach w miejscu najswietszym w swietyni jeriozolimskiej nie bylo juz arki, zaginela prawdopodobnie w czasie jakiejs wojny czy zniszczenia swiatyni, chyba jakos tak

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
06-04-2005 11:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pampam Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
"A gdy się rozmnożycie i wydacie liczne potomstwo na ziemi w tamtych dniach - wyrocznia Pana - nikt nie będzie już mówił: Arka Przymierza Pańskiego! Nikt już nie będzie o niej myślał ani jej wspominał, odczuwał jej braku, ani też nie uczyni nowej. W tamtych czasach Jerozolima będzie się nazywała Tronem Pana. Zgromadzą się w niej wszystkie narody w imię Pana i nie będą już postępowały według zatwardziałości swych przewrotnych serc." (Jeremiasza 3:16,17)

W czasach gdy działy się spektakularne cuda, Arka Przymierza była widzialnym dowodem obecności i mocy Boga. Jednak odkąd zasłona świątyni rozdrała się i narodem wybranym stał się Izrael duchowy w skład którego wchodzili również nawróceni poganie, widzialne przedmioty kultu nie były już potrzebne.

Najbardziej prawdopodobne jest, że Bóg zabrał Arkę aby skłonni do bałwochwalstwa ludzie nie uczynili z niej kolejnego bożka i nie oddawali czci kawałkowi drewna. Podobnie Bóg postąpił np. z Mojżeszem i "(...) nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień." (5 Mojżeszowa 34:6) Po to aby ludzie nie pielgrzymowali do miejsca jego pochówku i nie oddawali czci człowiekowi. Możecie sobie wyobrazić co by to było, wszak był to człowiek wybrany, który był bardzo blisko Boga i sam Bóg potwierdził, że "Nie powstał więcej w Izraelu prorok podobny do Mojżesza, który by poznał Pana twarzą w twarz (...)" (5 Mojżeszowa 34:10)

Tak więc reasumując... sprawa Arki Przymierza jest bardzo ciekawa i pociągająca. Można podyskutować i przy okazji dowiedzieć się bardzo ciekawych rzeczy. Ale czy ważne jest gdzie jest teraz Arka? Myślę, że lepiej jest jeśli nie poznamy miejsca gdzie spoczywa, zakładające oczywiście, że Bóg jej nie zabrał. Wielu ludzi zaraz by uczyniło z niej świętą skrzynię i rozpoczęłyby się pielgrzymki do miejsca gdzie się znajduje. A przecież nie to było Bożym zamierzeniem co do Arki.

[ Dodano: Sro 06 Kwi 2005 22:33 ]
A Arka Przymierza wyglądała tak (2 Mojżeszowa 25:10-22):

10. I uczynią arkę z drzewa akacjowego; jej długość będzie wynosiła dwa i pół łokcia; jej wysokość półtora łokcia i jej szerokość półtora łokcia.
11. I pokryjesz ją szczerym złotem wewnątrz i zewnątrz, i uczynisz na niej dokoła złote wieńce.
12. Odlejesz do niej cztery pierścienie ze złta i przymocujesz je do czterech jej krawędzi: dwa pierścienie do jednego jej boku i dwa do drugiego jej boku.
13. Rozkażesz zrobić drążki z drzewa akacjowego i pokryjesz je złotem.
14. I włożysz drążki te do pierścieni po obu bokach arki celem przenoszenia jej.
15. Drążki pozostaną w pierścieniach arki i nie będą z nich wyjmowane.
16. I włożysz do arki świadectwo, które dam tobie.
17. I uczynisz przebłagalnię ze szczerego złota: długość jej wynosić będzie dwa i pół łokcia, szerokość zaś półtora łokcia;
18. dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni.
19. Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych.
20. Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów.
21. Umieścisz przebłagalnię na wierzchu arki, w arce zaś złożysz świadectwo, które dam tobie.
22. Tam będę się spotykał z tobą i sponad przebłagalni i spośród cherubów, które są ponad Arką świadectwa, będę z tobą rozmawiał o wszystkich nakazach, które dam za twoim pośrednictwem Izraelitom.


ciekawe dlaczego z drzewa akacjowego właśnie...

Harpoon ;-)
06-04-2005 21:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ludzie uczynili bożka z Arki Przymierza ? Czynią bożków z wielu rzeczy, ale żeby z tego ??
A i jeszcze coś na temat rażenia przez Arkę piorunami czy czymś takim... Gdzies się na to natknęłam, ale nie bardzo rozumiem. Oczko
I co właściwie w niej było ??

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
06-04-2005 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Kiedyś słyszałem, że Arka może i piorunami nie raziła, ale była "pod napięciem". Tzn. że jak ktoś się jej dotknął, to kopał go prąd (ale nie pioruny). Podobno była zbudowana na podobieństwo kondensatora czy coś koło tego. Dlatego się w niej indukowało napięcie.Z tego też powodu podobno kapłani ją niosący mieli rzekomo używać specjalnych strojów, aby ich prąd nie kopnął. Ludzie wtedy nie znali prądu, więc tylko kapłani mieli do niej dostęp. Gdy ktoś inny chciał by jej dotknąć (nie mający specjalnego ubrania) to raził go prąd. Takie zabezpieczenie przed np. złodziejami.

Niestety te informacje zasłyszałem jakieś 10 lat temu i nie wiem na ile są prawdziwe. Ale jak je zweryfikuję, to dam znać.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
07-04-2005 11:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
w arce przymierza byly podobno przechowywane tablice z dekalogiem otrzymane przez Mojzesza

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
07-04-2005 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
O tablicach z dekalogiem wiem, ale nie jestem pewna co do laski Aarona i manny...

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
07-04-2005 23:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pampam Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Julia napisał(a):w arce przymierza byly podobno przechowywane tablice z dekalogiem otrzymane przez Mojzesza

podobno?

"(...)Arkę Przymierza, pokrytą zewsząd złotem. Znajdowało się w niej naczynie złote z manną, laska Aarona, która zakwitła, i tablice Przymierza." (Hebrajczyków 9:4)


---------------
Harpoon ;-)
07-04-2005 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
hmmm.... proponuje w takim razie przeczytac dokladnie ksiage wyjscia, rtam moze cos byc na ten temat...,

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
07-04-2005 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pampam Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Julia napisał(a):proponuje w takim razie przeczytac dokladnie ksiage wyjscia

Dobry pomysł... to przeczytaj może i podziel się tu z nami jak coś ciekawego znajdziesz na ten temat.
07-04-2005 23:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ale o co sie w tym temacie właściwie rozchodzi :?: czy ktoś poszukuje tej Arki :?: Przyznam sie, ze nie mam pojęcia o co tu chodzi... jak zobaczyłem Arka to myslałem, że chodzi o Noego Oczko

<>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <><
08-04-2005 00:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Rasta napisał(a):jak zobaczyłem Arka to myslałem, że chodzi o Noego
Przecież w temacie wyraźnie napisałam "Arka Przymierza" a nie "Noego" :roll:

A o co chodzi w tym temacie :?:
Chciałam się o Arce dowiedzieć czegoś więcej, bo chyba nikt nie będzie mi mieć za złe, że w starym testamencie nie potrafię zrozumieć wszystkiego, nie...

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
08-04-2005 11:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów