Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ateizm a łaska wiary
Autor Wiadomość
Filozof Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #16
 
Proszę wskaż mi ten błąd, komentować potrafi każdy...

Może sformułowałem coś źle? Jeżeli wymogiem wstąpienia do raju jest wiara, to niby czemu nie mogę nazwać Boga, egoistą?

"Przed rzucaniem nas w ogie? powstrzymuje
dzisiejszych chrze?cijan nie ich mi?o?? do innych
ludzi, lecz to, ?e nie maj? jak okaza? tej mi?o?ci"
Nietzsche
10-05-2009 18:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Filozof napisał(a):Raj... piękne słowo...

Z tego co mówicie wynika, że będąc dobrym człowiekiem i pomagając innym i tak się tam nie dostanę bo nie wierzę... Szczerze mówiąc, wchodzimy tu w stadium Boga-Egoisty, skoro najważniejsza jest dla niego wiara w jego oblicze...

W takim układzie, cieszę się, że nie zasiądę po prawicy Boga Ojca...

Przepraszam, jeżeli zbyt ostro to sformułowałem...
Jeśli nie wierzysz - to gdzie niby masz sie dostawać...nie ma Boga, to i nie ma raju....
Proste - nie ma przyczyny, to nie może być i skutku.
10-05-2009 18:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Cytat:Bóg pobudza i Bóg dokonuje,ale wymaga współpracy człowieka, jego własnego czynu duchowego. [...] Wiara ukazuje rozumowi Stwórcę, który powołał do bytu wszystkie rzeczy, a sam jest od nich nieskończenie większy , wspanialszy, godniejszy miłości. Poucza o przymiotach Bożych, o wszystkim, co Bóg uczynił dla człowieka i co człowiek Bogu zawdzięcza
św. Edyta Stein /Teresa Benedykta od Krzyża/, cytat z ksiązki, Wiedza Krzyża.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-05-2009 18:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
Cytat:W takim układzie, cieszę się, że nie zasiądę po prawicy Boga Ojca...

Przepraszam, jeżeli zbyt ostro to sformułowałem...
nie ma sprawy: niektórzy pewnie też się ucieszą... Uśmiech

Filozof napisał(a):Jeżeli wymogiem wstąpienia do raju jest wiara, to niby czemu nie mogę nazwać Boga, egoistą?
możesz wszystko, choć nie wszystko przynosi korzyść...

a co do egoizmu: nie sądzę, by można go było wyimplikować z postawienia wymagań... :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
10-05-2009 18:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #20
 
Cytat:natomiast to co piszesz o wierze jako akcie rozumu - ten konkretny akt rozumu nie jest aktem Boga w człowieku tylko aktem ludzkim, podejmującym współpracę z uprzedzającą łaską wiary.
Przecież o tym pisałam Uśmiech
Prawdą jednak jest, że człowiek nie jest zdolny do uczynienia dobra bez Bożej pomocy, tzn. że Bóg jest źródłem wszelkiego dobra. Również dobrych decyzji.

Mówiąc o łasce wiary mam na myśli to, czym różni się osoba wierząca od ateisty Uśmiech
Rzeczywiście, nie chodzi mi o sam fakt uzdolnienia do podjęcia ewentualnej decyzji, bo w ten sposób zdolny jest każdy. Chodzi o zaistnienie faktu.

Chyba po prostu rozminęłyśmy się w definicjach Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
10-05-2009 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #21
 
Wg waszego rozumowania łatwo dojść do absurdu. Powiedzmy że jest dwóch facetów facet A i facet B.
Facet A wierzy w Boga, chodzi do kościoła ale lubi się też napić i przypieprzyć żonie. Czasem też mu się zdarzy coś ukraść z pracy bo brakuje na wódkę albo zakrapianych imieninach prowadzić samochód. Za wszystko żałuje i się spowiada bo boi się Boga.
Facet B nie wierzy w boga. Uważa że to sprzeczne z racjonalizmem i logiką. Nie chodzi do kościoła, ale też nie pije za dużo i żony nigdy nie uderzył. Jest dobrym pracownikiem i ojcem rodziny. Jeździ zgodnie z przepisami i płaci na Owsiaka z potrzeby serca.
I chcecie mi powiedzieć że facet A wejdzie do nieba, raju, dostąpi zbawienia czy jak chcecie to nazywać a facet B nie bo nie wierzy?
15-05-2009 13:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Pełnego zbawienia dostąpi facet A. Kto powiedział, że nauka Koscioła musi byc racjonalna w całym zakresie?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
15-05-2009 13:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #23
 
A no nikt... Ale dzięki temu mamy dowód że kościół bardziej reprezentuje swoje interesy niż Boga. Bogu zależy na tym żeby było jak najwięcej dobrych ludzi a dla kościoła lepszy pijak i łajdak co daje na tacę niż praworządny, dobroduszny ateista.
15-05-2009 13:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Nie chodzi o dawanie na tacę, chodzi o "odpowiednią przynależność". Można nawet być szują pierwszej klasy, bandytą, zwyrodnialcem - a w przypadku nawrócenia się na łożu smierci - dostępuje się PEŁNI ZBAWIENIA.
Jak mniemam teraz częśc forumowiczów będzie się starało "odwrócić kota ogonem", że jednak nie - ale prawda jest taka - poza Kościołem nie ma pełni zbawienia i można być "aniłem w ludzkiej skórze" - ale jak się "nie przyjęło łaski wiary" to będziesz gorszy od najgorszego nawet - ale wierzącego łąjdaka...

Dziwię się w ogóle, że Cie to rusza, bo mnie nie. W piekle też się da jakoś urządzić... Oczko

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
15-05-2009 13:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #25
 
A nie wydaje Ci się że kościół chce żebyśmy tak myśleli? Bo prawda może być zupełnie inna.
Niby czemu Bogu miało by tak zależeć na "odpowiedniej przynależności"? Może wybaczyć najgorsze grzechy to nie może wybaczyć nie chodzenia do kościoła?
15-05-2009 13:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Nałęczowianin napisał(a):A nie wydaje Ci się że kościół chce żebyśmy tak myśleli? Bo prawda może być zupełnie inna.
Niby czemu Bogu miało by tak zależeć na "odpowiedniej przynależności"? Może wybaczyć najgorsze grzechy to nie może wybaczyć nie chodzenia do kościoła?
Co chce Bóg - tego nikt nie wie, nawet jeśli On istnieje.
Opieram się na nauce KK - już było wystarczająco dużo mówienia o "braku pełni zbawienia poza KK". Wcześniej było, że w ogóle poza KK nie ma zbawienia, dziś, że jest to "zbawienie niepełne" - takie w wersji shareware, czy coś podobnie. I tak postęp.
To tak jak przynależnośc partyjna - np. jako kandydat na stanowisko kierownicze zawsze jest wsadzany nie ten, który ma predyspozycje ale ten kto ma odpowiednią legitymację w kieszeni. Tak było za PZPR, tak jest i dziś.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
15-05-2009 13:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
Nawet jeśli? Zakładasz że nie istnieje?

"Zbawienie niepełne"? To znaczy na połowę wieczności? Tylko do części raju? Jedną nogą w raju a drugą w czyśćcu? Czy jak?

Sorry ale porównywanie zbawienia do przynależności partyjnej jest mocno nie trafione. Myślisz że wszechmocnego Boga obchodzą tak prozaiczne rzeczy jak jakaś tam przynależność?
15-05-2009 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #28
 
Nałęczowianin napisał(a):Nawet jeśli? Zakładasz że nie istnieje?
No dla mnie nie istnieje.

Cytat:"Zbawienie niepełne"? To znaczy na połowę wieczności? Tylko do części raju? Jedną nogą w raju a drugą w czyśćcu? Czy jak?
Tego należałoby spytać teologów. Bo skoro w KK jest PEŁNE zbawienie to poza KK jest NIEPEŁNE (logicznie) - i teraz co znaczy, że "niepełne"?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
15-05-2009 14:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nalenczowianin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 115
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #29
 
Rozumiem. Ale czemu bronisz stanowiska kościoła?
15-05-2009 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #30
 
Nałęczowianin napisał(a):Rozumiem. Ale czemu bronisz stanowiska kościoła?
A gdzie pisałem, że bronię? Po prostu dla mnie nic dziwnego, że jest takie a nie inne, fakt, że prowadzi do absurdów, ale cóż.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
15-05-2009 14:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów