Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomniki Bozej Chwaly?
Autor Wiadomość
Krzysztof K Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Pomniki Bozej Chwaly?
Niedawno bylem w Licheniu.
Zobaczylem tam cos, co dalo mi do myslenia.
Bardzo wiele metrow kwadratowych scian nowej swiatyni, pokrywaja tablice i tabliczki z nazwiskami ofiarodawcow. Jest nawet informacja ile nalezy wplacic, by otrzymac takie cos.

Jezus mowil wyraznie, ze gdy dajemy ofiare, to "nie moze wiedziec lewica o tym, co czyni prawica". Ci ktorzy rozglaszaja swoja dobroczynnosc odbieraja swoja nagrode juz tu na ziemi, a nie w niebie. Wypowiedz Jezusa w tej sprawie jest jednoznaczna.

Podobne "upamietnienia" darczyncow i fundatorow mozna znalezc chyba w kazdym kosciele.

Czym sa zatem te koscioly? Pomnikami Bozej Chwaly, czy ...ludzkiej pychy?

Krzysztof
11-05-2009 00:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
to napisz do księży marianów, którzy opiekują się tym sanktuarium (lub pogadaj osobiście gdy znów tam będziesz) o motywach takiego działania.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
11-05-2009 09:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #3
Re: Pomniki Bozej Chwaly?
Krzysztof K napisał(a):Czym sa zatem te koscioly? Pomnikami Bozej Chwaly, czy ...ludzkiej pychy?
Cegiełkami....i tak te powierzchnie ścian musiałyby być pokryte....
11-05-2009 10:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Krzysztof K napisał(a):Bardzo wiele metrow kwadratowych scian nowej swiatyni, pokrywaja tablice i tabliczki z nazwiskami ofiarodawcow. Jest nawet informacja ile nalezy wplacic, by otrzymac takie cos.
Mnie się również takie coś nie podoba.
Myślę,ze to jest "przystosowywanie się Kościoła do kapitalizmu"(?)
Jednak jest to również pokazanie,ze zakonnicy jak inni ludzie muszą stosować się do praw marketingu i zdobywać jakoś pieniadze na życie.
A darczyńcy? Jeżeli pycha nimi rządzi, to nagrody raczej w niebie nie dostaną ( nie mnie o tym decydować, ale moje zdanie jest właśnie takie).

[ Dodano: Pon 11 Maj, 2009 10:17 ]
Jeszcze jedno, ja takie "cegiełki " po prostu omijam wzrokiem ... :wink:

[Obrazek: mysz4.gif]
11-05-2009 10:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Myszkunia napisał(a):Jeszcze jedno, ja takie "cegiełki " po prostu omijam wzrokiem ... :wink:
Przesada...należałoby unikając podobnej "obrazy" wykreślić informację, że fundatorami 100% uniwersytetów w dobie średniowiecza był Kościół.
11-05-2009 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
alus napisał(a):Przesada...należałoby unikając podobnej "obrazy" wykreślić informację, że fundatorami 100% uniwersytetów w dobie średniowiecza był Kościół.
Dla mnie nie jest to przesada. Mnie nie interesuje, kto ile pieniędzy przeznaczył na kościół.Wręcz mnie irytuje patrzenie na "cegiełki". Po co mam się irytować niepotrzebnie?

[Obrazek: mysz4.gif]
11-05-2009 11:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Krzysztof K Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Dla mnie najwiekszym problemem w tej sprawie jest to; Czemu ludzie robia wlasnie tak.
Przecietny czlowiek slucha ludzi, ktorych uwaza za autorytety w jakiejs dziedzinie.
Sa to czesto kaplani.
To oni w takim Licheniu nie tylko nie gania podobnych praktyk, lecz sami do nich namawiaja. Podobnie jest prawie wszedzie.

Rozumiem marketing. Pamietam jednak co mowil Jezus, ze "nie mozna Bogu sluzyc i mamonie".

Cos tu chyba jest nie tak?

Krzysztof
11-05-2009 11:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Myszkunia napisał(a):Wręcz mnie irytuje patrzenie na "cegiełki". Po co mam się irytować niepotrzebnie?
Mnie nie irytuje....ci ludzie dali z potrzeby serca, tym bardziej, że 90% to polonusi.
Czemu mam im odmawiać prawa dołożenia cegełki do budowy światyni w starym kraju?
W Ludźmierzu górale emigranci zafundowali wykonane z białego marmuru stacje Drogi Krzyzowej i tajemnice Różańca - na kazdym także jest nazwisko fundatora.
Też z tej racji mam je omijać??
Krzysztofowi nie pasuje noszenie medalików, krzyżyków, cegełki w Licheniu...następny zarzut padnie w kwestii form modlitw w Kościele Katolickim....czy mam obowiązek się tłumaczyć?
Polecam przeczytać i przmyśleć list św. Pawła do Rzymian 14,1-12....."Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu".
Krzysztofowi odpowiada buddyzm...ma prawo wyboru, to jego sprawa...ale kto mu dał prawo do negacji form innych religii?
11-05-2009 14:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Pojedź do Gietrzwałdu. Przy każdej stacji, jest podane imię i nazwisko ofiarodawcy.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-05-2009 14:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Krzysztof K Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
Zawsze znajdziemy powod, by nie robic tego, czego oczekuje Jezus.

Krzysztof
11-05-2009 17:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Krzysztof K napisał(a):Zawsze znajdziemy powod, by nie robic tego, czego oczekuje Jezus.
A Ty robisz za Ducha Świętego?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-05-2009 19:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
alus napisał(a):Mnie nie irytuje....ci ludzie dali z potrzeby serca, tym bardziej, że 90% to polonusi.
Ja napisałam swoje zdanie.

[Obrazek: mysz4.gif]
11-05-2009 19:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Krzysztof K napisał(a):Zawsze znajdziemy powod, by nie robic tego, czego oczekuje Jezus.
No cóż - taka ludzka natura. Popatrz na różne religie, ile tam ludzkich prób zarobienia sobie na niebo.
Bóg powiedział kiedyś, a Biblia jest wiecznym słowem więc obowiązuje to nadal, "posłuszeństwa chcę a nie ofiary". Ludzie wolą dać sto tysięcy ofiar a migać się od posłuszeństwa.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
11-05-2009 20:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
krzysiek_enoch napisał(a):, "posłuszeństwa chcę a nie ofiary".
- "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" (Mt 12,7) (Oz 6,6) Uśmiech ....wtedy "nie potępialibyście niewinnych" (Mt 12,7n)
Nadal odsyłam do listu św. Pawła do Rzymian - "niech się każdy trzyma swego przekonania!" (Rz 14,5n)
11-05-2009 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
alus napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):, "posłuszeństwa chcę a nie ofiary".
- "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" (Mt 12,7) (Oz 6,6) Uśmiech ....wtedy "nie potępialibyście niewinnych" (Mt 12,7n)
Nadal odsyłam do listu św. Pawła do Rzymian - "niech się każdy trzyma swego przekonania!" (Rz 14,5n)
Przepraszam cytowałem z pamięci - już się poprawiam:
1Sa 15:22-26 bw napisał(a):(22) Samuel odpowiedział: Czy takie ma Pan upodobanie w całopaleniach i w rzeźnych ofiarach, co w posłuszeństwie dla głosu Pana? Oto: Posłuszeństwo lepsze jest niż ofiara, a uważne słuchanie lepsze niż tłuszcz barani.
(23) Gdyż nieposłuszeństwo jest takim samym grzechem, jak czary, a krnąbrność, jak bałwochwalstwo i oddawanie czci obrazom. Ponieważ wzgardziłeś rozkazem Pana, więc i On wzgardził tobą i nie będziesz królem.
(24) I rzekł Saul do Samuela: Zgrzeszyłem, gdyż przekroczyłem rozkaz Pana i słowo twoje; lecz bałem się ludu, więc usłuchałem jego głosu.
(25) Teraz jednak odpuść mi mój grzech i zawróć ze mną, a oddam pokłon Panu.
(26) Samuel odrzekł Saulowi: Nie zawrócę z tobą, gdyż wzgardziłeś rozkazem Pana, i Pan wzgardził tobą, abyś nie był królem nad Izraelem.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
11-05-2009 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów