Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Strach. Czy pochodzi tylko od szatana?
Autor Wiadomość
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
aga napisał(a):spioh napisał/a:

bojaźń boża jako jeden z 7darów Ducha Św. to zupełnie inna para kaloszy, więc może nie róbmy tutaj totalnego bigosu.


Dlaczego inna? Przecież to wszystko to są synonimy, jak już było powiedziane - wyrażają tylko różne natężenie odczucia, a sens jest inny w zależności od kontekstu. Jestem więc za tym, by owe konteksty wziąć pod uwagę, bo inaczej dojdzie do głębokiego nieporozumienia.
Nie są to synonimy,jeśli rozpatrujemy z punktu widzenia psychologii.

Natomiast nie wiem, jak to jest z punktu widzenia teologii.

Temat możemy rozpatrywać zarówno pod pierwszym jak i drugim względem.

[ Dodano: Wto 12 Maj, 2009 11:11 ]
jeżeli z punktu widzenia psychologii, to strach jest dobry, ponieważ nie pozwala nam np. oparzyć się, wpaść pod samochód czy też zranić się ( fizycznie).
Lęk natomiast jest czymś innym. Występuje nawet wówczas, gdy bodźca, wywołujacego reakcję organizmu, nie ma przy nas, czyli np. lękamy się słońca, chociaz jest deszcz, myślimy,ze wpadniemy pod samochód, chociaz idziemy po pasach a w promieniu kilku kilometrów brak samochodu....

Nie wiem, w jaki sposób teologia rozwiązuje ten problem.

[Obrazek: mysz4.gif]
12-05-2009 11:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Fils Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 152
Dołączył: May 2008
Reputacja: 0
Post: #17
 
Widzę, że toczy się tutaj poważna dyskusja ale mimo to troszkę was rozweselę. A czym jak nie (ir)racjonalistą.pl można najbardziej człowieka rozbawić? Petycja bardzo zbliżona do tematu: http://www.petycje.pl/petycja/4039/petyc...eklem.html
Czytajcie uważnie bo ubaw jest kapitalny - ten pełen powagi język... super. :mrgreen:

Ale do tematu. Napiszę krótko.
Znam troszkę Biblię i z tego co pamiętam pojawienie się strachu było spowodowane przez diabła. Wydaje mi się, że strach pojawił się przez grzech pierworodny. Tak mi się coś przypomina...

Pozdrawiam
14-05-2009 00:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Fils napisał(a):http://www.petycje.pl/pet...ci_pieklem.html
Czytajcie uważnie bo ubaw jest kapitalny - ten pełen powagi język... super.
ręce opadają...

[Obrazek: mysz4.gif]
14-05-2009 11:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #19
 
Cytat:Bojaźń, faktycznie, dar Boży. Strach - zawsze od demona.

A powiedzmy, uczucie po obejrzeniu Egzorcyzmów Anneliese Michael?
Strach, pochodzący od szatana? w końcu tam ewidentnie pokazuje swoje oblicze.. czy może bardzie bojaźń ,którą daje Bóg, abyśmy bali sie grzechu??


Mi na przykład dały dużo do myślenia te nagrania - z szatanem nie ma żartów, ciesze sie że to obejrzałam bo mimo wszytsko ma większą świadomość Są jednak ludzie którzy po tym filmie nie mogą spać przez całe noce.. gdzie ta granica między demonem który wprowadza lęk, a Bogiem, który pokazuje jak szatan może zniewolić człowieka? :coo:

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
15-05-2009 21:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
bashca napisał(a):A powiedzmy, uczucie po obejrzeniu Egzorcyzmów Anneliese Michael?
Też wynik wrażliwości. Nie każdy może oglądać takie filmy.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
17-05-2009 15:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #21
 
Rachel napisał(a):A powiedzmy, uczucie po obejrzeniu Egzorcyzmów Anneliese Michael?

Też wynik wrażliwości. Nie każdy może oglądać takie filmy.

To ,że takie emocje maja miejsce spowodowane jest tym, że ludzie są wrażliwi,, jasna sprawa Uśmiech tylko kto tu "macza" w tym ręce..?

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
18-05-2009 14:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #22
 
Bez przesady. Nie ma potrzeby demonizowania każdej reakcji fizjologicznej...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
19-05-2009 00:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #23
 
Annnika napisał(a):Bez przesady. Nie ma potrzeby demonizowania każdej reakcji fizjologicznej...

Może niektórzy rozkręcają temat we wszystkie strony? Duży uśmiech
19-05-2009 10:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #24
 
możliwe Oczko - ale to może powodować niezdrową ATMOSFERĘ Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
20-05-2009 21:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
bashca napisał(a):tylko kto tu "macza" w tym ręce..?
Twórca filmu :roll2:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-05-2009 16:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #26
 
Nie rozumiem szukania a siłę szatana tam gdzie go nie ma. Strach to zwykła reakcja naszego organizmu. Zwierzęta też odczuwają strach, czyli szatan im mąci w głowach? Ludzie wszędzie widza szatana i jego twory.

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
17-08-2009 02:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anariel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
Większość ludzi zapomina o istnieniu szatana lub uważa, że w ogóle go nie ma, a nie doszukuje się wszędzie jego działania. Irracjonalny lęk, moim zdaniem, pochodzi od szatana. On próbuje nas zastraszyć i w ten sposób odciągnąć od Boga.
17-08-2009 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #28
 
Cytat:Większość ludzi zapomina o istnieniu szatana lub uważa, że w ogóle go nie ma, a nie doszukuje się wszędzie jego działania. Irracjonalny lęk, moim zdaniem, pochodzi od szatana. On próbuje nas zastraszyć i w ten sposób odciągnąć od Boga.

A jak ktoś irracjonalnie się boi czegoś, np. ptaków. To jest jego fobia i ona ma źródło w głowie, a nie w szatanie. Czyli według ciebie wszystkie fobie(czyli irracjonalne lęki) powinno się leczyć w kościele modlitwą i spowiedzią? to ludzie są źródłem wszystkiego co złe i niedobre, a nie szatan. To ludzie są źli. A według ciebie jak ktoś zamordował kogoś, to jest jego wina czy szatana?

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
17-08-2009 14:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anariel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #29
 
Do niedawna miałam podobne stanowisko jak Ty. Szatana przecież nie ma, a źli są tylko ludzie. Przeczytałam jednak książkę 'Pełnia serca' Johna Eldredge'a i oczy mi się trochę otworzyły. Zaczęłam się nad tym głębiej zastanawiać, odkryłam, że w głowie pojawiają mi się dziwne myśli, z którymi ja w ogóle się nie zgadzam, a jednak starają się mnie skusić do tego, żebym myślała źle o sobie albo o innych.

Człowiek nie rodzi się zły. To późniejsza wydarzenia i słuchanie podszeptów szatana, skłaniają go do niektórych czynów.
17-08-2009 16:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
riteczka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 94
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
Największym sukcesem Szatana jest to, że mówi ,że go nie ma.
19-08-2009 11:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów