Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #16
 
ani jedno ani drugie

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
17-05-2009 16:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kredka198 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 435
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #17
 
al.l. napisał(a):dzieci uczy się innego Dekalogu niż ten,który jest w Biblii
zdaje mis ie ze dlatego iż ten którego się uczą jest prostszy do zapamiętania..ten w Biblii jest bardzo rozbudowany... a dzieciaczkom trudno coś tak długiego zapamiętać

"uśmiechaj się także do Boga z miłością przyjmując Jego wole" - Św. Franciszek z Asyżu

"Just because a pregnancy may be unwanted doesn't mean that the baby is!"

"...I will walk on the water and You will catch my if I fall.."
17-05-2009 16:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #18
 
Jak czytam wpisy podobne temu:
al.l. napisał(a):... jednak dzieci uczy się innego Dekalogu niż ten,który jest w Biblii i jeżeli ktoś temu zaprzecza jest kłamcą.
...
...Tak więc nie ma przykazania o czczeniu posągów i obrazów, gdyż dzisiaj nikt już nie czyni bożków.
,
to zastanawiam się, co Wy robicie/liście na lekcjach religii? 8)
Odkąd pamiętam uczono mnie zawsze tego samego dekalogu, który znały moje babcie urodzone krótko po 1900r. Dziś w kościele słyszę nadal o tym właśnie, niezmienionym dekalogu. Napewno ksiądz mówi do dorosłych innymi słowami, niż do 6-latka, ale to rzecz zwyczajna. Jednak "różne" słowa nie zmieniły TREŚCI dekalogu :!:

Np. 1. "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną".
W tym właśnie przykazaniu zawarty jest zakaz czczenia posągów, obrazów itp. "wizerunków", które w oczach wielu ludzi urastają do rangi "bożka". Takimi pospolitymi współczesnymi "bożkami" są: moda (na różne rzeczy: ubiór, zachowanie...), pieniądze, gry komputerowe, ale też papierosy, alkohol, praca! (pracoholizm i "wyścig szczurów"), "leki" (np. homeopatyczne) itd.
To przykazanie nie dotyczy wyłącznie Światowida, Zeusa czy Buddy. We współczesnym świecie współczesny człowiek stworzył na własne potrzeby współczesne bożki.

Czy o tym naprawdę nie słyszeliście na katechezach? Biblii nie jest się w stanie zrozumieć, czytając Ją "słowo w słowo", jeśli nie "włączy" się własnej wyobraźni i nie otrzyma się wskazówek, jak Ją czytać. Najlepiej uczyni to ksiądz.

Uśmiech

[ Dodano: Nie 17 Maj, 2009 20:34 ]
kredka198 napisał(a):... a dzieciaczkom trudno coś tak długiego zapamiętać
A ja myślę, że dzieci b. łatwo "łapią" o co chodzi, jeśli ktoś wytłumaczy. Ale dorosłym po prostu nie chce się wytłumaczyć treści bardziej rozbudowanego tekstu. Smutny

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
17-05-2009 20:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #19
 
Cytat:Jam jest Pan twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

I
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II
Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
III
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
IV
Czcij ojca swego i matkę swoją.
V
Nie zabijaj.
VI
Nie cudzołóż.
VII
Nie kradnij.
VIII
Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
IX
Nie pożądaj żony bliźniego twego.
X
Ani żadnej rzeczy, która jego jest.


Jam jest Pan twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

I
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
II
Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego,
co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani tych rzeczy,
które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,
a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mnie miłują i strzegą
przykazań moich.
III
Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego, nadaremno, bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego nadaremno.
IV
Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz
i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje. Ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlętwoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
V
Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan Bóg twój da tobie.
VI
Nie będziesz zabijał.
VII
Nie będziesz cudzołożył.
VIII
Nie będziesz kradzieży czynił.
IX
Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.
X
Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.

*******
Tekst z Pisma Świętego w tłumaczeniu księdza Jakuba Wujka
(2 Mojżeszowa 20,1-17).

BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY ŻYJĄ NIENAGANNIE, KTÓRZY POSTĘPUJĄ WEDŁUG ZAKONU PANA (Psalm 119,1)


[ Dodano: Nie 17 Maj, 2009 22:22 ]
Nie chodzi tutaj nawet o numerację, ale o treść samych przykazań.
17-05-2009 22:18
Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Helmutt napisał(a):Faktem niezaprzeczalnym jest, że Dekalog biblijny a Dekalog znany z KKK jednak są różne, to widać i tego nikt się nie wyprze.
W czym są różne dekalog z Biblii i KKK?
Miałeś w rękach KKK?

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
17-05-2009 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #21
 
al.l. napisał(a):Nie chodzi tutaj nawet o numerację, ale o treść samych przykazań.
Chodzi Ci o słowa? >To każdy zauważy.
Ale ja pisałam o TREŚCI I ZNACZENIU.

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
17-05-2009 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Krzysztof K Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #22
 
nordlys napisał(a):To przykazanie nie dotyczy wyłącznie Światowida, Zeusa czy Buddy. We współczesnym świecie współczesny człowiek stworzył na własne potrzeby współczesne bożki.Smutny

Tu sie zgadzamy.
Brakujace przykazanie dotyczy jednak wszystkich podobizn, ktore otacza sie czcia.
Nie tylko; Swiatowida, Zeusa i Buddy, lecz rowniez; Jezusa, Jego matki, czy Swietych.

Krzysztof
18-05-2009 12:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Sivis Amariama napisał(a):
Helmutt napisał(a):Faktem niezaprzeczalnym jest, że Dekalog biblijny a Dekalog znany z KKK jednak są różne, to widać i tego nikt się nie wyprze.
W czym są różne dekalog z Biblii i KKK?
Miałeś w rękach KKK?
Och.......... - zajrzyj do Biblii, zajrzyj do KKK czy z czego tam uczą się dzieci - i znajdź róznice.
Krótko mówiąc - przykazania o obrazach w katechiźmie nie ma a przykazanie ostatnie z Bliblii zostało rozbite na dwa. Nie chcę dochodzić po co, dlaczego i kiedy tak uczyniono? Fakt jest faktem - po prostu.
No chyba, że teraz obowiązuje jakaś inna Biblia, skorygowana...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
18-05-2009 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Cytat:przykazania o obrazach w katechiźmie nie ma
wybacz, ale jesteś ignorantem, bo nawet nie zajrzałeś do Katechizmu (mimo że masz do niego dostęp), by sprawdzić, czy to co mówisz jest zgodne z prawdą. Nawet po tym, jak Ci napisałem, że nie jest.

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
18-05-2009 16:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #25
 
Krzysztof K napisał(a):Brakujace przykazanie dotyczy jednak wszystkich podobizn, ktore otacza sie czcia. Nie tylko; Swiatowida, Zeusa i Buddy, lecz rowniez; Jezusa, Jego matki, czy Swietych.
Jezus, Jego matka i święci byli ludźmi z krwi i kości-dlatego możemy mieć ich podobizny.

Nie możemy czynić podobizn samego Boga, bo nikt Go nie widział poza Jezusem. Jezus jest Synem Bożym i Osobą w Trójcy Świętej. Dlatego należy oddawać Mu cześć godną Synowi Bożemu.
Natomiast Matkę Bożą i świętych otacza się czcią godną ich postaci i zasług, a nie Boga, któremu należy się najwyższa i najgodniejsza cześć i chwała.
Ktoś, kto wywyższa te osoby do godności ponad im należną, dopuszcza się grzechu.

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
21-05-2009 04:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #26
 
Sivis Amariama napisał
Cytat:taką ciekawostkę Ci powiem, że w oryginale nie ma żadnego wyliczania przykazań. Każdy podział jest tworem ludzkim.
Dekalog to znaczy dziesięć słów

Ile przykazań trzeba złamać, aby stać się przestępcą zakonu?

„Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego. Bo Ten, który powiedział: Nie cudzołóż, powiedział też: Nie zabijaj: jeżeli więc nie cudzołożysz, ale zabijasz, jesteś przestępcą zakonu” — List do Jakuba 2,10.11
06-06-2009 21:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #27
 
Eee... po pierwsze to słowo hebrajskie oznaczało zwrot wielokrotnie. Po drugie zakon mam nadzieję, że wyjaśnisz, jak Ty interpretujesz bo mam wrażenie że coś tu nie halo :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
07-06-2009 12:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paxor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Nov 2008
Reputacja: 0
Post: #28
 
Annnika napisała
Cytat:Eee... po pierwsze to słowo hebrajskie oznaczało zwrot wielokrotnie. Po drugie zakon mam nadzieję, że wyjaśnisz, jak Ty interpretujesz bo mam wrażenie że coś tu nie halo
Potwierdzenie mojej wypowiedzi::
Dekalog (gr. δεκάλογος dekalogos, dziesięć słów) inaczej Dziesięć przykazań (dokładniej Dziesięć Oświadczeń עשרת הדברים, Aseret ha-Dibrot) – zbiór podstawowych nakazów moralnych obowiązujących pierwotnie wyznawców judaizmu, a następie przejęty przez chrześcijan, dla których jest podstawowym kanonem wiary.

A zakon to inaczej przykazania :wink:
07-06-2009 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
paxor napisał(a):A zakon to inaczej przykazania
Z tym zwrotem spotkałam się w Piśmie Świętym, wydaniu Brytyjskim.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
07-06-2009 14:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #30
 
Za Biblią Tysiąclecia w Liście Świętego Jakuba - 2.10-13:

"Prawo wolności

10 Choćby ktoś przestrzegał całego Prawa, a przestąpiłby jedno tylko przykazanie, ponosi winę za wszystkie. 11 Ten bowiem, który powiedział: Nie cudzołóż!, powiedział także: Nie zabijaj!* Jeżeli więc nie popełniasz cudzołóstwa, jednak dopuszczasz się zabójstwa, jesteś przestępcą wobec Prawa. 12 Mówcie i czyńcie tak, jak ludzie, którzy będą sądzeni na podstawie Prawa wolności*. 13 Będzie to bowiem sąd nieubłagany dla tego, który nie czynił miłosierdzia: miłosierdzie odnosi triumf nad sądem*. "

*Mt.5.7: "7 Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią."

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
07-06-2009 18:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów