Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #31
 
O przepraszam, Kościół hierarchiczny jest jak najbardziej biblijny Uśmiech
Nieomylność papieża ma w Piśmie swój początek.
Spowiedź jest biblijna, spowiedź uszna to tylko jedna z form, obecnie przyjęta jako obowiązująca. Na przestrzeni wieków nie zawsze tak było.
Przykazania kościelne... cóż Uśmiech cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie.
Żeby było jasne: one nie obowiązują wszystkich, tylko katolików. To po prostu 5 wymogów, ustalonych norm. Tak naprawdę... Nie zawierają nic, co nie byłoby zdefiniowane gdzie indziej. Po prostu wyznaczają minimum przyzwoitości Oczko

A tak na marginesie... Drizzt, skoro dyskusja zaczęła się toczyć w kierunku określeń bardziej biblijnych (wierni/święci), to uwaga Scotta była całkiem słuszna. Scott nie chciał sporządzać wykazu tego, co w protestantyzmie niebiblijne (bo, gdyby chciał, paradoksalnie mógłby zacząć od samej zasady sola scriptura), ale chciał zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję: skoro szukamy i chcemy używać określeń biblijnych, nie możemy mówić o 'świętych w zborach', tylko 'świętych w Kościołach' Uśmiech
To tak gwoli dopowiedzenia, choć moim zdaniem to nie jest istotne.

Bat_Kol - tak, masz rację co do tego, że pierwsi chrześcijanie nazywali siebie 'świętymi'. Dobrze to widać w Listach św. Pawła.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-09-2009 15:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #32
 
omyk napisał(a):O przepraszam, Kościół hierarchiczny jest jak najbardziej biblijny Uśmiech

Fakt, mój błąd - tak to jest pisać po całonocnym koncercie, wybacz Oczko

Cytat:Nieomylność papieża ma w Piśmie swój początek.

Bzdura na resorach. Wskaż mi cytat, który o tym mówi. Tylko cytat taki, ktory mowi bezpośrednio, a nie taki, który odpowiednio (czytaj - zgodnie z tezą) zinterpretowany daje taki wniosek. Jednoznacznie, poproszę. Bo jeśli jedynie "odpowiednio" zinterpretowany cytat może o tym stanowić, to nieomylność papieża jest "kościelna", a nie BIBLIJNA.

Cytat:Spowiedź jest biblijna, spowiedź uszna to tylko jedna z form, obecnie przyjęta jako obowiązująca. Na przestrzeni wieków nie zawsze tak było.

Tu już nieco manipulujesz faktami. Początkowo nikt czegoś takiego jak "spowiedź uszna" nie znał. Biblia nawet nakazuje, by ten, kto zgrzeszył, zamknął się sam w domu i SAM prosił Pana o wybaczenie.

Ergo, Biblia nie tylko o spowiedzi usznej nie mowi ani słowa, ale nawet doradza INNĄ formę spowiedzi. Tak więc zdecydowanie nazwanie spowiedzi usznej "biblijną" jest nieporozumieniem.

Cytat:Przykazania kościelne... cóż Uśmiech cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie.

Jak już w innym temacie było mówione, stwierdzenie to jest BARDZO niejasne, i może znaczyć bardzo wiele. Nadanie sobie (papieżowi) możliwości ustalania prawa jest jedynie jedną z interpretacji, oczywiście najbardziej przychylną dla KRzK.

Ponadto, w Księdze Powtórzonego Prawa JASNO i JEDNOZNACZNIE Jahwe mówi, aby nie zmieniać praw danych przez Niego. Dodanie nowych praw, zmiana przykazania o czczeniu dnia Sabatu, czy wycięcie przykazania zakazującego czczenia obrazów podpada chyba pod taką zmianę, nieprawdaż?

Cytat:Żeby było jasne: one nie obowiązują wszystkich, tylko katolików.

Nooo, Buddystów zapewne nie obowiązują, jest to chyba jasne i oczywiste Duży uśmiech

Cytat:To po prostu 5 wymogów, ustalonych norm. Tak naprawdę... Nie zawierają nic, co nie byłoby zdefiniowane gdzie indziej. Po prostu wyznaczają minimum przyzwoitości Oczko

"Przynajmniej raz w roku spowiadać się" - a gdzie to w Biblii stoi, gdzie jest napomnięte? Bo mnie się zdaje, ze Biblia mowi, aby spowiadać się Panu wtedy, gdy się zgrzeszy...hmmm, dziwna sprawa.

"Dbać o potrzeby materialne kościoła" - o, a to już Biblijne jak jasna cholera. A jak wspaniale koresponduje z przesłaniem Jezusa, który polecił tym, którzy chcą Go naśladować, by sprzedali CAŁY majątek (tak, do zera, null, nic) i szli nauczać ludzi jak On. Po prostu 100% zgodność Oczko
13-09-2009 16:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #33
 
Drizzt napisał(a):Bzdura na resorach. Wskaż mi cytat, który o tym mówi. Tylko cytat taki, ktory mowi bezpośrednio, a nie taki, który odpowiednio (czytaj - zgodnie z tezą) zinterpretowany daje taki wniosek. Jednoznacznie, poproszę. Bo jeśli jedynie "odpowiednio" zinterpretowany cytat może o tym stanowić, to nieomylność papieża jest "kościelna", a nie BIBLIJNA.

Ano jest taki tekst w NT gdzie św. Łukasz wyraźnie mówi o Kolegium Apostołów...

Dz 15:28 BT
"Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne."

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
13-09-2009 19:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #34
 
Cytat:Wskaż mi cytat, który o tym mówi. Tylko cytat taki, ktory mowi bezpośrednio, a nie taki, który odpowiednio (czytaj - zgodnie z tezą) zinterpretowany daje taki wniosek. Jednoznacznie, poproszę.
Wg rozumienia mojego malutkiego rozumku słowa "Ja zaś mówię tobie, że ty jesteś Skałą. Na tej Skale zbuduję mój Kościół, a potęga piekła go nie zwycięży. Tobie dam klucze królestwa niebieskiego. Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" są jak najbardziej jednoznaczne i nie wymagają interpretacji.
Wulgata: "et ego dico tibi quia tu es Petrus et super hanc petram aedificabo ecclesiam meam et portae inferi non praevalebunt adversum eam
et tibi dabo claves regni caelorum et quodcumque ligaveris super terram erit ligatum in caelis et quodcumque solveris super terram erit solutum in caelis"

Cytat:Ponadto, w Księdze Powtórzonego Prawa JASNO i JEDNOZNACZNIE Jahwe mówi, aby nie zmieniać praw danych przez Niego. Dodanie nowych praw, zmiana przykazania o czczeniu dnia Sabatu, czy wycięcie przykazania zakazującego czczenia obrazów podpada chyba pod taką zmianę, nieprawdaż?
Bazujesz na niepełnych danych Uśmiech Owszem, było tak, jak mówisz: Stare Przymierze. W Nowym Przymierzu Prawo zostało w doskonały sposób wypełnione przez Tego, Który jako jedyny był w stanie je wypełnić - Jezusa. Nie zniesione, ale wypełnione. Dlatego wierzący, którzy kiedyś - przed wcieleniem i Misterium Paschalnym Jezusa - byliśmy poddani Prawu, jako wychowawcy, choć nikt z wierzących nie potrafił Prawa wypełnić, teraz, gdy nadeszła wiara, jesteśmy poddani WIERZE, a Prawo nie ma nad nami dłużej mocy. To pełne dane, zaktualizowane do czasów Nowego Przymierza.

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, co oznaczałoby wiernie wypełniać 613 przykazań. Nikt nie był w stanie tego zrobić. Nawet sam św. Paweł, który mówi o sobie, że w dawnym swoim życiu był faryzeuszem nienagannym wobec Prawa, w innym miejscu mówi, że Prawo jest... przekleństwem i jarzmem niewoli, bo nikt nie jest w stanie go wypełnić.
Nikt, prócz Syna Bożego, który - choć przecież doskonale wypełniał Prawo - przyjmując na Siebie przekleństwo Krzyża (wspomniana przez Ciebie Księga Pwt mówi też, że każdy straceniec wiszący na drzewie jest przeklęty przez Boga), zniósł z nas obowiązek przestrzegania Prawa, a więc i przekleństwo, wynikające z grzechu - niedopełnienia przepisów Prawa. Bo tam, gdzie nie ma Prawa, nie ma też pojęcia grzechu.

A co do przykazań kościelnych... No naprawdę Uśmiech Wyobraź sobie, że będąc zakochany po uszy i otrzymujesz przykazanie: "przynajmniej raz w roku, w okresie jej urodzin, spotkaj się z nią"... Tak, właśnie tak.

Co do tego, kogo obowiązują... Uśmiech Czemu więc się o nas martwisz? Martw się o siebie Uśmiech Ilu katolików narzekało Ci do ucha na Przykazania Kościelne? Dla tych, którzy chcą ich przestrzegać, są one lekkie i proste do spełnienia, są wręcz minimum, do którego niebezpiecznie jest się zbliżać (jak to, tylko raz w roku? brr... Uśmiech ). Dla tych, którzy nie chcą przestrzegać, są po prostu niczym - bo katolik, którego nie obchodzi spotkanie z Jezusem, po prostu nie wierzy. Jest katolikiem tylko z nazwy.
Skoro więc przykazania te obowiązują ludzi, którzy dobrowolnie poddają się pod władzę Kościoła (który zresztą sami tworzą! żeby nie było, że Kościół to tylko panowie w sutannach!) i chcą ich przestrzegać, to... w czym problem :?:
Gwoli ścisłości: nadanie Przykazań Kościelnych nie jest zmianą Przykazań Bożych. To 2 zupełnie różne poziomy. Do przestrzegania przyk. kościelnych jestem zobowiązana dlatego, że jestem katoliczką. Do przestrzegania Przyk. Bożych jestem zobowiązana dlatego, że jestem człowiekiem. Przykazania kościelne mogą się zmieniać. Przykazania Boże w Nowym Przymierzu - nie.

Przykazania kościelne nie zmieniają Prawa Bożego tak samo, jak nie zmienia go nowelizacja ustawy o podatkach.

Cytat:"Przynajmniej raz w roku spowiadać się" - a gdzie to w Biblii stoi, gdzie jest napomnięte? Bo mnie się zdaje, ze Biblia mowi, aby spowiadać się Panu wtedy, gdy się zgrzeszy...hmmm, dziwna sprawa.
A tak, rzeczywiście, o czymś takim napomknęła.
Wiesz. Im bliżej światła, tym lepiej widać brud. W KK stoimy na tyle blisko Światła, że znamy własną grzeszność. Gdybyśmy się mieli spowiadać zawsze kiedy grzeszymy, pewnie robilibyśmy to po kilka razy dziennie. Dobry Bóg przebacza nam grzechy lekkie i bez spowiedzi - wystarczy sam żal. Do ciężkich potrzeba spowiedzi.
Poza tym... znasz stare przykazania Uśmiech Od 2002 roku obowiązuje nieco inna ich wersja Uśmiech

Cytat:o, a to już Biblijne jak jasna cholera. A jak wspaniale koresponduje z przesłaniem Jezusa, który polecił tym, którzy chcą Go naśladować, by sprzedali CAŁY majątek (tak, do zera, null, nic) i szli nauczać ludzi jak On. Po prostu 100% zgodność
Hehe, jeśli mnie nie wierzysz, zapytaj Bat_Kol'a, czy troska o potrzeby materialne zboru jest biblijna Uśmiech
Oczywiście, że jest.
Dz 4,32-37 napisał(a):Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je i przynosili pieniądze [uzyskane] ze sprzedaży, i składali je u stóp Apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby. Tak Józef, nazwany przez Apostołów Barnabas, to znaczy "Syn Pocieszenia", lewita rodem z Cypru, sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów.
Ciekawy jest też początek rozdziału 5-tego, o Ananiaszu i Safirze - polecam Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
13-09-2009 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #35
 
omyk napisał(a):Spowiedź jest biblijna, spowiedź uszna to tylko jedna z form, obecnie przyjęta jako obowiązująca. Na przestrzeni wieków nie zawsze tak było.

Ja uważam że osoba która nigdy nie doznała takiej spowiedzi bardzo dużo traci ....
a z reszta gdymy ja nie mogła tych wszystkich świnstw z siebie wyrzucić to już chyba dawno trafiła bym do psychiatryka...

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
16-09-2009 15:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #36
 
Drizzt napisał(a):Pojęcie nieomylności papieża, kościoła hierarchicznego, spowiedzi "na ucho", przykazań kośćielnych - też biblijne zdecydowanie NIE SĄ
A niby czemu muszą?

Proponuję lekturę:
http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?p=145723#145723

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-09-2009 15:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów