Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
koronacj aobrazu MB
Autor Wiadomość
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #16
 
alus napisał(a):
jonasz 33 napisał(a):A ja dalej nie wiem po co się to robi , w jakim celu zakłada się jakieś sukienki , czy korony na obraz Smutny
Niczym nie obdarzasz przyjaciół, nie dziękujesz za otrzymane od nich dobro, nie okazujesz wdzięczności?
Przyjaciołom dziękuję, ale nie dziękuję im poprzez dekorowanie kwiatkami czy złotymi sukienkami ich zdjęć. Sama możesz przyznać że to jest chore :shock: . Jeden pastor kiedyś powiedział, że człowiek im dalej jest od Boga tym więcej obrazów i figurek ze sobą taszczy. Więc proszę jakieś inne pomysły odnośnie tych sukienek czy koron???

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
03-06-2009 13:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cytat:I teraz laik mógłby zapytać - to ile jest w końcu "Matek Boskich"? Jedna czy całe rzesze?
kiedyś się mnie pytał. więc wyjaśniłam prosto w kontekście jemu bliskim: siedzisz sobie na czacie, ale raz jako taki nick a raz jako inny, ale zawsze to jesteś ty sam. tak samo z matkami boskimi - jest jedna a ma różne nazwy. co w tym trudnego do pojęcia to nie wiem. on też problemu nie miał Uśmiech

Cytat:Jest to nie tyle w sumie śmieszne ile złe, bo ugruntowuje w wiernych przekonanie, że to OBRAZ jest obiektem czci, że to OBRAZ czyni cuda itp.
wiele rzeczy w życiu może prowadzić do zła przez brak zrozumienia. podobnie jak z charyzmatami: czy Duch Św. miał/ma nie obdarzać wierzących charyzmatami uzdrowień, czynienia cudów itd. bo wierni zaczną czcić charyzmatyka jako bożka i przestaną szukać Boga? była i taka sytuacja w Piśmie, że apostołów wzięto za bogów co zeszli na ziemię, bo uczynili cuda i znaki. ale czy Duch Św. się tego przestraszył i przestał działać przez wierzących? zatem tego co piszesz o pomyłce, kto tu naprawdę jest Bogiem, obawiałabym się najmniej.
tak już ogólniej rozwijając tę kwestie to bardziej bałabym się wmawiania, przez ludzi nie mających pojęcia o wierze, fałszywych intencji katolikom. w każdej dyskusji o obrazach przewija się ten sam motyw: jeśli ktoś swój kult Boga wyraża także przez rzeczy materialne, to znaczy, że z tych rzeczy robi boga-bożka i bezwzględnie nawet jeśli mówi, że czyni co innego i z zupełnie inną intencją niż ta fałszywa mu przypisywana, to na pewno ma i tak bałwochwalczą intencję. bezedura na resorach. no ale jak się człowiek poszukujący takich wyroczni nałyka to potem nie umie myśleć samodzielnie i wmawia wszystkim, że wie lepiej co robią i dlaczego robią.

Cytat:Śmieszy mnie "koronowanie" obrazów i cała ta pompa z tym związana, bo ma się to nijak do niczego a do Biblii najmniej.
jak to ma się nijak do niczego, skoro już przedyskutowaliśmy tę kwestię co do ludzkich potrzeb, sposobów komunikacji czy wyrażania uczuć. to raz. a do Biblii? khm... ten sam nurt co budowanie, zdobienie Świątyni Pańskiej, szat kapłańskich, ołtarzy kamiennych, posągów cherubów czy tam serafinów, składanie ofiar z tego co cenne i piękne a nie byle czego itd. (taka ogólna uwaga do ewentualnych chcących polemizować: zaznaczam jeszcze raz "ten sam nurt wyrażania kultu" a nie "małpowanie" czynności, toteż niektóre rzeczy są wyrażone dosłownie tak samo, a inne analogicznie ale w tym samym duchu. zatem proszę nie pisać "ale w Biblii nikt nie robił sukienek na obrazy" ](*,) ).

Cytat:Myslę, że gdybym się kiedyś nawrócił (oby nie) - to miałbym cholerny problem, bo takie "ceremonie" byłyby nawet wówczas dla mnie nie do przyjęcia.
gdybyś się nawrócił to trudno przewidzieć jakie z tą łaską przyszłoby zrozumienie różnych kwestii związanych z wiarą i kultem. a czemu wolałbyś się nie nawracać? (a może nawet obawiał nawrócenia? - bo tak dość niejednoznacznie to zabrzmiało, to wtrącenie "oby nie")

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-06-2009 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
spioh napisał(a):
Cytat:Myslę, że gdybym się kiedyś nawrócił (oby nie) - to miałbym cholerny problem, bo takie "ceremonie" byłyby nawet wówczas dla mnie nie do przyjęcia.
gdybyś się nawrócił to trudno przewidzieć jakie z tą łaską przyszłoby zrozumienie różnych kwestii związanych z wiarą i kultem. a czemu wolałbyś się nie nawracać? (a może nawet obawiał nawrócenia? - bo tak dość niejednoznacznie to zabrzmiało, to wtrącenie "oby nie")
Nawrócenie się byłoby dla mnie olbrzymią tragedią w sensie ideologicznym - powstanie szeregu sprzeczności, niejasności itp - jestem człowiekiem z natury raczej "technicznie" (z małymi wyjątkami) podchodzącym do życia, więc nagłe pojawienie się "nadnaturalności" spowodowałoby rozterki i problemy. Z całego serca tego nie chcę i myślę, że to nigdy nie nastąpi.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-06-2009 13:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #19
 
a teraz jesteś całkowicie wolny od wszelkich takich rozterek? osobiście myślę, że nie tylko tyle, że nie musisz na bieżąco się do nich ustosunkowywać i odkładać problem na półkę kiedy masz na to ochotę.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-06-2009 17:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
spioh napisał(a):a teraz jesteś całkowicie wolny od wszelkich takich rozterek? osobiście myślę, że nie tylko tyle, że nie musisz na bieżąco się do nich ustosunkowywać i odkładać problem na półkę kiedy masz na to ochotę.
Obecnie jestem naprawdę uporządkowany jeśli chodzi o sprawy "wiary". Odrzuciwszy ją zupełnie stałem się innym czowiekiem. Szczególnie, że wiary (w rozumieniu
"w Boga") nigdy tak naprawdę nie miałem. Wcześniej wmawiałem sobie, że wierzę, czytałem Biblię, chodziłem do Kościoła, modliłem się - a za tym była tylko wielka pustka. Pogodziłem się z "wrodzonym ateizmem" i przestałem mieć rozterki.
Koniec offtopka.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
04-06-2009 06:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #21
 
Wróćmy do obrazów koronowanych, bo ja w dalszym ciągu nie wiem dlaczego jest to robione, po za stwierdzeniem, że to forma okazania wdzięczności,

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
04-06-2009 07:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
jonasz 33 napisał(a):Wróćmy do obrazów koronowanych, bo ja w dalszym ciągu nie wiem dlaczego jest to robione, po za stwierdzeniem, że to forma okazania wdzięczności,
Można skonkludować (jaaa.. ale mi się mądre słowo napisało), że robi się to:
- z wdzięczności
- dla okazania czci
Co prawda obydwie rzeczy mozna okazywac inaczej i lepiej - ale nalezy pamiętać w jakim kraju zyjemy...

I jako, że powstawanie obrazów, figur itp można jeszcze jakoś do Biblii naciagnąć, to owe "zabiegi garderobiane" są już raczej takim prowincjonalnym katolicyzmem odpustowym, widowiskiem potrzebnym ludziom małej wiary, mnie się to nieodmiennie kojarzy z zabawą lalkami, gdzie dziewczynki ubierają i przebierają swoje lale. No sorry, takie mam skojarzenie.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
04-06-2009 08:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Moi drodzy protestanci. Warto by bylo raz na zawsze zapamietać, że Kościół łaciński nie jest kościołem biblijnym.
Wiara mojego Kościoła wynika z Tradycji, któej Biblia jest tylko niewielką częścią. Dlatego stwierdzenie, że czegoś w Biblii nie ma, lub jest inaczej, nie jest dla mnie żadnym argumentem. W kościołach katolickich oddaje się cześć przedmiotom, a zwłaszcza wizerunkom poświeconym jakiejś Swietej postaci i tyle. Dlatego też koronowanie obrazy za pośrednictwem którego MB czyni cuda jest dla mnie czymś oczywistym i naturanym jako sposób dziękczynienia za otrzymane łaski. Co tu jest trudnego do zrozumienia?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
04-06-2009 10:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
A pomyślałes PO CO Matka Boska miałaby czynić łaski? Aby ludzie przybijali blaszki do jej wizerunków? Nie sądzę.....

Poza tym - skoro twierdzisz, że KK nie opiera się na Biblii, a w kościołach oddaje się cześć przedmiotom - no to nie mam więcej pytań.
Ale słowo "pogaństwo" samo się wówczas nasuwa...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
04-06-2009 10:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #25
 
jonasz 33, a po ilu powodach uznajesz wyjaśnienie za wystarczające? po 15?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-06-2009 10:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #26
 
Helmutt napisał(a):A pomyślałes PO CO Matka Boska miałaby czynić łaski? ..
PO TO:
- "Proście a będzie wam dane....Jesli któregoś z was ojców, syn porosi poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub tez gdy prosi o jajko poda mu skorpiona?
Jesli więc wy, choć żli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym którzy Go proszą" (Łk 11,9-13).
Nigdy nie podziękowałeś, lub Tobie nie podziękowano za jakiś dar, za uczynione dobro?
Nie dostałeś np. całusa?....takim całusem jest korona, którą Ty nazywasz blaszką.
04-06-2009 10:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Ja zazwyczaj dziekuję starając się odpłacić czymś dobrym, no ale dobra, niech będzie. Pewnych rzeczy nigdy nie zrozumiem, i może nie powinienem nawet usiłować :]

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
04-06-2009 10:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #28
 
Helmutt, trochę otwartości - przecież nie chcesz chyba nam powiedzieć, że jak ktoś robi inaczej niż ty masz w zwyczaju, to od razu jest to bez sensu Język

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-06-2009 10:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
spioh napisał(a):Helmutt, trochę otwartości - przecież nie chcesz chyba nam powiedzieć, że jak ktoś robi inaczej niż ty masz w zwyczaju, to od razu jest to bez sensu Język
Dla mnie jest to bez sensu bo nie widzę uzasadnienia. Normalne, nie? Nie moge twierdzić, że coś ma sens skoro rozum mi mówi co innego...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
04-06-2009 11:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
Helmutt, to jak ty układasz swój/swoich bliskich świat emocjonalny, który nie jest przecież racjonalny (w jakimś sensie można go opisać, ale nie wszystkie reakcje są logiczne - albo raczej większość nie jest)? zredukowałeś go do minimum? czy po prostu tolerujesz nie wnikając?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-06-2009 11:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów