Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
koronacj aobrazu MB
Autor Wiadomość
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #1
koronacj aobrazu MB
Dziś w programie regionalnym podano, że w Będzinie odbyła się koronacja obrazu MB koronami papieskimi . I właśnie w tym temacie mam pytanie do moich braci katolików, w jakim celu się to robi? I nie odczytujcie tego jako jakiejś wstrętnej zielonoświątkowej prowokacji , to moja ciekawość :aniol:

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
01-06-2009 18:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ty zielonoświątkowy prowokatorze!
01-06-2009 18:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
 
PS - od kiedy masz prawo upominać używtkowików i bawić się w łamanie regulaminu Język :?: (Spam lub ad personam Język ) :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
01-06-2009 19:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Wiesz Jonaszu, dla katolika problem jest prosty. No, ale ja, jako były ŚJ rozumiem, że protestant może tego nie rozumiec. Nie chcę natomiast podwazać otwartych dzwi. proponuję abyś wpisał w wyszukiwarke hasła: ^ikonoklazm^ i ^ikonodulia^ a zapewne dowiesz sie o co chodzi. Jesli jeszcze coc nie bedzie jasne to wtedy zapytaj Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-06-2009 15:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Wpisałem te hasła do google ale nic ciekawego tam nie znalazłem, chcę jasnej odpowiedzi po co koronuje się obrazy i ubiera w jakieś sukienki :coo: :coo: :coo: :coo:

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
02-06-2009 20:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
No właśnie... "koronacja obrazu"... To daje bardzo wiele do myślenia niekatolikom.

I nie piszcie, że "nadinterpretacja" i "atak na Kościół". W końcu stoi jak byk, że koronuje się obrazy. Nigdy nie mówi się o koronacji Matki Boskiej jakiejśtam - ale właśnie o obrazie, figurze itp. Ma to wyraźne znamiona pogaństwa i politeizmu. Dziwne, bo wynika z tego, że Kościół walczy z tym co sam praktykuje, tyle, że pod inną nazwą...

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-06-2009 07:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Helmutt napisał(a):No właśnie... "koronacja obrazu"... To daje bardzo wiele do myślenia niekatolikom.

I nie piszcie, że "nadinterpretacja" i "atak na Kościół". W końcu stoi jak byk, że koronuje się obrazy. Nigdy nie mówi się o koronacji Matki Boskiej jakiejśtam - ale właśnie o obrazie, figurze itp. Ma to wyraźne znamiona pogaństwa i politeizmu. Dziwne, bo wynika z tego, że Kościół walczy z tym co sam praktykuje, tyle, że pod inną nazwą...
Nie koronuje się ram, tła, a więc nie obrazu jako przedmiotu - ale postać Maryi, Jej obraz.
"Obraz" według Słownika Języka Polskiego ma 9 znaczeń,m.in. wizerunek, postać.
Niekatolicy szukając negatywów, traktują "obraz" w kategorii przedmiotu - kwadratowy, prostokątny, wiszacy, stojacy...
03-06-2009 07:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Masz rację - "obraz".
A obraz nigdy nie będzie tożsamy osobie - jakichkolwiek karkołomnych skrótów myslowych by nie używać. Wizerunek JEST przedmiotem, niczym więcej - niezywym przedmiotem wykonanym ludzką ręką.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-06-2009 07:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
A ja dalej nie wiem po co się to robi , w jakim celu zakłada się jakieś sukienki , czy korony na obraz Smutny

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
03-06-2009 08:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
jonasz 33 napisał(a):A ja dalej nie wiem po co się to robi , w jakim celu zakłada się jakieś sukienki , czy korony na obraz Smutny
Niczym nie obdarzasz przyjaciół, nie dziękujesz za otrzymane od nich dobro, nie okazujesz wdzięczności?
03-06-2009 09:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
alus napisał(a):
jonasz 33 napisał(a):A ja dalej nie wiem po co się to robi , w jakim celu zakłada się jakieś sukienki , czy korony na obraz Smutny
Niczym nie obdarzasz przyjaciół, nie dziękujesz za otrzymane od nich dobro, nie okazujesz wdzięczności?
Obrazom dziękować??? Nie obraź się, ale to nie ma sensu... Twe podziękowania i modły winny byc chyba zanoszone do konkretnych - że tak powiem - osób. Inaczej jest to pogaństwo.
Co innego podziękowanie w formie modlitwy, czy np. dobrego uczynku. Przyczepianie blaszek do obrazów jest nie dość, że nieuzasdnione, pogańskie, to jeszcze trąci hipokryzją.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-06-2009 09:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
Helmutt, mniemam, że alus chodziło raczej o to, że coś sprawia, że zdjęcia jednych trzymasz w ozdobnej ramce, czy wieszasz na ścianie, innych tylko w albumie, a jeszcze innych oglądasz i wyrzucasz. ludzie okazują uczucia względem różnych osób nie tylko w bezpośrednim kontakcie z nimi, ale np. przez posiadanie czy dekorowanie ich wizerunków.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-06-2009 12:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
spioh napisał(a):Helmutt, mniemam, że alus chodziło raczej o to, że coś sprawia, że zdjęcia jednych trzymasz w ozdobnej ramce, czy wieszasz na ścianie, innych tylko w albumie, a jeszcze innych oglądasz i wyrzucasz.ludzie okazują uczucia względem różnych osób nie tylko w bezpośrednim kontakcie z nimi, ale np. przez posiadanie czy dekorowanie ich wizerunków.
No to akurat mocno naciągane, może jakiś inny argument?
Kto zdrowy na umyśle dekoruje wizerunki np. żony, dzieci?

[ Dodano: Sro 03 Cze, 2009 12:44 ]
Ja myslę, że tu jest taka ludzka skłonność do oddawania czci "komuś", "czemuś" materialnemu. Nie możemy bezpośrednio okazać czci Jezusowi - więc obnosimy jego wizerunek w procesji, podobnie z Marią, nie możemy przekazać jej samej korony czy sukienki - to robi się to z jej obrazami. (jest to chyba jedyna rzecz, która mnie w obrzędach katolickich najzwyczajniej smieszy, bo to prawie groteska).
Zagadką dla mnie jest brak ogólnej wizualizacji Boga Ojca.
No właśnie - jak to jest, skąd biorą się wizerunki?
No Jezus - wiadomo, Całun Turyński.
Ale Maria - nie wiemy jak wyglądała, w Biblii nie ma o tym nic, a wizerunki z "objawień" to w zasadzie kopie już istniejących wcześniej obrazów (widzę co chcę widzieć).
Wizerunek Boga Ojca - to już zagadka - u mnie w parafii w kościele (ponad 200-letnim) na szczycie kopuły jest co prawda wymalowana osoba sędziwego, brodatego jegomościa obejmującego dłońmi Ziemię - co każe przypuszczać, że malarz chciał ukazać Boga - ale oficjalnego obrazu Boga nie ma. Jak to z tym jest?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-06-2009 12:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
Cytat:Kto zdrowy na umyśle dekoruje wizerunki np. żony, dzieci?
takich z którymi mieszka pod jednym dachem to nie wiem. ale znam takich, którzy tak robią z powodu rozłąki (nie mieszkają razem, lub są to pamiątki przypominające zmarłych).

Cytat:Ja myslę, że tu jest taka ludzka skłonność do oddawania czci "komuś", "czemuś" materialnemu.
raczej tęsknota do zmaterializowanej formy kontaktu z kimś z kim fizycznie w danej chwili zetknąć się nie możesz, żeby ów kontakt był nie tylko intelektualny ale odczuwalny w całym wymiarze człowieczeństwa.

Cytat:(jest to chyba jedyna rzecz, która mnie w obrzędach katolickich najzwyczajniej smieszy, bo to prawie groteska).
gdyż ponieważ jej nie rozumiesz? lub dziwne jest dla ciebie okazywanie uczuć w różnych formach? czy jakiś inny jeszcze powód?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
03-06-2009 13:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
spioh napisał(a):
Cytat:Ja myslę, że tu jest taka ludzka skłonność do oddawania czci "komuś", "czemuś" materialnemu.
raczej tęsknota do zmaterializowanej formy kontaktu z kimś z kim fizycznie w danej chwili zetknąć się nie możesz, żeby ów kontakt był nie tylko intelektualny ale odczuwalny w całym wymiarze człowieczeństwa.
O no właśnie. o to samo mi mniej więcej biega.

Cytat:
Cytat:(jest to chyba jedyna rzecz, która mnie w obrzędach katolickich najzwyczajniej smieszy, bo to prawie groteska).
gdyż ponieważ jej nie rozumiesz? lub dziwne jest dla ciebie okazywanie uczuć w różnych formach? czy jakiś inny jeszcze powód?
Śmieszy mnie "koronowanie" obrazów i cała ta pompa z tym związana, bo ma się to nijak do niczego a do Biblii najmniej. Jest to nie tyle w sumie śmieszne ile złe, bo ugruntowuje w wiernych przekonanie, że to OBRAZ jest obiektem czci, że to OBRAZ czyni cuda itp.
Myslę, że gdybym się kiedyś nawrócił (oby nie) - to miałbym cholerny problem, bo takie "ceremonie" byłyby nawet wówczas dla mnie nie do przyjęcia.

I teraz laik mógłby zapytać - to ile jest w końcu "Matek Boskich"? Jedna czy całe rzesze?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
03-06-2009 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów