Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
koronacj aobrazu MB
Autor Wiadomość
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #76
 
Spioh oto pierwszy z brzegu przykład czczeniu obrazów : http://www.parafia-zagorz.pl/co_koronacj...smo01.html . I dalej uważasz że ja przesadzam??
A co do KZ i nabożeństw to nie widzę żadnej sprzeczności z nauczaniem w Biblii a tym co jest w zborach, przynajmniej w większości, wiadomo że są i wyjątki ale to się dzieje wszędzie. Jesteśmy TYLKO ludźmi. Ja nie doszukuje się na siłę w innych grzechy, tylko nie rozumie tej całej hipokryzji. Wystarczy napisać, że czczone są obrazy i tyle .

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
08-06-2009 11:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #77
 
Helmutt napisał(a):ale czemu uczciwie nie przyznacie, że po prostu tak jest, tylko kręcicie jak nie przymierzając Tusk u Lisa? Uśmiech

Nie zaprzeczamy że są tacy, co im się pokićkało i niestety bałwochwalstwo (grzech) przy okazji okazywania szacunku Bogu czy Maryi uprawiają. Natomiast nieprawdziwym jest zarzut, że czczenie "bożków" należy do zasad KrK...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
08-06-2009 22:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Narayana Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 130
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #78
 
Annnika napisał(a):
Helmutt napisał(a):ale czemu uczciwie nie przyznacie, że po prostu tak jest, tylko kręcicie jak nie przymierzając Tusk u Lisa? Uśmiech

Nie zaprzeczamy że są tacy, co im się pokićkało i niestety bałwochwalstwo (grzech) przy okazji okazywania szacunku Bogu czy Maryi uprawiają. Natomiast nieprawdziwym jest zarzut, że czczenie "bożków" należy do zasad KrK...

Wiesz, zasady to jedno, a działania - drugie.
08-06-2009 23:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #79
 
Annnika napisał(a):
Helmutt napisał(a):ale czemu uczciwie nie przyznacie, że po prostu tak jest, tylko kręcicie jak nie przymierzając Tusk u Lisa? Uśmiech

Nie zaprzeczamy że są tacy, co im się pokićkało i niestety bałwochwalstwo (grzech) przy okazji okazywania szacunku Bogu czy Maryi uprawiają. Natomiast nieprawdziwym jest zarzut, że czczenie "bożków" należy do zasad KrK...
Do zasad - absolutnie nie - ale do tradycji i owszem. Wczytaj się w ten pierwszy z brzegu link, który podał kolega jonasz 33 - wyraźnie jest podkreślone, że mowa jest o kulcie OBRAZU... To chyba o czymś świadczy.
Skoro tak jak piszesz, niektórym się pokićkało - no to chyba wielu katolikom się pokićkało i jest to poważny problem, co nie?

Oczywiście nie mam do nikogo na tym fprum pretensji ale sądzę, że wystarczyłaby jakaś encyklika czy adhortacja (nie wiem który termin jest tu właściwy) papieska w której by ta sprawa była wyjasniona raz na zawsze - albo KK uprawia kult wizerunków albo nie. I już. A nie takie kręcenie, że niby nie ale w sumie tak bo tradycja, bo to, bo tamto....

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-06-2009 07:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #80
 
Helmutt napisał(a):Wczytaj się w ten pierwszy z brzegu link, który podał kolega jonasz 33 - wyraźnie jest podkreślone, że mowa jest o kulcie OBRAZU... To chyba o czymś świadczy.
Chyba nie nazbyt dokładnie się wczytałeś:
-" Religijność parafii zagórskiej od zawsze koncentruje się na szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej" - cytat z listu.
Nie na obrazie jako takim, ale na wizerunku Maryji uwiecznionej na obrazie.
09-06-2009 09:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #81
 
Helmutt napisał(a):Rozumiem dlaczego tak jest, potępiać nie mam powodu, już o tym pisałem wcześniej - ale czemu uczciwie nie przyznacie, że po prostu tak jest, tylko kręcicie jak nie przymierzając Tusk u Lisa? Uśmiech
Kręca co najwyżej co poniektórzy członkowie protestantyzujących wspolnot przykoscielnych, albo tacy, którzy nie znaja dokładnie nauki Kościoła w tym względzie.
Od Soboru Nicejskiego II - który ikonoklazm potepil jako herezje - katolik obowiązany jest do oddawania czci obrazom. Polega to na modleniu sie przed nimi (a nie do nich), biciu pokłonów, ofiarowywaniu świec czy kadzidła. koron, czy sukienek. tenże sam Sobór określi wyraźnie że kult obrazów odnosi się do osoby przedstawionej na obrazie, a nie do samego obrazu. Dodam jeszcze, że obraz aby stac sie obiektem czci winien byc poblogosławiony przez kapłana.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
09-06-2009 09:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #82
 
No właśnie o takie wyjaśnienia mi chodzi. Jak dla mnie to jest nieco pokrętne... niby NIE ale w sumie TAK. Szczególnie, że Biblia mówi wyraźnie "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią".
Sprawa jest bardzo prosta. Przykazanie było - przykazania nie ma. Po co mieszać?
Wiem, mówiłeś że KK nie jest biblijny. Więc i nie jest boski. Jest sektą :o

To w końcu jak? - obraz jest swego rodzaju "przekaźnikiem mocy", "pośrednikiem"?

Tutaj myslę, że przy całej Wasze nienawiści do protestantów - oni jednak w tej kwestii są uczciwsi.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-06-2009 09:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #83
 
Helmutt napisał(a):Wiem, mówiłeś że KK nie jest biblijny. Więc i nie jest boski. Jest sektą
Zaiste! przedziwne wnioskowanie i na dodatek zupelnie nieuprawnione. No, ale to juz dyskusja na inny temat Oczko
A wiesz. Aby dyskuutowac trzeba mowic tym samym językiem. nie znam niemieckiego, więc nie pogadam sobie
z Niemcem, który nie zna polskiego. Dlatego zazwyczaj nie zabieram sie do rozmów z protestantami, dla ktorych jest tylko biblia. to znaczy pogadac sobie mogę pod warunkiem, ze taka rozmowa będzie dotyczyla tego by wyjasnic sobie co w naszych wyznaniach jest podobne, a co nas rózni. natomiast udowadnianie sobie nawzjem kto ma racje, a kto sie myli, to nie moja bajka Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
09-06-2009 09:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #84
 
Biblia=Słowo Boże. Więc implikując - KK nie opiera się na Słowie Bożym -> nie jest boski.
Proste, logiczne rozumowanie.
Po pierwsze - nie jestem protestantem.
Po drugie - nikomu nic nie chce udowadniać, piszę jak ja to widzę, a, że Wasze argumenty nie trafiają do mnie... cóż, albo ja mam twardy wiejski łeb, albo te argumenty są kiepskie, przypominają mi wymówki mojego ojca, który przychodził do domu obszczany na czworakach a zaklinał się, że nic nie pił Oczko

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-06-2009 09:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #85
 
alus napisał(a):
Helmutt napisał(a):Wczytaj się w ten pierwszy z brzegu link, który podał kolega jonasz 33 - wyraźnie jest podkreślone, że mowa jest o kulcie OBRAZU... To chyba o czymś świadczy.
Chyba nie nazbyt dokładnie się wczytałeś:
-" Religijność parafii zagórskiej od zawsze koncentruje się na szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej" - cytat z listu.
Nie na obrazie jako takim, ale na wizerunku Maryji uwiecznionej na obrazie.
Cytat z tegoz listu :
Cytat: Wielowiekowy kult obrazu Matki Boskiej, poświadczone dowody Jej łaski pozwalają na przedłożenie Waszej Eminencji prośby o ustanowienie sanktuarium i pozwolenie na rozpoczęcie starań o koronację.
Zatem widzisz, chociaż może stanowisko oficjalne kościoła jest inne, to i tak wierni czczą obrazki i figurki, a duchowni nic z tym nie robią, a wręcz przeciwnie- pielęgnują tę ciemnotę i bałwochwalstwo wśród wiernych :x

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
09-06-2009 09:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #86
 
A tzw "obrazy peregrynujące"? Poza tym, że miałem okazję kilkakrotnie zetknąć z tym fenomenem, to zawsze się zastanawiałem, dlaczego z każdym takim obrazem "peregrynuje" skarbonka i zeszyt w którym każda rodzina wpisuje wysokośc "cołaski"......

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-06-2009 09:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #87
 
Helmutt napisał(a):Biblia=Słowo Boże. Więc implikując - KK nie opiera się na Słowie Bożym -> nie jest boski.
Proste, logiczne rozumowanie.
nie logiczne bo opierające sie na nieznajomosci rzeczy. Bóg nigdy nie napisał nigdzie ani jednego slowa. (no, oprócz tablic)
Zawsze mówi do nas przez prorokow. Protestaci twierdzą, że tylko przez pisarzy biblii. My uważamy, że rownież przez pisma Ojców i Doktorów Koscioła, przez Swiete Sobory Powszechne. przez objawienia dawane Kosciolowi w kazdym czasie. Również Pismo Swiete zostalo spisane w Kosciele i przez Kosciół i tylko Kościól działający pod natchnieniem Ducha Świetego ma prawo do orzekania co ono głosi.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
09-06-2009 10:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #88
 
Kyllyan napisał(a):
Helmutt napisał(a):Biblia=Słowo Boże. Więc implikując - KK nie opiera się na Słowie Bożym -> nie jest boski.
Proste, logiczne rozumowanie.
nie logiczne bo opierające sie na nieznajomosci rzeczy. Bóg nigdy nie napisał nigdzie ani jednego slowa. (no, oprócz tablic). Zawsze mówi do nas przez prorokow. Protestaci twierdzą, że tylko przez pisarzy biblii. My uważamy, że rownież przez pisma Ojców i Doktorów Koscioła, przez Swiete Sobory Powszechne. przez objawienia dawane Kosciolowi w kazdym czasie. Również Pismo Swiete zostalo spisane w Kosciele i przez Kosciół i tylko Kościól działający pod natchnieniem Ducha Świetego ma prawo do orzekania co ono głosi.
:o :o :o
Tak z ciekawości spytam - należysz do jakiegoś Kościoła, sekty czy jesteś chrześcijaninem-"wolnym strzelcem"?
Bo głosisz dość - jakby nie patrzeć - kontrowersyjne tezy

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-06-2009 10:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #89
 
Helmutt napisał(a):Sprawa jest bardzo prosta. Przykazanie było - przykazania nie ma. Po co mieszać?
Nikt nie miesza..."Słyszeliście, że powiedziano....a Ja wam powiadam" (Mt 5).
Chrześcijanie mają przestrzegać to co On osobiście nam przekazał...."Bo przeciez kresem Prawa jest Chrystus" (Rz 10,4).
Helmut - wczytuj się lepiej w przytaczane cytaty:
- "poświadczone dowody Jej łaski" - zatem jak widziesz nie "jego" łaski tzn obrazu, ale "Jej" - Maryi.
09-06-2009 11:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #90
 
alus napisał(a):
Helmutt napisał(a):Sprawa jest bardzo prosta. Przykazanie było - przykazania nie ma. Po co mieszać?
Nikt nie miesza..."Słyszeliście, że powiedziano....a Ja wam powiadam" (Mt 5).
Chrześcijanie mają przestrzegać to co On osobiście nam przekazał...."Bo przeciez kresem Prawa jest Chrystus" (Rz 10,4).
Jak się ma to do obrazów? No i do tego co głosi Kyllyan?
Cytat:Helmut - wczytuj się lepiej w przytaczane cytaty:
- "poświadczone dowody Jej łaski" - zatem jak widziesz nie "jego" łaski tzn obrazu, ale "Jej" - Maryi.
Czyli obraz to "przekaźnik mocy".

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-06-2009 11:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów