Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie są dowody na historyczność Jezusa?
Autor Wiadomość
Kasandra21 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 20
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Jakie są dowody na historyczność Jezusa?
Jak w temacie. Słyszałam, że niektóre teksty historyków rzymskich są sfałszowane, więc jak to jest?
09-06-2009 22:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Istnieje około 5000 greckich rękopisów Nowego Testamentu w całości lub w części, z których najlepsze i najważniejsze pochodzą z około 350 r .n.e. Myślę że to wystarczający dowód na autentyczność Nowego Testamentu, a więc i tez Jezusa jako postać autentyczną i historyczną , oprócz tego są rękopisy z Qumran tzn. Stary Testament z około 200 r. p.n.e. a w nich są proroctwa które potwierdzają nadejście Mesjasza którym jest Jezus Chrystus

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
09-06-2009 22:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Kasandra21, jak cię dręczą plotki pt. "cośtam gdzieśtam słyszałam ale do końca nie wiem o co chodzi" to przypomnę, że pisma historyków rzymskich, to nie są jedyne pozabiblijne źródła świadczące o historyczności Jezusa. poszperaj w google.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
09-06-2009 23:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
http://www.fronda.pl/sivis/blog/kategoria:historia

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
09-06-2009 23:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kasandra21 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 20
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
jonasz 33 napisał(a):Istnieje około 5000 greckich rękopisów Nowego Testamentu w całości lub w części, z których najlepsze i najważniejsze pochodzą z około 350 r .n.e.
Więc ponad 300 lat po śmierci Jezusa - do tego czasu mogło być wiele zmian, chociażby przy kopiowaniu...

jonasz 33 napisał(a):oprócz tego są rękopisy z Qumran tzn. Stary Testament z około 200 r. p.n.e. a w nich są proroctwa które potwierdzają nadejście Mesjasza którym jest Jezus Chrystus
Proroctwa - ok, ale to z kolei z czasów wcześniejszych i sąd mam mieć pewność, że dotyczą akurat Jezusa? Pisze się w nich chyba o Mesjaszu ogólnie, a mi chodzi o historyczność jednej osoby.

Nie zrozumcie mnie źle - po prostu mam wątpliwości i szukam jednoznacznych odpowiedzi...
Słyszałam, że pisał o Nim np. Tacyt, ale np teksty Swetoniusza są już fałszerstwem. Poza tym - są to tylko wzmianki.
09-06-2009 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Kasandra21, może przeczytaj, to co Sivis napisał (podał ci link do swojego tekstu)

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
10-06-2009 08:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
W księgach Indyjskich też są wzmianki, że tam przebywał, nawet polak badał tą sprawę. Ale KK twierdzi,że nie przebywał.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
10-06-2009 09:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kasandra21 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 20
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #8
 
nieania napisał(a):Kasandra21, może przeczytaj, to co Sivis napisał (podał ci link do swojego tekstu)

Oczywiście, że przeczytałam - ale mnie to do końca nie przekonuje. Artykuł pochodzi z bardzo specyficznego pisma. I dalej skoro pisali ogólnie - to skąd mamy wiedzieć czy np o tym samym Jezusie? Kiedyś to było popularne imię... Więc jaką mamy "poza ewangeliczną" pewność, że osoba z kronik jest jedną i tą samą?

Właśnie - KK nie potwierdza ksiąg indyjskich.. Więc komu mam wierzyć w tym momencie?
10-06-2009 09:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Kasandra21, czy nie zauważyłaś, że w tym bardzo specyficznym piśmie ten artykuł napisał Sivis Amariama- czyt. osoba, która podała ci do tego tekstu link.

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
10-06-2009 09:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Kasandra21 napisał(a):Właśnie - KK nie potwierdza ksiąg indyjskich.. Więc komu mam wierzyć w tym momencie?
Nie potwierdza na zasadzie "nie bo nie" Ale w klasztorze Himis jest czarno na białym, oczywiście mógł byc to inny Jezus jednak tamtejsi mnichowie byli w szoku gdy im wpajał, raczej chrześcijańskie zasady. Innego by wygonili, jego akurat sznowali a on ich.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
10-06-2009 11:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Kasandra napisał(a):Więc jaką mamy "poza ewangeliczną" pewność, że osoba z kronik jest jedną i tą samą?
1. Ewangelie są wystarczającym źródłem historycznym
2. Mamy inne pisma chrześcijańskie (apokryfy, listy)

3. Ze źródeł niechrześcijańskich najczęściej przyjmuje się takie jak:
a) żydowskie (talmud, pisarze żydowscy)
Zauważ, że żydzi nigdy nie negowali historyczności Jezusa. A to byłoby im na rękę, skoro "sekta", jaka rozwijała się w ich łonie, uważała tę historyczność za coś najistotniejszego.
b) Czy jednak źródeł potwierdzających historyczność Jezusa mamy mało? Skąd – Jego istnienie jest udokumentowane o wiele lepiej niż Zoroatera, Buddy, Mahometa i wielu innych. Poza źródłami chrześcijańskimi (które dla większości historyków są wystarczające), na potwierdzenie istnienia Jezusa zazwyczaj powołuje się na teksty Tacyta, Lukiana z Samostaty, Swetoniusza, Pliniusza Młodszego, Tallusa, Flegona, Mara Bar-Serapiona. [cyt. za moim tekstem z Frondy]

Kasandra21, mam dla Ciebie propozycję. Wypsz mi 3 osoby, żyjące w czasach Jezusa lub wcześniej, które uważasz za historyczne - oraz krótką argumentację - dlaczego tak uważasz. Wtedy łątwiej mi będzie dostrzec, co dla Ciebie w ogóle znaczy historyczność. I będę wiedział, czy orientujesz się w tematyce, czy może bazujesz na banałach zaczerpniętych z racjonalista.pl lub innego Haaslera ;>

[ Dodano: Sro 10 Cze, 2009 14:39 ]
Kasandra napisał(a):I dalej skoro pisali ogólnie - to skąd mamy wiedzieć czy np o tym samym Jezusie?
Skarbie, a czytałaś w ogóle te teksty?
Podejrzewam, że nie, bo wiedziałabyś, iż kontekst jest jednoznaczny:>

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
10-06-2009 14:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kasandra21 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 20
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
Twór artykuł czytałam, ale teraz piszesz dużo konkretniej. Uśmiech A przynajmniej bardziej zrozumiale (za co Ci jestem wdzięczna jak i za cierpliwość do mnie...)

Sivis Amariama napisał(a):1. Ewangelie są wystarczającym źródłem historycznym

Tu jednak miałabym pewne wątpliwości, ponieważ np cudów opisanych w Piśmie Świętym nie da się potwierdzić historycznie - i przyjmujemy je na wiarę. (na cud nie ma ścisłych dowodów, ale wierzę, że były możliwe)

Sivis Amariama napisał(a):Kasandra21, mam dla Ciebie propozycję. Wypsz mi 3 osoby, żyjące w czasach Jezusa lub wcześniej, które uważasz za historyczne - oraz krótką argumentację - dlaczego tak uważasz. Wtedy łątwiej mi będzie dostrzec, co dla Ciebie w ogóle znaczy historyczność. I będę wiedział, czy orientujesz się w tematyce, czy może bazujesz na banałach zaczerpniętych z racjonalista.pl lub innego Haaslera ;>

Może trochę inaczej: historyczność w czasach starożytnych to głównie źródła hagiograficzne. Więc wiem, że podobnie można by kwestionować istnienie np. Aleksandra Wielkiego, Platona czy Talesa z Miletu. I o ich dokonaniach wiemy, bo zmienili historię. Zostawili po sobie inny porządek świata, teorie czy twierdzenia matematyczne.
Ja nie twierdzę, że Jezusa nie było. Tylko właśnie chciałabym jeśli można - konkretnie co o Nim jest napisane przez historyków - poza Ewangelistami. Bo te 4 Ewangelie - jak mnie uczyli na historii - wybrano na soborze spośród wielu, ponieważ najbardziej do siebie pasowały. Apokryfy czasem częściowo pozostają w sprzeczności z nimi.

Sivis Amariama napisał(a):Skarbie, a czytałaś w ogóle te teksty?
Podejrzewam, że nie, bo wiedziałabyś, iż kontekst jest jednoznaczny:>

W szkole uczyli, że był wędrowny kaznodzieja, nazywał się Jezus. Co do tekstów - w całości nie, ale znalazłam np takie fragmenty:

http://www.kerygma.pl/main.php?op=6&go=71&to=52

Tyle - że właśnie nie mam dalej pewności co do ich autentyczności. Są rożne teorie, że część tych tekstów była podrobiona, sfałszowana.

[ Dodano: Sro 10 Cze, 2009 15:29 ]
Acha - i przepraszam za flood, ale w końcu znalazłam stronkę, która wywołała tyle wątpliwości...

http://www.jesusneverexisted.com/surfeit-polish.htm
10-06-2009 15:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Cytat:Tu jednak miałabym pewne wątpliwości, ponieważ np cudów opisanych w Piśmie Świętym nie da się potwierdzić historycznie - i przyjmujemy je na wiarę. (na cud nie ma ścisłych dowodów, ale wierzę, że były możliwe)
Brak możliwości potwierdzenia elementów Ewangelii nie neguje w żaden sposób ich historyczności. Tym bardziej, że niektóre cuda są potwierdzone również w źródłach pogańskich (czyt. niechrześcijańskich).

Cytat:zmienili historię. Zostawili po sobie inny porządek świata, teorie
Jezus też. I jeszcze więcej ;>

Cytat:Bo te 4 Ewangelie - jak mnie uczyli na historii - wybrano na soborze spośród wielu, ponieważ najbardziej do siebie pasowały.
To banał. Były z goła inne zasady odkrywania kanonu Oczko

Cytat:Apokryfy czasem częściowo pozostają w sprzeczności z nimi.
Powiedziałbym raczej, że stanowią ciekawe uzupełnienie wiarą ówczesnych. Ale zgadzam się, nieliczne sprzeczności występują.

Cytat:Są rożne teorie, że część tych tekstów była podrobiona, sfałszowana
Może konkretniej?
Łatwiej mi będzie się odnieść...

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
10-06-2009 15:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kasandra21 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 20
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
Sivis Amariama napisał(a):Tym bardziej, że niektóre cuda są potwierdzone również w źródłach pogańskich (czyt. niechrześcijańskich).

Mógłbyś mi powiedzieć które cuda i w jaki sposób są potwierdzone?

Sivis Amariama napisał(a):To banał. Były z goła inne zasady odkrywania kanonu Oczko

Jakie to były w takim razie zasady?

Cytat:Są rożne teorie, że część tych tekstów była podrobiona, sfałszowana
Może konkretniej?
Łatwiej mi będzie się odnieść...[/quote]

Mam na myśli tego, że historycy używają często tytułu "Pomazaniec" (Pliniusz Młodszy, Swetoniusz, Tacyt). Innym razem piszę się "mesjasz" zamiast konkretnego imienia.

Dalej - teksty Flaviusza, "Testimonium Flavium", nie są przypadkiem sfałszowane? Nie zaszła przypadkiem interpolacja?
10-06-2009 16:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Kasandra21 napisał(a):teksty Flaviusza, "Testimonium Flavium", nie są przypadkiem sfałszowane
Co jak co, ale Flawiusz fałszowany 8-[ Nie może być! \Duży uśmiech/

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
10-06-2009 16:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów