Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10 pytań do katolików
Autor Wiadomość
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #1
10 pytań do katolików
Kończymy tą libację - zaczynamy prowokację: Duży uśmiech

Oto 10 pytań do katolików, które kiedyś znalazłem w necie - proszę o odpowiedzi, fajnie by było gdyby były jakoś uzasadnione. Jazda!

1) Dlaczego wierzysz w "stwórce"?
2) Dlaczego uważasz że tym stwórca jest właśnnie Jahwe?
3) Dlaczego spośród kilkuset wersji chrześcijaństwa wybrałeś
właśnie katolicyzm?
4) Czy przeczytałeś całą biblię?
5) Dlaczego Twoim zdaniem księga rodzaju zawiera dwa opisy stworzenia?
6) Jak tłumaczysz zbrodnie popełnione przez, i w imieniu Jahwe w Starym testamencie?
7) Czy wierzysz w piekło i czym ono jest?
8) Czy wiara katolicka jest niezbędną i jedyną drogą do zbawiania?
9) Czy wiara katolicka jest niezbędna do bycia dobrym człowiekiem?
10) Dlaczego w naszym kraju, jedynie dwa punkty Dekalogu znajdują swoje odpowiedniki w prawie państwowym?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
18-06-2009 10:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Helmutt napisał(a):1) Dlaczego wierzysz w "stwórce"?
Ponieważ dzięki niemu mogę stąpać po Ziemi. Cieszyć się życiem.
Helmutt napisał(a):3) Dlaczego spośród kilkuset wersji chrześcijaństwa wybrałeś
właśnie katolicyzm?
Powiem tak to nie ja wybrała chrześcijaństwo wybrali mi tę wiarę moi rodzice podczas chrztu. I nie mogłam im wtedy o tym powiedzieć bo nawet nie wiedziałam co tam ksiądz majstrował nademną heh. Lecz uważam że wybrałam je podczas bierzmowania, po trudnych chwilach w moim życiu gdy czułam obecność Boga przy mnie.
Helmutt napisał(a):4) Czy przeczytałeś całą biblię?
Niestety nie przeczytałam całej przeczytałam Tylko NT i połowę ST
Cytat:5) Dlaczego Twoim zdaniem księga rodzaju zawiera dwa opisy stworzenia?
Aby ukazać je nam oczywiście w dwóch różnych szkiełkach. Aby pobudzić nas do myślenia.
Cytat:6) Jak tłumaczysz zbrodnie popełnione przez, i w imieniu Jahwe w Starym testamencie?
Poprostu tak musiało być. Są ukazane dla naszej przestrogi.
Helmutt napisał(a):7) Czy wierzysz w piekło i czym ono jest?
Wierzę w tak samo jak niebo o czyściec. Piekło jest naszą karą za złe ludzkie życie. Miejscem gdzie będziemy mieć wieczne wyrzuty sumienia i doskwierać nam będzie z tego powodu ból.
Helmutt napisał(a):8) Czy wiara katolicka jest niezbędną i jedyną drogą do zbawiania?
Nie ponieważ uważam że każda monoteistyczna religia prowadzi do tego samego Boga.
Helmutt napisał(a):9) Czy wiara katolicka jest niezbędna do bycia dobrym człowiekiem?
Uważam że nie do końca. Bo zależy to od natury człowieka.
Helmutt napisał(a):10) Dlaczego w naszym kraju, jedynie dwa punkty Dekalogu znajdują swoje odpowiedniki w prawie państwowym?
To pytanie pozostawmy dla naszych polityków.

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
30-08-2009 16:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
magdzik Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 221
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #3
Re: 10 pytań do katolików
Helmutt napisał(a):1) Dlaczego wierzysz w "stwórce"?
Tak jest łatwiej. Odpada wiele pytań dotyczących stworzenia świata.
Helmutt napisał(a):2) Dlaczego uważasz że tym stwórca jest właśnnie Jahwe?
Jak dla mnie nie jest istotne jak stwórcę nazwiemy.
Helmutt napisał(a):3) Dlaczego spośród kilkuset wersji chrześcijaństwa wybrałeś
właśnie katolicyzm?
Jak poprzedniczka powiem, że wybierali rodzice, a w chwili obecnej nie widze potrzeby niczego zmieniać.
Helmutt napisał(a):4) Czy przeczytałeś całą biblię?
Prawie całą, ale dość dawno temu.
Helmutt napisał(a):5) Dlaczego Twoim zdaniem księga rodzaju zawiera dwa opisy stworzenia?
Różni ludzie pisali, rózne wersje wyszły ;]
Helmutt napisał(a):6) Jak tłumaczysz zbrodnie popełnione przez, i w imieniu Jahwe w Starym testamencie?
Sama tego nie rozumiem
Helmutt napisał(a):7) Czy wierzysz w piekło i czym ono jest?
Wierzę, że jest przeciwieństwem nieba.
Helmutt napisał(a):8) Czy wiara katolicka jest niezbędną i jedyną drogą do zbawiania?
Absolutnie nie, każdy może zostac zbawiony, ateista również
Helmutt napisał(a):9) Czy wiara katolicka jest niezbędna do bycia dobrym człowiekiem?
Nie
Helmutt napisał(a):10) Dlaczego w naszym kraju, jedynie dwa punkty Dekalogu znajdują swoje odpowiedniki w prawie państwowym?
Zakładam, że chodzi o 'nie zabijaj' i 'nie kradnij'. Bo po co więcej?

Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever.
Lance Armstrong
30-08-2009 17:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
GreenFairy Offline
but the greatest of these is love
**

Liczba postów: 36
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Helmutt napisał(a):zaczynamy prowokację: Duży uśmiech
Nie widzę prowokacji Uśmiech

Cytat:1) Dlaczego wierzysz w "stwórce"?
Kiedyś powiedziałam sobie, że jeśli istnieje życie poza materialnym, to istnieje również Bóg. Pewne zdarzenie sprawiło, że sama tego doświadczyłam, zatem głupotą i największą ignorancją byłoby w tym przypadku odrzucić Boga. Była zatwardziała materialistka doświadczyła niedoskonałości poznawczej człowieka. Nasz świat poznajemy zmysłami, o tym, czego poznać nie możemy sami, dowiadujemy się z książek i w to wierzymy: wierzymy, że Ziemia jest okrągła, że składamy się z cząsteczek, że pioruny to napięcie elektryczne i że umrzemy, chociaż nie jest to wynik naszego własnego poznania. Jesteśmy niedoskonali i naprawdę kompletnie nic nie wiemy o świecie w którym żyjemy.

Helmutt napisał(a):2) Dlaczego uważasz że tym stwórca jest właśnnie Jahwe?
Jak koleżanka wyżej, nieistotne jak Stwórcę nazwiemy. Uważam, że w religie monoteistyczne mają tego samego Boga.

Helmutt napisał(a):3) Dlaczego spośród kilkuset wersji chrześcijaństwa wybrałeś
właśnie katolicyzm?
Tradycja.

Helmutt napisał(a):4) Czy przeczytałeś całą biblię?
Nie.

Helmutt napisał(a):5) Dlaczego Twoim zdaniem księga rodzaju zawiera dwa opisy stworzenia?
Takie jest moje zdanie? Oczko

Helmutt napisał(a):6) Jak tłumaczysz zbrodnie popełnione przez, i w imieniu Jahwe w Starym testamencie?
Nie tłumaczę. Sama się nad tym zastanawiam.
Może takie czasy były Oczko Nie wiem. Ludzie doprowadzają wciąż do samozagłady, wybierają zło i za to muszą płacić. Inkwizycja i palenie czarownic też były w imieniu Boga, ale raczej niewiele z Bogiem miały wspólnego.
Może ktoś mądrzejszy odpowie na to pytanie.

Cytat:7) Czy wierzysz w piekło i czym ono jest?
Myślę, że jest ono brakiem doświadczenia, zobaczenia Stwórcy (pełni miłości i akceptacji): wieczną tęsknotą za tym, samotnością, brakiem tej miłości i poczuciem winy albo po prostu brakiem istnienia.

Cytat:8 ) Czy wiara katolicka jest niezbędną i jedyną drogą do zbawiania?
Myślę, że nie.

Helmutt napisał(a):9) Czy wiara katolicka jest niezbędna do bycia dobrym człowiekiem?
Nie. Katolicka wiara nie jest niezbędna do bycia dobrym człowiekiem, nie warunkuje też bycia dobrym człowiekiem. Tak samo jak brak tej wiary nie warunkuje bycia dobrym czy złym człowiekiem. Jednakże brak wiary znosi pojęcie grzechu, więc ważny jest dobry kręgosłup moralny i internalizacja zachowań i poglądów, które prowadzą do życia jako tzw. "dobry człowiek" w naszej kulturze. Liczą się czyny i myśli, bo "dobry człowiek" równie dobrze może być totalnym hipokrytą.

Helmutt napisał(a):10) Dlaczego w naszym kraju, jedynie dwa punkty Dekalogu znajdują swoje odpowiedniki w prawie państwowym?
Bo nie jesteśmy państwem kościelnym i sami jesteśmy odpowiedzialni za swój rozwój moralny. To kraj dla samodzielnych ludzi Oczko

"Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry"
30-08-2009 17:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #5
Re: 10 pytań do katolików
1) Bo wierzę. Dlaczego wierzysz, że istniejesz?
Bo odkąd podjęłam świadomą decyzję o wierze Jemu zauważyłam, że "to działa", że jest spójne logicznie i przynosi owoce, że Bóg jest Bogiem żywym, z Którym można wejść w relację i Który po prostu JEST

2) Bo objawił mi się jako Jahwe Uśmiech Brzmi dość "ciekawie", ale taka jest prawda, kiedy modliłam się do Boga, którego nie znałam, Boga dalekiego i 'bezkształtnego' w moim wyobrażeniu, odpowiedział mi Bóg Jahwe Uśmiech

3) Ponieważ osoba, która dała mi swoim życiem ogromne świadectwo i przykład, była katolickim duchownym. Stwierdziłam, że skoro już wiem, że Jahwe istnieje, działa i chcę Mu służyć, to należy się w coś zaangażować... Ponieważ ta osoba była szczęśliwa, radosna i widziałam jej relację z Jezusem, nie chciałam szukać poza katolicyzmem.

4) Nie.

5) Czemu są akurat 2? Dobre pytanie. Odpowiadając przekornie: Duch Święty tak chciał Uśmiech
Czemu nie 17, albo 21 opisów? Może osoby, które redagowały Księgę na podstawie wcześniejszych podań uznały, że 2 opisy wystarczą, aby przeciętnie inteligentny czytelnik/słuchacz zrozumiał, że nie chodzi o historycznie dokładny opis aktu stworzenia...

6) Nie muszę tłumaczyć, Jahwe nigdy nie popełnił żadnej zbrodni Uśmiech

7) Wierzę w istnienie piekła. W skrócie ujmując jest ono wieczną karą przygotowaną diabłu i jego aniołom.

8 ) Jedyną drogą do zbawiania ludzi jest Krzyż Chrystusowy Uśmiech
A jeśli chodzi o drogę do zbawienia... Tak, wiara katolicka jest niezbędna i jedyna, poza przypadkiem niezawinionej niewiedzy; człowiek, który jest szczerze przekonany, że słuszną drogą jest jego wiara, a żyje uczciwie i zgodnie z sumieniem i prawem naturalnym, zostanie zbawiony (tak czy siak na mocy przynależności do Ludu Bożego, dzięki łaskom udzielonym przez Pana Kościołowi).

9) Nie. Natomiast łaska Boża - owszem Uśmiech

10) Pewnie dlatego, że nie utożsamiamy swojej wiary z życiem tak radykalnie, jak ludzie Wschodu. Po prostu Polska nie jest państwem wyznaniowym.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
30-08-2009 17:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
detbinik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #6
Re: 10 pytań do katolików
Helmutt napisał(a):1) Dlaczego wierzysz w "stwórce"?
Decydujące było świadectwo świętych (mistyków) Teresa z Ávili, Jan od Krzyża.
Helmutt napisał(a):2) Dlaczego uważasz że tym stwórcą jest właśnie Jahwe?
Bo jestem wyznawcą religii monoteistycznej (mono- z dokładnością do pewnej liczby hipostaz Oczko )
Trochę głupawe to pytanie.
Helmutt napisał(a):3) Dlaczego spośród kilkuset wersji chrześcijaństwa wybrałeś
właśnie katolicyzm?
Ze względu na kult świętych, a ich świadectwa były dla mnie decydujące.
Helmutt napisał(a):4) Czy przeczytałeś całą biblię?
Nie, fragmenty historyczne mnie odpychają.
Helmutt napisał(a):5) Dlaczego Twoim zdaniem księga rodzaju zawiera dwa opisy stworzenia?
Suspens przed stworzeniem człowieka.
Helmutt napisał(a):6) Jak tłumaczysz zbrodnie popełnione przez, i w imieniu Jahwe w Starym testamencie?
Tak samo jak wszelkie zło tego świata.
Helmutt napisał(a):7) Czy wierzysz w piekło i czym ono jest?
Nie wiem, nad tym się nie zastanawiałem. Wiara to nie matematyka. Gdy mówimy o niej na ziemi, musimy się pogodzić z istnieniem słowa "ignorabimus". Ale to, że wiara w "puste piekło" ciągle pojawia się w teologii katolickiej, jest bardzo ciekawe.
Helmutt napisał(a):8) Czy wiara katolicka jest niezbędną i jedyną drogą do zbawiania?
Nie.
Helmutt napisał(a):9) Czy wiara katolicka jest niezbędna do bycia dobrym człowiekiem?
Nie
Helmutt napisał(a):10) Dlaczego w naszym kraju, jedynie dwa punkty Dekalogu znajdują swoje odpowiedniki w prawie państwowym?
To nie prawda. IV znajduje swoje uszczegółowienie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w Kodeksie cywilnym, II, V, VII i VIII w Kodeksie karnym. To połowa Oczko A III też jest w jakiś sposób uwzględnione - w Ustawie o dniach wolnych od pracy (?).
01-09-2009 02:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #7
 
Powiem tak. Pytania są naiwne i postawione z punktu widzenia człowieka nie mającego pojęcia ani o Kościele, ani o Biblii. Ani czym ona jest, ani skąd się wzięła. Chyba, że jest faktycznie prowokacją zmusząjąca do myślenia
Jeśli chcesz porozmawiać, to pozakładaj na każde z pytań oddzielny temat. Nie sposób jest wyjaśnić pewnych punktów w dwóch zdaniach.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
01-09-2009 08:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #8
Re: 10 pytań do katolików
magdzik napisał(a):
Helmutt napisał(a):1) Dlaczego wierzysz w "stwórce"?
Tak jest łatwiej. Odpada wiele pytań dotyczących stworzenia świata.
I pojawia się tona innych pytań. Poza tym idziesz na łatwiznę ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
01-09-2009 10:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #9
 
Większość pytań jest tendencyjna w samej swojej treści, aż nie mam ochoty na nie odpowiadać. Nie toleruję czyichś sugestii zwłaszcza "wciskanie" mi myśli. które nigdy nie znał mój mózg.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
01-09-2009 11:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
1. wynika to z obserwacji świata: nic w nim nie dzieje się bez przyczyny i funkcjonuje jak inteligentnie zaprojektowany

2. bo takie imię objawił Mojżeszowi

3. jest - wraz z prawosławiem - nieprzerwanym kontynuatorem tradycji apostolskiej; jednak w prawosławiu jest za wiele mętnego (jak dla mnie) mistycyzmu; wolę katolickie podejście do rzeczywistości

4. tak, kilka razy

5. dlatego, że drugi jest kontynuacją pierwszego - szczegółowo odnosi się do ostatniej fazy stworzenia, czyli do człowieka

6. obawiam się, że inaczej rozumiemy "zbrodnię"

7. piekło istnieje; jest ono stanem-bez-Boga

8. wiara katolicka - czyli łaska dana od Boga człowiekowi wraz z Jego wcieleniem - jest niezbędna do zbawienia; w tej więzi pomiędzy Bogiem a człowiekiem (którą On sam nawiązał poprzez swe wcielenie, a na którą człowiek odpowiedział postawą otwartości i akceptacji - właśnie wiarą) uczestniczą wszyscy ludzie wszystkich czasów i wszystkich narodów; Bóg wkroczył w historię całej ludzkości, jednak nie wszędzie człowiek otworzył się na to działanie tak, jak dzieci wiary Abrahama

niemniej wszyscy ludzie uczestniczą w tym samym akcie zbawczym, który najpełniej odczytuje właśnie katolicyzm; na tym m.in. polega nasze wybranie przez Boga, jednak z tego wybrania czerpią wszystkie narody

9. skoro "bycie dobrym człowiekiem" jest jak najpełniejszą realizacją norm etycznych, rozgłaszanych światu przez katolicyzm, to oczywiście wiara katolicka jest do tego niezbędna

"bycie dobrym człowiekiem" to głównie bycie nim w oczach Boga; czy Bóg zaakceptuje odrzucenie przez człowieka przekazanych Kościołowi norm etycznych, skoro odrzucenie wynika najgłębiej z pragnienia samowolnej realizacji własnej pożądliwości? jeśli ktoś je w tym celu odrzuca, to czy faktycznie "jest dobrym człowiekiem" w Jego oczach?

10. oczywiście więcej przykazań jest w mniejszym lub większym stopniu realizowane przez prawa państwowe

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
01-09-2009 11:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
Cytat:1) Dlaczego wierzysz w "stwórce"?
bo to jedyne rozumne wyjaśnienie świata.

Cytat:2) Dlaczego uważasz że tym stwórca jest właśnnie Jahwe?
no jeśli Chrysus to i Jahwe do kompletu Uśmiech a nie widzę pytania czemu Chrystus...

Cytat:3) Dlaczego spośród kilkuset wersji chrześcijaństwa wybrałeś właśnie katolicyzm?
bo na drodze moich poszukiwań głębszych (czyli ciąg dalszy, po wybraniu, że wiara monoteistyczna i chrześcijańska a nie żadna inna) Chrystus dał mi się doświadczyć właśnie w tym Kościele a na inne wkazywał "tu nie ma pełni tego co dałem, co objawiłem w moim słowie".

Cytat:4) Czy przeczytałeś całą biblię?
trudno powiedzieć, bo nigdy to nie była lektura kursoryczna, ale raczej tak. a na pewno mam całość odsłuchaną, co uważam za lepszą formę, ponieważ Słowo Boże od początku było przeznaczone do głoszenia-słuchania, a nie do pisania i intepretowania przecinków. Uśmiech

Cytat:5) Dlaczego Twoim zdaniem księga rodzaju zawiera dwa opisy stworzenia?
bo dwa wystarczą do ukazania istoty stworzenia, jego sensu oraz przeznaczenia człowieka (przeznaczenia nie w sensie losu/fatum tylko raczej sensu, celu istnienia itd.).

Cytat:6) Jak tłumaczysz zbrodnie popełnione przez, i w imieniu Jahwe w Starym testamencie?
najpierw by wypadało ustalić o jakie zbrodnie chodzi, czym jest zbrodnia itd.

Cytat:7) Czy wierzysz w piekło i czym ono jest?
tak. różnie może być opisywanie i nie wiem czy da radę dać opis wyczerpujący: ogólnie rzecz biorąc jest to stan bez Boga, niczym nie stłumionej tesknoty za Nim oraz nieposkromione wyrzuty sumienia za zmarnowanie okazji do tego co nazywamy technicznie i skrótowo zbawieniem. mówiąc efemistycznie: wieczna kara wymierzona samemu sobie za głupotę w doczesności.

Cytat:8) Czy wiara katolicka jest niezbędną i jedyną drogą do zbawiania?
jeśli ktoś ją poznał to tak, jest to jedyna, bo każda inna to odrzucenie jakiegoś fragmentu objawienia Bożego. jeśli ktoś nie poznał pełni prawdy to ma szanse na zbawienie, przy czym im dalej jego wiara od pełni objawienia tym ma mniejszą szansę, bo mniejszy dostęp do środków zbawczych. lub mówiąc mniej technicznie a bardziej relacyjnie: Bóg dał się poznać człowiekowi, a na dodatek dał szczególne drogi spotkania Go i jednoczenia się z Nim (nazywamy to wiarą katolicką) - im człowiek dalej od Boga, słabsza jego z Nim relacja tym mniejsza szansa na wspólną wieczność. (of course należy pamiętać, że bez względu na to z jakiego miejsca początkowego człowiek zaczyna swoje życie, zawsze powinien być ukierunkowany w stronę Boga i odkrywać Go coraz pełniej - jesli człowiek by uczciwie drążył i nie poprzestawał "to już chyba wszystko, teraz mam w tym wytrwać" to wszyscy byliby katolikami)

Cytat:9) Czy wiara katolicka jest niezbędna do bycia dobrym człowiekiem?
zależy jak zdefiniujesz "bycie dobrym". jeśli chodzi ci o takie potoczne rozumienie: uczciwy, serdeczny, żyjący dla ludzi a nie traktujący ich jako środki zaspokajania samego siebie itd. to wiara katolicka nie tyle jest niezbędna to niesamowicie to ułatwia (jeśli korzystasz ze środków jakie ta wiara ci daje).

Cytat:10) Dlaczego w naszym kraju, jedynie dwa punkty Dekalogu znajdują swoje odpowiedniki w prawie państwowym?
a o które dwa przykazania chodzi? nie zabijaj? nie kradnij? jest jeszcze "nie zeznawaj fałszywie w sądzie" - krzywoprzysięstwo jest u nas karalne. "pamiętaj abyś dzień święty święcił" - masz ustawowo wolną niedzielę. "czcij ojca swego.." w pewnym sensie też jest tylko bardzo rozmienione na drobne (nie możesz teoretycznie lżyć drugiego, niesławiać itd., jakiś tam socjal na stare lata i emeryturę masz - marnie bo marnie, ale cośtam w prawie jest). i tak wielu spraw można się doszukać. "nie będziesz miał bogów obok Mnie" - konstytucja gwarantuje mi wolność wyznania i mogę czcić tylko Jahwe i nikt mnie nie zmusi do czczenia innych bogów. itd. itp.
ale z drugiej strony: czy prawo świeckie jest od egzekwowania wszystkich przestępstw religijnych, że np. mandat jak nie pójdziesz na mszę? bez sensu by to było.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
04-09-2009 12:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
Hmmm, czytam odpowiedzi na ostatnie pytania (o tym, czy wiara rodem z KK jest potrzebne do zbawienia, czy bez KK można być dobrym czlowiekiem itd). Widząc odpowiedz zdecydowanie twierdzące, mam ochotę dodać pytanie 11-te:

11. Jak pogodzisz nieskończony "poziom rozwoju" Boga (no, złe okreslenie, bo Bóg się nie rozwijał, ale chyba każdy mający ćwierć choćby mózgu zrozumie, o co chodzi) i związaną z tym Jego dla nas niepojętość z postulatami, że "tylko moja (KK) interpretacja Biblii jest prawidłowa"?

Już wyjaśniam, o co chodzi. Wiem, że zaraz będa odpowiedzi, że to w KK dziaal Duch Święty, więc ta interpretacja jest najbardziej cacy. Tyle, że wniosek, że w KK działa Duch Święty jest też INTERPRETACJĄ Biblii. Tak więc interpretujecie, że dobrze interpretujecie Duży uśmiech Chodzi jednak o to, że Bóg, jako Istota nieskończona i niepojęta, nie miejści się w kategoriach znanych i używanych przez ludzi. Nawet, gdyby sam nam się objawil, nasze zrozumienie tego objawienia byłoby na NASZYM (a nie boskim) poziomie - czytaj: byłoby tylko pewnym marnym obrazem Boga, zamglonym, mało czytelnym, wieloznacznym. To tak, jakby czlowiek chciał wyjaśnić siebie psu - owszem, móglby dostosować do niego przekaz, ale siłą rzeczy pokazałby to mało wiernie, i w jakimś 90-cio procentowym uproszczeniu i strywializowaniu.

Podobnie ma się sprawa z Bogiem. Śmieszy mnie, że różni "twardogłowi" mędrcy dumają, czy Bóg jest w 1, 2 czy 100 osobach - przecież Bóg jest tak nieskończenie "wyższy rozwojowo" od nas, że takie pojęcia jak "osoba" mogą Go nie dotyczyć. To samo tyczy się wielu innych określeń zaczerpniętych czy wywnioskowanych z Biblii. To, co tam wyczytamy, MUSI być niesamowitym uproszczeniem, byśmy to zrozumieli, a z tym, co sami wydumamy - jest jeszcze gorzej.

Jakie więc można mieć prawo do twierdzenia, że wie się, jaki jest Bóg?
04-09-2009 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #13
 
Cytat:11. Jak pogodzisz nieskończony "poziom rozwoju" Boga (no, złe okreslenie, bo Bóg się nie rozwijał, ale chyba każdy mający ćwierć choćby mózgu zrozumie, o co chodzi) i związaną z tym Jego dla nas niepojętość z postulatami, że "tylko moja (KK) interpretacja Biblii jest prawidłowa"?

Kościół jest razem z Duchem Świętym autorem Pisma Świętego, w dodatku w dużej mierze jest też jego adresatem. Kto inny mógłby zinterpretować Biblię lepiej?

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-09-2009 17:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #14
 
omyk napisał(a):
Cytat:11. Jak pogodzisz nieskończony "poziom rozwoju" Boga (no, złe okreslenie, bo Bóg się nie rozwijał, ale chyba każdy mający ćwierć choćby mózgu zrozumie, o co chodzi) i związaną z tym Jego dla nas niepojętość z postulatami, że "tylko moja (KK) interpretacja Biblii jest prawidłowa"?

Kościół jest razem z Duchem Świętym autorem Pisma Świętego, w dodatku w dużej mierze jest też jego adresatem. Kto inny mógłby zinterpretować Biblię lepiej?

Widzisz, Omyk, ten problem przedstawiłem już w pytaniu. Kościół INTERPRETUJE słowa Biblijne (i historię) tak, że to właśnie KK jest spadkobiercą św. Piotra. Ponadto, oddzielenie kanonu od apokryfów również jest rodzajem arbitralności. Powstaje tu błędne koło - KK uznaje (interpretuje), że to oni są tym biblijnym Kościołem Jezusa, a w konsekwencji, że to oni mogą Biblię interpretować. Jednak samo uznanie, że to właśnie w KK (a nie w innym odłamie chrześcijaństwa) działa DŚ, że to właśnie KK pochodzi od św. Piotra JUŻ jest TYLKO interpretacją i uznaniem - niczym więcej, bo dowodów historycznych na to nie ma.

Nota bene, kościół X mógłby tak samo stwierdzić, że to oni są bezpośrednimi kontynuatorami dzieła piotrowego, że oni są tym prawdziwym Kościołem, i że to oni mają najlepsze prawo Biblię interpretować. I, logicznie rzecz ujmując, mieliby takie samo do takiego twierdzenia prawo, co KK (czyli tak samo brak dowodów, i raczej kwestia uznania, niż historyczności).

O to mi właśnie chodzi.
04-09-2009 20:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #15
 
A jak myslisz? - skąd się wzięła Biblia?

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
11-09-2009 12:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów