Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ojcze? Dlaczego Ojcze Świety ?
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #31
 
No! Toć ba! 8)

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
16-05-2005 14:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #32
 
Ale gdzie???
16-05-2005 22:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #33
 
Gdyby się uprzeć, to Crystus nie powiedział nigdy, by nikogo poza Bogiem nie nazywać "Ojcem". Myślę, że On nie użył języka polskiego a co najwyżej aramejskiego lub hebrajskiego. To może brzmiało "Abba" albo jakoś tak. :wink:

Ja nigdy nie nazywałem papieża "Abba". :jupi:

Co do pomysłu z tytułem "prezesa" to chciałbym powiedzieć, że w szkole, w której pracuję jest 4 dyrektorów. Jakoś to nikomu nie przeszkadza. :jupi:

Pozdrawiam!

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
17-05-2005 00:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #34
 
Samo słowo "swięty" można tłumaczyć na kilka sposobów
Polecam tekst:
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=16331#16331
I następne ...
Zatem - najwłaściwszym w kontekście Papieża wydaje sie zwrot "prowadzący do świętości"

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
17-05-2005 01:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #35
 
Cytat:Ale gdzie???

B22, w liturgii Mszy Świętej używa się zwrotu "Ojcze Święty" do Boga :!: :!: :!: Przecież nie znam na pamięć tekstów liturgicznych i nie powiem Ci gdzie! Jest kilka lub kilkanaście rodzajów tekstów liturgicznych (przepraszam, ale nie wiem jak to się fachowo nazywa) i zapewniam Cię, że występuje w nich nie raz taki zwrot.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
17-05-2005 13:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #36
 
b22 napisał(a):Dzięki nazwie Ojciec Święty wiemy o kogo chodzi. O Papieża. Tytułu Ojciec Święty nie stosuje się ani do Boga Ojca ani Syna ani Ducha ani do MB ani do świętych ani do nikogo innego. Tylko w stosunku do Papieża. Jasne określenie, wiadomo o kogo chodzi i nie ma sensu bić piany.

Świat nie jest taki prosty, że wszystko ma tylko jedną nazwę. Ja mam imię i nazwisko. Ponadto jestem człowiekiem. Ale też bratem, szwagrem, zięciem, itp. Czy kogoś to dziwi?

Jakże mi miło zgodzić się z Tobą bracie . Oczywiście Zwrot "Ojciec Święty " o Bogu również funkcionuje, lecz to zupełnie inna bajka. Najważniejsze jest to iż jesteśmy Świątynią Ducha św." który może w nas mieszkać. I w właśnie dla tego ja mogę świadomie powiedzieć o Janie Pawle II papieżu Ojciec Święty, jako że jest pasterzem nas wszystkich. O ile mi wiadomo, to Papież nie lubił jak się do niego tak mówiło.[/list]

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 17:05 ]
Jako ciekawostkę w rozmowach z protestantami, można się powołać na....

Mt 23: 9-10 BT
"Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.


Wobec powyższego, czy Protestanci nie mówią na swojego Tatusia Ojcze?, lub A. Małysz nie mówi o sobie, że jest mistrzem świata w skokach narciarskich - a przecież jest protestantem i to bardzo skromnym?.

Toć dojdziemy w ten sposób do kompletnych idiotyzmów, w tłumaczeniu i interpretacji NT.[/list]

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 17:11 ]
Offca napisał(a):
Cytat:Ale gdzie???

B22, w liturgii Mszy Świętej używa się zwrotu "Ojcze Święty" do Boga :!: :!: :!: Przecież nie znam na pamięć tekstów liturgicznych i nie powiem Ci gdzie! Jest kilka lub kilkanaście rodzajów tekstów liturgicznych (przepraszam, ale nie wiem jak to się fachowo nazywa) i zapewniam Cię, że występuje w nich nie raz taki zwrot.

MODLITWA EUCHARYSTYCZNA II - część

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy Tobie, Ojcze święty, zawsze i wszędzie składali dziękczynienie przez umiłowanego Syna Twojego, Jezusa Chrystusa.
On jest Słowem Twoim, przez które wszystko stworzyłeś. Jego nam zesłałeś jako Zbawiciela i Odkupiciela, który stał się człowiekiem za sprawą Ducha Świętego i narodził się z Dziewicy. On spełniając Twoją wolę, nabył dla Ciebie lud święty, gdy wyciągnął swoje ręce na krzyżu, aby śmierć pokonać i objawić moc Zmartwychwstania...... .

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
17-05-2005 16:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #37
 
Wojtek37 napisał(a):o Bogu również funkcionuje, lecz to zupełnie inna bajka.

Nie rozumiem. Jaka inna bajka? :shock:

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 ]
Wojtek37 napisał(a):a przecież jest protestantem i to bardzo skromnym

Co?! Małysz jest protestantem??? :shock:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
17-05-2005 22:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #38
 
Offca napisał(a):[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 ]
Wojtek37 napisał(a):a przecież jest protestantem i to bardzo skromnym

Co?! Małysz jest protestantem??? :shock:

Dokładnie ewwangelikiem. :jupi: =D>

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
18-05-2005 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #39
 
Nie wiedziałam! Jestem w szoku :mrgreen: Ale wróćmy do dyskusji. Jeszcze chciałabym się dowiedzieć co miałeś na myśli Wojtku mówiąc, że "Ojcze Święty" funkcjonuje o Bogu, ale to inna bajka? Możesz mi to wytłumaczyć? Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-05-2005 17:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #40
 
Ponieważ zwrot "Ojcze Święty" który powyżej wkleiłem, może mieć dwa wyrazy znaczeniowe, jak słowa "zamek" ;"klucz";czy zwrot " Bogiem" . Odpowiednio do kontekstu możemy je stosować zamiennie - czyż nie?.

Jeśli sie modlę do Boga modlitwą "Ojcze nasz" - sprawa jest jasna - no nie?.

Jak mówię do Papieża "Ojcze święty" to mam na myśli dokładnie Jego, a nie Boga przecież.

Mogę też użyć zwrotu "Ojcze nasz" nie oznaczającego Boga do którego zwracamy się w modmitwie, lecz na określenie że Jan Paweł II - jest naszym Ojcem duchowym, który jest już w Domu Pana. Dla mnie jst to prosta wykładnia, dla Ciebie nie?.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
18-05-2005 19:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #41
 
Teraz już tak, ale powyżej nie było to wyjaśnione Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-05-2005 20:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ogr209 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 19
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #42
 
Daidoss napisał(a):
ogr209 napisał(a):Tylko co miał na myśli, mówiąc 'nikogo na ziemi nie nazywajcie Ojcem?
Myslałem, że jakos to wytłumaczyłem na poczatku... a może nie doczytałes :?:

Odwołanie do fragmentu listu do Rzymian, zdaje się niezbyt adekwatne, gdyż wspomina się tam, że tak jest napisane (w ST), a Chrystus zjawił się nieco później i oznajmił, aby nikogo nie nazywać Ojcem w rozumieniu duchowym.

Ojca biologicznego ma się tylko jednego. Tak samo odnośnie Ojca duchowego wypowiada się Chrystus, iż jest Jeden, jest w Niebie i nikogo (w rozumieniu duchowym) tak mamy nie nazywać na ziemi, NIKOGO.
Do tego, Chrystus używał tego zwrotu wobec jednej tylko Osoby - Boga, a chyba z Chrystusa mamy brać przykład, a nie ze zwyczajów.
Cytat:Jn 17:11
11. Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno.
(BT)
Wątpię aby papież, był ojcem biologicznym kogokolwiek, zatem co macie na myśli nazywając go Ojcem Świętym, bo ten tytuł jest już zarezerwowany w rozumieniu Ojca Duchowego.

Obawiam się ze stwierdzenie, iż Biblia zakaz Chrystusa traktuje swobodnie, jest niczym nie podparte.
Skoro to tylko zwrot zwyczajowy to dlaczego, wszyscy bronią go prawie jak dogmatu? Wszak jak to określiłeś, nie zahacza o doktryne wiary KRK.
19-05-2005 13:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #43
 
Ogr, przecież ktoś (chyba Daidoss) już napisał, że jeśli nie chcesz nazywać papieża Ojcem Świętym, to nie musisz - proste. Mi to określenie nie przeszkadza, więc go używam.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
19-05-2005 13:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #44
 
ogr209 napisał(a):Skoro to tylko zwrot zwyczajowy to dlaczego, wszyscy bronią go prawie jak dogmatu?

Dlaczego? Bo robi się z nas bałwochwalców i Bóg jeszcze wie kogo.... Niestety. Jeśli to dla nas sprawy marginalne a nagle ktoś mi mówi, że to wielki grzech, zła interpretacja Pisma itd. To jest skupianie się na szczegółach. Tym bardziej, że są o wiele bardziej fundamentalne sprawy, które mogą rzeczywiście prowadzić do deformacji duchowych np.: charyzmatomania. To chyba jest dla nas wspólne. Jednocześnie pytacie nas dlaczego tak jest, ogólnie chyba zostało już naświetlone.

Podaje się przy tym mnóstwo cytatów biblijnych. Dobrze :!: Jednak interpretacja danego fragmentu zależy od "środowiska kościelenego" w jakim się jest. Stąd ktoś kto jest protestantem /szerokie pojęcie../ czy katolikiem taką będzie dawał wykładnię.

Podajemy taką jaką daje nam Mater Ecclesia - nasz matka - Kościół.

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
19-05-2005 15:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #45
 
Temat o zwyczajowym określeniu papiża "Ojciec Święty" chyba został dobrze wyjaśniony. Dalsza dyskusja na ten temat jest bezcelowa.

Chciałbym jednak zaznaczyć, że Kościół to nie jakaś tam sobie organizacja, tylko wspólnota przez Boga chciana, zaplanowana, założona i przez Niego kierowana. Wpólnota ta ma na celu przechować depozyt wiary i go głosić "aż po krańce świata", co nieustannie od 2000 lat czyni. Urzędy w kościele też są autentyczne. Co oznacza, że każdy, kto naucza inaczej niż Kościół jest heretykiem, a kto zarzuca Kościołowi bezpodstawne i głupie (nie boję się tu użyć tego słowa) zarzuty bałwochwalstwa naraża się na śmieszność.

Pozdrawiam Forumowiczów.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
21-05-2005 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów