Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ojcze? Dlaczego Ojcze Świety ?
Autor Wiadomość
ogr209 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 19
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #61
 
ks. Arkadiusz napisał(a):Chyba św. Mateusz Ewangelista smaży się w piekle na samym spodzie, tam, gdzie najgoręcej. Ileż to on razy nadużył słowa "Ojciec" I o zgrozoo.... W Piśmie św.:
Proszę zwrócić uwagę, iż mówimy o zwrocie "Ojciec Święty" (nie o samym "ojciec"). Zwrocie którego, Chrystus używał niezwykle rzadko.
Cytat:Uważam również, iż Chrystus mówiąc w Mt 23:9 o Ojcu, nie miał na myśli innego rozumienia tego zwrotu, jak tylko w sensie - Ojciec Święty. Pewnym jest że Chrystusowi chodziło o Boga w tym fragmencie (nie o ojca wiary, czy biologicznego), pewnym jest również, że zwrotem Ojcze Święty zwracał się jedynie do Boga.
Czy Chrystus mógł mieć inne rozumienie słowa "Ojciec" w Mt 23:9, mówić o Ojcu Niebieskim, jak to z Jn 17:11?

Wojtek37 napisał(a):
ogr209 napisał(a):
Wojtek37 napisał(a):Powiedz przeto jak mwisz do swego teścia "Tato", czy "Ojcze" kłamiesz?, a przecież wiadomo, iż nie niosą oni tego znaczenia w sobie, lecz zwyczajowo się do nich tak zwracamy, i każdy zorientowany wie o kogo chodzi.
Preferuję zwrot imienny.
Jak byś postępował, gdybyś usłyszał od swego taty „ja Ciebie spłodziłem, dlatego nie nazywaj nikogo innego tatą”. Czy wedle tych słów, nadal pozostawałbyś przy powyższym pogladzie?
Zaraz - tu jest jakieś totalne niezrozumienie tematu, bo skoro Bóg powiedział, iż nie mamy się zwracać do Niego "Ojcze"...
Masz rację, ni w ząb, nie możemy się zazębić Duży uśmiech czy coś takiego napisałem? ? ?

Podałeś przykład teścia, jako osoby do której zwracamy się zwyczajowo, tato, ojcze. Każdy wie kto jest jego prawdziwym tatą, wszyscy są zorientowani, więc nie ma problemu. Osobiście uważam za właściwsze zwracanie się po imieniu (np.: Janie, Panie Janie itd), ale mogę również mówić teściowi - tato, tak zwyczajowo, bo wiadomo, że naprawdę to tata, ojciec (prawdziwy biologiczny ) mojej żony.
Super, nie ma nigdzie problemu, dopóki mój biologiczny tata, nie przekaże mi osobiście (lub za pośrednictwem innej osoby), że nie chce, abym nazywał tatą kogokolwiek innego, bo jeden jest mój prawdziwy ojciec - tata(biologiczny) i to właśnie on nim jest. Da mi do zrozumienia, że to ważne dla niego, abym tylko jego nazywał tatą - ojcem. Nie będę tego kwestionował, facet tak czuje Duży uśmiech, a ja nie chcę postępować wbrew jego woli. Teść też nic nie straci, gdy nie będę mówił do niego - tato.

Powyższy przykład dotyczy taty (ojca biologicznego) i zwyczaju nazywaniu teścia - tatą, oraz ujęcia tego w przypadku, gdy ojciec biologiczny życzy sobie, aby tatą nazywać tylko jego.

Tak samo (moim zdaniem) przedstawia się nazywanie Papieża Ojcem Świętym. Jest to zwrot zwyczajowy, wszyscy są zorientowani jakie są różnice między Bogiem, a Papieżem i wszystko jest super, dopóki nie trafiamy na przekaz traktujący o tym jak Chrystus zwracał się do Boga (Jn 17:11), oraz na stwierdzenie z Mt 23:9 w którym moim zdaniem Pan Jezus nie ma na myśli innego rozumienia słowa Ojciec, jak tylko to z Jn 17:11.
27-05-2005 13:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #62
 
ogr209 napisał(a):.... jak Chrystus zwracał się do Boga (Jn 17:11), oraz na stwierdzenie z Mt 23:9 w którym moim zdaniem Pan Jezus nie ma na myśli innego rozumienia słowa Ojciec, jak tylko to z Jn 17:11.

Powiem więcej Abba, to zdrobniale Tatusiu, za co był postrzegany przez faryzeuszy jako blużnierca. I dlatego zadam Ci pytanko. Pewnie Jezus w swym ziemskim życiu do Józefa nie mówił Tatusiu, czy Ojcze. Taka retoryka to bzdet z życia Żyda Jezusa. Jak by inaczej się zwracał do Niego to by środowisko Go napiętnowało, jako nie szanującego rodziców, a szczególności męszcyznę i głowę rodu. Nawet minimalna wiedza historyczna w tej materii pomoże nam stwierdzić ,iż pomimo braku wzmianki w NT - takie zachowanie dziecka wychowanego w rodzinie żydowskiej, nie miało by racji bytu.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
27-05-2005 17:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #63
 
Ogr! "Odwracasz kota ogonem". Cytowany przez Ciebie fragment Mt mówi tylko o "ojcu". Nie o "ojcu świętym". to po pierwsze.

Jezus nie mówił po polsku (no tego nie wiemy napewno, ale raczej tego nie zrobił) więc użył co najwyżej słowa "abba". - więc znowu brak sensu w dyskusji. - to po drugie.

Użytkownicy Forum doskonale uzasadnili na podst. Pisma św., że zwrot "Ojciec" nie jest zupełnie zakazany. Proszę to w końcu przyjąć do świadomości. Do tego dochodzi Tradycja i praktyka Kościoła (tego jedynego, autentycznego - KK).

Dalsza dyskusja w tym temacie do niczego nie zaprowadzi. Moi przedmówcy Cię nie przekonają (bo tego nie chcesz), a Ty ich (bo nie masz racji i Twoje stanowisko jest śmieszne i nie dotyczące istotnych spraw wiary).

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
27-05-2005 21:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sylka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 43
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #64
Re: Ojcze? Dlaczego Ojcze Świety ?
Offca napisał(a):Znowu mam takie oto zapytanie Oczko
Skoro w Mt23,9 jest napisane tak a nie inaczej (każdy sobie przeczyta jak Uśmiech ), to dlaczego mówimy np. na papieża "Ojcze" i na dodatek "Święty" ??? Czy to nie jakieś bałwochwalstwo? :roll:

No właśnie, dlaczego?

Tylko jeden jest Ojciec Święty - Bóg.
Pozdrawiam.

http://www.okno1040.org
15-06-2005 15:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #65
 
To wszystko zostało już ładnie wytłumaczone :roll:

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
15-06-2005 20:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów