Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Bóg potrzebuje człowieka?
Autor Wiadomość
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Czy Bóg potrzebuje człowieka?
Nie znalazłam nigdzie tego tematu, więc pytam
Może to głupi temat :oops: ale jest...

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
11-07-2009 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
beczka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 48
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
nie potrzebuję,tak jak człowiek nie potrzebuję starca na tronie Duży uśmiech
każdy człowiek ma cząstkę boga,i tyle,wierzenie w jakąś wyższą jaźń(tzn.w tego starca)jest według mnie głupotą Uśmiech,wszystko jest bogiem,bóg jest we wszystkim,nawet w materii nieożywionej,poza tym wszystko jest jednością Uśmiech

ale to tylko poglądy okultystyczne bądź dalekiego wschodu Uśmiech

"szczęście jest naszym naturalnym i prawdziwym stanem,po co cierpieć,skoro wolą wszechświata i boga jest żebyśmy byli szczęśliwi?
31-07-2009 17:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Bóg potrzebuje człowieka. Potrzebuje, by urzeczywistnić swój plan zbawienia. My, poprzez swoje modlitwy, pomagamy Boguw realizacji Jego planów na ziemi. Poza tym potrzebuje nas, by cieszyć się naszym istnieniem Uśmiech
31-07-2009 18:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
aga napisał(a):Bóg potrzebuje człowieka.
to nieprawda

Bóg nie potrzebuje człowieka do niczego; stworzył go z nadmiaru swej miłości i stworzył go po to, żeby go pokochać

beczka napisał(a):każdy człowiek ma cząstkę boga,i tyle,wierzenie w jakąś wyższą jaźń(tzn.w tego starca)jest według mnie głupotą Uśmiech ,wszystko jest bogiem,bóg jest we wszystkim,nawet w materii nieożywionej,poza tym wszystko jest jednością Uśmiech
w tym, co piszesz jest odrobina prawdy - rzeczywiście Duch Boży przenika wszystko, co istnieje; ale nie jest tak, że wszystko, co istnieje jest Bogiem; oczywiście może być jakimś bogiem, czyli bożkiem; niemniej sam Bóg jest transcendentny :aniol: tak więc nie wszystko co istnieje jest jednością, choć istnieją nie tylko podobieństwa, ale też elementy wspólne Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
31-07-2009 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Tak jak napisał mój szanowny przedmówca - Bóg NIE potrzebuje człowieka. Gdyby było przeciwnie, nie byłby Bóg Bogiem.

Jednak można i trzeba powiedzieć, że Bóg chciał człowieka i nadal go chce. A to chcenie Boże, albo inaczej: człowiecze bycie myślanym przez Boga, to działanie Opatrzności Bożej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-08-2009 00:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
M. Ink. * napisał(a):Bóg nie potrzebuje człowieka do niczego; stworzył go z nadmiaru swej miłości i stworzył go po to, żeby go pokochać
Kochać znaczy potrzebować tego kogo się kocha.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
01-08-2009 07:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
heysel napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):Bóg nie potrzebuje człowieka do niczego; stworzył go z nadmiaru swej miłości i stworzył go po to, żeby go pokochać
Kochać znaczy potrzebować tego kogo się kocha.
to, czy masz rację, zależy od rozumienia miłości

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
01-08-2009 16:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Czym jest więc miłość bez przedmiotu miłości?
01-08-2009 16:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ojciec kocha Syna, Syn kocha Ducha, Duch kocha Ojca

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
01-08-2009 16:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
W kwestii - powiedzmy teologicznej zgodzę się z Wami, że Bóg człowieka do niczego nie potrzebuje, bo jest wszechmogący i sam sobie wystarcza. Ale z drugiej strony, z perspektywy psychologicznej (jak byśmy po ludzku to określili) - Bóg potrzebuje człowieka, bo chce jego istnienia, co zresztą powiedział powyżej Ks.Marek. A ponieważ Bóg pragnie utrzymywać z człowiekiem silną więź przyjaźni, w imię tejże przyjaźni włącza go w urzeczywistnienie swojego planu zbawienia, czyni swoim współpracownikiem i tym samym podnosi ludzką godność (bo już nie jesteśmy Jego sługami, ale przyjaciółmi).
01-08-2009 17:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
beczka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 48
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #11
 
nie mogę zaprzeczyć wam,mam troszeczkę inne poglądy na ten temat,ale aż tak bardzo nie odbiegacie od prawdy Język

"szczęście jest naszym naturalnym i prawdziwym stanem,po co cierpieć,skoro wolą wszechświata i boga jest żebyśmy byli szczęśliwi?
01-08-2009 17:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
beczka, podaj swoje poglądy. To jest forum dyskusyjne. Uśmiech
01-08-2009 18:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
beczka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 48
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #13
 
no IMO wszystko jest jednością, jak już wspomniałem,w medytacji dalekiego wschodu doświadczamy tej jedności,ja coś nie za bardzo jej doświadczam(nie będę pisał o szczegółach.......)

"szczęście jest naszym naturalnym i prawdziwym stanem,po co cierpieć,skoro wolą wszechświata i boga jest żebyśmy byli szczęśliwi?
01-08-2009 18:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
M. Ink. * napisał(a):to, czy masz rację, zależy od rozumienia miłości
Miłość jest jak moc zbioru liczb rzeczywistych, nieprzeliczalna. Nie można mówić o "nadmiarze miłości" ...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
01-08-2009 19:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gossia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 984
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
beczka napisał(a):MO wszystko jest jednością, jak już wspomniałem,w medytacji dalekiego wschodu doświadczamy tej jedności

to roche nie na temat, ale ja też medytuje (naturalnie) i nigdy nie odczuwałam tego jako jedność, raczej zanużenie się w sobie lub czymś dobrym (można też zanużyć się w czymś złym, ale radze natychmiast przerwać bo konsekwencje są opłakane-wiem po sobie).Nie sądę też aby moje odczucia były spowodowane "wychowaniem w wierze katolickiej" filozofia jedności już w wieku ok 10. lat była mi bliska choć nigdy jej nie zgłębiałam.

http://www.pro-life.pl/index.php?a=index

Bóg działa cuda Serce
01-08-2009 20:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów