Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benedykt XVI o wspólnotach w Kościele
Autor Wiadomość
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Benedykt XVI o wspólnotach w Kościele
http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1211059177

Benedykt XVI: Potrzeba otwartości na ruchy kościelne
Radio Watykańskie/J

„Ruchy kościelne i nowe wspólnoty są jedną z najważniejszych nowości, jakie Duch Święty wzbudził w Kościele dla realizacji Soboru Watykańskiego II”. Podkreślił to Papież, spotykając ok. 100 biskupów, którzy uczestniczyli w seminarium o tych ruchach, zakończonym 17 maja w Rocca di Papa pod Rzymem. Zostało ono zorganizowane przez Papieską Radę ds. Świeckich.
„Ucieszyłem się, że jako hasło seminarium wybrano zachętę, którą skierowałem do grupy niemieckich biskupów przybyłych z wizytą ad limina. Dziś oczywiście powtarzam ją wam wszystkim jako pasterzom Kościołów lokalnych” – mówił Benedykt XVI. „Powiedziałem wówczas: «Proszę, byście wychodzili ku ruchom z wielką miłością». Mógłbym niemal stwierdzić, że nie mam nic innego do dodania! Miłość to znak rozpoznawczy Dobrego pasterza. Daje autorytet i skuteczność pełnienia posługi, jaka została nam powierzona” – podkreślił Papież. Zauważył też, że wychodzenie z wielką miłością naprzeciw ruchom i nowym wspólnotom wymaga odpowiedniego poznania ich rzeczywistości, nie ulegając powierzchownym wrażeniom i nie poddając ich redukującym osądom. Pomaga zrozumieć, że ruchy kościelne i nowe wspólnoty nie są jednym więcej problemem czy ryzykiem, dodanym do naszych, już i tak ciężkich, obowiązków. „Wcale tak nie jest! Są one darem Bożym, cennym zasobem ubogacającym swymi charyzmatami całą wspólnotę chrześcijańską. Dlatego trzeba je ufnie przyjąć, dając im miejsce i doceniając ich wkład w życie Kościołów lokalnych. Trudności czy nieporozumienia co do kwestii szczegółowych nie upoważniają do postawy zamkniętej” – zaznaczył Ojciec Święty.

Benedykt XVI przypomniał, że wiele ruchów kościelnych i nowych wspólnot zostało już oficjalnie zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską. „Są one darem dla Kościoła w nowoczesnych czasach, żeby Kościół mógł mówić nowym językiem przez ludzi świeckich” – uważa uczestniczący w seminarium abp Józef Michalik.

„Wartości tych ruchów czy wspólnot są wielkie, bo one formują do wiary i do życia wiarą w okolicznościach dnia powszedniego” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Michalik. Przewodniczący KEP zauważył, że ruchy są poważnym źródłem powołań i ożywienia Kościoła. „Sądzę, że ze strony nas, biskupów, bardzo potrzebne jest pewne zrozumienie: żeby biskup był pasterzem, żeby czuwał nad rozwojem tych poszczególnych relacji, ale żeby jednocześnie zostawiał im miejsce na działalność” – powiedział abp Michalik. Przyznał, że w relacjach z ruchami czasami są też i napięcia. „Jak dziecko się rodzi – też jest darem, też są trudności, wymaga ofiary, wysiłku. Myślę, że wzajemna miłość do Kościoła pomoże rozwiązać także trudności” – dodał metropolita przemyski.

Uczestniczący w seminarium bp Janusz Kaleta z Kazachstanu zauważył, że podczas obrad często powtarzało się porównanie nowych ruchów i wspólnot do krwi w organizmie: dają życie. „Chciałoby się, aby to życie zawitało też do naszych Kościołów w krajach misyjnych, w Środkowej Azji” – powiedział bp Kaleta, dodając, że w Kazachstanie ruchy były i są obecne. Zdaniem administratora apostolskiego Atyrau potrzeba bardzo wiele cierpliwości i życzliwości do tego, żeby ten potencjał wykorzystywać na bieżąco.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
19-05-2008 09:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
I co dalej, Wojtku? Może nakreślisz, o co ci chodzi, z założeniem tego wątku?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-05-2008 15:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ano chciałem tylko zaznaczyć, że benedykt XVI jest otwarty na nowe ruchy, czy wspólnoty w Kościele, które za sprawą Ducha Świętego istnieją i Papież dokładnie z tego sobie zdaje sprawę. Więc ataki na wspónoty, przez oponentów stają się chybione.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
17-06-2008 13:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ruchom w Kościele nic nie zagraża. CHyba że one same...

pozdrawiam
Marek
17-06-2008 13:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Marek MRB napisał(a):Ruchom w Kościele nic nie zagraża. CHyba że one same...

O to dbają, jak narazie, nasi pasterze, w osobach prezbiterów, i biskupów. :aniol:

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
17-06-2008 14:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Wojtek37 napisał(a):O to dbają, jak narazie, nasi pasterze, w osobach prezbiterów, i biskupów. :aniol:
Powiedzmy że różnie to, niestety, bywa.

pozdrawiam
Marek
17-06-2008 14:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Marek MRB napisał(a):
Wojtek37 napisał(a):O to dbają, jak narazie, nasi pasterze, w osobach prezbiterów, i biskupów. :aniol:
Powiedzmy że różnie to, niestety, bywa.

Mianowicie Marku ...?

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
14-11-2009 00:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
W "mojej" parafii na ten przykład na jednego prezbitera przypada 5 - 6 wspólnot. Jak wygląda taka opieka łatwo sobie wyobrazić. Do "mojej" wspólnotki ksiądz wpada raz na miesiąc.

[ Dodano: Pon 16 Lis, 2009 08:12 ]
O widzę, że Wojtek sobie przegądarkę zmienił na jedynie słuszną Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
16-11-2009 09:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #9
 
Kyllyan napisał(a):O widzę, że Wojtek sobie przegądarkę zmienił na jedynie słuszną Oczko

???

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
16-11-2009 11:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Kyllyan napisał(a):O widzę, że Wojtek sobie przegądarkę zmienił na jedynie słuszną Oczko

Nie bardzo rozumiem o co mnie posądzasz....

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
16-11-2009 11:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Miałeś internet ekplorera, a teraz maz Firefoksa. co pochwalam Oczko
i o nic Cię nie posądzam Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
16-11-2009 12:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Kyllyan napisał(a):Miałeś internet ekplorera, a teraz maz Firefoksa. co pochwalam Oczko
i o nic Cię nie posądzam Oczko

To miło - zatem pozdrawiam cieplutko.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
16-11-2009 12:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów