Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #1
JHWH
Nowy wątek jest wynikiem pewnej dyskusji, która pojawiła się w temacie: „Ojcze?”.

Encyklopedia biblijna pod red. dra teologii, nauk biblijnych ks. Eugeniusza Dąbrowskiego, tom 1. s. 196 podaje: „Jahwe – to imię własne Boga Izraela. Na pełną jego formę składają się 4 spółgłoski (tetragrammaton), mianowicie JHWH; formy skrócone „Jahu”, „Jahao” – „Jeho”, „Jo” – wchodzą w skład wielu imion teoforycznych. Powszechnie przyjmuje się dziś wymowę „Jahwe”, potwierdzoną przez greckie transkrypcje starożytne… Wymowa „Jehowa”, pojawiająca się dopiero w XIII w. oparta na punktacji masoreckiej tetragrammatonu, dokonanej samogłoskami imienia Adonaj (z małą zmianą pierwszej), JEST BŁĘDNA; Żydzi nigdy tak nie wymawiali…
Jak z powyższego wynika, imię „Jehowa” jest imieniem pozabiblijnym.
Inaczej mówiąc, jest to przemieszanie liter dwóch imion Bożych: JHWH i ADONAJ, którego dokonali masoreci w XIII w.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
15-03-2005 00:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pampam Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #2
JHWH
ks. Arkadiusz napisał(a):To częsty (i nic nie wnoszący do dyskusji) argument jehowitów.
Arkadiuszu... dostrzegam lekką pogardę w tym co piszesz, a nawet pogardę do imienia Bożego, wszak jak dobrze wiesz, Bóg objawił Swoje Imię Jahwe (Jehowa) już Mojżeszowi... nie lepiej by było napisać "Świadków Jehowy"?
14-04-2005 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Papmpamie, Jahwe tak, ale nie Jehowa. Jest to forma błędna i sztuczna, co nawet sami świadkowie to przyznają. Polecam poczytać na ten temat.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-04-2005 21:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pampam Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Offca napisał(a):Jahwe tak, ale nie Jehowa
W oryginale starohebrajskim występuje tetragram YHWH, a samogłoski dodali bibliści już dużo później... tak więc nie można powiedzieć "Jahwe tak, ale nie Jehowa". Poza tym w Polsce od dawna znane było właśnie Imię Boże pisane: Jehowa.

Pokłon Przeczystej Rodzicy!
Nad niebiosa Twoje skronie,
Gwiazdami Twój wieniec płonie
Jehowie na prawicy
(Adam Mickiewicz - "Na dzień zwiastowania N.P. Maryi")
14-04-2005 21:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Nie szkodzi Pampam, ale jest to niewłaściwe sformułowanie imienia Boga! Jest to błędne tłumaczenie i już!
http://www.apologetyka.katolik.pl/polemi.../index.php

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-04-2005 21:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pampam Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 11
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Offica... sam autor tekstu, Jan Lewandowski przyznał na początku, że: "Koncepcje są różne. Jednak najprawdopodobniej wymawiano to imię jako Jahwe." Czyli nie mamy pewności jak naprawdę brzmiało Imię, które Bóg objawił Mojżeszowi. I teraz moglibyśmy się przepychać jak to naprawdę jest... ale myślę, że nie o to chodzi :-) Ja sam używam Imienia Jahwe, jednak jeśli ktoś wymawia Jehowa to nie traktuję tego jako błąd.
14-04-2005 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
pampan! Proszę moje słowa odczytywać takimi, jakimi są. Nie czytać między wierszami. Z takich właśnie domysłów i złej woli wzięło się wiele podziałów w Kościele.

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
14-04-2005 22:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
No tak, rzeczywiście w słowach księdza wyczuwa się pogardę i to wyraźnie. ALe czy tak powinno być :?: Mi się wydaje że tu trzeba więcej tolerancji. Nie można się wywyższać... Chyba tego uczy KK prawda :?: Więc dlaczego mamy się uważać lepsi od ŚJ :?:

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
14-04-2005 23:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Matko Harpoon... Gdzie Ty tu widzisz pogardę?! I co Cię nagle na taką wielką tolerancję wzięło? Jak ktoś gada głupoty i wszystko przekręca, to ja jako chrześciajnin tego nie "toleruję". Jak ktos Jezusa za Boga nie uważa, no to wybacz...
Poza tym SCHODZIMY W TEMATU!

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-04-2005 23:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ks. Arkadiusz Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 147
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Otóż to. Zchodzimy z tematu. Osobiste wycieczki proszę kierować na priv.
Użyłem tylko zwyczajowej nazwy tej sekty, której wielkim plusem jest krótki zapis. Podobnie jak ktoś mówi o mnie, że jestem katolikiem. Jestem członkiem Kościoła rzymskokatolickiego, ale na dłuższą metę byłoby uciążliwe ciągłe używanie pełnej nazwy. Prawda?
Nikt jeszcze na tym Forum nie obraził się za nazywanie Go „tylko”katolikiem.
:wink:

[Obrazek: klip0jr.png] -a mnie ?wi?to??!!!

Pokolenie jp2
14-04-2005 23:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Zwą nas też "katolami", ale za to też się nie obrażam Oczko

Wróćmy jednak do tematu Szczęśliwy

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-04-2005 23:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Harpoon Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,850
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ostatnie zdanie i nie piszę już nic nie na temat w tym temacie...
Otuż proszę księdza, to były tylko księdza osobiste odczucia... Ja nie miałam zamiaru odnosić tego tylko do księdza...

Offca, a masz coś przeciwko tolerancji :?:
Wiem, że ŚJ wygadują głupoty, ale słowo "jehowcy" wydaje mi się obraźliwe, tak samo jak "katol"...
Jak się nie podoba to sorry... ehhh :|

Only scars can remind us that the Past was real..

[Obrazek: 7c8eb72c67.png]
15-04-2005 00:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Gdzie Ksiadz napisał "jehowcy"?! Ja tam widzę "jehowici".
Do tolerancji nic nie mam. Ale zbyt duża tolerancja nie jest dobra. Ja zła osobiście nie toleruję, nie wiem jak Ty.

Jeśli ktoś jeszcze chce coś dodać do tego tematu, to proszę. Ja i tak do końca nie uzyskałam odpowiedzi takiej na jaką oczekiwałam Smutny

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
15-04-2005 00:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #14
 
Offco-hm,mowiszmze nie uzyskalas odpowiedzi,na jaka oczekiwalas,a moze to:
"Odpowiedzial Bog Mojzeszowi:<<JESTEM,KTORY JESTEM>>.I dodal:<<Tak powiesz synom Izraela:JESTEM poslal mnie do was>>.Mowil dalej Bog do Mojzesza:<<Tak powiesz synom Izraela:"Jahwe,Bog ojcow waszych,Bog Abrahama,Bog Izaaka i Bog Jakuba poslal mnie do was.To jest imie moje na wieki i to jest moje zawolanie na najdalsze pokolenia."(Wj3,14-15).
Mam nadzieje,ze chodzilo Ci o ten urywek. Uśmiech
15-04-2005 21:00
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Czyli ci ojcowie : Mojżesz, Izaak, Abraham, Jakub - to byli przywódcy ludu Izreala. Czyli jeśli na naszych pasterzy mówimy "ojcze" to nic zdrożnego w tym nie ma... Ale czemu "Ojcze Święty"? Czy to aby trochę nie za "wysoki" tytuł?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
15-04-2005 22:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów