Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Terminologia
Autor Wiadomość
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #76
 
MSA napisał(a):Każda fluktuacja jest naturalna.
Zależy co dokładnie rozumieć poprzez "naturalna". Jeżeli zestawisz to w kontekście wypowiedzi to zauważysz, że będą i "nienaturalne".
MSA napisał(a):Odnośnie pytania, to tak naprawdę magowie tego nie wiedzą. Bo można odpowiedzieć na nie tak i nie. [...]
To skąd pewność, że magia w ogóle działa ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
25-08-2009 21:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Obserwator Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 143
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: -1
Post: #77
 
heysel napisał(a):To skąd pewność, że magia w ogóle działa ?

Już gdzieś poruszaliśmy gdzieś kwestie, że zgodnie z fizyką kwantową nie ma pewności, tylko prawdopodobieństwo.

Natomiast jeżeli chodzi o prawdopodobieństwo, że magia działa, to widząc, że 100 razy rzucam kamieniem i okazuje się, że 100 razy dałem rady nim rzucić w tym kierunku co chciałem daje mi jakieś 99,99...% prawdopodobieństwa.

Jeżeli kogoś dziwi powyższe stwierdzenie, to przypominam pojęcie magii:

Obserwator napisał(a):Dla uściślenia powtórzę. Magia- Sztuka powodowania zmian zgodnie z wolą maga.
Ważne tu jest słowo "sztuka". Magia nie jest możliwością, bo to tak jakby powiedzieć, że muzyka jest możliwością śpiewania a poezja możliwością układania wierszy. Wszystkie one są sztuką dokonywania owych rzeczy.

Eldian napisał/a:

"Z otchłani wyszedłszy dzierżę teraz do niej klucz i wielki łańcuch w ręku"
25-08-2009 23:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #78
 
Po pierwsze to pytanie jest zadane w pewnym kontekście i ciągu wypowiedzi. Po drugie nie jest skierowane do Ciebie. Dlatego też nie świeć swoją wiedzą, albo przynajmniej przyjrzyj się kontekstowi i potem komentuj.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
26-08-2009 07:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MSA Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 253
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #79
 
Podaj przykład "nienaturalnej" fluktuacji. Teoretycznie np. Pałac Kultury i Nauki może się w każdej chwili zawalić. Jest "jakieśtam" prawdopodobieństwo.

ja napisał(a):Zaklinanie ma zwykle tą własność, że efekt realizowany jest w najprostszy sposób:
Załóżmy że chcesz "5tys złotych". Czarujesz. Za 5 dni potrąca cię samochód, łamiesz nogę i dostajesz kasę z ubezpieczenia (jakimś dziwnym trafem wycenili szkodę na 5tys zł). Jest efekt? Jest, dokładnie to co chciałeś. Mogło się zdarzyć i bez czarowania? Mogło, oczywiście. Dlaczego akurat teraz i tobie? Bo poczarowałeś? Może, jest duże prawdopodobieństwo że tak.

Może i kwestia "przypadku", ale "przypadkowo" ten przypadek jest taki jak chcemy.

Ja np. zaklinałem żeby mieć 5tkę z kartkówek. Zwykle dostawałem w swojej grupie takie pytania, na które znałem odpowiedzi, natomiast gdybym pisał "tę drugą" raczej niewiele bym natworzył. Raz też nauczycielka się pomyliła, bogdaj punktu do 5tki zabrakło (jak się przeliczyło) ale jednak 5tka była napisana. A kartkóweczka na 1ną stronę A5, pozornie nie ma jak się pomylić.
Ok, może i przypadek. Ale jaki przyjemny przypadek Uśmiech.
26-08-2009 08:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #80
 
MSA napisał(a):Podaj przykład "nienaturalnej" fluktuacji.
A proszę bardzo :
MSA napisał(a):Magia to sprawienie by właśnie taka fluktuacja jaką chcemy zaszła wtedy kiedy chcemy.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
26-08-2009 20:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MSA Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 253
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #81
 
W tym miejscu miałem na myśli naturalne fluktuacje, np. w górę i w dół od średniej. Magią wpływamy sobie na to, że następną fluktuacją jaka zajdzie będzie ta w dół. Ew możemy mieć też wpływ na jej wartość.


Jednak system dopuszcza nasze działanie, gdyż jest mu obojętne jakiej wartości fluktuacja zaraz nastąpi.
Załóżmy że jest fluktuacje są ułożone w pewien ciąg, tak jak następują po sobie. Magię porównam to do przestawiania kolejności wyrazów tego ciągu.
27-08-2009 09:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #82
 
MSA napisał(a):W tym miejscu miałem na myśli naturalne fluktuacje, np. w górę i w dół od średniej. Magią wpływamy sobie na to, że następną fluktuacją jaka zajdzie będzie ta w dół. Ew możemy mieć też wpływ na jej wartość.
Fluktuacje to wahania przypadkowe, nie wykazujące tendencji w czasie. Nie każde odchylenie od wartości średniej jest fluktuacją, a już na pewno nie są nimi odchylenia będące efektem świadomego, bezpośredniego wpływania na stan układu.
MSA napisał(a):Jednak system dopuszcza nasze działanie, gdyż jest mu obojętne jakiej wartości fluktuacja zaraz nastąpi.
Nie rozumiem w jakim sensie "dopuszcza nasze działanie". Nie, nie jest mu obojętne jakiej wartości odchylenie "zaraz nastąpi".
Reszta bez komentarza Uśmiech .

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
30-08-2009 06:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Obserwator Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 143
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: -1
Post: #83
 
heysel napisał(a):Nie, nie jest mu obojętne jakiej wartości odchylenie "zaraz nastąpi".

Niby czemu?

"Z otchłani wyszedłszy dzierżę teraz do niej klucz i wielki łańcuch w ręku"
30-08-2009 06:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #84
 
Temu. Naucz się najpierw formułować poprawnie pytania, albo staraj się unikać nie tylko
Obserwator napisał(a):fizyk(i) kwantow(ej)
"Niby czemu" to się może pastuch pytać "niby czemu jego krowy nie mogą korzystać z tego pastwiska ? temu, że to nie jego pastwisko".

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
30-08-2009 09:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Obserwator Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 143
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: -1
Post: #85
 
Zadałem pytanie: Dlaczego twierdzisz, że systemowi nie jest obojętne jaka fluktuacja teraz nastąpi? Z tym, że całość zawarłem w dwóch wyrazach. Jestem z natury leniwy jak ci nie pasuje, to niestety nic z tym nie zamierzam robić w najbliższym czasie.

Nie czepiaj się słówek panie czepliwy, tylko odpowiadaj na pytania?

"Z otchłani wyszedłszy dzierżę teraz do niej klucz i wielki łańcuch w ręku"
30-08-2009 09:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #86
 
Obserwator napisał(a):Nie czepiaj się słówek panie czepliwy, tylko odpowiadaj na pytania?
Jak mnie grzecznie poprosisz. Inaczej nie chce mi się, w końcu nie dyskutuję tutaj z Tobą.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
30-08-2009 09:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Obserwator Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 143
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: -1
Post: #87
 
Forum jest do dyskusji ogólnej, więc każdy może się wtrącić. Jak chcesz pogadać indywidualnie, to od tego masz pw.

"Z otchłani wyszedłszy dzierżę teraz do niej klucz i wielki łańcuch w ręku"
30-08-2009 10:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #88
 
Obserwator napisał(a):Forum jest do dyskusji ogólnej, więc każdy może się wtrącić.
Niewątpliwie. Każdy ma też prawo nie odpowiadać lub zareagować dosadniej jeśli wtrącenie wygląda jak Twoje "dwa wyrazy" + reszta.
Wygląda zatem, że na to pytanie odpowiem jak mi je zada MSA.
EOT

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
30-08-2009 10:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MSA Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 253
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #89
 
Ok, zaczynamy za bardzo wchodzić w mikroświat. Magia lubi duże układy, gdzie jest dużo "przypadków". Tak naprawdę nie znamy dokładnych mechanizmów działania, obserwujemy pewną zależność: działanie magiczne--rezultat.

Zgadzamy się chyba, że pewne wydarzenia są "dziełem przypadku"? Interesująco się robi, gdy efekty tych przypadków nakładają się na siebie.

Ostatnio oglądałem sobie dr. Hous'a Uśmiech i padło tam takie zdanie: "Przypadek to sposób Boga na pozostanie anonimowym" (a właściwie, taki był sens-kwestia tłumaczenia).
Magia działa na tej samej zasadzie.

Owszem, można mieć "szczęście", ale jest chyba pewien "limit", ilości korzystnych przypadków. Jeżeli ktoś np. idzie sobie przez całe miasto, nie zna drogi, ale gdy dochodzi do przejść dla pieszych akurat ma zielone na tym, które doprowadzi go do celu? Przykład z mojej podróży w czerwcu - i wcale nie chodziłem w kółko po całym mieście Uśmiech
30-08-2009 11:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #90
 
MSA napisał(a):Magia lubi duże układy, gdzie jest dużo "przypadków".
Logicznie rzecz biorąc powinno być wręcz przeciwnie. Im "bardziej chaotyczny" układ na jaki oddziałuje mag, tym mniejsze szanse, że jego działanie przyniesie oczekiwany efekt. No, ale nie ja jestem tutaj specem od magii.
Dzięki za rozmowę.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
30-08-2009 17:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów