Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Post i święta za granicą
Autor Wiadomość
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Post i święta za granicą
Czołem,
mieszkam sobie za granicą i się zastanawiam:
1. Jakie obowiązuje mnie obchodzenie świąt (dokładniej uroczystości) - czy jest jakieś ogólnoświatowe, polskie, czy tutejsze (niemieckie). Tzn czy każdy kraj może mieć swoje uroczystości, które jestem zobowiązany świętować (jeśli jestem w nim) i tym samym, czy przestają mnie obowiązywać uroczystości polskie (o ile są jakieś różnice)?
2. Skoro czasem słyszę, że jakiś biskup daje dyspensę na piątek, to czy to znaczy, że post jest sprawą lokalną? I w różnych krajach/diecezjach jest przestrzegany inaczej?

Z góry dzięki za odpowiedzi
16-08-2009 09:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Jeśli jesteś katolikiem to obchodź sobie święta katolickie, polskie są chyba takie same jak niemieckie, wiem że w Niemczech obchodzą Trzech króli, wniebowstąpienie Jezusa, Zesłanie Ducha Świętego, a reszta to w zależności od landu wystarczy spojrzeć w kalendarz. Pozdro

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
16-08-2009 17:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #3
Re: Post i święta za granicą
PS napisał(a):Czołem,
... to czy to znaczy, że post jest sprawą lokalną? I w różnych krajach/diecezjach jest przestrzegany inaczej?
Jest tak jak piszesz. Obowiązuje Cie porządek jaki wynika z zarządzenia ordynariusza miejsca.
Na przykład wstrzemięźliwość od pokarmów miesnych w piatki obowiazuje chyba tylko w diecezjach polskich.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
16-08-2009 18:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cytat:Na przykład wstrzemięźliwość od pokarmów miesnych w piatki obowiazuje chyba tylko w diecezjach polskich.
pierwsze słyszę. raczej z tego co widzę w Kodeksie Prawa Kanonicznego, to obowiązuje wszędzie, ale episkopat miejsca może ów sposób poszczenia zmienić z ważnych powodów na jakiś bardziej adekwatny.

PS, jeśli mieszkasz tam dłużej niż bodaj pół roku obowiązuje cię prawo miejsca zamieszkania. jeśli masz wątpliwości jakie święta są nakazane, czy 5 przykazań kościelnych (w tym sposób poszczenia w piatki) i inne przepisy są różne od polskich to udaj się do księdza katolickiego gdzie chodzisz do kościoła w Niemczech i ci wyjaśni co cię obowiązuje a co nie.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
16-08-2009 23:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #5
 
spioh napisał(a):udaj się do księdza katolickiego gdzie chodzisz do kościoła w Niemczech i ci wyjaśni co cię obowiązuje a co nie.
Rzeczywiście to najwłaściwsze postępowanie w Niemczech, ponieważ każdy Land prowadzi własną politykę dni wolnych od pracy z powodu świąt religijnych. Ogólna reguła jest taka, że w Landach wolne dni obowiązują w święta narodowe (wszędzie) oraz obchodzone przez większość religijną danego terenu- katolicką(np. Bawaria ma 13 dni wolnych) lub protestancką(np. Hessen ma tylko 10 dni wolnych). Dlatego czasem trzeba w katolickie święto iść do pracy

Konkrety można sprawdzić na: http://www.feiertage.net/frei-tage.php
oraz na: http://www.katholisch.de/

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
16-08-2009 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
A mi jakiś czas temu pewna pani mówiła, że Jan Paweł II zniósł większość postów, między innymi post w piątek. To prawda??

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
17-08-2009 14:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #7
 
Nie :zmieszany:
Jan Paweł II zniósł post w wigilię Bożego Narodzenia. Z tego, co wiem, nie obowiązuje też post w Adwencie, który kiedyś obowiązywał - kto i kiedy go zniósł, nie wiem.
Piątkowy post obowiązuje.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-08-2009 16:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Widać wiele różnych opini po świecie się pałęta.
Czy więc można prosić o bezpośrednie linki do dokumentów wskazujących na to, że ten post jest lub go nie ma (w piątek/ wigilię Bożego Narodzenia)?
Z góry dzięki
17-08-2009 18:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Post obowiązuje tylko dwa dni w roku Oczko
w Środe popielcową i Wielki Piatek. Pozostałe piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (a to nie jest post)

Kodeks Prawa Kanonicznego, DNI POKUTY

Kanon 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kanon 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kanon 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kanon 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kanon 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
17-08-2009 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #10
 
Cytat:Post obowiązuje tylko dwa dni w roku
w Środe popielcową i Wielki Piatek. Pozostałe piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (a to nie jest post)

Kyllyan - racja Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
17-08-2009 21:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #11
 
omyk napisał(a):Jan Paweł II zniósł post w wigilię Bożego Narodzenia.

To nieprawda. Post w Wigilię był jedynie tradycyjny i to tylko w Polsce. Biskupi przypomnieli, że to tradycja staropolska, że warto ją zachować, natomiast grzechu nie ma Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
17-08-2009 21:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #12
 
temat trochę się sprowadził do problemów osoby, która zastanawia się, czy podpisać KWC, czy nie. Bo niby obowiązuje w Polsce, bo w Polsce jest zawiązana i dla Polski... Ale to nie chodzi o to, gdzie jesteśmy, tylko o to, kim jesteśmy. Będąc za granicą ( o ile nie jesteś w państwie, gdzie za posiadanie krzyżyka na szyi czy PŚ możesz stracić życie) możesz swobodnie obchodzić swoje, polskie, katolickie święta i nikt Ci tego nie zabroni, powiem więcej, masz katolickie kościoły, do których musisz / chcesz uczęszczać normalnie, tak jak w Polsce. Są też polskie tam parafie, więc ODWAGI!

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
19-08-2009 18:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
PS Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 912
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Cytat:temat trochę się sprowadził do problemów osoby, która zastanawia się, czy podpisać KWC, czy nie.
Nie wiem co to jest KWC, więc nie wiem co powiedzieć.
Cytat:Ale to nie chodzi o to, gdzie jesteśmy, tylko o to, kim jesteśmy.
Otóż wg Kościoła Katolickiego ma znaczenie gdzie jesteśmy, stąd te pytania.
Cytat:Będąc za granicą ( o ile nie jesteś w państwie, gdzie za posiadanie krzyżyka na szyi czy PŚ możesz stracić życie) możesz swobodnie obchodzić swoje, polskie, katolickie święta i nikt Ci tego nie zabroni, powiem więcej, masz katolickie kościoły, do których musisz / chcesz uczęszczać normalnie, tak jak w Polsce. Są też polskie tam parafie, więc ODWAGI!
Co to ma do tematu?
O to chodzi, że mi się czasem nie chce jechać na drugą stronę Berlina po pracy, bo jest (przynajmniej w Polsce) uroczystość.

Przyznaję, że nie chodziło mi o post, tylko wstrzemięźliwość od mięsa (którą się potocznie nazywa postem).

Cytat:Kanon 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
czyli muszę wyczaić, co zarządził tutejszy Episkopat nt piątków?
19-08-2009 20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #14
 
PS napisał(a):O to chodzi, że mi się czasem nie chce jechać na drugą stronę Berlina po pracy, bo jest (przynajmniej w Polsce) uroczystość.
Nie rozumiem, czemu musisz jechać na "drugą stronę" Berlina, skoro po "Twojej stronie" też są katolickie kościoły? ... nawet nie przypuszczałam, że ich tak dużo w tym mieście. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Erzbistum Berlin:
http://www.erzbistumberlin.de/pfarrgemei...ndensuche/
Tam podane są godz. mszy, adresy i telefony, włącznie z nazwiskami księży.

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
20-08-2009 00:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #15
 
No więc tak. Obowiązuje cię decyzja ordynariusza pod którego podlega parafia, do której należysz.

Kan. 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.


Cytat:O to chodzi, że mi się czasem nie chce jechać na drugą stronę Berlina po pracy, bo jest (przynajmniej w Polsce) uroczystość.

Nie chce ci się jechać do Polskiej parafii, a rozumiesz mszę świętą w języku niemieckim? Jeśli tak to w czym problem? Uroczystości nakazane:

* wszystkie niedziele
* Uroczystość Bożego Narodzenia
* Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
* Uroczystość Objawienia Pańskiego
* Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego
* Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej
* Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
* Uroczystość Wszystkich Świętych

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
24-08-2009 18:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów