Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limes Inferior
Autor Wiadomość
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Limes Inferior
Czy czytał ktoś książkę pt"Limes Inferior" Janusza A. Zajdla. To była moja pierwsza książka Sci-Fi(a właściwie to fantastyki socjologicznej) która przeczytałem. Według mnie jest obłędna. Opowiada o przyszłości ziemi, w której ludzie są podzieleni na 6 klas intelektualnych i poupychani w małych aglomeracjach. Z resztą nie będę opowiadał fabuły Uśmiech

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
17-08-2009 02:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #2
 
zachwalasz? krytykujesz? odpowiedź uzasadnij :krzywy:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
18-08-2009 11:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Zachwalam oczywiście Uśmiech Książka pokazuje jak system totalitarny wyniszcza ludzi. To aż dziwne jak pisarz 30 lat temu przewidział takie rzeczy jak rozpowszechnienie wyższego wykształcenia, przez co pogorszeniu jego wartości lub powszechną automatyzację.
Książka opowiada o człowieku o imieniu Sneer, który był lifterem. Lifterzy zajmowali się nielegalnym zwiększanie stopnia intelektualnego swoich klientów. Wszyscy lifterzy należeli do zerowców(czyli najinteligentniejszych), z czasem wychodzi, że większość prawdziwych zerowców to są lifterzy, a ci którzy są na najwyższych stanowiskach to są ci liftowani(czyli tak naprawdę mają niższy poziom inteligencji). Z czasem Sneer wplątuje się z zagadkę, przez co udaje mu się wyjechać z aglomeracji(było to praktycznie niemożliwe) i dowiedzieć się prawdy o Ziemi. A tak na marginesie to czy ktoś z forumowiczów czyta fantastykę?

<cenzura> Tutaj był link do bardzo pouczającego i głębokiego tekstu, niestety nie zgadzał się z jedynie słuszną prawdą i musiał zostać usunięty.
18-08-2009 14:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #4
 
przewidział, mówisz? czytałam pare recenzji w necie na temat tej książki i jest raczej krytykowana za uwstecznienie, brak uniwersalności, a to co jak mówisz, że autor przewidział ponoć jest krytyką poprzedniego systemu (PRLu). natomiast samo streszczenie brzmiało dość ciekawie. może się nada na lekturę do podusi.

a ogólnie śledzisz fantastykę socjologiczną czy tak jednorazowo dopadłeś Zadjla?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
19-08-2009 00:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Mój Tato opowiedział mi o swojej kolekcji książek w piwnicy. Mam tam dziesiątki książek z gatunku fantasy i Sci-Fi. A że już kiedyś czytałem kilka opowiadań Zajdla i mi się bardzo podobały ,więc jak dorwałem jego książkę to od razu się za nią wziąłem i nie pożałowąłem.Uśmiech
19-08-2009 00:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
to pewnie druga w kolejności będzie cała kolekcja książek Lema, co? Uśmiech

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
19-08-2009 13:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #7
 
Jeszcze nie wiem Uśmiech. W jednym z numerów"Nowej Fantastyki" czytałem porównanie świata przedstawionego w książce Zajdla"Paradyzja" do współczesnych Chin, a dokładnie ich sytuacji w internecie, cenzurze i sposobach obywateli jak ją ominąć i jest dużo podobieństw. Myślę, że jak uda mi się znaleźć tą książkę to ona będzie następna. Duży uśmiech
19-08-2009 14:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów