Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
!!!!!Kabbala-to zagrożenie???!!!!
Autor Wiadomość
nefesh Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #16
 
Cytat:Początki Kabały giną w pomroce wieków. Niepodobna wykazać, kto był jej autorem lub kim byli najstarsi jej nauczyciele. Istnieje wiele dowodów, iż początki jej sięgają Drugiej Świątyni (Jerozolimskiej), to jest około 515 roku przed naszą erą.
Istnieje pogląd – wywodzący się z pradawnego przekazu – że Kabały uczył najpierw Bóg w niebie grupę wybranych aniołów. Ci z kolei mieli przekazać naukę Adamowi, aby mógł wydobyć się z niedoli po swym upadku. Adam miał przekazać wiedzę Setowi. Następnie otrzymał ją Noe, a potem Abraham. Później przeszła ona do Mojżesza i Aarona oraz siedemdziesięciu starszych. Wreszcie posiadł ją Dawid i jego syn Salomon, a od nich otrzymali ją inni.
Istnieje przypuszczenie, że Żydzi zetknęli się z chaldejską myślą doktryn oficjalnych i tajemnych, co mogło wpłynąć na formowanie niektórych poglądów, które weszły do Kabały. Nie ma wszakże wątpliwości, że w najdawniejszych stadiach swego rozwoju wiedza ta była przekazywana tylko ustnie. Stąd wywodzi się sama nazwa QBLH (Qabalah), Kabała. Słowo to znaczy „przejmować”, czyli dotyczy tradycji ustnej.
Najstarszym bezsprzecznie traktatem kabalistycznym jest SEPHER YETZIRAH, czyli Księga Tworzenia. Tradycja przypisuje ją Abrahamowi. O tej księdze wzmiankują oba Talmudy: Babiloński i Jerozolimski. Inną, równie ważną księgą jest BAHIR, czyli Księga Oświecenia. Ponadto istnieje Księga Zohar, ZUHR, to jest Księga Blasku lub Księga Światłości.

Cytat: Od czasów Nahmenidesa (1194-1270) kabaliści uważają się za tych, którzy posiadają prawdziwą wiedzę religijną; za tych, którzy są mistrzami tajemnicy; za tych, którzy są mężami wiary. Uważali się, i byli uważani, za boskich teologów (Mekubales), ponieważ zajmowali się zagadnieniami bardzo trudnymi, tajemnymi, bardzo subtelnymi. Tak jest istotnie, jako że Kabała nie jest mądrością ludzką. Kabała jest mądrością ponadludzką, w której człowiek tylko uczestniczy, i nieliczni jedynie aspirują do jej poznania oraz posiadają wymagane w tym kierunku predyspozycje.

Cytat: Najsławniejszy rabin żyjący w XVII wieku naszej ery, Manasses Ben Izrael, porównuje księgi Mojżesza do ciała człowieka, komentarze do nich, zwane Miszna, do jego duszy, a Kabałę do ducha tejże duszy. Pierwszą zajmują się ignoranci, drugą uczeni, trzecią mędrcy.

Danny napisał(a):A KOSCIUŁ JEST PRZECIW!!!A KOSCIUL JEST PRZECIW)))
bo nic nie wie !!!NIc nie wie z tego tematu
Przyjacielu, Ty masz 20 lat, z czego tą rzeczą interesujesz sie zapewne nie dłużej niż rok. Kościół gromadzi wiedzę od 2000 lat, także o Kabale. Uwierz mi, "wie" na te tematy więcej niż ja, Ty, czy znakomita większość pojedyńczych osób.
A skoro odradza, to i nie bez powodu tak czyni, a powód (mam nadzieję) słuszny jest i właściwy.
Pozdrawiam.

Witaj [you] - długich dni i przyjemnych nocy.
03-10-2009 14:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Danny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cytat:Kabała jako nauka oferuje swój sposób badania świata - poprzez rozwój dodatkowych zdolności człowieka w odczuwaniu otaczającego go świata. Słowo "Kabała" (hebr. otrzymanie) wyraża dążenie do otrzymania wyższego uświadomienia, odczucia prawdziwego obrazu świata.

Kabaliści opowiadają nam o technice, u której podstaw leży ich własne doświadczenie. Oni przedstawiają i wykładają w swoich księgach, swoją metodykę badania wszechświata, otrzymania odpowiedzi na sens życia. Tą metodykę nazwali "nauką otrzymywania" inaczej Chochma ha-Kabbalah.


Cytat:Pomimo tego, że jej źródła wywodzą są z dalekiej przeszłości, z czasów starożytnego Babilonu, nauka kabały pozostawała właściwie ukryta przed ludzkością, odkąd pojawiła się ponad 4000 tysiące lat temu.

Właśnie to ukrycie podtrzymywało nieśmiertelny czar kabały. Znani naukowcy, badacze oraz filozofowie wielu krajów, tacy jak Newton, Leibniz czy Pico della Mirandola badali i próbowali pojąć Kabałę. Jednakże po dziś dzień tylko nieliczni wiedzą, czym kabała naprawdę jest.

Nauka kabały nie mówi o naszym świecie, dlatego też jej istota umyka ludziom. Niemożliwym jest zrozumienie tego, co ukryte, niewidzialne i nieuchwytne oraz tego, czego nigdy nie doświadczyliśmy. Przez tysiące lat ludziom oferowano szeroką gamę rzeczy pod nazwą "Kabała": czary, zaklęcia, przekleństwa, a nawet cuda, wszystko za wyjątkiem samej Kabały. Przez ponad 4 tysiące lat, powszechne pojmowanie nauki Kabały zaśmiecone było niewłaściwym rozumieniem, przesądami i mylnymi interpretacjami. Dlatego, przede wszystkim należałoby wyjaśnić naukę kabały. Kabalista Jehuda Aszlag w swoim artykule pt. "Istota mądrości kabały", określa kabałę w następujący sposób:

"Mądrość ta jest ni mniej ni więcej, jak porządkiem korzeni, które opuszczają się za pomocą prawa przyczyny i skutku, według stałych, niezmiennych i określonych zasad, splatających się w jeden, wyższy cel, określany jako "odkrycie Jego boskości stworzeniom na tym świecie".
Definicje naukowe mogą być skomplikowane i złożone. Spróbujmy przeanalizować to, co zostało powiedziane:

Istnieje wyższa siła lub Stwórca, a siły zarządzające opuszczają się z tej wyższej siły do naszego świata. Nie wiemy, jak dużo jest tych sił, lecz w chwili obecnej jest to nieistotne. Istniejemy tutaj, w tym świecie. Zostaliśmy stworzeni przez jakąś wyższą siłę, którą nazywamy "Stwórcą". Nieobce są nam rozmaite siły naszego świata, takie jak grawitacja, elektromagnetyzm czy potęga myśli. Jednakże, istnieją także siły wyższego zarządzania, które działają pozostając ukrytymi w stosunku do nas.

Najwyższą, ogólną siłę nazywamy - "Stwórcą". Stwórca jest sumą wszystkich ziemskich sił i sił wyższego poziomu stojących w szeregu sił zarządzania.

Ta wyższa siła dała życie wyższym światom. W sumie jest 5 światów. Po nich następuje tak zwany Machsom - bariera oddzielająca nasz świat i światy wyższe. Z wyższej siły - Stwórcy, znanej również jako "świat nieskończoności" - siły opuszczają się poprzez wszystkie światy, dając narodziny naszemu światu i ludziom.

Nauka kabały nie bada naszego świata i istot ludzkich żyjących w nim, jak robią to tradycyjne nauki. Kabała bada wszystko, co istnieje ponad Machsom.

Kabalista Jehuda Aszlag mówi, że "Mądrość ta jest ni mniej ni więcej, jak porządkiem korzeni, które opuszczają się za pomocą prawa przyczyny i skutku, według stałych, niezmiennych i określonych zasad." Nie istnieje nic innego, poza siłami opuszczającymi się z góry zgodnie ze ściśle określonymi prawami. Co więcej, prawa te, jak pisze Aszlag, są stałe i niezmienne, absolutne i wszechobecne. Ostatecznie, wszystkie one ukierunkowane są tak, aby człowiek mógł odkryć najwyższą zarządzającą siłę przyrody podczas życia na naszym świecie.

Dopóki człowiek nie odkryje w pełni tej siły, dopóki nie pozna wszystkich światów, musi wspinać się, przestrzegając tych samych praw, co opuszczające się siły i dopóki nie osiągnie świata nieskończoności, nie opuści tego świata. Co znaczy to, że "nie opuści tego świata"? Taki człowiek będzie stale odradzał się w naszym świecie, rozwijając się z jednego życia do następnego, aż do osiągnięcia stanu, w którym wyłoni się pragnienie osiągnięcia wyższej siły.

Ja mam jeszcze artykuły)))Szkoda iż więcej ich po angielsku czy po rosyjsku) :diabelek:

[ Dodano: Sob 03 Paź, 2009 15:30 ]

[ Dodano: Sob 03 Paź, 2009 15:47 ]
Cytat:Przyjacielu, Ty masz 20 lat, z czego tą rzeczą interesujesz sie zapewne nie dłużej niż rok. Kościół gromadzi wiedzę od 2000 lat, także o Kabale. Uwierz mi, "wie" na te tematy więcej niż ja, Ty, czy znakomita większość pojedyńczych osób.
A skoro odradza, to i nie bez powodu tak czyni, a powód (mam nadzieję) słuszny jest i właściwy.
Pozdrawiam.

Kabbało sie interesuje tylko 1.5 miesiąca)))
A takimi rzeczami jak religja,magja,okkultyzm,parapsychologja,filozofja,nauka i psychologja już 5 lat)
Licząc to że Kosciul zabroniaje nawet siedzić w takich dziedzinach(i znam dla czego to robie)-to naprawde znam więcej niż on)))Bo on nie był w tych tematach,a to znaczy iż nie był w pokojach mraka i słonca,bo był skowany tylko własną pewnoscią tego że zna wszystko)))
ten temat morzesz dobrze przeczytac u Platona )))"Jaskinia Platonska" :ban: ](*,)

Bywam tam gdzie nikt jeszcze nie chodził
03-10-2009 15:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #18
 
omyk napisał(a):http://the614thcs.com/40.680.0.0.1.0.phtml

Sam portal stowarzyszenia "the 614th Commandment Society" polecam, natomiast z tą odpowiedzią oczywiście się nie zgadzam. Uważam kabałę za zamieszanie w judaizmie, które bynajmniej Boże nie było. Sama już chęć odczytywania w Pismach tego, czego Hashem w nich nie zawarł, samo traktowanie świętych Pism przedmiotowo, doszukiwanie się liczbowych kodów, ukrytych przesłań, jest sprzeczne z Bożym zamysłem: przekazania Słowa człowiekowi w sposób jasny. HaShem gra w odkryte karty, jeśli mogę użyć takiego porównania.

A niestety różnego rodzaju amulety i to, co nazywamy dziś myśleniem magicznym, od wieków w kabale również miało wielki udział. Także proszę mi nie wmawiać, że np. hamsa jest wymysłem 21 wieku i Hollywoodzkiego biznesu, bo nie jest.

Nie chcę tu polemizować z oceną Kabały. Dla jednego będzie ona wspaniałym źródłem samorozwoju, dla drugiego mamiącym dziełem "Szatana", dla innego - mało znaczącym galimatiasem pojęć. Po prostu chciałem przestrzec przed spłycaniem Kabały do czegoś ściśle związanego z Magią.

Kabałę można określić bardziej jako system filozoficzny, który stara się uporządkować odniesienia bosko-ludzkie, jak i strukturę samego człowieka, zjawisk etc.

Kabała miała więc nieco co innego na celu, niż cele stricte magiczne - do magii zostaje niejako inkorporowana, jej system zależności jest używany przez wielu magów (z Crowley'em na czele), jednak stwierdzenie, że to system magiczny, jest dalekie od prawdy.
03-10-2009 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #19
 
Tak, Drizzt, kabała to nie tylko magia, ale niestety również ona, a przede wszystkim: myślenie magiczne. Nie każda filozofia wiedzie do prawdziwego poznania.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-10-2009 21:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #20
 
omyk napisał(a):Tak, Drizzt, kabała to nie tylko magia, ale niestety również ona, a przede wszystkim: myślenie magiczne. Nie każda filozofia wiedzie do prawdziwego poznania.

Hmmm, właśnie nie do końca. Stawiasz tutaj znaczek zależności dwustronnej, a jest ona jednostronna. Sama Kabała nie ma znamion "myślenia magicznego". Jeśli już, to okultystyczne, czyli dążące do poznania niewidocznych "na oko" zależności między elementami świata. Kabała została inkorporowana do różnych szkół magicznych, jest przez nie wykorzystywana, jednak sama w sobie z magią wspólnego ma niewiele.

Aby zilustrować to analogią: do wróżenia można wykorzystywać np fusy po herbacie (choć to raczej marna metoda, ale jest). Czy oznacza to, że herbata zawiera "myślenie magiczne"? Nie. Ona jest (czy raczej jej fusy) w pewnej formie magii wykorzystywana, ale sama w sobie służy do "nieco" innych celów.

Podobnie ma się sprawa z Kabałą.
03-10-2009 21:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #21
 
Ech, Drizzt Uśmiech Przyjmijmy, że dla mnie magia to nic innego, jak okultyzm, który poszedł o krok dalej. Jedno zdecydowanie i zawsze prowadzi do drugiego.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-10-2009 22:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
Dla mnie kabała=magia. Wszelkie formy wróżenia itp są związane z magią i niczego to nie zmieni.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
04-10-2009 02:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Danny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #23
 
Drizzt napisał(a):
omyk napisał(a):Tak, Drizzt, kabała to nie tylko magia, ale niestety również ona, a przede wszystkim: myślenie magiczne. Nie każda filozofia wiedzie do prawdziwego poznania.

Hmmm, właśnie nie do końca. Stawiasz tutaj znaczek zależności dwustronnej, a jest ona jednostronna. Sama Kabała nie ma znamion "myślenia magicznego". Jeśli już, to okultystyczne, czyli dążące do poznania niewidocznych "na oko" zależności między elementami świata. Kabała została inkorporowana do różnych szkół magicznych, jest przez nie wykorzystywana, jednak sama w sobie z magią wspólnego ma niewiele.

Aby zilustrować to analogią: do wróżenia można wykorzystywać np fusy po herbacie (choć to raczej marna metoda, ale jest). Czy oznacza to, że herbata zawiera "myślenie magiczne"? Nie. Ona jest (czy raczej jej fusy) w pewnej formie magii wykorzystywana, ale sama w sobie służy do "nieco" innych celów.

Podobnie ma się sprawa z Kabałą.

Potrafisz powiedzić prosto i logiczno)))
A czy ktoś potrafi ci zrozumieć???Widać po komientarzach iż nie zawsze)

Bywam tam gdzie nikt jeszcze nie chodził
04-10-2009 07:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #24
 
omyk napisał(a):Ech, Drizzt Uśmiech Przyjmijmy, że dla mnie magia to nic innego, jak okultyzm, który poszedł o krok dalej.

Tu nie polemizuję, bo wyrażasz tylko swoje zdanie Oczko

Cytat:Jedno zdecydowanie i zawsze prowadzi do drugiego.

A tu już polemizuję, bo tak nie jest Oczko Jest wielu okultystów, którzy nie są magami, i wielu magów, którzy nie są okultystami Oczko

[ Dodano: Nie 04 Paź, 2009 07:26 ]
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Dla mnie kabała=magia. Wszelkie formy wróżenia itp są związane z magią i niczego to nie zmieni.

Proszę, czytaj ze zrozumieniem. Kabała to NIE sposób wróżenia. Są tacy, którzy wróżą z Kabały, tak jak i są tacy, którzy wróżą z fusów. Jednak Same fusy ani sama Kabała nie mają na celu wróżenia z nich Oczko
04-10-2009 07:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Danny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #25
 
Drizzt napisał(a):
omyk napisał(a):Ech, Drizzt Uśmiech Przyjmijmy, że dla mnie magia to nic innego, jak okultyzm, który poszedł o krok dalej.

Tu nie polemizuję, bo wyrażasz tylko swoje zdanie Oczko

Cytat:Jedno zdecydowanie i zawsze prowadzi do drugiego.

A tu już polemizuję, bo tak nie jest Oczko Jest wielu okultystów, którzy nie są magami, i wielu magów, którzy nie są okultystami Oczko

[ Dodano: Nie 04 Paź, 2009 07:26 ]
TOMASZ32-SANCTI napisał(a):Dla mnie kabała=magia. Wszelkie formy wróżenia itp są związane z magią i niczego to nie zmieni.

Proszę, czytaj ze zrozumieniem. Kabała to NIE sposób wróżenia. Są tacy, którzy wróżą z Kabały, tak jak i są tacy, którzy wróżą z fusów. Jednak Same fusy ani sama Kabała nie mają na celu wróżenia z nich Oczko

Gdzieś ja słychałem o takim podejsciu do materjala)))
czy nie wykorzystujesz logiki Arystotyliewskej?)

Bywam tam gdzie nikt jeszcze nie chodził
04-10-2009 07:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #26
 
Jest to bardzo możliwe, aczkolwiek jeśli tak, to nieświadomie Oczko
04-10-2009 09:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Danny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
poweim tak iż najgłuwniejszym celem kabbały jest rozwijęcia w człowieku odczuwania boskości)))
Stwórca po kabbale -to jest siła altruizmu jaką namiar jest dać swiatło stworzenym przez nią ludziam )))
Człowiek-to jest wątpliwość do światła)
Światło-zródło roskoszy))
Aby dostać tamtu roskosz w całoścji człowiek musi stać takim ziś jak stwórca,to znaczy-altruistem)))
PO sredstwem zamiany i rozwijęciu swojego egoizmu,a nie usunięciu go przez rużne metody Wschudu i medytacji) :*
Poszukajcie tam magje-będę bardzo zaskoczony)

Bywam tam gdzie nikt jeszcze nie chodził
04-10-2009 10:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #28
 
Cytat:Jest wielu okultystów, którzy nie są magami, i wielu magów, którzy nie są okultystami Oczko
Ok, proponuję więc ustalić definicje okultysty i maga.

Cytat:Aby dostać tamtu roskosz w całoścji człowiek musi stać takim ziś jak stwórca,to znaczy-altruistem)))
A nie uważasz, że nie da się być altruistą po to, żeby coś zyskać? Uśmiech

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-10-2009 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #29
 
omyk napisał(a):Cytat:
Jest wielu okultystów, którzy nie są magami, i wielu magów, którzy nie są okultystami


Ok, proponuję więc ustalić definicje okultysty i maga.

o terminologii mamy już 7 stron tutaj : http://forum.e-sancti.net/viewtopic.php?t=5377
a ten temat poświęcony jest Kabbale i tego proszę się trzymać 8)

"Światłość Chrystusa musi być głoszona, musi dotrzeć do wszystkich, aby przez Ewangelię światło padło na życie ludzi, aby zrozumieli jego sens i umieli je przeżywać w nadziei, która rodzi pokój i głęboką radość."

X Franciszek Blachnicki

"Życie to ostry miecz, na którym Bóg napisał: Walcz, Kochaj, Cierp "
04-10-2009 16:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Danny Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
omyk napisał(a):A nie uważasz, że nie da się być altruistą po to, żeby coś zyskać?

Powiedz proszę inaczej,bo po przekładaniu w mój język tu nie ma logiczności/
przepraszam za moje zle wiedze :patrzy:

Bywam tam gdzie nikt jeszcze nie chodził
04-10-2009 17:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
3 gości

Wróć do góryWróć do forów