Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NPR czy antykoncepcja ?
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #151
 
Wojtku ! Uśmiech , Lolu Uśmiech !!
Nauczanie Kościoła w sprawach antykoncepcji jest jednoznaczne - wypowiada się na ten temat dwóch Papieży.
Kodeks Prawa Kanonicznego również jednoznacznie mówi:
Cytat:Kan. 752 - Wprawdzie nie akt wiary, niemniej jednak religijne posłuszeństwo rozumu i woli należy okazywać nauce, którą głosi Papież lub Kolegium Biskupów w sprawach wiary i obyczajów, gdy sprawują autentyczne nauczanie, chociaż nie zamierzają przedstawić jej w sposób definitywny. Stąd wierni powinni starać się unikać wszystkiego, co się z tą nauką nie zgadza.

Kan. 753 - Chociaż biskupi, pozostający we wspólnocie z głową Kolegium i członkami, czy to pojedynczy, czy też zebrani na Konferencjach Episkopatu lub na synodach partykularnych nie posiadają nieomylności w nauczaniu, są jednak w odniesieniu do wiernych powierzonych ich trosce autentycznymi nauczycielami i mistrzami wiary. Temu autentycznemu przepowiadaniu swoich biskupów wierni obowiązani są okazać religijne posłuszeństwo.



Kan. 754 - Wszyscy wierni mają obowiązek zachowywać konstytucje i dekrety, które prawowita władza kościelna wydaje w celu przedstawienia nauki i napiętnowania błędnych opinii. Odnosi się to w sposób szczególny do aktów wydawanych przez Biskupa Rzymskiego lub Kolegium Biskupów.[/size]

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
15-05-2005 09:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #152
 
OK! - jesteś jak latająca Forteca b22 - ja więc sobie odpuszczam, i nie będę cię przekonywał, że nie jestem wielbłądem.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
15-05-2005 15:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #153
 
Dobra, Panie Wojtek - tylko za dwa dni nie wracaj znowu z płaczem, że coś pokręciłem (jak niejaki... a, nie będę wymieniał).

Pozdrawiam.
15-05-2005 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #154
 
odnoszę wrażenie że posty przestają się układać w logiczną całość Uśmiech

Wojtku! pytanie, które zadałeś b22-że NPR jako antykoncepcję można stosować- wcale nie posunęłoby dyskusji naprzód, bo ten temat jak to już napisałam i co potwierdził b22, był poruszany i wg mnie wyjśniony już

ddv napisał(a):Mógłby "b22" przedstawić jakieś dokumenty Kościoła potwierdzające słuszność jego słów ?
Z wiarygodnych źródeł - np. Kodeksu Prawa Kanonicznego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, nauczania papieskiego lub całego Magisterium Kościoła - czy też - może - jest to li tylko jego prywtatna opinia ?

ddv może zanim b22 coś napisze napisz Ty, co wg Ciebie jest nie tak w jego poście, którego dotyczy Twoja cytowana przeze mnie powyżej wypowiedź? sama chętnie się dowiem

i jeszcze jedno ddv-zacytowane przez Ciebie kanony KPK czego mają dowieść mi i Wojtkowi?

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
16-05-2005 14:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #155
 
Dzięki, Lola.
16-05-2005 14:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #156
 
b22 napisał(a):U podstaw leży zrozumienie pewnych faktów.

Po pierwsze, Kościół Katolicki jest organizacją całkowicie dobrowolną. To znaczy w każdej chwili możesz się do niego włączyć (i zostaniesz włączony) i w każdej chwili możesz też z niego wystąpić. Jeżeli komuś nie odpowiada nauka kościoła w jakiejś kwestii, to nie ma przymusu pozostania nadal w kościele. Taka jest różnica między kościołem a np. organizacjami totalitarnymi (z państwem totalitarnym włącznie). Nie ma przymusu. Jest dobrowolność.
(...)
Po szóste. To wszystko jest może trudne, ale dobrowolne. Nikt nikogo nie zmusza. Nauka kościoła opiera się zatem na prawie miłości, na ewangelii, która jest przesłaniem o miłości i na można powiedzieć kontynuacji ewangelii, wpisanej w tysiące lat trwania kościoła na ziemi.

Po siódme. Nie chodzi zatem o pieniądze, o farmakologię o zdrowe czy nie zdrowe, o przymus, o karę. Nie chodzi o skuteczność. To prostactwo, z jednej strony mówić o kulturze życia a zdrugiej porównywać skuteczności. To mogłyby być argumenty dla osoby niewierzącej, gdyby oczywiście ktoś potrafił je w naukowy i rzetelny oraz wiarygodny sposób uzasadnić. (Ja niestety z przykrością muszę stwierdzić, że co prawda w życiu spotkałem osoby, które taką "prozdrowotną" argumentację potrafią przeprowadzić ale one nie piszą na tym forum).
To mogą być argumenty dla dziecka. Dla osoby niedojrzałej emocjonalnie.

Dla katolika powód jest inny. Przykazanie miłości.

Pozdrawiam.
Po prostu - to, co wypisuje "b22" jest najzwyklejszą herezją.
Ja chciałbym, by 'b22' poparł swoje słowa cytatami z Prawa Kanonicznego, Magisterium Kościoła lub oficjalnymi wypowiedziami osób duchownych - a nie opierał się na własnym "widzimisię"
Niestety - to co wypisuje "b22" jest najzwyklejszym wprowadzaniem w błąd Forumowiczów - co dostrzegamy zarówno ja, jak i Wojtek.
Słowa Papieża Jana Pawła II są jednocznaczne:
Kościół nie jest intytucją demokratyczną".
Zacytowane zaś przeze mnie kanony Prawa kanonicznego mówią wyraźnie o posłuszeństwie - i to wobec kogo należnym.
Nauczanie Kościoła to nie książka kucharska z której można sobie wziąć przepis lub nie - według własnych potrzeb i widzimisię. To pewna określona Całość.
POzdrawiam, Lolu

[ Dodano: Pon 16 Maj, 2005 ]
Przypomnę również, że stosowanie antykoncepcji jest (zgodnie z nauczaniem Kościoła Rzymskokatolickiego) grzechem ciężkim.
I to - niezależnie jakiej antkykoncepcji.
Nie jest natomiast grzechem ciężkim stosowanie naturanych metod planowania rodziny (NPR)

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
16-05-2005 16:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #157
 
ależ ja się ddv zgadzam z Tobą, że o antykoncepcji nie może być mowy, pod żadną postacią, a za NPR jestem jak najbardziej

i oczywiście Kościół nie jest instytucją demokratyczną, ale też w tym Kościele nikt nie zatrzyma mnie na siłę, jeśli się z czymś nie zgadzam to mogę odejść, a nie jak to się często dzieje, nie zgadzam się w wielu kwestiach z Kościołem, choćby antykoncepcji, a określam się jako osoba wierząca...
bo dla mnie naturalnie oczywiste jest, że posłuszeństwo obowiązuje, bez niego zapewne Kościół by się nie ostał i nigdy nie myslałam inaczej
a prawdą jest też, że nikt mnie do tego nie może przymusić, to mój wybór - posłuszeństwo Kościołowi - i to wybieram

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
16-05-2005 20:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #158
 
Ponieważ padły ostre słowa, zarzucono mi bowiem herezję - na marginesie nie tobie Panie DDV decydować o tym co jest herezją a co nie; zaprzeczasz sam sobie, bo piszesz że w kościele nie ma demokracji a zaraz sam sobie dajesz prawo do ferowania wyroków dotyczących herezji - proszę o wyjaśnienie.

Zacytowałeś mój tekst. PROSZĘ BYŚ NAPISAŁ KTÓRE SŁOWA, ZDANIA SĄ HEREZJĄ. NAPISZ!!!

TO:

Cytat:Kościół Katolicki jest organizacją całkowicie dobrowolną

MOŻE TO:

Cytat:Nauka kościoła opiera się zatem na prawie miłości

A MOŻE TO:

Cytat:To wszystko jest może trudne, ale dobrowolne

DZIE JEST TU COŚ O DEMOKRATYCZNYM KOŚCIELE ??? CO ??? GDZIE JEST HEREZJA ???

TYLE DO DDV. JEŻELI NIE NAPISZESZ GDZIE DOSTRZEGŁEŚ HEREZJĘ W MOJEJ WYPOWIEDZI TO ZNACZY ŻE KOLEJNY RAZ DOPUŚCIŁEŚ SIĘ NIEPRAWDY.

Poza tym. Ja nie będę Panu DDV udowadniał, że nie jestem wielbłądem. Masz coś do mnie to pokaż gdzie się mylę.

Do Loli:

Powoli zaczynam niczego nie rozumieć, Może ja piszę po chińsku??? Jako osoba bezstronna pomóż, bo sam nie wiem:

Czy widzisz w moim tekście jakieś wątki o braku posłuszeństwa władzy Kościelnej ??? Czy widzisz coś o demokratycznym Kościele ??? Czy widzisz jakąś herezję ???

Napisałem, że jak się komuś nie podoba KK z jego WSZYSTKIMI zaleceniami to droga wolna. Nikt nikogo na siłę nie zatrzymuje. To chyba prawda???

Napisałem, że u podstaw dojrzałości leży przykazanie miłości. Miłości do Boga i Bliźniego. To nieprawda???

Napisałem, że stosowanie się bez zrozumienia do zakazów i nakazów nie jest postawą dojrzałą i daleko się tak nie zajedzie. To nieprawda???

Jeżeli nie, to chyba ja powinienem się wypisać z KK albo może my z Panem DDV chodzimy do innych Kościołów.
16-05-2005 21:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #159
 
Lola napisał(a):ależ ja się ddv zgadzam z Tobą, że o antykoncepcji nie może być mowy, pod żadną postacią, a za NPR jestem jak najbardziej

i oczywiście Kościół nie jest instytucją demokratyczną, ale też w tym Kościele nikt nie zatrzyma mnie na siłę, jeśli się z czymś nie zgadzam to mogę odejść, a nie jak to się często dzieje, nie zgadzam się w wielu kwestiach z Kościołem, choćby antykoncepcji, a określam się jako osoba wierząca...
bo dla mnie naturalnie oczywiste jest, że posłuszeństwo obowiązuje, bez niego zapewne Kościół by się nie ostał i nigdy nie myslałam inaczej
a prawdą jest też, że nikt mnie do tego nie może przymusić, to mój wybór - posłuszeństwo Kościołowi - i to wybieram
Oczywiście, Lolu Uśmiech
Zatem - Wybór dla Katolika to albo współżyć metodami NPR i żyć zgodnie z nauką Kościoła albo - odrzucić nauczanie Kościoła i używać której z form antykoncepcji - żyjąc jednocześnie w stanie grzechu ciężkiego ...
Zgodzisz się ze mną ?

[ Dodano: Pon 16 Maj, 2005 ]
Cytat:Herezja, apostazja i schizma

Z podważaniem absolutnej nieomylności Boga wiąże się kolejne wykroczenie przeciw wierze. Chodzi mianowicie o herezję (pojęcie pochodzi od greckiego słowa haireomai i oznacza wybierać). Herezja polega na swoistym przebieraniu w prawdach objawionych oraz samowolnym odrzucaniu choćby jednej z nich. Heretyk podważa zatem prawdziwość prawdy z objawienia i z uporem ją zmienia lub całkiem pomija. Najczęściej heretyk postępuje według własnych, czysto ludzkich kryteriów uznania.

Popełniający herezję nie liczy się więc z autorytetem nauczycielskim Kościoła. Zapomina zatem, że Chrystus przekazał całą prawdę Bożą założonemu przez siebie Kościołowi, czyniąc go jedynym posiadaczem, stróżem i nauczycielem tej prawdy.

(...)
Można również całkowicie porzucić wcześniej wyznawaną wiarę. Jest to tzw. apostazja (w języku greckim apostasia znaczy odstępstwo, odszczepienie), która stanowi następne wykroczenie przeciw wierze. Stanowi ona herezję w najwyższym stopniu, gdyż odrzuca się w niej całe objawienie Boże. Toteż apostazja jest szczególnie wielkim grzechem, do którego odnoszą się w sposób wyraźny słowa Chrystusa: Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie (Mt 10,33).
http://www.opiekun.kalisz.pl/165/tekst_2.htm

[ Dodano: Pon 16 Maj, 2005 ]
Katechizm KK zaś mówi:
Cytat:1270 Ochrzczeni, "odrodzeni (przez chrzest) jako synowie Boży, zobowiązani są do wyznawania przed ludźmi wiary, którą otrzymali od Boga za pośrednictwem Kościoła" 64 , i uczestniczenia w apostolskiej i misyjnej działalności Ludu Bożego

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
16-05-2005 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
b22 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 342
Dołączył: Jan 2005
Reputacja: 0
Post: #160
 
Nie zapomnij, że nazywanie kogoś heretykiem (w odniesieniu do mnie bezpodstawne zresztą) jest domeną odpowiednich struktur w Kościele Katolickim, do których Ty mój Panie nie należysz. Ponadto jest ciężkim grzechem (o tym przeczytaj sobie w Piśmie Świętym, np. w Ewangelii św Mateusza). Mówię to, nie dlatego, żeby mnie to dotknęło. Nie; ja odbieram to jeszcze jako kolejny, jako jeszcze jeden absurd z Twojej strony, jako kolejny docinek, sypnięcie piasku w oczy. Ot taka zabawa niezdarnego i psotnego dziecka w piaskownicy. Mówię to z troski o Ciebie, DDV. Żebyś się nie zapomniał z tego ciężkiego grzechu wyspowiadać.

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 ]
AHA, CAŁY CZAS CZEKAM, AŻ NAPISZESZ GDZIE I W KTÓRYM MIEJSCU MOJEGO POSTU POPEŁNIŁEM WEDŁUG CIEBIE HEREZJĘ. JEŻELI TEGO NIE ZROBISZ, TO ZNACZY, ŻE HEREZJI TAM NIE MA A TY JAK ZWYKLE KŁAMAŁEŚ.
17-05-2005 07:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #161
 
Mnie dotykają twoje posty wymierzone przeciwko mnie orzsa nauczniu Koscioła.
Pomimo mojego pełnego szacunku dla Loli. Offcy oraz Daidossa - żegnam - gdyż widzę, ze dzieje się tak przy "cichej zgodzie" drugiego ze Współadminów.
Proszę o "bana" - nie ma to większego znaczenia.

żegnam

[ Dodano: Wto 17 Maj, 2005 ]
P.S. Serdeczne pozdrowienia również dla Gregoriano, który zna - jak widać Magisterium Kościoła.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
17-05-2005 21:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #162
 
B22 ma zakaz pisania na tym FORUM :!: Został zablokowany :!:
To info dla wszystkich, którzy śledzą ten temat, aby nie odnosic sie do jego wypowiedzi.
17-05-2005 21:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #163
 
Widze, że b22 osiągnał jednak cel. ddv wycofał się. dziwie sie, że nie zrobił tego wcześniej, po tylu powaznych wpadkach. to na marginesie. wrocmy do tematu. w tym wzgledzie niestety trzzeba mi sie zgodzic jednak z b222 ze milosc blizniego jest najwiekszym przykazaniem.

Niech ?yje gen Wojtek J.
18-05-2005 07:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #164
 
szkoda że ddv sie wycował-bo sama bym się dowiedziała gdze w swoim poście b2 głosił herezje-no a tak...trudno :?

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
18-05-2005 13:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
NO Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 216
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #165
 
tak to niedobze bo w koncu to wyglada jakby nie maial zupelnie racji czy cos takiego. no i nie potrafil pokazac gdzie w koncu jest ta cherezja i czy w ogole. bo to co tam na ostatniej przynajmniej stronie ten d nie b222 napisala to calkiem nic takiego. takie tam o przykazaniu milosci. same normalne zeczy. ksiadz w kosciele r=t tez tak mowi i nikt nie mowi ze to herezja. moze ksiadz niech przeanalizuje ten post i powie czy jest tam jakas cherzja. cherezja - przepraszam. bo tak to nie wiem teraz czy nie wolno sie miloscia lizniego kierowac. heheheh bo tak wyglada. ale sie hyba nie dowiemy bo i tego b22 zablokowali hehehe. to moze lepiej nie ruszac tego jajeczka zgnilego hehehe bo i na s moga zbanowac no nie. hehehe.

Niech ?yje gen Wojtek J.
18-05-2005 13:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów