Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
aleksab Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 530
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #1
aleksab
Szczerze może to trochę głupie pytanie , ale od piątku mnie nurtuje . Język
Jeżeli jest spowiedź , to to co kapłan na niej usłyszy nie może wpłynąć na opinie tego kapłana o danym człowieku , nie może on żadnych informacji ze spowiedzi wykorzystać itp.
A, co jeżeli dana spowiedź miała by wpłynąć na dana opinie ale pozytywnie, na poprawienie opinii ??
I czy tak w ogóle da się zachować taki dystans i obiektywizm miedzy tym co się słyszy na spowiedzi a relacjami po za Sakramentem Pokuty , i czy da się zapomnieć , Bo jakoś ciężko mi uwierzyć że jeżeli spowiada się osobę która się zna to czy naprawdę nie wpływa to w żaden sposób na relacje po za sakramentem ??
13-10-2009 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
O spowiedzi to ja nie lubię za bardzo pisać, zwłaszcza, kiedy sie wkracza na takie tereny, o które pytasz.
Olu - jedno trzeba pamiętać i tego się trzymać, a co widzę jest obecne w twoich słowach:
kapłan nie może zrobić użytku z wiedzy, jaką posiadł przez sakrament pokuty. Tyle!

Z doświadczenia zaś mogę powiedzieć, że z tymi, których spowiadam łączą mnie bardzo dobre i zdrowe relacje pozasakramentlane. To jedna sprawa.
Druga jest jeszcze taka: bardzo często albo niemal zawsze mam coś takiego, co określam mianem kasacji pamięci - Pan Jezus zabiera to, co jest balastem, co mogłoby człowieka sprowadzić na manowce. Trzeba tylko chcieć mu to oddać.
No i na koniec jeszcze to, że jeśli cokolwiek mogłoby pozostać w relacji kapłan-penitent po spowiedzi, to tylko intensywniejsza troska o zbawienie penitenta a tym samym o swoje - kapłańskie,.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-12-2009 22:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów