Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kult zmarłych
Autor Wiadomość
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #76
 
Krótko i nieco offtopowo (ale skoro temat w tę stronę podążył...):

Sant - nie masz do końca racji pisząc, ze "mijanie się z prawdą"="kłamanie". Różnica jest znacząca. Kłamanie zawsze jest intencjonalne - jest to celowe podawanie fałszywych informacji. Mijanie się z prawdą intencjonalne nie jest (a przynajmniej być nie musi). Przykładowo, 3-letnie dziecko, które wierzy, że dzieci przynoszą bociany i wszystkim to mówi, nie kłamie - ale mija się z prawdą. Natomiast 10-cio latek który twierdzi, że nigdy w życiu nie pił alkoholu (choć wczoraj wypił 3 browary) - kłamie.

Taka jest różnica.
14-01-2010 13:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Jacek.J Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 79
Dołączył: Jan 2010
Reputacja: 0
Post: #77
 
sant
J
Cytat:acku - mijanie sie z prawdą jest kłamstwem. A jak się nazywa ten co kłamie? - Kłamca (i tu zastosowałeś element psychotechniki)

Niestety nie masz racji. Kłamstwo w sensie stricte jest wprowadzeniem kogoś w błąd świadomie i z premedytacją by uzyskać konkretny cel. Mijanie się z prawdą jest wprowadzeniem kogoś w błąd nie świadomie np. z powodu niedokładnej wiedzy lub z powodu wprowadzenie „ciebie” w błąd. Więc kłamstwo jest wyjątkowo ordynarną manipulacją o którą z całą pewnością bym ciebie nie oskarżał.

sant
Cytat:Zobatrz, że na podstawie jednego wersetu, wyciagasz wnioski rzutujące na całość zagadnienia. Ileż zamieszania może uczynić jedno zdanie wyrwane z kontekstu. J

To zdanie jest jednoznaczne i kluczowe w całym tym wywodzie. Kontekst wskazuje na to że modlitwa ta jest O zmarłych, a nie ZA zmarłych i na tym polega różnica. Ale to jest najmniejszy problem. Chciałem się odnieść do wcześniejszych twoich słów odnośnie Kadisz. Napisałeś

sant
Cytat:„. To modlitwa wychwalająca Boga. Oni tak rozumieli tę modlitwę.I Jezus jako prawowierny żyd odmawiał ją w każdą sobotę. Jednakże to była modlitwa za zmarłych.”
Co również uważam że nie jest zgodne z prawd. Pan Jezus nie mógł odmawiać tej modlitwy ponieważ był doskonałym synem Bożym i trzymał się ściśle prawa Bożego danego Mojżeszowi. A kadysz wywodzi się nie z prawa Bożego [ tory] tylko tradycji żydowskiej [Talmudu]. Pan Jezus nie przestrzegał tradycji żydowskich tylko je potępiał.

Mat 15:3 BT On im odpowiedział: Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji?
15:4 Bóg przecież powiedział: Czcij ojca i matkę oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie.
15:5 Wy zaś mówicie: Kto by oświadczył ojcu lub matce: Darem [złożonym w ofierze] jest to, co dla ciebie miało być wsparciem ode mnie,
15:6 ten nie potrzebuje czcić swego ojca ni matki. I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże.
15:7 Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz:
15:8 Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.
15:9 Ale czci mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi.

Więc mało prawdopodobne jest by Pan Jezus przestrzegał [kadisz] coś co potępiał
14-01-2010 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #78
 
Drizzt napisał(a):Sant - nie masz do końca racji pisząc, ze "mijanie się z prawdą"="kłamanie".
Literalnie masz rację. Dziecko mówiąc o bocianach, święcie w to wierzy. Ale w tym wypadku w kontekście tego co było napisane, jako potwierdzenie tej tezy podane linki, z których co innego wynika itd. ....Jak rozumieć w takim razie całą tę otoczkę wokół owego zwrotu? Okazuje się że to wcale nie ja mijam się z prawdą. - Zapoznaj się z faktami.

Jacek.J napisał(a):Mijanie się z prawdą jest wprowadzeniem kogoś w błąd nie świadomie np. z powodu niedokładnej wiedzy lub z powodu wprowadzenie „ciebie” w błąd.
Jak wyżej wyjaśniłem (nie tylko ja) wszystko napisałem świadomie i z pełną wiedzą na ten temat i nikt mnie w błąd nie wprowadził. Co ty na to? Czy nadal uważasz, że minąłem się z prawdą, a skoro uczyniłem to swiadomie i nikt mnie w błąd nie wprowadzał, to może jednak ....kłamię.

[ Dodano: Czw 14 Sty, 2010 12:39 ]
Jacek.J napisał(a):To zdanie jest jednoznaczne i kluczowe w całym tym wywodzie. Kontekst wskazuje na to że modlitwa ta jest O zmarłych, a nie ZA zmarłych i na tym polega różnica.
Nic podobnego - wyżej to pisałem. - zapoznaj się.
Tam nie ma ani słowa o zmarłych -

Jacek.J napisał(a):Co również uważam że nie jest zgodne z prawd. Pan Jezus nie mógł odmawiać tej modlitwy ponieważ był doskonałym synem Bożym i trzymał się ściśle prawa Bożego danego Mojżeszowi.
Mojżesz nic nie pisał o chrzcie w Jordanie i prawo Boże tego nie żądało. A jednak dał się ochrzcić, mimo iż był doskonały i bez grzechu. Robił również inne rzeczy nie ujęte Prawem.
Jacek.J napisał(a):A kadysz wywodzi się nie z prawa Bożego [ tory] tylko tradycji żydowskiej [Talmudu]. Pan Jezus nie przestrzegał tradycji żydowskich tylko je potępiał.
I jeżeli tak krytykował czy potępiał tradycję żydowską, to czemu zalecił jej stosowanie swoim uczniom? - Myślę tu choćby o Ojcze Nasz?
A tak w ogóle wcale nie potepiał tradycji, tylko faryzejskie jej traktowanie. Jezus był wierny tradycji, ale w sposób zgodny z wolą Ojca a nie przewrotnie.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
14-01-2010 13:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Drizzt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,576
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #79
 
Sant - ale ja tu nie wchodzę w Wasze dyskusje i to, kto kogo czemu i dlaczego. Po prostu ustosunkowałem się do samego "suchego" stwierdzenia, że "kłamstwo i mijanie się z prawdą to to samo". Nic więcej.
14-01-2010 13:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sdms Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 310
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #80
 
Zamykam temat. Proszę moderatora o zrobienie tu porządku m.in. wydzielenie postów dotyczących stricte ŚJ do nowego tematu, a dyskutantów o ochłonięcie z emocji.
14-01-2010 15:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów