Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Patriotyzm, a wiara
Autor Wiadomość
Bremes Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 139
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Patriotyzm, a wiara
W szkole niedawno omawiałem "Kamienie na Szaniec" i zebrało mi się na rozmyślanie o patriotyzmie. Antypatriotą już jestem jakiś czas, ale nigdy się nie zastanawiałem nad wpływem patriotyzmu na wiarę. Otóż, według mnie, wierzący-patriota to jest jakaś sprzeczność. Po pierwsze patriotyzm to już tylko malutki krok do szowinizmu i nacjonalizmu. Poza tym patriota tworzy sobie nowego Boga - ojczyznę. Prowadzi to do bałwochwalstwa i pychy. Dla mnie patriotyzm to tylko narzędzie do manipulacji ludźmi i zmuszania ich do nienawiści innych ze względu na narodowość. To właśnie przez patriotyzm ludzie ruszali na wojny i mordowali się nawzajem. Moje poglądy są zgodne również z chrześcijańskim anarchizmem(pogląd w którym uważa się, że chrześcijanin odpowiada tylko przed Bogiem).

A wy uważacie się za patriotów? Jakie jest wasze zdanie?
27-10-2009 20:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Bremes napisał(a):patriotyzm to już tylko malutki krok do szowinizmu i nacjonalizmu
a jużci; to wszak taka sama prawda, jak i to, że wolny wybór "to już tylko malutki krok" do samowoli, nadużyć, korupcji i przestępstw Szczęśliwy

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-10-2009 20:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bananek Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 70
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #3
 
Wydaje mi się, że mylisz pojęcia. Ponieważ z języku polskim (w przeciwieństwie do innych) istnieje wyraźny podział na
nacjonalizm (z łac. natio – naród) - postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze. Głosi solidarność wszystkich grup społecznych danego narodu, a wobec mniejszości narodowych a w szczególności innych ras nakazuje przyjmować wrogą postawę.


i Patriotyzm (łac. patrio = ojczyzna, gr. patriates) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To wypełnianie obowiązków konstytucyjnych i obowiązków narzucanych przez państwo. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.

Patriotyzm przeciwstawia się nacjonalizmowi albo szowinizmowi. Tłumaczy się to tym, że patriotyzm odróżnia się otwartością na inne narody, uznaniem ich prawa do suwerenności i niepodległości. Co więcej, patriotyzm zazwyczaj opiera się na pojęciu obywatela i na rozumieniu narodu w sensie kulturowo-politycznym, podczas gdy idee nacjonalistyczne często pojmują naród jako przede wszystkim etniczną wspólnotę krwi. Wydaje się jednak, że bardziej trafne jest przedstawianie patriotyzmu jako antytezy przede wszystkim szowinizmu, ponieważ oba pojęcia są związane z uczuciami, pierwsze z miłością do własnego narodu, drugie z nienawiścią do innych. Natomiast nacjonalizm jest wspólnym określeniem dla wielu doktryn politycznych. (za wikipedią)
Dla mnie patriotyzm jest bardzo ważny, ponieważ miłość do ojczyzny zawiera się w zawołaniu KSM. "Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie-GOTÓW!!

Poza tym mamy wiele pięknych przykładów patriotów np. ks. Jerzy Popiełuszko, męczennik za wiarę przede wszystkim, ale tez za ojczyznę, które jest dziś wolna i papież Jan Paweł II, który mimo, że kierował całym Kościołem, był rozumiany na całym świecie, ale też był Polakiem z krwi i kości i uczył nas prawdziwego patriotyzmu:
Czuwam ? to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne
dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To
imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.

Może czasem zazdrościmy Francuzom, Niemcom czy Amerykanom, że ich imię nie
jest związane z takim kosztem historii, że o wiele łatwiej są wolni, podczas
gdy nasza polska wolność tak dużo kosztuje. Nie będę, moi drodzy,
przeprowadzał analizy porównawczej. Powiem tylko, ze to, co kosztuje,
właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez
rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski,
która by nas nic nie kosztowała.

Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń,
starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim
bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą! Bogaty każdym, który
czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt miłości.

Jan Paweł II, Apel Jasnogórski ? rozważanie wygłoszone do młodzieży,
Częstochowa, 18.06.1983 r.
27-10-2009 21:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Tę sprawę bardzo pięknie wyłożył Jan Paweł II w książce Pamięć i tożsamość poprzez analizę filologiczną kluczowych pojęć - ojczyzna i naród. Pojęcia te pochodzą od słów ojciec, ojcowizna oraz ród - rodzina. Zatem religijny obowiązek miłości do narodu i ojczyzny wynika z IV Przykazania Bożego - czcij ojca swego i matkę swoją, albowiem naród jest zbiorem rodzin, zamieszkujących lub wywodzących się z określonego terytorium kraju. Słowo ojczyzna zaś, wywodzące się od słowa ojcowizna wskazuje, że jest to pewien zespół dóbr, zarówno duchowych ( wiara, kultura ) jak i materialnych, które nasze pokolenie odziedziczyło po przodkach i za które oni nierzadko oddali życie. Zatem nasze pokolenie jest stróżem tych dóbr. Odżegnywanie się zaś od tego dziedzictwa jest przeniewierzeniem się zarówno przykazaniu IV jak i VII nie kradnij.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
04-11-2009 14:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Geoffrey Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 30
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #5
 
Myślę, że granica między (mocnym) patriotyzmem a ( słabym) nacjonalizmem jest trudna do uchwycenia i bardzo trzeba uważać, aby jej nie przekroczyć.
Dla mnie patriotyzm to głównie szacunek dla dorobku i kultury rodziców, to Czwarte Przykazanie.
Ale nawet Przykazanie szacunku dla rodziców nie zwalnia nas z roztropności i obowiązku sprawdzania poglądów, które przejmujemy od rodziców w świetle Ewangelii. Bo np bardzo łatwo zarazić się od nich nacjonalizmem.

Χριστoς aνέστη εκ νεκρων, θανάτω θάνατον πατήσας
05-11-2009 00:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
Patriotyzm jest atawizmem.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
05-11-2009 08:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Encyklopedia PWN definiuje patriotyzm dość jasno:

Cytat:patriotyzm [łac. < gr.], postawa łącząca przywiązanie i miłość do ojczyzny oraz solidarność z własnym narodem — z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw; przeciwieństwo szowinizmu.

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3955049
Tak więc patriotyzm to forma miłości i solidarności.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
05-11-2009 10:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Bremes napisał(a):Otóż, według mnie, wierzący-patriota to jest jakaś sprzeczność.

Zupełnie odwrotnie.

Cytat:5 Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie,
niech uschnie5 moja prawica!
6 Niech język mi przyschnie do podniebienia,
jeśli nie będę pamiętał o tobie,
jeśli nie postawię Jeruzalem
ponad największą moją radość.
Psalm 137 5-6

Ze słow prymasa Wyszynskiego:

Cytat:Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawy Boże – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce – nie wierzcie. Gdyby mówili, że Prymas stchórzył – nie wierzcie. Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciwko narodowi i własnej Ojczyźnie – nie wierzcie. Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla niej."

* Źródło: wypowiedziane w 1953 r.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
05-11-2009 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
Granice wymyślił Bóg czy szatan? Miłość i granice.."kocham cię ale wiesz...siedź tam sobie za miedzą bo jak mnie wkurzysz to otworze ogień"

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
05-11-2009 18:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
pafni napisał(a):Granice wymyślił Bóg czy szatan
Duży uśmiech granice państwowe wymyślił człowiek

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
05-11-2009 18:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
M. Ink. * napisał(a):granice państwowe wymyślił człowiek
Czy warto w takim razie mieć skrajnie patriotyczne poglądy?
A nawet patriotyczne? Skoro to sprawka człowieka?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
05-11-2009 20:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
pafni napisał(a):Czy warto w takim razie mieć skrajnie patriotyczne poglądy?
analogicznie: czy warto mieć lewicowe poglądy? lub: czy warto mieć buddyjskie poglądy?
pafni napisał(a):Skoro to sprawka człowieka?
...

a wracając do meritum sporu:

Bremes napisał(a):Otóż, według mnie, wierzący-patriota to jest jakaś sprzeczność.
czyżby Bóg potępił kiedykolwiek patriotyzm? nie przypominam sobie takiej sytuacji...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
05-11-2009 20:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #13
 
Czemu niektórzy chcą wszystko "zwalić" na Pana Boga?.
Nawet w księdze Rodzaju jest wezwanie, by człowiek czynił sobie Ziemię poddaną, czyli by ją użytkował mądrze, zgodnie z własnym przemyśleniem.
A granice tak naprawdę - pojawiły się dopiero po Traktacie Wersalskim i bodajże są (o ile dobrze pamiętam) pomysłem Bismarcka).

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
05-11-2009 20:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
M. Ink. * napisał(a):analogicznie: czy warto mieć lewicowe poglądy? lub: czy warto mieć buddyjskie poglądy?
To żadna analogia. poglądy trzeba miec nie krzywdzące.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
05-11-2009 20:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
pafni napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):analogicznie: czy warto mieć lewicowe poglądy? lub: czy warto mieć buddyjskie poglądy?
To żadna analogia.
to trafna analogia - tym bardziej, że z założenia dotyczy bardziej formy niż treści

pafni napisał(a):poglądy trzeba miec nie krzywdzące.
jeżeli tak, to Twoje mogą krzywdzić patriotów...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
05-11-2009 21:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów