Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Autor Wiadomość
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #16
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
(13-11-2011 10:02 )Scott napisał(a):  Wierzysz w ogóle w świętych obcowanie?
Tak - nie mam podstaw by wątpić, ale nie wierzę w wykupywanie dusz i orzeczone przez ludzi "dopusty".
Świeci żyją już w komunii z Bogiem są więc doskonale zjednoczeni ze sobą w Jezusie Chrystusie
I żebyśmy się rozumieli - ja modle się za zmarłych - ja tylko namawiam do odrobiny refleksji i zastanowienia, by nie myśleć mechanicznie:
"zamówię gregoriankę, zapłacę i już mój zmarły przodek jest w niebie"
albo
Cytat:z tego co mi się wydaje to jeśli miedzy 1a 8 listopada pomodlilem się za zmarłą
mi bliską osobę przestrzegając wszystkich warunków oraz dajac na wypominki to w przyszłym roku nie muszę już dawać na msze gdyż osoba ta została wykupiona dzięki mojej modlitwie.
Cytat:W dniu 1 do 8 listopada modląc się za zmorłych można uzyskac odpust zupełny.Mam pytanie czy jeśli się pomodliłem za zmarłą osobę w tym dniu czy nadal muszę się za nią modlić czy już nie.
może ktoś mu odpowie ?

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
13-11-2011 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #17
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
hehe, ja odpowiem ;p
nie wiadomo, czy już im modlitwa nie będzie potrzebna czy nie Uśmiech
choćby dla tej prostej kwestii, że z tego co napisane powyżej zupełnie nie wynika czy faktycznie uzyskałeś odpust zupełny czy cząstkowy.
(gdybyś faktycznie go uzyskał to tak, dusza "leci do nieba" i nie trzeba; z drugiej strony jeśli dana dusza już przyjęła ten odpust, a ty modlisz się dalej to te modlitwy nie idą powietrze, tylko z ich owoców Bóg udziela innym duszom w czyśćcu)

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-11-2011 21:26 przez spioh.)
13-11-2011 21:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #18
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
(13-11-2011 21:19 )spioh napisał(a):  hehe, ja odpowiem ;p
nie wiadomo, czy już im modlitwa nie będzie potrzebna czy nie Uśmiech
choćby dla tej prostej kwestii, że z tego co napisane powyżej zupełnie nie wynika czy faktycznie uzyskałeś odpust zupełny czy cząstkowy.
(gdybyś faktycznie go uzyskał to tak, dusza "leci do nieba" i nie trzeba; z drugiej strony jeśli dana dusza już przyjęła ten odpust, a ty modlisz się dalej to te modlitwy nie idą powietrze, tylko z ich owoców Bóg udziela innym duszom w czyśćcu)
... i na prawdę jak czytasz (czytacie) to co napisane powyżej to nic was nie razi, nie porusza gdzieś tam w głębi ducha, nie czujecie, że mówimy o rzeczach ...
a zresztą
może to ja błądzę....
ale tym, to już mnie rozwaliłeś i rozbawiłeś kompletnie:
Cytat:to te modlitwy nie idą powietrze, tylko z ich owoców Bóg udziela innym duszom w czyśćcu
który z teologów (na pewno, bo nikt inny by TEGO nie wymyślił) i kiedy dał takie "zatrudnienie" Bogu
a może to sam Spioh zlecił Bogu taką robotkę i powiedz proszę, to według stażu w czyśćcu to obdarowanie czy ma Bóg inny rozdzielnik Oczko
...czego to ludzie nie wymyślą

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
13-11-2011 22:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #19
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Cytat:... i na prawdę jak czytasz (czytacie) to co napisane powyżej
nie. tylko twojego ostatniego posta.

Cytat:a może to sam Spioh zlecił Bogu taką robotkę i powiedz proszę, to według stażu w czyśćcu to obdarowanie czy ma Bóg inny rozdzielnik
nieee.... pewnie wg twojej teorii Bóg jest bezmyślnym automatem i działa tylko wg schematów spisanych w książkach, i ani milimetr w prawo czy lewo.. ;/

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
13-11-2011 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #20
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
(13-11-2011 22:30 )spioh napisał(a):  
Cytat:a może to sam Spioh zlecił Bogu taką robotkę i powiedz proszę, to według stażu w czyśćcu to obdarowanie czy ma Bóg inny rozdzielnik
nieee.... pewnie wg twojej teorii Bóg jest bezmyślnym automatem i działa tylko wg schematów spisanych w książkach, i ani milimetr w prawo czy lewo.. ;/
Spiochu - moja teoria jest dokładnie przeciwna- czytaj ze zrozumieniem - całyczas w tym wątku próbuje Wam pokazać, zasygnalizować, że Bóg nie jest "bezmyślnym automatem"....
że pychą jest, jeśli nie obrazą Boga myślenie:
- gregorianki zapłacone i odprawione - dusza w niebie
- wypominki i msza za zmarłego wykupione i odprawione - niebo
- odpust zupełny - niebo
- w co tam jeszcze wierzycie - niebo
tak z automatu ....O matkoZawstydzony
... a jak coś zostanie w nadmiarze "zasług" to Bóg "zwróci" pewnie reszcie rodziny w czyśćcu cierpiącej, a może sami już sobie niebo "wykupimy"
uwaga sarkazm

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-11-2011 22:43 przez Dezerter.)
13-11-2011 22:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #21
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
tu nie chodzi przecież o żadną automatyzację. rozumiem, że sakramenty to też dla ciebie automatyzacja Boga, bo kapłan wypowiada słowa a "biedny Bóg jest zmuszony się dostosować" i przemienić chleb i wino, czy odpuścić grzechy?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
13-11-2011 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #22
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Cytat:że pychą jest, jeśli nie obrazą Boga myślenie:
- gregorianki zapłacone i odprawione - dusza w niebie
- wypominki i msza za zmarłego wykupione i odprawione - niebo
- odpust zupełny - niebo
- w co tam jeszcze wierzycie - niebo
Pychą to jest negowanie wszystkiego czego się nie rozumie. Bo się zakłada, że "ja jestem mądry, reszta to głupcy".

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-11-2011 09:10 przez Sant.)
14-11-2011 09:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #23
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
(14-11-2011 09:09 )sant napisał(a):  
Cytat:że pychą jest, jeśli nie obrazą Boga myślenie:
- gregorianki zapłacone i odprawione - dusza w niebie
- wypominki i msza za zmarłego wykupione i odprawione - niebo
- odpust zupełny - niebo
- w co tam jeszcze wierzycie - niebo
Pychą to jest negowanie wszystkiego czego się nie rozumie. Bo się zakłada, że "ja jestem mądry, reszta to głupcy".
Sant - ponieważ cię cenie najbardziej z forumowiczów (wszystkich innych przepraszam za szczerość - puszczę ten post mimo oczu ...

Spiochu - my tu nie o sakramentach tylko o odpustach i modlitwie
ja swoje zdanie powiedziałem, podzieliłem się swoimi wątpliwościami
a co wy z nimi zrobicie to już sprawa waszego sumienia
szalom

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
14-11-2011 21:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #24
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
po prostu nie rozumiem twojej niekonsekwencji. odpust, sakrament czy inna kwestia - wszystko działa na tej samej zasadzie: Bóg udziela "władzy" człowiekowi, i odpowiada na dane czynności/modlitwy. skąd ten dysonans u ciebie, jakoby jedne z nich blokowały wolność Boga?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
14-11-2011 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #25
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Dezerter- nie masz co się czuć urażony- nie o to chodziło, ... tylko o to, że może o tym nie pomyślałeś. Że na pewien aspekt nie zwróciłeś uwagi. Może to wynikać z mojego braku umiejętności pisania w sposób czytelny i zrozumiały dla innych. Myślę, że jak ja rozumiem, to inni też. Sorry.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-11-2011 13:21 przez Sant.)
15-11-2011 13:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #26
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Dezerter, jeśli faktycznie potrzebujesz długich, wyczerpujących wyjaśnień nt. wiary sięgnij po dzieła Tomasza z Akwinu. Będziesz miał biblioteczkę- niektóre tematy to kilka grubych tomów.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
17-11-2011 18:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
romulus Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #27
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Cytat:gdybyś faktycznie go uzyskał to tak, dusza "leci do nieba"
a czy gdzieś Pismo mówi o tym ze człowiek może wykupić zmarłą osobę z czyśćca i sam siebie w chwili śmierci pomimo że zmarł w grzechach.
Ciekawą sugestię podał Dezerter co ma Bóg do gadania skoro człowiek może sam się zbawić.

Wszystkiego do?wiadczajcie, co dobre, tego si? trzymajcie.1Tes.5.21
17-11-2011 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sant Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,755
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 5
Post: #28
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Cytat:co ma Bóg do gadania skoro człowiek może sam się zbawić.
Nie może - wszystko jest łaską. Modlitwa nie "gwałci" Boga. Ona pomaga człowiekowi. Temu co się modli. Ale poczytajcie sobie Ewangelię (przypowieść Jezusa) o złym sędzi.
(17-11-2011 18:04 )Scott napisał(a):  Dezerter, jeśli faktycznie potrzebujesz długich, wyczerpujących wyjaśnień nt. wiary sięgnij po dzieła Tomasza z Akwinu. Będziesz miał biblioteczkę- niektóre tematy to kilka grubych tomów.
Niekoniecznie- wiara również jest łaską.

"Czuję, że muszę wrócić do Ciebie - oto pukam - otwórz mi drzwi swoje, poucz mnie, jak dojść do Ciebie można" (Soliloquia - Św. Augustyn)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2011 19:22 przez Sant.)
17-11-2011 19:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #29
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
Ja myśle że warto by zajrzeć do początku tematu gdzie Omyk podała gdzie Biblia o tym mówi. Jak i czytać katechizm.


Cytat:Scott napisał(a):
Dezerter, jeśli faktycznie potrzebujesz długich, wyczerpujących wyjaśnień nt. wiary sięgnij po dzieła Tomasza z Akwinu. Będziesz miał biblioteczkę- niektóre tematy to kilka grubych tomów.
Niekoniecznie- wiara również jest łaską.
No na każdej Mszy w liturgii jest mowa o "wiernych którzy z Twojej łaski stoją przed Tobą". A co do wiary to bierze się ona - ze słuchania.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2011 20:06 przez Scott.)
17-11-2011 19:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #30
RE: modlitwa i odpusty za dusze w czyśćcu
(17-11-2011 19:49 )Scott napisał(a):  
Cytat:Niekoniecznie- wiara również jest łaską.
No na każdej Mszy w liturgii jest mowa o "wiernych którzy z Twojej łaski stoją przed Tobą". A co do wiary to bierze się ona - ze słuchania.
Ależ bracia drodzy, ja z wiarą (w Boga ) nie mam żadnego problemu- obdarzył mnie tą Łaską Uśmiech
Sant nie czuje się urażony
Spioch - rozróżniam naukę pochodząca ze Słowa Bożego, od Ojców Apostolskich i Starożytnych Ojców Kościoła - a tam o dopustach zupełnych ani ani, od późniejszych "odkryć" "zakrytych dotąd""tajemnic"
Myślę, że Bóg mi wybaczy te moje wątpliwości, ostrożności, powatpiewania - wie , że robię to by zachować ortodoksyjną wiarę jaką nam dał w Ewangelii spisanej i tej ustnej Tradycji zostawionej w pamięci Ojców Apostolskich i Ojców Kościoła Starożytnego - było wiele zaginionych dziś cennych pism, opowieści światków itd.
Skoro Ci czcigodni starożytni chrześcijanie dostąpili nieba i świętości, bez późniejszych "odkryć teologów" to daj Boże i mi się uda. Jest to dla mnie pewniejsze, niż wiara w odpusty zupełne eksportujące dusze z czyśćca do nieba Oczko

Nie czyńcie tak, jak ci, przeciw którym występujecie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-11-2011 16:47 przez spioh.)
17-11-2011 23:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów